Tehotenstvo po 30

Byť tehotná po 30 je dnes úplne bežné. Benefity neskoršieho tehotenstva sú zrejmé a väčšinou sa dajú označiť ako socioekonomické. V tridsiatich piatich už s väčšou pravdepodobnosťou, než napríklad o 10 rokov, skôr máte :

 • vybudovanú kariéru - predsa len na svojej kariére už niekoľko rokov pracujete a máte svoje miesto na kariérnom rebríčku vybudované,
 • lepšiu finančnú situáciu a finančnú gramotnosť - už niekoľko rokov pracujete a riadite svoj život sama, popr. s partnerom, veľmi často už myslíte na zadné vrátka a tvoríte si rezervu,
 • vlastné bývanie - či už domček alebo byt, dôležité je aj to, že máte kde budovať rodinu,
 • partnera pre život - v tomto veku už pomerne iste viete, čo chcete, čo ste schopné tolerovať a čo nie.

Tehotenstvo-po-30
A teda keď už plánujete otehotnieť, máte v tejto chvíli perfektné predpoklady stať sa výborne pripravenou mamičkou. Vaše tehotenstvo bude veľmi informované (veľa čítate, vyhľadávate informácie, nebojíte sa opýtať), bábätku aj sebe chcete dať skrátka to najlepšie. Pravdepodobne sa budete aktívne zúčastňovať rôznych tehotenských cvičení a budete dbať na zdravú a vyváženú stravu.

Byť tehotná po 30 má aj svoje mínusy

Byť tehotná po 30 ale neznamená iba benefity. Po 30. roku začínajú pomaly ale isto klesať hladiny ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu a tiež dochádza k pozvoľnému vyčerpávaniu ovariálnej rezervy (počet vajíčok). Táto skutočnosť má za následok fakt, že pomaly klesá schopnosť otehotnieť, a to najmä po 35. roku života. Tento vek je v Slovenskej republike vnímaný ako taká hranica medzi tehotenstvom, ktoré je považované za bezproblémové a tehotenstvom, na ktoré je už nutné viac medicínsky dohliadať.

Spoločne s tým, ako sa zvyšuje počet sviečok na vašej torte tiež okrem iného "starnú" vaše vajíčka. Čím dlhšie vaše vajíčka čakajú na oplodnenie, tým väčšie je potom riziko chromozomálnej vady. Vďaka tejto skutočnosti sa tiež pri tehotenstve po 35. roku veku viac sleduje jeho priebeh. Existuje vyššie riziko genetických chýb a tiež samovoľných potratov10. Skrátka a dobre - vajíčka už nie sú tak kvalitné, ako predtým a navyše vaječníky pomaly strácajú funkciu nekvalitné vajíčka rozpoznať a nedopustiť, aby boli oplodnené.

Tehotná po 30

Amniocentéza ako vyšetrenie navyše

Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa po 35. roku dočkáte automaticky jedného vyšetrenia navyše - amniocentézy. Amniocentéza je odber plodovej vody, vďaka ktorej rozboru dokážu lekári vylúčiť niektoré genetické vady, napr. Downov syndróm2.

A na čo sa pripraviť, ak vás toto vyšetrenie čaká?

Amniocentéza sa vykonáva ambulantne medzi 16. a 20. týždňom tehotenstva (iba u viacpočetného alebo rizikového tehotenstva3 môžete byť hospitalizovaná v nemocnici). Veľmi tenkou ihlou je vám odobratá vzorka asi 20 ml plodovej vody. Počas doby odberu ste zároveň pod kontrolou ultrazvuku, lekár má možnosť sledovať polohu plodu. Následne v rámci vyšetrenia sledujú lekári tzv. chromozomálnu aberáciu, čo je zmena počtu chromozómov, ktorá môže mať vplyv na zdravie plodu. Na základe toho sú potom schopní určiť potenciálne riziko vývojovej chyby plodu. Bezprostredne po vyšetrení by ste sa mali vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe, ďalšie obmedzenia väčšinou nutné nie sú.

Viac sa o amniocentéze môžete dočítať v samostatnom článku na tému:Amniocentéza15

Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam je tiež pravdepodobné, že otehotnenie nemusí vyjsť tzv. na prvý pokus. V okamihu, keď máte viac ako 35 rokov, nechajú vás lekári zvyčajne skúšať počať prirodzenou cestou približne 6 mesiacov. V prípade, že budete musieť podstúpiť umelé oplodnenie, je vaša šanca na úspech cca 15%.

Viac informácií o umelom oplodnení nájdete v článku: Asistovaná reprodukcia

Ak sa práve snažíte otehotnieť, držíme vám palce, nech sa zadarí. A v prípade, že už tehotné ste, užívajte si svoj stav každým dúškom!

Súvisiace články

Viac o tehotenstve po 30 na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/tehotna.htm
 2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Amniocentéza
 3. https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/vek-zen-s-umelym-oplodnenim-dal-stoupa-prumer-je-nad-35...
 4. https://www.modrykonik.cz/snazime-se/tehotna-po-30/
 5. https://web.archive.org/web/20140704104113/http://www.parenting.com/article/pregnancy-at-20-30-40...

Použité zdroje obrázků:

 1. pixabay.com
 2. https://pixabay.com/en/pregnancy-couple-love-pregnant-1742143/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenstvom po 30

Máš skúsenosť s tehotenstvom po 30?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť