Tehotenstvo v 40

Tehotná v 40 - no možno vás táto predstava desí, ale nie je to nič zlé a ani v dnešnej dobe výnimočné. Vek matiek sa stále zvyšuje. Vedú ich k tomu predovšetkým sociálne dôvody. Chcú si vybudovať kariéru, užiť si slobodu a tehotenstvo odkladajú. Často tiež dlho hľadajú toho správneho partnera a čas neúprosne uteká. Samozrejme, tehotenstvo v 40 má väčšie riziká ako u 25-ročnej ženy, ale má aj svoje výhody.

Výhody tehotenstva v 40

Podľa lekárskych štúdií sa v štyridsiatke môžete vďaka otehotneniu prirodzenou cestou dožiť vyššieho veku. Spôsobuje to vyššia produkcia estrogénu, ktorý má pozitívne účinky na srdce, kosti a iné orgány v tele.
Tehotenstvo v 40

Tehotenstvo v tomto veku má aj tú výhodu, že už pravdepodobne žijete v trvalom a dlhodobom partnerskom vzťahu a máte vybudované určité zázemie. Najskôr ste sa tiež už pozreli tam, kam ste chceli. Teraz vás teda môže čakať ďalšia méta a tou je materstvo, bez toho aby ste museli mať obavy, že vám s príchodom bábätka v živote niečo unikne. Vy už ste sa vybláznili, a tak je teraz tá pravá chvíľa stať sa matkou.

Pre pohodové materstvo je dôležitá aj finančná stránka a potrebné zabezpečenie. Určite už máte čo-to odpracované aj nasporené, a tak sa nemusíte báť počať bábätko. Viete, že mu môžete dopriať všetko, čo si prajete. Vhodné je sa tiež zamestnávateľa priamo spýtať, do akej miery s vami počítajú v budúcnosti. Aj to je výhoda starších rodičiek, ktoré už majú niečo za sebou a môžu si to "dovoliť". Mladé mamičky za sebou väčšinou veľkú kariéru nemajú a už vôbec nestihnú nasporiť väčšiu finančnú rezervu. Preto pre nich býva často ťažké vybudovať kariéru po návrate do zamestnania z materskej.

Ako staršia mamička ste tiež uvážlivejšia a zodpovednejšia. Zaujímate sa o predpôrodné kurzy aj cvičenie pre tehotné. Nepodceňuje prípravu na pôrod a príchod bábätka.

Z gynekologického hľadiska už patríte medzi "staršie mamičky" a preto je dôležité si strážiť svoje zdravie, cvičiť a dbať na váhu. Dobrá životospráva ovplyvňuje aj pravdepodobnosť počatia a veľmi dôležitú úlohu hrá tiež psychika. Nemusíte sa stresovať, že vám niekde niečo uteká a svoje tehotenstvo si o to viac môžete užiť.

A ešte jedna veľká výhoda tehotenstva v 40. Deti starších rodičov študujú väčšinou na tých najkvalitnejších školách a sú veľmi inteligentné.

Tehotenstvo v 40

Riziká tehotenstva v 40

Tehotenstvo má vždy nejaké riziká. S pribúdajúcim vekom sa však zvyšujú. Vždy je ale potrebné brať ohľad na fyzický a duševný stav konkrétnej ženy. Obézna dvadsaťročná žena môže mať oveľa väčšie problémy otehotnieť1 a tehotenstvo udržať, než štíhla štyridsaťročná žena, ktorá dodržiava správnu životosprávu.

Môžete zvládnuť tehotenstvo úplne bez komplikácií, ale existuje aj veľké riziko, že sa nejaké objavia. Počítajte s tým, že ho môžete znášať horšie, budete viac unavená. Zvyšuje sa tiež riziko vysokého krvného tlaku, preeklampsie, problémov s placentou alebo tehotenskej cukrovky.

U pätiny štyridsaťročných žien sa počatie vôbec nepodarí alebo s problémami. Podľa lekárov sa plodnosť ženy znižuje už pred 35. rokom života. V 38 rokoch je šanca na počatie asi polovičná ako v 30 rokoch a v 40 rokoch už len tretinová. Tiež dochádza k častejším samovoľným potratom10, najmä u prvorodičiek. Pravdepodobnosť dosahuje až 34 percent.

Z hľadiska pocitov veľa záleží od toho, či je vaše tehotenstvo plánované alebo neplánované, či ide o prvé alebo ďalšie dieťa. Po pôrode môžete byť viac unavená ako mladšie mamičky. Ťažké pre vás môže byť aj to, že vy sa budete starať o bábätko a vaše vrstevnice s odrastenými deťmi budú mať veľa voľného času na svoje záľuby a koníčky.

Tiež dĺžka pôrodu sa predlžuje, keď už je prirodzený, preto častejšie dochádza k cisárskemu rezu. Deti sa rodia s nižšou pôrodnou hmotnosťou a pravdepodobnosť narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom je 1: 1062.

Nebojte sa byť tehotná v 40

Stať sa mamou je dar. A ak ste sa pre neho rozhodli v 40 rokoch, či už prvýkrát alebo po niekoľkýkrát, nebojte sa rizík a choďte do toho. Oproti mladším mamičkám je vašou výhodou vyzretosť, sebadôvera, nadhľad aj väčšia psychická pohoda. Aj samotné materstvo prebieha zvyčajne v pokoji, vyrovnane a bez väčšieho stresu.

Souvisiace články

Použité zdroje

  1. https://mojebetynka.maminka.cz/clanek/stat-se-mamou-po-petatricitce
  2. https://ona.idnes.cz/tehotenstvi-po-ctyricitce-matkou-ve-40-dxm-/zdravi.aspx?c=A150528_152246_zdr...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenstvom v 40

Máš skúsenosť s tehotenstvom v 40?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť