Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

19. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 19. týždni tehotenstva 19. týždeň tehotenstva - v okolí tohto týždňa začína pokožka dieťaťa produkovať mazľavú, krémovu látku - hmotu, ktorá chráni pokožku dieťaťa pred pobytom v plodovej vode a hovorí sa jej mázok. Koža dieťaťa je zatiaľ veľmi tenká a obsahuje aj také bunky, ktoré tvoria pigment a vďaka ním má koža určitú farbu. Bunky na povrchu kože sa odlupujú a spoločne s páperím, mŕtvymi bunkami, jemnými chĺpkami a tukmi, ktoré pokožka vylúčila sú súčasťou vyššie uvedeného kožného mazu. Vo väčšine prípadov sa mázok vytráca pred pôrodom32, ale napríklad u nedonosených detí1 môže byť mazu po tele viac a u donosených detí môže byť mázok v záhyboch končatín aj po pôrode.

Telo bábätka by sa dalo v tomto období rozdeliť na tri rovnako veľké časti, pričom hlavička predstavuje svojou veľkosťou práve jednu tretinu z celej dĺžky tela. V hlavovej časti, bližšie v ústnej dutine, dochádza k vytváraniu základov prvých zúbkov, teda mliečnych. V tvári sa formujú mimické svaly, bábätko sa tak už pokúša otvárať a zatvárať ústa, pohybovať perami, naďalej pije a prehĺta plodovú vodu, a pod.

Bábätko je v tomto týždni dlhé 15 - 18 cm a váži okolo 200 gramov. Ak žena čaká chlapčeka, je v tomto týždni už celkom vyvinutý jeho reprodukčný systém. Semenníky sú na svojom mieste a už dlhšiu dobu vylučujú testosterón, je viditeľný už aj miešok. V prípade dievčatka je reprodukčný systém už plne vyvinutý. Vajcovody, pošva aj maternica sú už správne uložené a vaječníky už v tomto týždni obsahujú viac ako 6 miliónov primitívnych vaječných buniek, ktoré sa po pôrode zníži na cca 1 milión. S týmito potom bude dievčatko vo svojom živote disponovať.

Nepríjemným sprievodcom tohto týždňa a nasledujúcich týždňov, ktoré budú prichádzať, môžu byť prípadné škvrny na čele, nose, brade a lícach. Ide o nadmernú pigmentáciu pokožky, ktorá je bežným prejavom gravidity niektorých tehotných žien. To isté sa môže vytvoriť aj na brušku, ale v podobe tmavej vertikálne čiary od pupka nižšie. Po pôrode by tieto škvrny aj čiara mali opäť vymiznúť. Neodporúča sa pigmentové škvrny vystavovať slnečnému žiareniu, pretože ich môže viac stmaviť.

Ak žena cíti, že má vysušenú, až svrbiacu pokožku znamená to, že sa koža postupne naťahuje a je vhodné mazať ju tehotenskými krémami alebo obyčajnými telovými mliekami, aby sa predišlo popraskaniu pokožky či striám. Okrem bruška sa toto popraskanie a priberanie môže objaviť aj na stehnách, bokoch a zadku.

Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch platí aj v tomto vhodnosť zapojenia niektorých športov alebo pohybových aktivít do denného programu. V prípade rizikového tehotenstva je to na konzultáciu s lekárom, avšak v iných prípadoch je vhodná joga, chôdza, plávanie a pre všetky samozrejme tehotenské cvičenia vedené inštruktorkou.

Vyšetrenia v 19. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Amniocentéza (odber plodovej vody)17 15.-20. tt
Prenascan1 od 10.tt, zvyčajne 12.-22. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
MaterniT21 Plus1 od 10.tt, zvyčajne od 12. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

19. týždeň tehotenstva v číslach

19. týždeň tehotenstva

  • 19. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 17. týždeň od oplodnenia
  • približne 21 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 18 týždňov + 0 dní až 18 týždňov + 6 dní (skrátene 18tt + 0 až 18tt + 6)

19. týždeň tehotenstva po dňoch

19. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (CZ): Ultrazvuk v 19. týždni tehotenstva

<< 18. týždeň tehotenstva / 20. týždeň tehotenstva>>

Viac o 19. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
  3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#19
  5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 19. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 19. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť