Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

18. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 18. týždni tehotenstvaV 18. týždni tehotenstva sa bábätko v maternici stáva jedinečným a to z toho dôvodu, že sa mu začínajú utvárať zvírené línie na končekoch prstov horných aj dolných končatín. Tieto línie vznikajú z premeny tukových vankúšikov a bábätko tak bude mať v budúcnosti svoje odtlačky prstov.

V oblasti vnútorných orgánov sa bábätku vytvára vylučovací systém. Všetko, čo do seba dostane z matkinho tela cez pupočnú šnúru, musí nejako vylúčiť, nezostáva to v žalúdku. Preto sa k zadnej brušnej stene primklo hrubé črevo a vytvárajú sa zažívacie žľazy. Pre tráviacu sústavu to ale nie je prvý vývoj. V minulých týždňoch už sústava prešla niekoľkými vývojovými fázami ako napríklad: plod prehĺta plodovú vodu, ktorá mu prechádza žalúdkom a črevami. Plodová voda, ktorú dieťa prehltne, obsahuje olúpené mŕtve bunky a tie spolu s črevnými sekrétmi vytvára tzv. mekónium, čiže smolka (obsah čriev plodu). Mekónium má zeleno-čiernu farbu a dechtovú konzistenciu. Po narodení bábätka bude pár prvých plienok plných touto smolkou.

V hlavovej časti je možné vidieť horizontálnu bielu čiaru, čo je membrána oddeľujúce jednotlivé časti mozgu. V mozgovej časti sa taktiež vytvára mozgová kôra. Na ultrazvukovom snímke je to pre lekára jeden z bodov, ktorý ho v tomto týždni vývojovo zaujíma. V tvárovej časti dochádza k tvorbe sluchových kostičiek, vďaka ktorým začína bábätko počuť. V tejto dobe počúva napr. matkin hlas, jej srdcové ozvy, hudbu a pod.

18. týždeň tehotenstva - ultrazvukBábätko meria v rozmedzí 16 - 18 cm a váži okolo 150 - 200 gramov. Má v maternici ešte stále dostatok miesta, takže sa aktívne pohybuje a tieto pohyby mamička, hlavne druhorodička, už celkom určite môže cítiť. Prvorodičky môžu na prvé pohyby čakať aj cez 20 týždňov a nie je to nič neobvyklé. Rovnako ako je každé tehotenstvo ženy individuálne, sú aj pohyby bábätka individuálne.

Popri týchto príjemných známkach tehotenstva môže žena cítiť aj nepríjemnosti, ako sú závraty, až mdloby. Tie môžu byť spôsobené nízkym obsahom cukru v krvi, a preto sa odporúča odpočinúť si alebo zjesť nejaké ovocie. Môže pomôcť aj ľah na ľavý bok, vďaka ktorému sa zvýši krvný obeh.

Žena môže začať od tohto týždňa viac priberať na váhe a jedná sa o úplne normálny jav. Strava tehotnej ženy by mala byť pestrá, zdravá a výživná. Rozhodne sa neodporúča držať diéty počas tehotenstva, ak sa teda nejedná o diétu na základe tehotenskej cukrovky - tá je výnimkou.

Vyšetrenia v 18. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Amniocentéza (odber plodovej vody)17 15.-20. tt
Prenascan1 od 10.tt, zvyčajne 12.-22. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
MaterniT21 Plus1 od 10.tt, zvyčajne od 12. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

18. týždeň tehotenstva v číslach

18. týždeň tehotenstva

  • 18. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 16. týždeň od oplodnenia
  • približne 22 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 17 týždňov + 0 dní až 17 týždňov + 6 dní (skrátene 17tt + 0 až 17tt + 6)

18. týždeň tehotenstva po dňoch

18. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 18.týždni tehotenstva:

<< 17. týždeň tehotenstva / 19. týždeň tehotenstva >>

Viac o 18. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
  3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#18
  5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 18. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 18. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť