Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

31. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 31. týždni tehotenstvaV 31. týždni tehotenstva má bábätko v maternici stále menej a menej miesta, preto aj kopance a pohyby, ktoré mamička cíti, sú menej častejšie a je to obvyklé. Niektorí lekári alebo pôrodné asistentky v tomto smere odporúčajú akoby sledovanie aktivity bábätka, pretože to už má určitý režim, pravidelnosť a organizovanosť. Metóda spočíva v tom, že si stačí každý deň cca v rovnakom čase ľahnúť a sledovať pohyby dieťaťa tak, aby ich urobilo minimálne 10 - prevrátiť, pretočiť, kopnúť. Ideálne by týchto desať pohybov malo dieťa urobiť do hodiny a keď to tak nie je, je dobré skúsiť niečo zjesť. Keď ani potom nepríde žiadny pohyb a bábätko napríklad nespí (čas kedy necítite pohyby 30 - 40 minút), je na mieste kontaktovať lekára alebo pôrodnú asistentku1.

Bábätko stále priberá na váhe a rastie do dĺžky. V tomto týždni môže merať až 41 cm a vážiť cca 1,3 - 1,5 kg. I keď veľkostne dieťa rapídne nerastie, jeho mozog sa vyvíja veľmi rýchlo. Vývoj zaznamenávajú aj semenníky dieťaťa, v prípade, že sa jedná o chlapca. Tie totiž v tomto týždni zostupujú z brušnej dutiny do miešku.

Najčastejšia poloha dieťaťa v maternici je v tomto týždni už hlavičkou dole a jeho nôžky sú skrížené. Do dĺžky už veľmi neporastie, ale váhovo bude musieť nabrať v nasledujúcich 9 týždňoch až 2 kg. Pretože sa pod pokožkou stále tvorí vrstva podkožného tuku, je bábätko viac a viac bacuľatejšie a jeho nohy a telo sa zaguľaťujú.

Ženy v 31. týždni tehotenstva môžu často trápiť bolesti chrbta a panvy. Tieto bolesti signalizujú blížiaci sa pôrod a telo sa nimi na tento fyziologický proces pripravuje celých 40. týždňov. Okrem bolesti panvy a chrbta môžu už ženy pociťovať aj mierne kontrakcie, ktoré trvajú okolo 30 sekúnd a väčšinou sú nepravidelné a nie príliš bolestivé. Tieto prípravné kontrakcie sa nazývajú Braxtonové sťahy (poslíčkovia). Ak sú teda sťahy nepravidelné a nie príliš bolestivé a vytratia sa pri zmene pozície alebo pri chôdzi, pravdepodobne sa jedná o falošný poplach a nie o predčasný pôrod.

Nie sú to však len problémy týkajúce sa bolesti rôznych častí tela ako panva, chrbát, rebrá, nohy, ale môžu sa objaviť aj ťažkosti s dýchaním. Tie sú spôsobené stále zväčšujúcou sa maternicou. Maternica tlačí na bránicu a pľúca. Ak má žena svoje bruško nízko, tento problém nepociťuje až tak vážne, ako žena s bruškom položeným vysoko. Ku koncu tehotenstva ale každé bruško padá dolu, k panve a bránici aj pľúcam to prinesie značnú úľavu.

Vyšetrenia v 31. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia Význam vyšetrenia Čas
Ultrazvukové vyšetrenie zhodnotenie najmä rastu plodu, množstva plodovej vody, uloženia a stavu placenty, prietokov pupočníkom 30.-32. tt

31. týždeň tehotenstva v číslach

31. týždeň tehotenstva

  • 31. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 29. týždeň od oplodnenia
  • približne 9 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 30 týždňov + 0 dní až 30 týždňov + 6 dní (skrátene 30tt + 0 až 30tt + 6)

31. týždeň tehotenstva po dňoch

31. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 30. týždeň tehotenstva3 / 32. týždeň tehotenstva >>

Viac o 31. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. https://web.archive.org/web/20120820041202/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  5. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#31
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 31. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 31. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť