Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výpočet týždňa tehotenstva

Pre výpočet týždňa tehotenstva vychádzajú lekári a tehotenské kalkulačky z prvého dňa poslednej menštruácie. Je to preto, že presný dátum ovulácie a počatia väčšina žien nepozná. Tento čas, tak zahŕňa aj obdobie, kedy žena v skutočnosti tehotná ešte nie je. K oplodneniu, teda k skutočnému začiatku tehotenstva dochádza asi dva týždne od poslednej menštruácie. Bábätko je v skutočnosti o dva týždne mladšie, ako týždeň, ktorý sa dozvie tehotná žena od lekára.

Týždne tehotenstva, ktoré sa počítajú od poslednej menštruácie (PM) sa nazývajú gestačné týždne. Skutočný vek dieťaťa, teda vek od oplodnenia, sa nazýva fetálny vek.

Vzťah medzi gestačným a fetálnym vekom

Udalosť Gestačný týždeň (gestačný vek) Dni od poslednej menštruácie Fetálny vek (skutočný vek) Dni od počatia
prvý deň menštruácie 1. týždeň tehotenstva 1-7
2. týždeň tehotenstva 8-14
počatie 3. týždeň tehotenstva 15-21 1. týždeň veku plodu 1-7
4. týždeň tehotenstva 22-28 2. týždeň veku plodu 8-14
... ... ... ...

Výpočet týždňa tehotenstva

Ná základne prvého dňa poslednej menštruácie stanoví gynekológ aj predpokladaný termín pôrodu32. Pri 28-dňovom cykle, je trvanie tehotenstva 280 dní. Teda stačí si k dátumu poslednej menštruácie pripočítať 280 dní a žena má predpokladaný termín pôrodu7. Pre rýchlejší výpočet je treba pripočítať k 1. dňu poslednej menštruácie 7 dní a potom sa odčítajú tri kalendárne mesiace. Tento výpočet je na základe tzv. Naegeleho pravidla.

Žena nepozná dátum poslednej menštruácie alebo má nepravidelný cyklus

Pre výpočet termínu pôrodu7 bude gynekológ potrebovať dátum začiatku poslednej menštruácie. Výpočet predpokladaného termínu funguje najpresnejšie, ak má žena pravidelný 28-dňový cyklus.

V prípade, že tehotná žena nepozná dátum poslednej menštruácie alebo máva nepravidelný cyklus, presnejší dátum pôrodu určí prvý ultrazvuk. Toto ultrazvukové vyšetrenie by malo byť vykonené medzi 10. - 13. týždňom tehotenstva1. Dovtedy sa všetky plody vyvíjajú rovnako. Predpokladaný termín pôrodu lekár určí na základe zmeranej dĺžky bábätka. Dĺžka bábätka sa v rannom tehotenstve udáva ako dĺžka od hlavy po zadoček (CRL - crown rump legth).

Som 4 týždne tehotná, ale som v 5. týždni tehotenstva

V týždni, kedy začala tvoja posledná menštruácie, je tvoj prvý týždeň tehotenstva, ale ešte si neukončila žiaden týždeň tehotenstva. Je to teda o dokončených týždňoch. Preto:

Trvá tehotenstvo 9 alebo 10 mesiacov?

Tehotenstvo trvá v priemere 40 týždňov. 40 týždňov je

  • 9 kalendárnych mesiacov (každý z nich má 30 alebo 31 dní)
  • 10 lunárnych mesiacov (každý trvá 28 dní)

Jeden lunárny mesiac trvá presne 4 týždne. Naopak 40 tehotenských týždňov rozdeliť do 9 kalendárnych mesiacov sa nedá jednoznačne. Literatúra sa tak pri zaradení jednotlivých týždňov do kalendárnych mesiacoch rozchádza.

Čo je to trimester

Tehotenstvo sa delí na tri časti - tri trimestre. Každý z nich trvá 3 mesiace. 40 týždňov tehotenstva sa nedá presne rozdeliť do 3 častí. Literatúra sa preto rozchádza v tom, ktoré týždne patria do ktorého trimestra.

Najčastejšie lietratúra uvádza nasledovné trvania jednotlivých trimestrov:

Viac o výpočte týždňa tehotenstva

Použité zdroje

  1. Pařízek, A. a kol.: Porodnická analgezie a anestezie. Grada, 2001.
  2. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s výpočtom týždňa tehotenstva

Máš skúsenosť s výpočtom týždňa tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť