Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rast bruška v tehotenstve

Na rast bruška v tehotenstve sa teší každá budúca mamička. V prvom trimestri1 sa síce bruško môže zdať nafúknuté, ale jedná sa skôr o vlastný pocit, pretože maternica je ešte stále skrytá v panve. Rýchlosť rastu bruška v tehotenstve dá len ťažko predpovedať. Záleží totiž na viacerých faktoroch, ktoré rast ovplyvňujú.

Postava tehotnej ženy

Obvykle býva tehotenské bruško zavčasu viditeľné skôr u štíhlych až chudých žien. Tu sa môže začať bruško zaguľacovať už okolo 13. týždňa tehotenstva1. U silnejších žien môže naozajstné zaguľatenie bruška trvať dlhšie.

Tvar a položenie maternice

Tvar maternice je neovplyvniteľný a mnohokrát je to tiež dedičná záležitosť. U niektorých nastávajúcich mamičiek lekár môže zistiť, že je ich maternica otočená dozadu. V odbornom názvosloví sa jedná o retroflexiu. Takto otočená maternica následne rastie viac hore ako smerom vpred.

Pevnosť brušnej steny

Pevné svalové vrstvy zvyčajne nedovolia rastúcemu brušku prílišné vyklenutie dopredu.

Počet tehotenstiev

Nastávajúce mamičky, ktoré očakávajú svoje druhé či tretie bábätko, alebo dokonca dvojičky, sa môžu chváliť tehotenským bruškom tiež pomerne skoro. Tehotné ženy, ktoré už rodili, nemajú maternicu tak pevnú, ako tomu bolo v prvom tehotenstve. Preto môže bruško rásť aj viac do strán.

Rast bruška v tehotenstve

Hmotnosť nastávajúcej mamičky

Váhový prírastok36 nemusí nutne súvisieť napr. s častým maškrtením nastávajúcej mamičky. Je samozrejme vhodné dodržiavať pestrý a vhodný jedálniček. Ako sa hovorí, veľakrát sa môže stať, že nastávajúca mamička priberá aj z vody. Voda zadržiavaná v tele tehotnej ženy môže pôsobiť na veľkosť tehotenského bruška.

Na rast a tvar tehotenského bruška má tiež vplyv dĺžka trupu nastávajúcej mamičky, veľkosť plodu56 alebo aj množstvo plodovej vody. Hoci sa podľa bruška často tipuje pohlavie bábätka16, jedná sa skôr o poveru. Guľaté bruško nemusí nutne znamenať, že rodičia očakávajú dievčatko. Rovnako ako špicaté bruško nemusí znamenať, že to bude na 100% chlapček. V otázke pohlavia bábätka16 je vhodnejšie spoľahnúť sa na ultrazvukové vyšetrenie.

Všeobecne možno povedať, že tehotenské bruško býva znateľné u väčšiny nastávajúcich mamičiek okolo 16. týždňa tehotenstva. Rýchlejší nárast možno potom očakávať po 20. týždni tehotenstva.

Rast bruška v tehotenstve

Viac o raste bruška v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.mojebrisko.cz/?p=5061
  2. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/6-veci-ktere-ovlivnuji-tv...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s rastom bruška v tehotenstve

Máš skúsenosť s rastom bruška v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť