Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Špinenie v tehotenstve

Špinenie v tehotenstve najmä v jeho začiatkoch nie je nič neobvyklé. Stretne sa s ním veľa nastávajúcich mamičiek, bez toho, aby sa ich tehotenstvo stalo rizikovým alebo nastali neskôr nejaké komplikácie a problémy1.

Špinenie je zafarbený výtok vytekajúci z vagíny hnedastej alebo svetloružovkastej farby. Nesprevádza ho krvácanie1 (ani nárazové), žiadne kŕče ani bolesti v podbrušku.

Možné príčiny špinenie v tehotenstve

  • Hormonálne krvácanie - špinenie sa dostaví presne v čase, kedy by mala tehotná žena za normálnej situácie menštruáciu. Tento jav sa môže opakovať aj po niekoľko mesiacov. Existujú nastávajúce mamičky, ktoré takto špinia mesiac čo mesiac až do pôrodu32.
  • Implantačné krvácanie - uhniezďovanie oplodneného vajíčka - oplodnené vajíčko cestuje vajíčkovodom do dutiny maternice, kde sa v sliznici maternice zahniezdi. Tento dej môže sprevádzať špinenie.
  • Kontaktné krvácanie - tehotné ženy s krehkými cievami sa stretávajú často so špinením, napr. po vaginálnej gynekologickej prehliadke alebo po pohlavnom styku3.
  • Hroziaci potrat3 - aj tento dej môže sprevádzať špinenie.
  • Poruchy uloženia placenty - tieto problémy sa prejavujú spravidla až po 28. týždni tehotenstva. Sprievodným javom týchto porúch môže byť tiež špinenie.

O každom, hoci aj ľahkom špinení je nutné informovať lekára. Ten posúdi a zváži zdravotný stav tehotnej ženy a ak bude treba, nasadí príslušné lieky.

Viac o špinení v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.klub-maminek.cz/articles/view/spineni-krvaceni-a-vytoky
  2. http://www.rodicka.cz/spineni-na-zacatku-tehotenstvi/
  3. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=83&c=321
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so špinením v tehotenstve

Máš skúsenosť so špinením v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lluckaa  3. feb 2015

Špinenie a krvácanie počas tehotenstva v 3 z 4roch

Prvé dva tehotenstva som špinila a o bábätka som prišla v obidvoch prípadoch, potom prišlo tretie tehotenstvo a bábo som vynosila bez problémov, no pri štvrtom tehu prišlo špinenie, následne krvácanie skončila som v nemocnici 2x , krvácanie bolo silnejšie ako bežná mrcha, no napriek tomu sa moja bojovníčka udržala a dnes ma 7mesiacov :-) ...zo 4 tehu mám 2 krásne dievčence, ktoré sú pre mňa všetkým :-)
0 ľudí považuje za užitočné