Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sny v tehotenstve

Sny v tehotenstveMnohým ženám sa snívajú nezvyčajné sny v tehotenstve. Nie, nezbláznili sa. Tieto sny sú u nich často odrazom pocitov a úzkostí, ktoré pociťovali v priebehu dňa.

Sny sú bežné a sú rovnako bežné u tehotných ako netehotných žien. S postupujúcim tehotenstvom sa však zvyšuje frekvencia ich zapamätania. Spánok v treťom trimestri býva menej kľudný a častejšie prerušovaný zobudením sa.

Po prežitej nočnej more alebo po zlom sne môže pomôcť žene porozprávať sa o tom s partnerom alebo priateľkou. Pomôcť môže aj keď si o tom, čo sa jej snívalo a vydesilo ju, prečíta. Väčšina tehotných žien má potrebu uistiť sa, že sa niet čoho obávať.

Nie je možné predpovedať, čo sa bude snívať, ale sú niektoré obrazy, ktoré sa objavujú častejšie v určitých fázach tehotenstva.

Sny počas prvého a druhého trimestra

Sny tehotnej ženy v začiatkoch tehotenstva odrážajú zmeny, ktoré sa u nej dejú. Časté sú sny s vodou. V obrazoch sa obajvuje plávajúce bábätko, plávajúca ryba alebo aj matka samotná, ktorá pláva cez vodu. Často sa objavujú aj sny, ktoré poukazujú na plodnosť. Tehotné často snívajú o záhradách, ovocí alebo kvetoch.

V druhom trimestri sú časté sny o malých zvieratkách, ktoré predstavujú vyvíjajúci sa plod. Ženám sa často sníva o šteniatkach, mačiatkach a malých opičkách. Objavujú sa tiež sny o strate partnera alebo o vlastnej atraktivite pre partnera.

Tretí trimester

V treťom trimestri zvyknú byť sny viac orientované na dieťa. Dieťa často povie mame svoje meno alebo prezradí svoje pohlavie16. Podľa Garfielda medzi najčastejšie sny patria:

  • Predpovedanie pohlavia dieťaťa
  • Predstavy o tom, ako dieťa vyzerá
  • Rozhovory o mene dieťaťa.
  • Čakanie na príchod dieťaťa
  • Prevzatie kontroly pri pôrode32

Štúdie preukázali, že nastávajúce matky, ktorým sa snívalo o pohlaví dieťatka, sa trafili do správneho pohlavia v 50%.

Ak ide o prvé tehotenstvo, zvyknú sa objavovať aj sny o cestách alebo balení sa na cestu. Pôrod32 prvého dieťaťa je ako cesta do neznámej krajiny. Cesta však môže znamenať aj naplnenie dôležitého záväzku.

Mnoho žien máva zlé sny alebo až nočné mory o pôrode. Súvislosť medzi takýmito zlými snami a realitou nebola preukázaná. Nenechajte sa nočnou morou stresovať. Podľa výskumov si oveľa častejšie pamätáme práva zlé sny. Zo všetkých snov, ktoré si človek pri vstávaní pamätá, vyšlo iba 20% pozitívnych.

Súvisiace člány

Viac o snoch v tehotenstve

Použité zdroje

  1. http://www.babycentre.co.uk/a547402/dreams-during-the-final-weeks-of-pregnancy
  2. http://www.webmd.com/baby/features/vivid-dreams-of-pregnant-women?page=2
  3. http://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/dream.htm
  4. http://feminity.zoznam.sk/c/888677/tehotne-zeny-maju-ine-sny#ixzz2xuXoyH00
  5. Foto: ©Depositphotos.com/[Paha_L]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so snami v tehotenstve

Máš skúsenosť so snami v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť