Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nespavosť v tehotenstve

Nespavosť v tehotenstveAj bezproblémovo prebiehajúce tehotenstvo môže byť sprevádzané poruchami spánku, vrátane nespavosti v tehotenstve. Zvyčajne majú tehotné ženy vyššiu potrebu spánku, mali by teda podľa možností odpočívať aj počas dňa. Pri riešení nespavosti v tehotenstve možno odporučiť najmä medovku. K farmakologickej liečbe sa pristupuje iba výnimočne, vo veľmi vážnych prípadoch a po dôkladnom zvážení možných rizík a prínosov.

V prvom trimestri1 môžu tehotnú ženu trápiť úzkostné stavy prameniace z nastávajúcich životných zmien, či obáv o priebehu tehotenstva. Aj počas noci ju môžu obťažovať nevoľnosti, vracanie. V organizme ženy prebiehajú výrazné hormonálne zmeny, čo všetko môže spôsobovať okrem iného aj nespavosť.

Druhý trimester je zvyčajne obdobím upokojenia. Nastávajúca mamička cíti jemné pohyby plodu, môže ešte pri spánku ľubovoľne meniť svoju polohu. Ustupujú aj zdravotné problémy a nespavosť teda býva skôr výnimočná. Akonáhle sa značne zväčší bruško, teda okolo 6. mesiaca tehotenstva, býva potrebné zmeniť polohu pri autogénnom tréningu - žena si ľahne na ľavý bok, ľavú nohu voľne natiahne, pravú nohu pokrčí v kolene a bedrovom kĺbe a voľne položí cez ľavú nohu.

V treťom trimestri sa môžu objaviť rôzne spánok narušujúce zdravotné ťažkosti. Ide napr. o bolesti a kŕče v nohách1 alebo tvrdnutie brucha2. Často spánok negatívne ovplyvňuje nepohodlie plynúce z až bolestivých pohybov bábätka2, rastúceho bruška, ťažšieho dýchania, častého močenia, utláčania dolnej dutej žily, kedy často jedinou vhodnou polohou je ležanie na ľavom boku s podopreným pravým kolenom. Tehotnú ženu môžu obťažovať aj časté a znepokojujúce sny prameniace z obáv z pôrodu, z nastávajúcich zmien fungovania rodiny po pôrode32 a zo starostlivosti o bábätko.

Viac o nespavosti v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://nespavost.net/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Insomnie
 3. http://nemoci.vitalion.cz/nespavost/
 4. http://www.vitalia.cz/n/nespavost/clanky/
 5. http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2006/01/01.pdf
 6. http://psychologie.cz/co-sezobnout-kdyz-nejde-usnout/
 7. http://en.wikipedia.org/wiki/Tryptophan
 8. http://www.root.cz/clanky/ohrejte-studene-svetlo-sveho-monitoru-a-setrete-oci/
 9. http://www.dobrapsychiatrie.cz/relaxace/autogenni-trenink
 10. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/obtize-provazejic...
 11. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/pece-o-vlastni-telo/spanek-tehotne
 12. Foto: ©Depositphotos.com/[monkeybusiness]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s nespavosťou v tehotenstve

Máš skúsenosť s nespavosťou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť