Čo zbaliť deťom na dovolenku k moru - dovolenka s deťmi pri mori je pre deti veľkým a nezabudnuteľným zážitkom. Aby to bol tiež príjemný zážitok pre rodičov, je dobré byť na dovolenku dobre pripravení a vybavení. Nie je potrebné obávať sa toho, že bude nutné so sebou viezť obrovskú batožinu navyše. Ide len o dobré premyslenie, čo by sa mohlo hodiť a čo nie.
Video: Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa cestovania s deťmi:
Množstvo oblečenia závisí najmä od dĺžky pobytu a tiež možnostiach preprania. V prípade detí je však vhodné mať dostatok oblečenia. Čo by teda v batožine dieťaťa nemalo chýbať:
Cestovný pas - je pre dieťa povinný od 26.6.2012. Od tohto dátumu platí zásada jedna osoba = jeden pas.
V prípade, že sa jedná o dovolenku v štátoch Európskej únie, je vhodné zabaliť aj kartičku zdravotnej poisťovne. Tá zaistí aspoň čiastočnú úhradu prípadnej lekárskej starostlivosti.
Hygienické potreby - zubná kefka, detská pasta na zuby, šampón, sprchový gél (mydlo), hrebeň, uteráky, osušky alebo pončo, krém na zapareniny pre najmenších. Dievčatkám sponky, gumičky a čelenky do vláskov.
Opaľovací krém s vysokým faktorom - pre deti najlepšie faktor 50. Natierať dieťa je vhodné ešte pred vstupom na slnko a potom vždy po kúpaní.
Krém alebo mlieko po opaľovaní - je vhodné používať aj v prípade, že dieťatko bolo mimo pláže, napr. iba na vychádzke. A aj vtedy môže byť pokožka od slniečka opálená.
Lekárnička - by mala obsahovať všetky základné lieky, ktoré by mohli byť pri mori potrebné v prípadoch nádchy, prechladnutia, uštipnutia hmyzom, teploty2, hnačky, spálenín. Ďalej by mala samozrejme obsahovať aj obväzy, náplaste, teplomer, dezinfekčný prípravok, nožnice.
Obuv - sandálky, žabky, tenisky, plážové botky (piesok či kamienky na pláži sú rozpálené a aj vstup do mora môže byť pre dieťa plný nástrah).
Pokrývka hlavy - klobúčik, čiapka, šatka alebo šiltovka - proti úpalu.
Mikinka alebo svetrík - budú sa hodiť na večerné prechádzky alebo pre prípad chladnejšieho počasia.
Plavky (UV obleček alebo plienky do vody) - po kúpaní je nutné malému dieťaťu mokré plávky vyzliecť, aby sa predišlo nádche alebo zápalu močových ciest. Preto je vhodné zabaliť dvojo plaviek.
Ponožky, pančucháče
Spodná bielizeň
Pyžamo
Tričká a tielka
Vetrovka - na výlety alebo do horšieho počasia.
Slnečné okuliare - najlepšie s dostatočnou UV ochranou.
Hračky1 - najmä potom tie najobľúbenejšie, po ktorých by sa mohlo deťom cnieť.
Plavecké pomôcky pre deti - plávací kruh, rukávniky, nafukovacie lehátko, potápačské okuliare.
Plážový stan - deti určite uvítajú aj na pláži tienisté miesto k odpočinku alebo k hraniu.
Žuvačky alebo cukríky - tieto sa využijú najmä pri cestovanie lietadlom5. Pri vzlete a pristátí pomáha žuvanie tlmiť nepríjemné pocity tlaku v ušiach. O cestovanie s deťmi lietadlom viac v článku Cestovanie lietadlom s deťmi5.
Maškrty na pláž - tieto je možné samozrejme zakúpiť až na danom mieste. Ale ak sa budú rodičia rozhodnú sa máličko predzásobiť, nemalo by sa jednať o žiadne cukrovinky a pochutiny, ktoré sa môžu v horúčave rozpustiť, tzn. čokolády, čokoládové tyčinky, gumové cukríky a pod. Medzi vhodné pochutiny na pláž patrí: sušené ovocie, sušienky, čipsy, chrumky, oriešky.
Pre bábätká ešte:
detské jedlo1, umelé mlieko5 (ak nie je dieťatko už dojčené11), čaj, (keď mu rodičia tieto veci plánujú zakúpiť až na mieste, je vhodné ich zhotovovať v lekárňach),
látkové plienky alebo väčší pruh ľahkej látky - tieto využijeme nielen napr. pri cestovaní lietadlom k zakrytiu očiek dieťatka pri spánku, ale neskôr ik zatienenie kočíka pri prechádzkach a pod.
Ubytovanie v apartmáne
Súčasné apartmány pri mori sú veľmi dobre vybavené aj na pobyt malých detí. Možnosť zapožičania detskej postieľky je preto takmer automatické. Mnohokrát je k dispozícii aj práčka. Často sú v dosahu detské ihriská či iné podobné vyžitia. Aj tu je však dobré pamätať na možnú nepriazeň počasia a zabaliť so sebou napr. stolové hry (úmerné k veku dieťaťa), obľúbené hračky, pastelky + papier, omaľovanky, karty.
Výhodou apartmánov je možnosť zhotovenia vlastnej stravy. V prípade, že k vareniu budú použité miestne suroviny, je potrebné dbať najmä na hygienu. Ovocie a zeleninu dobre omývať a byť obozretní pri výbere potravín. Mnoho rodín toto rieši dovozom zavarenej stravy, ktorú potom len prevarí a dokúpi len prílohy a zeleninu. Záleží však na preferenciách tej ktorej rodiny.
Ubytovanie v hoteli
Mnohé prímorské hotely sú vybavené tak, aby bol pobyt pre deti čo najpríjemnejšie a mali zaistené dostatok zábavy. V ponuke sa objavujú detské ihriská, bazény pre deti, animačné programy, diskotéky, športové aktivity. Hotely mnohokrát ponúkajú aj stráženie detí. Táto služba býva pomerne finančne náročná. Súčasťou ubytovania býva strava formou polpenzie alebo plnej penzie. Veľmi obľúbená forma ubytovania je v posledných rokoch All inclusive, čo možno voľne preložiť ako Všetko v cene. Presný výklad tohto termínu však záleží na zvolenej cestovnej kancelárii a tiež destinácii.
Hoci je v hoteloch ponuka vyžitie pre deti pestrá, aj tu je vhodné mať na izbe zdroje detskej zábavy, opäť v podobe stolovej hry, pasteliek, omaľovánok.
Večera v hoteli
Večere v hoteli sú dá sa povedať malou spoločenskou udalosťou, na ktorú je potrebné sa primerane obliecť. Samozrejme záleží predovšetkým na luxusnosti hotela. Kravata u mužov povinná nie je, ale mala by to byť napr. košeľa s krátkym rukávom, nohavice a uzavretá obuv. U žien šaty, sukne alebo niečo podobne ľahko spoločenského. Deti nemajú prístup do jedálne či hotelovej reštaurácie len v plavkách. Inak na ne nie sú kladené väčšie nároky, oblečenie by však malo byť čisté.
Čo sa týka najmenších detí, personál prímorských hotelov býva k deťom veľmi ústretový. Nie je problém požiadať o prihriatie dojčenskej stravy napr. v pohári.
Čo vziať dieťaťu na pláž
Na pláž bude potrebné vziať najmä:
plavky (kúpacie oblečenie) alebo plienky do vody,
uterák (osuška alebo pončo),
opaľovací krém s vysokým UV faktorom - dieťa natierame opaľovacím krémom ešte pred pobytom na slniečku a potom ho aplikujeme ešte niekoľkokrát, aby sa predišlo spáleniu pokožky,
pokrývka hlavy,
slnečné okuliare,
karimatka alebo rákosová podložka (ak sa to k dispozícii lehátka, alebo za ne nechcú rodičia míňať peniaze),
plážový stan,
gumové topánočky do vody,
plavecké pomôcky pre deti - rukávky, plávacie kruh, plávacia vesta, nafukovacie lehátko,
svetlé tričko - môže sa hodiť vo chvíli, keď už dieťaťu hrozí spálenie od slniečka,
pochutiny a desiatu,
dostatok tekutín - aby bol zaistený pitný režim dieťaťa.
Pre maličké deti je možné vziať na pláž nafukovací bazénik s hračkami a slnečník (ten si možno aj prenajať).
Do mesta
Vychádzky do mesta by sa mali konať v ranných, podvečerných alebo večerných hodinách. Teda vtedy, keď slnko ešte alebo už toľko nepáli.
Čo bude pri vychádzke do mesta potrebné:
Kočík + prikrývka (šatku, nosiče17 a pod.) - dieťa, ktoré už doma kočík nevyžaduje, ho pri vychádzkach pri mori ocenia. Postačiť môže aj jednoduchý kočík golfového typu1.
Svetrík alebo mikinka - po západe slnka môže po horúcom dni nastať nepríjemné ochladenie, preto je dobré dieťaťu pribaliť na prechádzku oblečenie navyše.
Pokrývka hlavy - klobúčik, šatka, šiltovka
Pohodlná obuv
Slnečné okuliare
Tekutiny
Desiata
I pred prechádzkou je nutné dieťatko dobre natrieť opaľovacím krémom!
Pre bábätká:
vhodné oblečenie (plus náhradné oblečenie),
kočík,
plienky,
podložku na prebaľovanie,
vlhčené obrúsky,
fľaštičku,
cumlík,
umelé mlieko (keď už nie je bábätko dojčené),
veci na prípravu umelého mlieka (tu sa môže hodiť malá termoska s horúcou vodou, ktorú potom len odmeriame do pripravenej fľaštičky a pridáme zodpovedajúce množstvo sušeného umelého mlieka),
látkovú plienku4 - môže sa hodiť k zatienenie kočíka alebo na kŕmenie,