Horúčka

Horúčka je stav, kedy telesná teplota meraná v podpazuší presiahne 38 °C (taktiež, ak realizujete meranie teploty v uchu, v ústach). Ak uprednostňujete meranie teploty v konečníku digitálnym či normálnym teplomerom (využíva sa predovšetkým u dojčiat a malých detí), hovoríme o horúčke až v momente, keď sa telesná teplota vyšplhá nad 38, 5 ° C.

Video: "Horúčka je užitočná, naštartuje náš imunitný systém"

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Denisa Jaššová - detský lekár


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Kedy a ako efektívne znižvať teplotu u detí?


🎞️ VŠETKO O CHRÍPKE: Kedy je naozaj nebezpečná?


🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)


🎞️ Čo je to angína?


🎞️ Choroba Ruky Nohy Ústa.


🎞️ Čo je to piata choroba a ako ju liečiť?


🎞️ Všetko, čo by ste mali vedieť o šiestej chorobe



Pokiaľ sa telesná teplota pohybuje v rozmedzí 37 - 38 ° C, označuje sa ako zvýšená teplota2. Normálna teplota tela sa pohybuje v rozmedzí od 36 – 37 °C, no počas dňa môže kolísať. Koncom dňa môže byť vyššia, v noci klesne a najnižšia je zavčasu ráno.

Hneď na začiatku je potrebné uvedomiť si, že vysoká horúčka sama o sebe nie je choroba. Ide vlastne o reakciu organizmu na ochorenie či infekciu v tele. Horúčka funguje ako obranný mechanizmus tela a obmedzuje rast a množenie vírusov a baktérií. Vďaka horúčke sa tiež aktivuje imunitný systém, biele krvinky sú pohyblivejšie a ľahšie si potom poradia s baktériami a vírusmi.

Okrem vyššie uvedeného má horúčka nepopierateľný diagnostický význam, prináša totiž jasnú informáciu o tom, že v organizme niečo nie je v poriadku.

Niekedy sa ohlási zvýšená teplota u detí i dospelých aj bez iných príznakov. Horúčka sa totiž môže objaviť aj zo stresu, únavy, preťaženia či prehriatia, a to ako u detí, tak i dospelých.

Priebeh horúčky a jej príznaky

Pri horúčke rozlišujeme 2 fázy:

Prvá fáza horúčky

Organizmus pod vplyvom pôsobenia mikroorganizmov (baktérie, vírusy,...) preprogramoval svoju štandardnú telesnú teplotu na vyššiu, v dôsledku čoho sa teplota postupne zvyšuje. Ak telesná teplota nedosiahne "prednastavenú" hodnotu, dochádza k pocitu chladu, zimnici, triaške. Všetci to poznáme, keď horúčka u detí graduje a pritom majú studené končatiny ako cencúle. Prítomná býva aj bolesť hlavy a svalov. V tej chvíli sa človek cíti najhoršie. Výstupy teploty sa počas dňa môžu opakovať, na začiatku ochorenia i každé 4 hodiny, postupne by sa intervaly mali predlžovať. Meranie teploty opakujte podľa potreby.

Druhá fáza horúčky

Teplota už dosiahla svoj vrchol a naprogramovanú hranicu - môže byť aj nad 39,5 ° C, málokedy presiahne 40,5 ° C - a situácia sa začína meniť. Horúčka sa síce ešte určitý čas drží, no organizmus sa začína tepla zbavovať. To sa prejavuje tým, že človeku začína byť teplo, trápi ho “vnútorná horúčka” a cíti potrebu ochladiť sa (zložiť zo seba perinu, vyzliecť sa). Ľudský organizmus vie, ako efektívne znížiť teplotu - dochádza k výraznému poteniu, ktoré je v tomto prípade žiaduce. Človek sa začína cítiť o niečo lepšie.

Ako dlho trvá horúčka?

Cyklus nárastu a udržiavania teploty sa môže opakovať počas niekoľkých dní a priebeh horúčky počas choroby je úplne individuálny. Niekedy nás potrápi pretrvávajúca zvýšená teplota, u detí aj dospelých sa však môže objaviť aj jednodňová horúčka.

Kedy je horúčka nebezpečná - kedy ísť k lekárovi alebo na pohotovosť?

Obzvlášť opatrní buďte predovšetkým v týchto stavoch, vždy však platí, že ak sa vám zdravotný stav (či už svoj, alebo vášho dieťaťa) z akéhokoľvek dôvodu nezdá, či sa vymyká vašim bežným skúsenostiam, vyhľadajte pre istotu lekára:

  • horúčka u bábätka, predovšetkým v prvom roku života dieťaťa (horúčka u novorodenca môže byť veľmi nebezpečná)
  • keď si nie ste istí a máte obavy - zvládanie horúčky vyžaduje skúsenosti, pri prvom dieťati navštívte lekára možno častejšie, než s ďalšími potomkami
  • ak sa objaví vysoká horúčka 40 ° C (a viac)
  • ak sa objaví neklesajúca vysoká horúčka nad 39 ° C (u detí i dospelých) trvajúca dlhšie ako 4 dni
  • ak ste dieťaťu nepodali lieky proti teplote a teplota počas dňa sama výrazne klesne a opäť vystúpi na vysoké hodnoty (po podaní čapíku či iných liekov proti teplote je úplne bežné, že teplota na 1 - 2 hodiny klesne, potom opäť vzrastie a po ďalšej dávke sa všetko opakuje)
  • u detí do 1 roku, ak sa objavia súčasne horúčka, hnačka a vracanie (pri týchto ťažkostiach totiž hrozí dehydratácia a strata minerálov)
  • pri febrilných kŕčoch
  • pri vysokej horúčke, ktorú sprevádza bolesť hlavy, najmä ak pretrváva aj po dosiahnutí maxima teploty (teda po odznení zimnice a triašky). Obzvlášť opatrní buďte aj v prípade, že je tento stav sprevádzaný vracaním v druhej fáze horúčky. V tomto prípade je vždy nutné vylúčiť zápal mozgových blán!
  • ak dieťa trpí iným závažným ochorením, napríklad srdcovou vadou

Horúčka u malých detí

V momente, keď sa u dieťaťa objaví horúčka, je potrebné zaistiť mu teplo a pokoj na lôžku. Pri náraste teploty deti vždy prikryjeme a v miestnosti zatemníme okná. Ideálne je vypnúť aj televíziu a rádio. Na pitie podávame vlažný čaj.

Kedy a ako znížiť horúčku studeným zábalom

V momente, keď poľaví prvá fáza horúčky (spoznáme podľa toho, že horúčka u detí (ale aj dospelých) pretrváva a studené končatiny oteplejú) je možné urobiť studený zábal na hrudník - namočiť plachtu do 20 stupňovej vody, zabalíme hrudník, keď sa zábal oteplí (väčšinou do 5 minút), tak vymeniť zase - opakovať 3-5x. Zábaly pri horúčke sú neefektívne ak sa dávajú na čelo, ruky alebo nohy.

Vždy platí, že čím mladšie dieťa je, tým viac pozornosti by sa malo jeho “horúčkovému” stavu venovať. Meranie teploty u detí by malo byť pravidelné, aby horúčka zbytočne nerástla do závratných výšok.

Deti pri horúčkach väčšinou nemajú chuť do jedla - to je úplne normálne a deti počas trvania horúčky teda nenútime jesť. Dbáme však na dostatočný pitný režim. Pri poklese horúčky sa chuť do jedla spravidla rýchlo vracia.

Horúčka u detí

Horúčka u detí a jej znižovanie pomocou liekov

Ak si kladiete otázku, čo na horúčku, pomôžu vám nasledujúce riadky. Pri znižovaní horúčky u detí sa používajú lieky s obsahom:

  • paracetamolu (Panadol, Paralen, Medipyrin)
  • ibuprofénu (Ibuprofen, Brufen, Nurofen) - vhodné od 6. mesiaca života

Tieto lieky sú dostupné vo forme sirupov, čapíkov či tabliet. Pri ich užívaní je úplne nevyhnutné dodržiavať dostatočný pitný režim dieťaťa, inak nebudú antipyretiká (odborný termín pre lieky proti teplote) účinné. Ak dieťa zvracia, volíme vždy formu čapíkov. Pokiaľ má hnačku, sú naopak vhodné tablety alebo sirup.

Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Anopyrin) sa deťom do 12 rokov nepodávajú pre riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Viac o Reyovho syndrómu nájdete v samostatnom článku Reyov syndróm.

Horúčka a lieky

Horúčka u bábätka, dojčaťa a batoliat

Horúčky a horúčkovité stavy sa môžu objaviť aj u úplne malých bábätiek. Tu platí pravidlo, že čím je dieťa mladšie, tým väčšiu pozornosť je potrebné horúčke venovať. Teplomer majte pre bábätko vždy po ruke. Ak sa objavia vysoké teploty u detí do 1 roka, je vždy lepšie kontaktovať lekára a poradiť sa s ním o ďalšom postupe. Teploty u veľmi malých detí netreba podceňovať. Lekári v tomto prípade chcú choré dieťa spravidla vidieť.

V niektorých prípadoch sa však môže u bábätka objaviť teplota, ktorá nemusí signalizovať chorobu, ale je prejavom napr. rastúcich zúbkov či ako následok očkovania.

Horúčka pri raste zubov

Jedným z prejavov rastu zubov býva zvýšená teplota, niekedy až horúčka. Ak sa pri raste zubov objavuje vysoká horúčka nad 39 ° C, býva spravidla signálom nejakej choroby.

Horúčka u detí zo zubov teda spravidla nezvykne byť vysoká, ale samozrejme nájdu sa aj výnimky (vysoké horúčky u detí sprevádzajú rast stoličiek).

Horúčka po očkovaní

Ak sa horúčka po očkovaní objaví, býva to väčšinou niekoľko hodín po očkovaní neživou vakcínou (napr. hexavakcína, vakcína proti pneumokokom alebo meningokokom). Po podaní živej vakcíny (napr. vakcína proti rubeole, osýpkam a mumpsu - Priorix) sa horúčka objavuje až niekoľko dní (7-10). Pokiaľ má dieťa po očkovaní len zvýšenú teplotu (teda teplotu medzi 37 a 38 ° C), lieky nepodávame, len teplotu podľa vývoja pravidelne kontrolujeme. V prípade akýchkoľvek ťažkostí je vhodné dieťa starostlivo kontrolovať aj v priebehu noci.

Ak teplota dieťaťu stúpne nad 38° C, začneme podávať lieky na zníženie horúčky. Dojčatám sa podáva najčastejšie liek s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu (vo forme čapíku alebo sirupu). Dávkovanie jednotlivých liekov je vždy uvedené v príbalových letákoch príslušného lieku, vhodnejšie je však presné dávkovanie podľa aktuálnej hmotnosti dieťaťa.

Pri výbere sirupov sa odporúča siahnuť po sirupoch bez príchutí. Ochutené jednak môžu pôsobiť alergicky, a jednak sa nimi dieťa môže predávkovať (pretože chutia často ako maškrta).
Lieky vždy uchovávajte mimo dosahu detí!

Horúčka u detí

Horúčka u dospelých

Horúčka u dospelých sa v podstate nijako neodlišuje od horúčky u detí - je to však jednoduchšie v tom, že dospelý dokáže lepšie zhodnotiť, popr. opísať svoj aktuálny stav. Aj zásady ako znížiť horúčku u dospelých sú podobné postupom, ktoré používate na zníženie teploty u detí.
Horúčku je možné tlmiť prírodnými cestami aj farmaceutickými prípravkami. Pri ich užívaní je vždy vhodné držať sa dávkovania popísaného v príbalovom letáku alebo odporúčania lekára.

Horúčka v tehotenstve

Ak je žena tehotná a objaví sa horúčka, mala by sa vždy radšej poradiť so svojím lekárom. Veľmi opatrná by mala byť, ak sa horúčka objaví v období prvého trimestra1.

Horúčka v šestonedelí

Zvláštnou formou horúčky je horúčka v šestonedelí, ktorú naozaj neradno podceňovať. Mohlo by totíž ísť o endometritídu, čiže zápal sliznice maternice (predtým sa používal termín horúčka šestonedieľok). Rizikovými faktormi sú najmä pôrod cisárskym rezom60, dlho trvajúci pôrod, vysoký počet vaginálnych vyšetrení v poslednej fáze tehotenstva či po pôrode, prípadne pôrod až po dlhšej dobe od odtoku plodovej vody. Kým predtým bola horúčka v šestonedelí bohužiaľ často príčinou úmrtí čerstvých matiek, od vynálezu antibiotík4 sú ženy pri včasnom nasadení liečby v bezpečí. Pokiaľ by však mamička nedostala antibiotiká včas, mohol by sa zápal rozvinúť až do septického šoku.

Ak sa u ženy v priebehu šestonedelia objaví horúčka, mala by svoj stav vždy radšej konzultovať s lekárom.

Periodická horúčka

Ide o syndróm periodickej horúčky - už sám názov vypovedá o tom, že ide o horúčku, ktorá sa v určitých periódach vracia. Jedná sa vlastne o autozápalový syndróm s rôznymi príznakmi. Periodická horúčka sa objavuje najčastejšie u 2-3 ročných detí a s rastúcim vekom postupne vymizne. Periodická horúčka sa však výnimočne môže objavovať aj u dospelých. Táto horúčka sa opakuje v pravidelných intervaloch a nie je možné ju vysvetliť žiadnou infekciou, ani iným ochorením - zdá sa, že je to horúčka bez príčiny. Najčastejšími prejavmi, ktoré ju sprevádzajú, sú: aftózna stomatitída1 (zápal ďasien), faryngitída (zápal nosohltana) či zväčšenie lymfatických uzlín. Môžete sa stretnúť aj s označením PFAPA syndróm.

Svalová horúčka

Zvláštnou formou horúčky je svalová horúčka. V tomto prípade o horúčku v pravom slova zmysle vlastne nejde. Svalová horúčka sa totiž prejavuje bolesťou svalov a objavuje sa spravidla deň (maximálne 2) po veľkom výkone, ktorým sa človek preťažil. Táto bolesť a pocit vnútornej horúčky sú síce nepríjemný spoločníci, ale väčšinou do týždňa zmiznú. Rekonvalescencii môže pomôcť saunovanie, pobyt v pare, či pobyt v bazéne a teplé kúpele.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

  1. MUDr. Lukáš Dostal: O léčivé síle horečky. Časopis Děti a my, 2003
  2. http://www.drmoravcikova.sk/teplota-u-dietata/

Externí odkazy

  1. https://web.archive.org/web/20170622162130/http://www.toplekar.cz/nemoci/febrilni-krece.html
  2. https://web.archive.org/web/20170701071700/http://www.toplekar.cz/nemoci/reyuv-syndrom.html

Hodnotenia a skúsenosti s horúčkou

Máš skúsenosť s horúčkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke