Omfalokéla

Omfalokéla (pupočná hernia) je vrodená vada brušnej steny v oblasti pupka, pri ktorej sú črevá, pečeň alebo iné orgány brušnej dutiny umiestnené mimo brušnej dutiny. Sú teda vonku. Vysunuté orgány sú pokryté tenkou blanou, ktorá vytvára akýsi vak pre vysunuté orgány.

Črevá plodu sa vyvíjajú mimo brušnej dutiny, počas 11. týždňa tehotenstva sa črevá posúvajú smerom dovnútra brušnej dutiny. Pri omfalokéle črevá neputujú naspať do brucha, ale ostávajú vonku.
Pri omfalokéle nemusí byť vonku celé črevo alebo niekedy je to iba jeho časť. Závažnosť stavu závisí teda od toho, aká časť orgánu je mimo brucha, ale aj od orgánu, ktorý je mimo. Pri pohyboch plodu v maternici sa môže takto vysunutý orgán priškrtiť. Následne nie je dostatočne zásobený krvou a kyslíkom a môže dôjsť k jeho poškodeniu.

Výskyt

Omfalokéla sa vyskytuje približne u jedného novorodenca1 z 5300 narodených. Deti s omfalokélou majú často aj iné vrodené vady, napr. poškodenie srdca, žlčníka, obštrukcie čreva a iné.

Rizikové faktory

Presná príčina, ktorá spôsobuje túto vadu nie je dodnes známa. Medzi rizikové faktory, ktoré môžu súvisieť so vznikom omfalokély patria:

  • alkohol a tabak počas tehotenstva
  • niektoré lieky - napr. antidepresíva
  • obezita - Je vedecky dokázané, že ženy s obezitou majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich dieťa bude mať omfalokélu
  • vyšší vek matky
  • viacpočetné tehotenstvo
  • predčasný pôrod6

Prejavy

Defekt v brušnej stene môže mať rôznu dĺžku, od 4 - 12 cm. Čím väčší je defekt, tým viac je stav novorodenca závažnejší. Túto vadu vidno hneď po narodení, ak sa nepopísala na ultrazvuku.

Komplikácie

Diagnostika

Omfalokéla sa môže diagnostikovať už počas tehotenstva pomocou ultrazvuku alebo po narodení, kedy lekár priamo vidí omfalokélu. Počas tehotenstva sa robia aj skríningové testy, pri ktorých sa môže odhaliť táto porucha.

Liečba

Omfalokély sa riešia operačne, vždy je nutné však stabilizovať stav dieťaťa a ak sú pridružené aj iné závažné ochorenia, treba zabezpečiť vitálne funkcie novorodenca. Pri veľkej omfalokéle sa operácia niekedy odkladá, vtedy sa vysunuté orgány prekrývajú špeciálnym krycím materiálom. Operácia sa robí v celkovej narkóze.

Prognóza

Ak dieťa nemá iné vrodené vývojové ochorenia a omfalokéla je malá, prognóza ochorenia je dobrá. Ak sa táto porucha diagnostikuje už pred narodením,32 matka je stále sledovaná a uprednostňuje sa cisársky rez.57 Pôrod by mal prebiehať v pôrodnicach, kde sú špeciálne centrá a starostlivosť pre novorodencov.

Strava novorodenca s omfalokélou

Črevo takýchto novorodencov zvyčajne pracuje správne a nevyžaduje špeciálne formuly. Stravu treba prispôsobiť vtedy, ak je nejaká obštrukcia v čreve, pretože vtedy neprechádza črevom žiadna potrava a novorodenec dostáva výživu pomocou infúzii a to dovtedy, pokiaľ sa operačne nevyrieši obštrukcia v čreve.
Deti po operácii by sa mali vyhýbať kontaktným športom, pri ktorých môže dôjsť k poškodeniu brušnej steny.

Súvisiace články

Viac o omfalokéle na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/omphalocele.html
  2. Pediatric Omphalocele and Gastroschisis Treatment & Management
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000994.htm
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s omfalokélou

Máš skúsenosť s omfalokélou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť