Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

11. týždeň tehotenstva

V 11. týždni tehotenstva už bábätku búši srdiečko ako o preteky. Jeho tep je rýchlejší (120 - 140 tepov / min.) a hlasnejší, a tak ho lekár alebo pôrodná asistentka1 môže počuť pomocou Dopplerovho prístroja. 11. týždňom pomaly končí prvý trimester1. Plod má za sebou najkritickejšiu vývojovú fázu, keď riziko vývojových chýb a / alebo iných poškodení, napr. infekciami či liekmi nie je tak veľké.

Bábätko v maternici pribúda na hmotnosti (váži okolo 8 gramov) a rastie do dĺžky (45 - 60 mm). Samotná hlava bábätka predstavuje asi polovicu tejto dĺžky, je teda stále výrazne väčšie než ostatné časti tela, čo sa ale bude v nasledujúcich týždňoch meniť. Tvár v hlavovej časti je stále malá a na lebke sa vyvíjajú kostené a chrupavkovitého základy. Oči, ktoré vyzerajú ako malé tmavé guličky, pomaličky presvitajú za zrastenými viečkami a dochádza aj k vývoju zmyslového vnemu - čuchu.

Na povrchu tela sa pomaly vytvára špeciálna, tenká vrstva pokožky, z ktorej sa v tomto týždni začnú tvoriť nechty na horných a dolných končatinách. Prstíky na končatinách sú oddelené, avšak stále maličké. Ďalej tiež pokračuje vývoj vnútorných orgánov, ktoré sa postupne týždeň čo týždeň zväčšujú a niektoré už začínajú pracovať. Pokožka plodu je tak tenká, že cez ňu priesvitá hrudný kôš, ktorý je tvorený jednotlivými rebrami a tie sú napojené na chrupavkovité stavce.

Ultrazvuk v 11. týždeň tehotenstva

Zvýšené nechutenstvo a/alebo naopak zvýšená chuť na niečo dobré začína byť náplňou tehotenstva. Čím je táto zvýšená potreba spôsobená nie je zatiaľ známe, ale je jasné, že tehotná žena daný pokrm musí mať až tak, že sa bez neho nezaobíde. Vzhľadom k tomu, že počas tehotenstva dochádza k častejšiemu vzniku zubného kazu, je vhodné objednať sa k svojmu zubnému lekárovi.

Ak žena v tomto týždni cíti potrebu častejšieho močenia, začína sa maternica zväčšovať už natoľko, že tlačí na močový mechúr a žena tak cíti potrebu aj napriek tomu, že pred niekoľkými minútami bola na toalete. Aj keď pocit plného močového mechúra u žien môže byť, je potreba stále prijímať dostatočné množstvo tekutín, pretože sa tým znižuje riziko výskytu infekcie močového mechúra, ktorá u tehotných žien môže v prípade neliečení vyvolať až predčasný pôrod6.

Vyšetrenia v 11. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

 • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
 • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
 • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
 • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

Skríning vrodených vývojových chýb

Názov testu Výkon Vyšetrované parametre Čas
Kombinovaný test (NT screening) -1.časť odber krvi PAPP-A, free β hCG.10.-12.tt
Kombinovaný test (NT screening) -2.časť ultrazvukové vyšetrenie šijové prejasnenie NT (ev. aj NB, TCR, DV) 11.-13.tt

Alternatívou kombinovaného testu je Triple test3. Viac o prenatálnom skríningu vrodených vývojových chýb v samostatnom článku: Klikni sem.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Biopsia choria (odber choriových klkov) 11.-15. tt

11. týždeň tehotenstva v číslach

11. týždeň tehotenstva

 • 11. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 9. týždeň od oplodnenia
 • približne 29 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 10 týždňov + 0 dní až 10 týždňov + 6 dní (skrátene 10tt + 0 až 10tt + 6)

11. týždeň tehotenstva po dňoch

11. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (EN): Ultrazvuk v 11. týždni tehotenstva

<< 10.týždeň tehotenstva / 12.týždeň tehotenstva >>

Viac o 11. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 11. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 11. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
natalia_r  28. feb 2021

11. týždeň

V 11. týždni ešte stále pociťujem nevoľnosti, ale už nie sú také hrozné ako predtým, pachy a vône mi stále strašne vadia... a teším sa veľmi na ukončenie 1. trimestra.
10 poďakovaní