Kapustnica a vianočné menu v tehotenstve

aichalusy
19. dec 2017

Ahojte tehuľky a maminky, chcem sa opýtať či si môžem dať na vianoce kapustnicu a ostatné tradičné jedlá alebo prípade ako ste to riešili vy? Viem, že by som nemala jesť údené, klobásy, majonézu... na druhej strane sa týmto jedlám celkovo snažím vyhýbať a dodržiavať tehotenskú diétu a nejesť nevhodné jedlá ale čítala som už aj také príspevky od mamičiek, že si v tehotenstve nič neodopierali a jedli všetko, na čo mali chuť, neriešili či to môžu alebo nie. Tak teraz rozmýšľam čo si dať alebo nedať, či urobiť kapustnicu alebo šalát inak? Práve v sobotu budem v 13tt a dopátrať sa k nejakému odporúčanému vianočnému menu v tehotenstve je veľký problém na nete a keď som bola u lekára tak ma to ani nenapadlo sa ho to opýtať...

lulu0902
19. dec 2017

Tak ja som teda jedla uplne vsetko co mi chutilo...😃.tak neviem😊.niva,hriby co len chces a sme v uplnom zdraviiii

zlaticko118
19. dec 2017

Druhy krat som tehotná aj cez vianoce a vôbec by ma nenapadlo sa v tomto obmedzovat. Keby som mala malé babo a kojila tak by som to určite zažila čo zjesť a čo nie aby babo nebolelo brusko a pod. Ale keďže babo je ešte samé v brusku tak to neriesim, zjem všetko🙂

simca06022011
19. dec 2017

@aichalusy možno je problém nájsť tehu menu, lebo také nič nie je... Jedz všetko čo nezje teba v medziach zdravého rozumu :D

guiseppinka
19. dec 2017

Nebyt tejto temy by mi absolutne nedocvaklo, ze asi by som mala davat pozor na kapustnicu kedze kojim... dvakrat som bola tehotna, oba razycez vianoce a jedla som vsetko. A dokonca aj velku noc moje deti obe prezili a to som jedla udenu klobasu a sunku... 😅

siska53
19. dec 2017

@aichalusy ja som jedla normalne kapustnicu i majinezovy salat,kapra i bezne vianocne kolace. Kedze ja maso nejedavam, klobasy a tak nehrozili,ale kebyze ano,dala by som si ich. Samozrejme,nejak preverene,nie hocake..

mircalla
19. dec 2017

@aichalusy No tak klobasa - tych par koliesok v kapustnici ti neublizi, okrem toho je varena. Neblazni. A majoneza - nuz to by tam musela byt salmonela, aby sa ti daco stalo, a to je vysoko nepravdepodobne. Ja som sa vyhybala akurat plesnovym syrom, a lososu. Surove maso som nikdy nejedla ani predtym. Akurat som si davala velky pozor na umyvanie ovocia a zeleniny

alenky
19. dec 2017

Tradicnych domacich jedal v tehotenstve by som sa nebala teda kapustu a huby vsetko s mierou a netreba do seba vsetko praskat a miesat. Ja som mala v prvom tehu negativnu skusenost s dcerkou v 5mes.tehu som skoncila vtedy na urgentne, nevedeli sme zastavit neustale zvracanie uz to nebola sranda, myslela som, ze koncim. Zjedla som krajec pizze co sa predava tak volne za okienkom. Od vtedy nic take nekupujem. Len si treba davat pozor hlavne na pokazene, ale to ti hadam na stol nikto nenaserviruje. A este si pamatam ako moja tehotna segra zjedla pokazeny salat. Utekala na zachod a na silu ho vyvratila. Bolo to stresujuce ale dneska mame z toho len zabavu.

kasiopeja01
19. dec 2017

Necitala som vsetky komenty, ale z vlastnych skusenosti.. Jedz vsetko na co mas chut, kym mozes. Ked uz budes kojit, potom uz nebudes moct :D.

henka123123
19. dec 2017

Ja som v 38tt a jem vsetko okrem pecienky a zrejucich nalozenych syrov 😊 a kapustnici sa uz neviem dockat 😊 ked uz budem kojit uz ju jest nebudem .tak si ju treba teraz dopriat

grossmann
19. dec 2017

tiez som 35tt a kapustinucu a vsetko udem....comu sa v tehu treba vyhnut je surove meso a zrejuce syry ci nepasterizovane mliecne produkty, inak ak mas na to chut, tak v poho...ja som toho nejedla viac, ale len zato, ze pri pohlade a voni ma slo vystriet :D proste vela veci mi smrdelo a castokrat som na nieco mala chut, no ked som to uz videla, naplo ma - napr. zo zeleniny :D ale uz ok, takze normalne budem jest....po poorde ked budem kojit si budem davat pozor a kapustnica nebude hrozit 🙂

maykaaa1122
20. dec 2017

myslím, že keď to takto bežne nepreháňaš tak by malo byť ok keď si na vianoce trošku dopraješ..v malych mnozstvach..🙂

solene
20. dec 2017

Prečo nechceš jesť údené mäso? Veď sa v tej polievke dobre prevarí...čiže bude dostatočne tepelne spracované.
Mne gynekológ zakázal: ryby/mäso v surovom stave alebo slabo tepelne spracované, nepasterizované syry a iné mliečne výrobky, vajcia na mäkko a ovocie a zeleninu v surovom stave len dobre umytú. Inak jem všetko doradu a na kapustnicu sa na Vianoce už strašne teším 😊

lubka3232
23. dec 2017

no ja som si na vianoce dopriala 🙂 maly sa narodil v polke januara, dala som si kapustnicu salat aj rybku. vsetko s mierou, ale chcela som si este uzit ze mozem jest na co mam chut 🙂

misinka0611
23. dec 2017

Ja som jedla a pila vsetko 🙂 Samozrejme okrem alkoholu 🙂 Minuly rok na Vianoce som uz bola tehotná, no dozvedela som sa to z testu az 27.12.2016, takze som dokonca na Vianoce ten rok mala aj vaječný likér, pripitok a vsetko OK 🙂

nevesta1974
23. dec 2017

Tehotenska dieta? To pocujem prvykrat a mam 4 deti. Zeny, neblaznite! Jedzte prosim vsetko, samozrejme s mierou. V tehu dieta, ked kojime dieta, potom chceme schudnut tak dieta....a potom sme nervozne a nevladzeme :(...Stastne a vesele a hlavne pokojne a pohodove sviatky zelam ;)

solene
24. dec 2017

@nevesta1974 dovolím si s tvojim “jedzte prosím všetko” nesúhlasiť. Neviem, či si niekedy počula o baktérii listéria, či všetko môže spôsobiť...čiže z tvojho “všetko” by som určite vyradila nepasterizované mlieko (a teda aj syry). Takisto neviem, či ti niečo hovorí toxoplazmóza...
Čiže nie, všetko sa počas tehotenstva neje. To samozrejme neznamená diétovať, ale sú určité potraviny, ktoré sú pre tehotnú ženu nebezpečné.

lindusss2016
24. dec 2017

@solene
Toxoplazmoza, svalovec a im podobne pochutky hrozia len pri surovom mase(aj tam sa da, ak je poriadne premrazene). No ja nvm, myslim, ze vacsina zien si bezne nedava tatarak ci steaky, aspon do mna by to nikto nedostal, ani ked nie som tehu. Udeniny tiez bezne nejem, takze raz za rok ani tie neublizia, kedze su prevarene. Ale tak v podstate mas pravdu, na surove treba davat pozor, ale toxoplazmozu mozes chytit aj z paradajky...

solene
24. dec 2017

@lindusss2016 jasné, toxo z toho, čo píšeš + neumytá zelenina/ovocie, čiže nemožno povedať, že tehotné môžu všetko papať, veď to môže mať fatálne následky pre plod. A ja baby, čo jedia steaky, alebo aj surového lososa, poznám. Do mňa osobne by to tiež nikto nedostal ani mimo tehu 😁, ale poznám veľa ľudí, čo to papajú.

lindusss2016
24. dec 2017

@solene
No ja jedine, coho sa vzdavam zo svojho bezneho jedalnicka je sushi 😂

candii
24. dec 2017

Vsetko s mierou 🙂 samozrejme potraviny kde sa nachadza surove maso, surove vajcia, nepasterizovane mliecne vyrobky to jednoznacne nie. Ale ostatok co nezje mna, zjem ja 😉

aichalusy
autor
26. dec 2017

Ďakujem ešte raz všetkým za užitočné príspevky a prajem pekné sviatky 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre