Priezvisko dieťaťa, keď nie sme zobratí

8. júl 2020

Ahojte chcela by som sa opýtať hlavne vás ktore to mate podobne. S priateľom čakáme prvé bábätko ale hoci sme spolu dlho o svadbe sme neuvažovali a ani ju veľmi nechceme. Svokrovci sú dosť za svadbu hlavne koli priezvisku dieťaťa. Zaujímalo by ma ako to je či si to voli žena že dieťa bude mať priezvisko po ocovi alebo sa to dava automaticky, lebo určite chceme priezvisko po ocovi.

syslik81
8. júl 2020

tiez som slobodna a trvam si na tom,aby sa dieta volalo ako matka ... cize jej priezvisko ... ak by ste sa nedajboze rozisli .. a ty si najdes ineho muza a ine priezvisko budes mat ty ine prve dieta ine a dalsie dieta ine? tiez urady etc sa lahsie vybavuju ak mate rovnake priezvisko.. takze bud svadba alebo tvoje priezvisko

syslik81
8. júl 2020

btw na matriku pojdete obaja a date spolocne meno ake ste vybrali ...

denden77
8. júl 2020

ahoj.. ja som v 31tt, tiez nie sme manzelia a mala bude mat priezvisko po tatovi 😊 ak chcete priezvisko po tatovi, musite ist o tom na matriku spisat papier a ten potom vziat k porodu 😊

zabina27
8. júl 2020

musite ist na matriku pred porodom priznat otcovstvo a tam sa dohodnete na spolocnom priezvisku pre dieta, ten papier musis mat so sebou v porodnici. ak to nespravite pred porodom, tak bude mat automaticky tvoje priezvisko a po porode uz je priznanie otcovstva komplikovanejsie

lenuliatko84
8. júl 2020

Mna zaujima,preco su ludia proti svadbe,nikdy som tomu nepochopila,ako keby sa bali viazat a mozu partnera kedykolvek bez papierovaciek opustiť

sissy27
8. júl 2020

@lenuliatko84 mne to je zvláštne hlavne keď majú spolu deti, hypotéku, psa, aj spoločný profil na sociálnych sieťach ale svadbu ani za svet 😏

kulumulu123
8. júl 2020

Suhlas so syslik81 ak sa rozidete tak na zmenu priezviska budes potrebovat suhlas biologickeho rodica tiez na uradoch me to ovela jednoduchsie ak cokolvek vybavujes, pripadne na letiskach ak cestujes iba s dietatom bez partnera.... Tiez som za ze bud svadba alebo meno po matke.... V pripade svadby neskor sa da meno zmenit.

autor
8. júl 2020

Ďakujem za odpovede. Ako jasne chápem ze pre niektoré je svadba veľa ale pre mňa je to len papier sme spolu 7 rokov a do teraz nám ten papier nechýbal takže ak raz po tej svadbe za túžime tak sa zoberieme ale zatiaľ nám nechýba. A neviem prečo by mal byť problém ze sa rozideme a s niekym iným budem mat dieťa ved ak raz je otec toho dieťaťa on tak to priezvisko bude mať po ňom.

betulinka1
8. júl 2020

Papier ti moze chybat, ked sa priatelovi nieco stane a ty nedostanes vdovsky, budes mat uver, deti a akurat tak smutne oci, ze si sa pripavila minimalne cca. o 300€ do rozpoctu. Vela prikladov a vela pripadov poznam, ked to uz potom nebol len papier. Zeny museli predat majetok aby splatili uvery a potom zacinat znova aj s nalymi detmi. Svadba nie je len papier.

nicoli02
8. júl 2020

tak ale to už je na nich či chcú tú svadbu alebo nie. priezvisko pôjdete veď na matriku vybaviť ak chcete teda aby bolo po otcovi

nairia
8. júl 2020

ked sa rozvediete, tak priezvisko budes mat rovnake ako dieta, takze v tom je ten rozdiel... ja by som v nemanzelskom zvazku tiez dala dietatu svoje priezvisko prave kvoli uradom, cestovaniu a pod.

jankalukasova
8. júl 2020

@betulinka1 nie len to.. ale na priatela si nezoberie ani OCR, keby bol hospitalizovany, tak jej nedaju ziadne info a podobne veci.
Autorke...
Tiez som mala dlho pocit, ze je to len papier ale nie je. Ani zdaleka.

kubkovamama
8. júl 2020

Presne ako baby pisali..na matriku a spolocne prehlásenie o priezvisku na akom sa vopred dohodnete.My s ex sme tiez tak spravili a vola sa po nom no a poviem ti akeze "potesujuce" situácie mi po rozchode z toho vznikaju.Preslo par rokov a neustale,neustale sa asi 98% ludi pozastavuje nad tym,prečo mame ine mena.Ako prve situacie u pediatricky,ked volala malej priezvisko na vyšetrenie a mne nedoplo,ze sak to my..Pri zapise do skolky,pri akychkolvek vybavovackach,pas,tlaciva,uplne naj,kwd ma oslovia jej priezviskom a ja nereagujem,a topka pre mna,ked sa mi dviha tlak "a preco si ta nezobral" a podobne otazky. Teraz cakam mimino s dalsim partnerom a hned od zaciatku som si bez rozmyslania povedala,ze priezvisko po mne a hotovo,nemusime sa ani trepať na matriku,iba chlapa dodatocne uvediem do rodneho listu.Ja sa budem 9mes trapit,znasat vsetko suvisiace s tehotenstvom,odrodim a on akoze co?Nie som ziadna feministka ani nic podobne,ale z akeho dovodu si tden chlap "zasluzi" aby sa dieta volalo po nom?Naco to je dobre uz len z praktického hľadiska,na milion percent ty budes chodit do poradne,na ockovania,riesit urady,skolky,skoly.A prečo sa tvoja mamina vola inak?Pre to dieta to tiez nebude prijemne az bude vacsie.Nech je chlap super ako chce..a zvlast vtedy nebude proti.Moj bol mozno mierne prekvapeny,ale nechal to na mna.A sam uznal,ze vlastne z akého dôvodu drviva vacsina slobodnych mamiciek dava priezvisko partnera

evkakozickova
8. júl 2020

Však keď sa narodí a pôjdete na matriku podpísať otcovstvo tak bude mať automatický priezvisko po otcovi a otcovstvo sa dá myslím že podpísať ešte pred pôrodom že už vlastne v pôrodnici bude mať jeho priezvisko

betulinka1
8. júl 2020

@jankalukasova ja som si tiez myslela, ze je to papier. Ked moja mama tragicky zomrela a moj otec sa zrutil najpr z toho a potom z toho ako bude platit dost vysoku hypoteku. Niekto mu povedal o vdovskom, do vtedy sme sa s tym nestretli, tak nevedel a jemu to presne vyslo, ze vdovsky mu plati hypo. Potom sa to stalo aj v okoli a od vtedy to vidim uplne inak.

makova333
8. júl 2020

ked zistis, ze ti ten "papier" chyba, uz bude zvycajne neskoro...

dzina007
8. júl 2020

ono zas svadbu je vhodne brat aj ako instituciu ktora ta ako matku a manzelku chrani. nieje to len papier. napriklad ak nedajboze sa partnerovi nieco stane, nema zena narok ani na vdovske ani na majetok ktory je pisany na jeho meno. je to taka forma zabezpecenia.

zuzkalujza
8. júl 2020

ja ti poviem moju skúsenosť. Ja som sa chcela vydávať a on nie, že až keď sa podarí bábo. Keď som otehotnela chcela som teda svadbu aj kvôli priezvisku, no on zrazu, že až po narodení miminka, že aby som si ju aj ja užila. Povedala som si, že dobre teda. Tak sme dali priezvisko po otcovi. Lenže potom sa narodila malá a svadbu už zrazu nechcel, že načo už teraz...... po 10 rokoch od jej narodenia sme sa aj tak rozišli a ja si stále vyčítam, že som jej nedala moje priezvisko. Veľmi mi vždy vadilo najmä to, že ma v škôlke a v škole k nej nepriradili automaticky, keď som volala napríklad. Vždy som sa predstavila a musela som povedať o aké dieťa vlastne ide. Potom aj malá mala z toho nervy, že sa nevolá ako ja, alebo teda, že sa všetci nevoláme rovnako. Ako môže si každý hovoriť čo chce, vždy tá matka viac toto všetko zastrešuje ako otec. Ja osobne by som už takú chybu nespravila.

zuzka251
8. júl 2020

Ani my sme neboli zobrati a prave preto som chcela dat babatku moje priezvisko. A moj mily sa kvoli tomu so mnou rozisiel. Ze ak nema jeho priezvisko, nie je to jeho dcera.

sashabb
8. júl 2020

@zuzka251 no sila toto 😨

henka123123
8. júl 2020

ny mame priezvisko po otcovi. papiwr vybavis na pockanie na matrike a odovzdas v nemocnici kde budes rodit

nelca84
8. júl 2020

@zabina27 nie je komplikovanejsie, my sme sli po porode a nebol s tym ziaden problem

simsalabim
8. júl 2020

Mojej znamej, s ktorou som starsiu dceru kocikovala, sa cca pred 20 rokmi stalo toto: partner siel rano do prace, zrazilo ho auto, zomrel. Byt bol jeho. Jeho rodicia zvlastne kompenzovali svoj zial - ju aj vnuka z bytu vyhodili.... urcite po case ten byt jej syn zdedil, ale kedy, neviem, odstahovali sme sa. Cele mesiace vsak byvala so synom s mamou a jej partnerom v dvojgarsonke.... aj toto sa v zivote stava a papier je vtedy dobry.

dajana1983
8. júl 2020

Aj my to tak máme,sli sme spolu na matriku pred pôrodom,všetko spísali a je kľud ☺️ je to náš prvý syn a on je hrdy aj na to že ma jeho priezvisko,moje by som mu nenechala a tiež som chcela až ma meno po otcovi,neplánujeme svadbu ale neskôr sa to môže zmeniť tak sa už len pridáš ty ak si to rozmyslite 😁 ja viem že môj priateľ je charakterný človek,keby že náhodou,ale každopádne rozchádzať sa neplanujeme☺️

ibrunova
8. júl 2020

Treba ísť na matriku, tam spíšete obaja to, že on uznáva otcovstvo. To je jedna vec. a druhá vec je dohoda o priezvisku dieťaťa a tam napíšete priezvisko, na ktorom ste sa dohodli. To, že on bude uvedený ako otec, neznamená, že musí mať jeho priezvisko. Ja by som určite dala svoje priezvisko.

panelacikova
8. júl 2020

no aby si raz neľutovala, že dáš priezvisko po otcovi. ako ľutujem ja už pár rokov... tieto veci sa zadávajú na matrike pred pôrodom. vypisuješ tam akýsi papier, už si nespomínam a uvádzaš, aké priezvisko má dieťa mať. v tvojom prípade nie je problém, keďže partner sa "hlási" k dieťaťu, tak bez problémov to prebehne. ale premysli si to. raz sa môže čokoľvek stať a už sa toho nestrasieš. všade, kam pôjdeš, ťa budú volať priezviskom, aké má dieťa. nie je to príjemné, hlavne ak by ste sa náhodou s priateľom rozišli. potom už - bez jeho súhlasu - nebude absolútne možné priezvisko meniť
@simsalabim nič v zlom, ale pokiaľ je dieťa otcom priznané v rodnom liste, tak automaticky po ňom dedí príslušný podiel. to nemá s priezviskom nič spoločné.

panelacikova
8. júl 2020

ešte autorke podotknem, že to, že partner prizná otcovstvo vôbec s priezviskom nesúvisí (ja som žiaľ, mala inú informáciu, keď sa mala dcéra narodiť). tzn. že ak dáš priezvisko po sebe, ale zároveň v rodnom liste bude uvedený otec dieťaťa, tak ak by ste sa rozišli, tak priezvisko ostáva stále po tebe, ale otec je povinný platiť výživné. čiže priznanie otcovstva áno, priezvisko nie. takto by som to riešila, keby som mohla vrátiť čas.

nelca84
8. júl 2020

Tie, co im vztahy s otcom dietata nevysli ta budu odhovarat od priezviska po otcovi, ale je to len a len na vas, ci date dietatku tvoje alebo otcove priezvisko... ja som tiez dala synovi priezvisko po otcovi aj ked sme svadbu neplanovali, 11 rokov som sa volala inac ako moj syn, potom sme sa s jeho otcom zobrali a uz sa volame vsetci rovnako 😉 ale keby aj nie, tak by som chcela aby mal syn otcove priezvisko

simsalabim
8. júl 2020

@panelacikova ved ja nehovorim, ze to ma nieco s priezviskom.... opisala som situaciu, aka bola. Jej syn urcite byt zdedil - ale to nic nemeni na tom, ze kym prebehlo dedicske konanie, rodicia jej neboheho partnera - a stari rodicia jej syna! - to riesili takto. Ja som prispevkom reagovala iba na to, ze ide iba o "papier". Keby mala papier na to, ze je manzelka, asi by ju tak lahko nevyhodili.... No a k teme - som za to, aby sa dieta volalo po matke - ulahcuje to mnohe situacie, u lekarov, v skole, pri cestovani.

panelacikova
8. júl 2020

@simsalabim áno, porozumela som aj ja tebe, neboj 🙂 len faktom je, že nech by akokoľvek pekne žili a on by umrel. akonáhle jeho rodina je proti partnerke, tak aj tak by robili s dedičstvom prieky. to je už ale o ľudských povahách a vzťahoch... ja mám situáciu, že mám svoj byt, ex má svoj. naša dcéra žije so mnou. je to jeho jediné dieťa. ale viem, že keby sa jemu voľačo stalo, jeho rodina (hlavne matka) by robila všemožné (možno aj nie úplne legálne), len aby som sa náhodou "JA" k bytu nedostala 🙄 vôbec by nebrala ohľad na vnučku. akože trávi s ňou čas, aj na prádzniny ju bráva, všetko OK. ale čo sa týka majetkov, od začiatku bola presvedčená, že ja idem po peniazoch (mladý vtedy nemal ani hovno, ale jeho rodičia, čiže starí rodičia mojej dcéry sú zazobaní) - čo ja som vtedy vôbec netušila. ale už z tohto postoja a z ďalších názorov za ďalšie roky usudzujem, žeby sme s tým mali tiež veľké problémy, ak vôbec by sme sa dostali k tomu, čo dcére patrí. píšem v množnom čísle, lebo dcéra je ešte neplnoletá..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre