Cestovanie tehuliek mestskou dopravou

zuzanka3381
29. apr 2015

Ahojte baby. Aké máte skúsenosti s cestovaním v MHD? Púšťajú vás cestujúci sadnúť, keď je preplnený autobus? Ja teda nie som fajnovka, ale niekedy mi je fakt nanič v plnom buse. Dnes ráno cestou do práce sme stáli dokonca dve mamičky vedľa seba s bruškami a nikto sa ani len neunúval. A to sme stáli pri zadných dverách. Okolo chlapi, mladí a nikto nič. Som dosť prekvapená z neslušnosti ľudí. Fakt.

dzejn80
29. apr 2015

Ako necitala som diskusiu ... ludia su vselijaki, ja osobne nemam zle skusenosti, prave naopak. Je vsak pravda, ze skor ma pustia starsi ako mladi. ALE, co ti brani otvorit usta a poziadat o miesto??? Ludia su zabrati myslienkami, nesleduju kazdu tehulku naokolo ...

kikushaa
29. apr 2015

tak ja som elektricky a trolejbusy vylucila z mojej prepravy mestom, s kocikom nastupujem len do nizkopodlaznych, lebo raz sa mi stalo ze som trolejbusom vystupila na konecnej, kedze mi nikto nebol ochotny pomoct

kikushaa
29. apr 2015

@moni244 tym babkam a tetkam treba prejst kocikom po nohe, sice zazru ale odpracu sa, lebo u tichto so slusnostou naozaj nepochodis 🙂

moni244
29. apr 2015

@kikushaa prešla som, nepomohlo, až kým som po nich nezačala hučať na celý autobus

zuzanka3381
autor
29. apr 2015

@yanni tak ale toto je už otras. To mi spadla sánka teraz. To už čo je

yanni
29. apr 2015

@zuzanka3381 a toto dokonca nebolo ani na SK, to bolo u nas v Mnichove a pred nedavnom. 😠

bubelko
29. apr 2015

@yanni zürich nie je o nic lepsi...

yanni
29. apr 2015

@bubelko tak tak. Vieden, pariz, Milano, Marseille mam tiez "opaceny". Sice ako netehula ale ja chudim po tomto svete s otvorenymi ocami.
A ked tu niekto napise, ze nik nepozera, kto sa s nim vezie v buse. Prave ze by sa mal. Ja si vzdy okuknem ludi co sedia ci stoja vedla mna. Tak by sme sa casto vyhli bytocnym nedorozumeniam.

zuzanka3381
autor
29. apr 2015

@yanni vieš ako sa vraví "sto ľudí, sto chutí". 🙂 Ale plne s tebou súhlasím

mimla
29. apr 2015

@popelka5000 A keď si prečítaš, čo som písala, tak zistíš, ža ja som písala o pomoci s kočíkom a na to sa žiadna povinnosť spolucestujúcich nevzťahuje. Ja súhlasím, obe ruky hore za to, že je to základná slušnosť, ale máme tu nejakú vzorku obyvateľstva a s tou musíme pracovať. Ako tu už spomínala diskutujúca predo mnou, jediné, čo vieme ovplyniť, sú naše deti. Ísť im príkladom. Učiť ich slušnosti. S tým ostatným si neporadíme.

lubiduch
29. apr 2015

ked sa necitis dobre treba otvorit usta a poprosit niekoho ci si mozes sadnut, je jedno ci si tehotna alebo nie. Ak ti aj tak nikto neuvolni tak asi su ludia zli, mas pravdu. Ale preco by som mala ocakavat ze niekto automaticky tehotnej zene uvolni miesto? a od akej velkosti brucha by to malo byt automaticke? a co ked uvolnis miesto tlstej a nie tehotnej? (mne sa to raz podarilo a teda trapas najvacsie, fakt).

Ja som bola tiez tehotna a ked mi nieco bolo tak som sa ozvala. nebudem sa hrat na zmurkaciu babiku ze ma nikto nepustil sadnut si, nikto mi sam od seba neskocil kocik vyniest a co ja viem co, rozculene napisem na forum a je!
nie.....ja ludi pekne poprosim, na zaver podakujem a je mi v zivote ovela lepsie 🙂))))

zuzanka3381
autor
29. apr 2015

Ja stále iba komunikujem, nie sa rozčulujem 🙂

zuzanka3381
autor
29. apr 2015

@vreckovka2 Určite máš pravdu v tom, že aj netehotnému môže byť zle, ale určite nie je zle a nebolí všetkých v autobuse. Neškatuľkujem každého, stále opakujem, že tehotenstvo nie je choroba. Pokiaľ žena nemá rizikové tehotenstvo.
Nebavíme sa o lístkoch. Lístkoch v MHD. Pretože lístok si človek kupuje na to, aby si zaplatil jazdu, nie miestenku v MHD.
Pre mňa bude vždy na prvom mieste slušnosť pustiť staršieho človeka, invalidného človeka, tehotnú, či mamičku s dieťatkom na rukách sadnúť si. A veľakrát som vstala ako netehotná, aj keď som sa ja sama necítila najlepšie.
Môj partner zo slušnosti si nikdy nesadne, ak už musíme ísť niekam MHD. Stojí pri mne, aj keď je vedľa mňa voľné, alebo celkovo voľné miesto v buse.
Ale pevne verím, že ak si ešte nebola tehotná a budeš tehotná a budeš cestovať, tak určite oceníš, keď ťa niekto úplne sám od seba pustí si sadnúť v tej MHD, v preplnenom autobuse, kde ti každý bude mačkať tvoje zlatíčko, ktoré nosíš pod srdcom a tešíš sa na neho. 🙂

zeriempizzu
29. apr 2015

@zuzanka3381 prestan uz prehanat. Baby ti tu napisali ze treba komunikovat slusne a nikdy ti neodmietnu sedadlo. Pozri si v 23 tt a prave pomaly zhadzujeme kabaty a vetrovky. Neviem ako ty ale ja nemam namiesto oci scaner ci rengen.
Riesenie je napr ako to funguje v Londyne - tehotna si vyziada taky odznak "baby on board" - da si ho na kabat a ludia hned vedia ze nie je len trochu pri sebe a hned nukaju miesto. Ale i tak sa i tam stane ze si tehotnu proste ludia nevsimnu. Normalka!

zuzanka3381
autor
29. apr 2015

@zeriempizzu ďakujem veľmi pekne za radu 🙂
To by ma v živote nenapadlo.

zeriempizzu
29. apr 2015

@zuzanka3381 nemas za co 😘😘😘

jolinka
29. apr 2015

@zeriempizzu ten odznak je dobry napad. 😉

ale zase, kto nechce vstat ci pomoct s kocikom, dokaze "prehliadnut" aj 100 odznakov, aj slusnu prosbu aj tehotenske "netucne" brucho rovno pred ocami 😝 😝 😝

ale suhlasim treba sa aj ozvat, ja som skor taky neasertivny hanblivy typ...teda BOLA som 😉 😉 🙂 🙂 Ano, tehotenstva a materstvo ma naucilo ozvat sa, popytat si pomoc ked ju potrebujem, nakoniec ked ten clovek odmietne, je to jeho neslusnost ci neochota. Ten kto sa slusne spytal o pomoc, nic nestrati, neubudne z neho. 😉

Ide len o to , ze spontanna pomoc ci ponuknutie miesta aj bez vysloveneho prosenia...akosi viac potesi 🙂 🙂

vreckovka2
29. apr 2015

@jolinka akosi viac poteší aj to, ak by som nemusela prosiť matky s deťmi, alebo priamo deti, aby ma v mhd nekopali, keď sedia za mnou alebo aby nestáli na sedadlách, na ktorých ľudia bežne sedávajú 😉 troška treba brať ohľad na obe strany.

zuzanka3381
autor
29. apr 2015

@vreckovka2 s tým ohľadom súhlasím s tebou. To ale už záleží od konkrétnej matky.

vreckovka2
29. apr 2015

@zuzanka3381 jasné, že je to individuálne, presne tak isto ako to uvoľnenie miesta.....som si len neodpustila si rypnúť...netreba to celé brať tak tragicky 🙂

jolinka
29. apr 2015

@vreckovka2 vsak iste, ale o tom teraz nie je tema... ak mas zle skusenosti s netolerantnymi detmi a ich matkami a mas potrebu o tom aj diskutovat, zaloz temu Skusenost s drzymi detmi v mhd... pridam sa a podiskutujeme 😉 😉 🙂 🙂

Nakoniec mozno prave z takych neusmernenych deti vyrastu ti drzi dospeli, co nepustia sadnut a nepomozu... 😖 😖

konik11
29. apr 2015

ja by som rada znova cestovala mhd, ale byva mi zle, a naozaj nik neuvolni miesto, takze radsej vyuzivam auto. Este v 1.trimestri som sa bala, aby mi niekto nebuchol do bruska. Napriek plagatiku na kazdej zastavke aj v kazdom buse su ludia nevsimavi a neohladuplni, dnes vsetci cumia len do mobilov a tabletov,

rainee
29. apr 2015

Necestujem casto mhd, ale ak nahodou ano, snazim sa v casoch mimo spicky, kedy si sadnem. Som teraz v 7mes.a brusko je dost vidno. Urcite by mi nikto miesto neuvolnil, ja to v dnesnej dobe uz ani necakam. Ani ako mamicka s malym dietatom, nie raz som stala s malickou dcerkou skoro na schodoch. Tiez soferi jazdia dost neohladuplne, takze clovek moze prist aj k urazu. A najviac mi vadi ked zastavia meter od obrubnika, takze vyskakujeme kade tade na cestu a ist s kocikom je uplne nerealne, lebo som nie raz skoro vyklopila kocik aj s malou,ako som sa zasekla medzi chodnikom a busom 😠

katrinka8
29. apr 2015

Baby, tak neuveríte, ale ja som už bola svedkom aj toho, že išla maminka s dieťatkom (takým malým, cca 2 roky mohlo mať) a s kočíkom do autobusu nastúpiť. Ja som sedela v autobuse, čiže som ju videla z okna. A ona poprosila asi 2 ľudí, najprv takého mladého chalana, puberťáka, ten sa tváril, že ju nepočuje, normálne ju ignoroval. Potom oslovila takého 30-ka, a ten sa na ňu pozrel a otočil sa "na opätku" a odišiel 😠 Ja som sa zdvihla s mojimi 4 plnými taškami a šla som jej pomôcť, pretože ani len v tom autobuse sa nik nemal k tomu, aby jej pomohol. No otras!
Stalo sa to dávno, nemala som deti ani tehotná som ešte nebola. Nestalo sa mi, počas tehotenstva, že by ma nepustili, väčšinou ma pustili automaticky. Ale stalo sa mi, že mi nemal kto pomôcť nastúpiť s kočiarom, lebo na zastávke boli samí starí dedkovia. Jeden mi chcel pomôcť, ale mal paličku, tak som mu povedala, že nie, že radšej počkám na ďalší autobus (som sa bála, že dedko sa dochráme). Ale zbadal to šofér a na moje prekvapenie vybehol, že pani, počkajte, veď ja Vám pomôžem, to je naša povinnosť 🙂 Skoro som odpadla. Ale stalo sa mi to len raz. Inak šoféri u nás nakladajú len vozičkárov - resp. spúšťajú im ručne tú nástupnú plošinu.

hradnapani
29. apr 2015

@zuzanka3381 ja som mala takmer vzdy dobru skusenost, az som bola z toho prekvapena. A ked ma nikto nepustil a nebolo mi dobre, normalne som slusne poprosila - vytipovala som si ludi, ktori by ma snad neodmietli a vzdy mi to vyslo. A hlavne som sa zdrziavala okolo tych sedadiel pre invalidov - tie su vyhradene aj pre tehotne, takze som nemala vycitky, ze "obtazujem".
Zato skusenost s kocikom bola ovela ovela horsia, ale najma zo strany vodicov autobusov, ktori s chutou zastavuju meter od chodnika, takze vystupovat a nastupovat je jedna radost. Elektrickou som pre istotu nechodila vobec kvoli vysokym schodom. No a cestovanie s dietatom na rukach, to je dalsia kapitola.

petra7777
29. apr 2015

@tehula Málokedy chodím do roboty MHD, ale sem-tam sa stane...... ale súhlasím, že chlapi sa robia slepí, akože "ja nič" , s kočíkom nepomôžu, ani keby si na nich mierila devinou....chcela som vlastne len doplniť, keď sa nikto nemal k činu, tak som chytila kočík, že pomôžem a skoro mi vybehla hernia a seklo v krížoch (a vraj sú dnešné kočíky ultra-ľahké)...neviem, čo v ňom ešte bolo, ale skoro ma šlahlo ☹

mamutka
29. apr 2015

zazila som raz otecka, co sa s babatkom na rukach knisal pri zadnych dverach autobusu, lietal v zakrutach a nespadol len vdaka tomu, ze nas tam stalo tolko. A nadavanie okolostoacich, ze co ho nikto nepusti sadnut, neviedlo vobec nikam. Sediaca mladez na to kaslala. Cele zle. Doma treba decka gezovat a toto im do hlavy vtlkat, ale ak je niekto neslusny, tak to bude velka vina aj jeho matky, ze ho tak vychovala. Pritom nepochybujem, ze keby ju niekto pred tymi x rokmi nepustil sadnut, uz by hubovala. Akonahle je taka zena "za vodou" v tomto smere, decko povyrastene, ma vychovu na haku, decko sa zabavi pri telke, rozhovory a vychova v haji zelenom a potom tu mame toto.

Zaroven, to pomahanie s kocikmi... snazila som sa za mladi pomahat, upustila som od toho - mala som obavy. Jedna mamicka na upozornila vyplasena, ze tam kocik nemam drzat - co som ja vedela, ze to nie je pevna sucast kocika, len akasi operka, dalsia radsej sama.., tretia zase radsej sama... potom som sa aj hanbila, ze co nukam pomoc, trapne, ked vas odmietnu a ste tam ten jediny puk, co sa pchal a poslali ho do paze.
Suhlasim s tym, ze o pomoc treba poziadat. Slusne poprosit, ak mi je tazko, poprosim o miesto, ak treba, tak o pomoc s kocikom.
Nechodim casto MHD, ale fakt je, ze pri mnohych zenach nema clovek sancu vidiet ze su tehotne. Na stihlej v poslednom trimestri, OK, ale u mnohych zien clovek aj v 6 mesiaci pochybuje, ci su proste dobre zivene, alebo tehotne. Zena sa moze aj urazit, ak ju clovek pusti sadnut, ked sa mu zda, ze ma brusko. Nic moc 😅

Tiez ma nastvalo, ked ma nepustili sadnut, ale som si povedala, ved idem par zastavok, citim sa dobre, neriesim, len som si pomyslela, ze tych cca 20 ludi od 15 do 50 rokov vyzera ako banda debilov. Ale ak mi je spatne, jednoducho poziadam. Hotovo, nie je o com, mam usta, slusne sa vyjadrim. Nebudem sa utapat v nevolnosti a brblat potom.

No a kedze nechodim casto MHD, chodim vela peso, porovnam to s pustanim cez priechod pre chodcov.
Moje subjektivne pozorovanie: pustia ma/nas s malym skor muzi, nie zeny. Pustia nas bud stare hrdzave haraburdy, alebo fajnove drahsie auta, nie tie firemne oktavky a tak. Clovek si o tom moze mysliet vselico 😀

briketa
29. apr 2015

@zuzanka3381 treba nejakemu mlademu co nad nim stojis, povedat: "Mohli by ste ma prosim pustit, inak asi skoncite s grckou za golierom, dole po celom chrbte az po pas." a usmej sa jemne 😉

petra7777
29. apr 2015

@briketa zabila si 😀

xstelinka
30. apr 2015

Ja mam velmi zle skusenosti s cestovanim. Teraz v 6. mesiaci mi uz nebyva zle a cestujem max. 15minut, takze pohoda. Ale prvych 5 mesiacov som vracala rano aj podvecer a cesta ci uz busom alebo autom bola pre mna neznesitelna. V tom case to brusko ani vidiet nebolo. A parkrat som aj ludi poprosila ci by ma pustili sadnut pretoze "som tehotna a necitim sa dobre". No nepustili. A tiez sa mi stalo, ze aj sa mi niekto postavil, smerovala som k sedadlu a z opacnej strany(oproti) ma niekto(chlap) "predbehol". Ten co sa mi postavil striedavo pozeral na mna na tipka, nechapali sme ani jeden 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre