Tehotná po 35 tke. Ísť, či neísť na amniocentézu?

clauda2010
5. feb 2012

ahojte , mam 37r. a mam ist na amniocentezu , ale som na pochybach, rozhodujem sa ist ......ci neist, vysledky krvi som mala dobre , mate niekto skusenosti s amniocentezou?

latvia
5. feb 2012

@clauda2010 skusenost nemam, ale ja by som na nu nesla, hlavne ked boli vysledky ok

clauda2010
autor
5. feb 2012

@latvia diky 🙂))

cmeliatko
5. feb 2012

@clauda2010 ja by som tiez nesla ked su vysledky krvy okay...nikdy nemas istotu, ani s amnio...ani s krvou ale ked doteraz nic nebolo vyslovene zle tak by som ja nesla na tv mieste.

katy2
5. feb 2012

1.tehu - 39 rokov - tripple testy velmi zle, amnio som odmietla, dcerka uplne zdrava... 2. tehu - 41 rokov - amnio som odmietla a syncek je uplne v poriadku... To je moja skusenost 😉

irsina83
5. feb 2012

@clauda2010 ja mam jednu znamu a aj napriek tomu ze mala cele tehotenstvo v poriadku a dobre vysledky a dr. jej este povedal, ze amnio netreba a rodila ako 37r tak sa jej narodila dcerka s downovym syndromom....rozhodni sa ty sama 😉

zuzky1104
5. feb 2012

@irsina83 Ako je toto vobec mozne?

happy8051
5. feb 2012

je to na rozhodnuti kazdeho... mam sestru ktora ma dietatko s DS rodila ako 33 rocna, amnio nemala a nevedela ze maly je postihnuty. ja som bola na amnio pri prvej dcerke, aj teraz.

didiana333
5. feb 2012

@clauda2010 ja som mala 36 pri poslednom tehu...na amnio som išla len z vlastného rozhodnutia...vôbec to nieje nič hrozné...Ani to nebolí a ani bábo nieje v ohrození,kedže sa to robí pri ultrazvuku...Mala som výborného lekára,po odbete sme ešte všetky mamičky sedeli dve hodiny v jedálni na oddelení a potom doma pár dní kludový režim. Tiež som sa bála,lebo som počula všelijaké "príhody"žien,ktoré ale na amnio nikdy neboli... 😀 a kludne by som išla znova.... 😉 Ak máš nejaké otázky,kludne napíš.....

clauda2010
autor
5. feb 2012

@didiana333 ja som citala, ze sa moze poskodit plodovy vak a odtekat plod. voda , alebo dostat dajaka infekcia

tyta
5. feb 2012

@clauda2010 mala som dobre vysledky a nesla som na amnio. Isla by som iba keby boli vysledky zle. Doktor mi to schvalil, vraj naco zbytocne riskovat. Ale poznam baby, ktore isli dobrovolne aj pri dobrych vysledkoch, aby maĺi istotu.

clauda2010
autor
5. feb 2012

@tyta ja idem zajtra na genetiku urcite ma tam budu lamat, mna tam posielaju len koli veku

tyta
5. feb 2012

@clauda2010 lamat Ta mozu, kolko chcu, rozhodnutie je iba na Tebe 🙂

adetka
5. feb 2012

@clauda2010 otehotnela som ako 37-rocna (druhe tehotenstvo)... vysledky z krvi na DS boli 1 v 25... napriek tomu som na amnio nechcela ist (odmietla som ho, nic som nepodpisovala)... radsej som si zaplatila kvalitny morfologicky ultrazvuk u dr. Cunderlika... je 20 bodov, podla ktorych sa da potvrdit alebo vylucit DS... vyvojove vady... lekar prehliadol srdce, mozog, vylucovacie organy, koncatiny, krk a ine... vsetko bolo v poriadku... a narodila sa mi zdrava dcerka...
zaroven... dala som si otazku... ze aj keby dopadlo morfo zle / ci by som sla na interupciu... nesla }som neveriaca|...

v mojom okruhu znamych bol jeden potrat po amniu... zene pri dvojickach odporucili amnio... po ktorom potratila... vysledky z odberu - deticky su zdrave...

didiana333
5. feb 2012

@clauda2010 vieš,aj ja som čítala všeličo a preto som sa bála...ale naozaj to ani nebolí a predsa všetky inštrumenty su sterilné a mala som fakt lekára,ktorému som dôverovala... 😉 Brala som to tak,že chcem mať istotu,že je bábo zdravé a urobila som pre to všetko,čo som mohla...a stať sa môže vždy niečo.... 😉 a nemusí byť na vine ani amnio...

irsina83
5. feb 2012

@zuzky1104 ja vobec neviem...tiez som sa cudovala ked mi to rozpavala, boli sme spolu v porodnici....vselico sa stava...

lili_mia
5. feb 2012

@happy8051 to nebolo ani na usg vidieť, že dieťatko má DS?

janinah
5. feb 2012

amniocenteza má význam,ak vieš v prípade zlého vysledku dieťa "dať preč",ak je žena rozhodnutá dieťa donosiť akékoľvek napr. z nábož. dôvodov tak je amnio načo? moje posledné teh. v 42 r. amnio som odmietla aj preto,lebo štatisticky je 1% spont.potratov po výkone a to by som neriskla byť to 1%.....mám zdravého syna, ešte poznamenám,že lekár môže akékolvek vyšetrenie len doporučiť,ale nie nariadiť,rozhodnutie ho ne/absolvovať je na pacientke,na tvojom mieste by som nešla,držím prsty 😉

melinduska
5. feb 2012

@clauda2010 ja som tiež absolvovala amniocentézu. Krvné výsledky som mala dobré len vek nepustil. Mala som veľké obavy /branie krvi je mi nepríjemnejšie/ ale nevedela by som sa postarať o postihnuté dieťa aj keď viem, že na všetky choroby amnio nie je. Z ultrazvukov je bábo zatiaľ o.k. Výsledky budem mať o 2 týždne tak čakám. Je to len na tebe ako sa rozhodneš nikto ťa do ničoho nenúti. Hlavne si musíš položiť otázku či zvládneš všetko čo to obnáša. Držím ti palčeky a aj keď sa rozhodneš akokoľvek je to len tvoje rozhodnutie a nikto nemá právo ťa posudzovať či odsudzovať.

lonelyfrog
5. feb 2012

ahoj ja riesim tu istu otazku na amnio mam ist bud 22.2 alebo 29.2 este si to mam upresnit teda ak pojdem. ja mam 24 rokov lekar ma tam osiela kvoli vysokemu NT 4,7 mm inak sa na genetike robili mi iba sono zatial zdalo vsetko v poriadku ale nejde im do hlavy ta vyoka hodnota NT.Ja som zatial rozhodnuta ist aj ked verim citim ze vsetko bude ok ale stale mam hlave chrobaka kt, ma tam strasi a odvtedy ako som bola na genetike v martine mi to nenormlne vrta v hlave a necitim sa vobec spokojne. viem ze takto by som si vytuzene tehotenstvo neuzila aj ked nie som rozhodnuta ze pri zlych vysledkoch by som tehu ukoncila ale neoznam nic horsie ako taka neistota aku zazivam teraz. lekar ma vystrasil aj ked ja mam uplne iny pocit ale ten chrobak vam uz vrtat v hlave neprestane a fakt si nedokazem predstavit byt v takejto npohode cele tehu.viem ze ani amnio vam 100 percentny vysledok neda ale aspon vas zbavi chrobaka a vy mozte dat babu v tehu pohodu a klud na kt velmi zalezi.to co bude po porode uz aj tak clovek neovplyvni a co sa ma tat a stane ale na co sa tresovat niecim naviac...

blackswan75
5. feb 2012

ja som bola na amnio, mala som aj pozitivne testy aj vek, aj ked som sa velmi bala ale vobec to nebolelo, trvalo to iba chvilku a na druhy den mi teledonovali, ze dietatko je zdrave a cakame chlapceka uzasne, ja som bola na amnio v zeleznicnej u doc ondrejcaka a platila som 299 za zrychlene vysledky,

usacek79
5. feb 2012

@clauda2010 ak si to uz nahodou nenasla, tak tu je cela tema o amniocenteze - vela skusenosti aj nazorov 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/amniocenteza-absolvovali-ste-ju-niekto-ako-dopadla/

anjelicek26
5. feb 2012

@lonelyfrog - ale amnio je 100% vysledok co sa tyka downovho syndromu. NT mas fakt vysoku, norma je 1-3mm na trinasty tyzden ale treba si uvedomit, ze staci posunuta ovulacia a uz je vek babatka nepresny, moze byt väcsie, tehotnost trvat dlhsie a uz aj to NT je v norme s babom. Skus byt kludna a pockaj si na ultrazvuk, odporucenia lekara, co ti presne povedia. NT je len jeden zo znakov, pod ciarou sa rodia aj taketo deticky casto zdrave.

@clauda2010 - ja by som isla predovsetkym k odbornikovi na poriadny morfologicky ultrazvuk, nech babo prezrie, zhodnotila si, ake "riziko" mi to vlastne vyslo - ak je to horsie ako 1:200 - to je riziko pri amnioceteze potratit - tak by som isla. Ja by som nebola taka silna si postihnute dieta nechat. Ale ty as dobre vysledky, chod na ultrazvuk k dobremu lekarovi, ak tam bude tiez vsetko v poriadku, na amniocetezu nechod. Predsalen po nej mozes prijst o zdrave babo. A u teba zatial okrem veku - co to je vlastne za argument? - nic nenaznacuje, ze je dietatko chore.

martuliena
6. feb 2012

@clauda2010 ja som na aj napriek doporuceniu na amniocentezu nesla, pre mna bolo 1% riziko potratu privysoke, mam zdravu dcerku aj napriek zlym triple testom... mam kamaratku, ktora na nej bola a mala z nej zle vysledky, lekar hovoril o okamzitom potrate a teraz ma zdraveho chlapceka... rozhodnut sa musis sama, podstupis riziko a moze sa nieco babatku stat... co urobis ked budes mat zle vysledky, budes v strese, ake bude dietatko??? alebo si ho nechas vziat s rizikom, ze vysledky boli chybne a prisla si o zdrave dietatko??? ake budu pre teba 3 tyzdne, kedy sa caka na vysledky??? vedela by si prijat aj postihnute dietatko??? zodpovedaj si na tieto otazky a potom sa rozhodni, ziadny test nie je presny!!!

radlinka
6. feb 2012

osobne som vyslovene PROTI 😔 nikdy by som to neabsolovala, ak viem ze vysledky a predchadzajuce testy su okej.

chirabell
6. feb 2012

@didiana333 moja znama prisla o dieta po amnio v 23tyzdni tehu...pitva ukazala ze bolo uplne zdravucke takze az taka bezpecna tato procedura nie je...ale lekari uvadzaju statistiku 1-3 % umrtia dietata...pre niekoho male riziko pre ineho velke...
na druhu stranu moja mamka ma porodila v 39r po amnio s tym zebudem postihnuta a som uplne zdrava..
ked si dam dokopy tieto dve veci a dokument na stv2prave o tejto procedure ktory som mala moznostvidettak pre mna osobne je amnio velke riziko..
@clauda2010 kazda ti nieco napiseme ale v konecnom dosledku sa musis rozhodnut ty.moja rada ako sa lahsie rozhodnes je: povedz si,co by sa zmenilo ak by amnio bolo pozitivne..prerusila by si tehu ak by sa potvrdil down? nechala by si si dieta? vyvojove vady nezlucitelne so zivotom sa daju zistit na specializovanych pracovisach kde robia prenatalnu diagnostiku ultrazvukom...mentalne postihy (ale aj to nie vsetky sazistuju len tie najcastejsie)zas cez amnio...otazka teda znie ci vziat zivot deatu ktore je fyzicky v poradku ale mentalne nealebo mu zivot darovat,aj svoju lasku a opateru...je to velka obet a rozhodnut sa musis len ty. mas dobre vysledky krvy takze myslim ze ak si zodpovies tuto otazku budes vediet aj odpoved na tu ci na amnio ist alebo nie 🙂 drzim palce aby si sa rozhodla spravne a nech uz to bude akokolvek 🙂

hagarka
6. feb 2012

@clauda2010 ........tiež poznám prípad, že po amnio prišla mamička o zdravé bábätko......a ešte bola vďaka silnému zápalu ohrozená aj ona....Ja mám 37, som v 28 tt, na amnio som nebola, len na špec.sone v Martine u D.Grochala.....tiež neviem čo by som spravila ak by mi povedal, že niečo nie je v poriadku....Na amnio sa zistí len pár chromoz. vád....inak nič a existuje 1000 ďaľších iných čo sa zistiť nedajú....ak je šikovný sonografista tak aj Dawna zistí....kožná riasa, nosová kostička, výrazná medzera medzi palcom na nohe, vady srdiečka, aj z výrazu tváričky na 3D.....Pre mňa ako zdravotníka, ktorý pozná všetky za a proti amnia bol tento zákrok veľmi veľké riziko....takže pre mňa určite nie.....Držím palce, aby si sa správne rozhodla.........

zuzanapd
6. feb 2012

@clauda2010 dáš mi potom, prosím vedieť, o čom je genetika?My máme ísť o dva týždne do Martina...

anjelik0907
6. feb 2012

@clauda2010 ja som bola na amniocentéze ,lebo som mala zlé výsledky krvi ☹ a vôbec nebanujem ... výsledky som mala v poriadku a konečne som si mohla bez strachu užívať tehotenstvo 😉 mať tú možnosť a mohla by som ísť aj pri druhom, neváham ani minútu a idem ...

zuzanapd
6. feb 2012

Nám tiež moja gynekologička odporúča najprv genetiku a potom aj amniocentézu...
Bola som v 12. týždni na sone u iného gynekológa, ktorý má licenciu na NT screening - naše malinké je podľa jeho vyšetrení sona v poriadku...
S manželom ideme o dva týždne do Martina na genetiku (ani neviem, kde to tam je a čo tam budú s nami stvárať...) a potom by mala prísť na radu tá slávna amnio...Ale... Sme s manželom rozhodnutí dieťatko si nechať v každom prípade, sme spolu 10 rokov a teraz sa nám po nekonečných peripetiách podarilo normálne počať - nie som zástanca umelého oplodnenia.
Takže amnio asi vylúčime... Bude to všetko v rukách božích...
A vek - ja mám o štyri mesiace 39, manžel 40 rokov...

elka74
6. feb 2012

pre mňa by sa po amnio nič nezmenilo, bábätko by som donosila bez ohľadu na výsledok a len by som bola zbytočne v strese, nielen ja ale aj to malé, kedže všetko sa prenáša z matky na dieťatko. takže aj ked ma lekárka informovala o tejto možnosti, odmietla som ju. tehotenstvo som si užívala aj po 35-ke. bolo to moje plánované 4. tehotenstvo a som šťastná, že mám zdravé deti. držím palce, aby si sa rozhodla správne a hlavne, aby tvoje bábätko bolo zdravé a krásne.. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre