Tehotenská cukrovka - čo jesť na raňajky?

maja006
6. aug 2019

Ahojte chcem sa opytat co odporucate jest na ranajky pri tehotenskej cukrovke. Moja diabetologicka mi to nrjako dobre nevysvetlila len comu sa vyhybat. Dakujem

lenka2710
6. aug 2019

@maja006 ja som síce ten cukor nemala vysoky,ale len čo mi kazala nejest su hrušky,banany a hrozno,všetko čo lubim 😁 a tusim melon,ale to nehrozilo,lebo melon zbožňujem,takže som si vzdy kusok dala

maja006
autor
6. aug 2019

@minimilan no mna doktorka dala az tusim o3 ci 4tyzdne na kontrolu ze to nemam vobec take strasne len mam dodrziavat zdravu stravu nejest ziadne sldkosti samozrejme sa to snazim dodrziavat ale sem tam to sladke porusim..vraj je aj lepsie ak sa testy na cukor robia vo vyssom tyzdni ako ich robili mne v 24..

maja006
autor
6. aug 2019

@dorotik samozrejme nepodcenujem radsej sa stravujem zdravo sem tam to porusim niecim sladkym alebo sladkym pecivom..uvidim co mi povie najblizsie ake budu vysledky a glukomer si idem aj hned kupit a skusat co si mozem a co nemozem dovolit jest

minimilan
6. aug 2019

@dorotik nikto jej nehovorí, že ju má podceniť. Ja po svojej skúsenosti by som viac nešla. Bude chodiť na kontroly, tak uvidí, či cukor má v norme alebo nie. To pri nízkych hodnotách ti dali glukomer? Ja som mala vyššie a povedali, že glukomer dávajú až keď je cukor naozaj veľmi vysoký.

dorotik
6. aug 2019

@minimilan To velmi zalezi od lekara. Mne moja dala a dokonca mi ho aj nechala. Bolo to stastie, nakolko vsetko, co by som inak bezne jedla, mi neskor fakt cukor dvihalo a to nehovorim o sladkostiach ale o potravinach, ktore sa pri cukrovke odporucaju ako vhodne.

bosorkabb
6. aug 2019

Treba tiež upozorniť že cukrovka a hodnoty cukru sa dvíhajú čím viac si tehotná. Tiež som nemala vysoké hodnoty a po 3 týždňoch bum a už musím brať inzulín. Čiže by som to nepodcenovala. To že máš dnes pekne hodnoty, mierne nad limit nič neznamená, vadsine báb sa to zhoršilo čím boli bližšie k pôrodu. A k tým Čechách, majú prísnejšie normy ako my. To mi potvrdili nie len baby z Čiech ale aj dvaja lekári. Stačí si prečítať príručku českej diabetologickej spoločnosti a porovnať s našimi.

chrissie_kf
6. aug 2019

@maja006 vela krat stsci naozaj len obmedzit sacharidy - najma sladkosti , sladene napoje, obmedzit prisun ovocia a prilohy ako zemiaky a ryza, pecivo 2 krajce choeba denne. to je taky zaklad ktory vo vela pripadoch staci - zavisi od vysledkov zatazoveho testu . Potom su kontrolne odbery , kde lekar vidi ci je cukrovka dobre kompenzovana. Mala by si do porodu minimalne 1x mesacne chodot na kontrolne odbery a kontrolu .,Nie vzdy je nutne merat doma.
Jento velmi individualne. Samozrejme pre vlastnu kontrolu si kupit glukomer mozes.
Sacharidove jednotky maju zmysel ak mas vyratane kolko sj denne mas prijat. Skor si pozri ktore potraviny maju vysoky a nizly glikemicky index a treba sa tym s vysokym vyhybat .
Ale teda vacsina pacientiek uspesne zvladne gestacny diabetes dietou s redukciou sacharidov .

minimilan
6. aug 2019

@bosorkabb Veď bude kontrolovaná na diabetologii. Nikde nepísala, že si ide dať údené koleno a za tým nanukovú tortu. Ja som posledných 6 týždňov už ani chodiť nemusela, keďže som mala všetky výsledky stále v poriadku. V Čechách majú prísnejšie normy? Pred mesiacom mi tam rodila kamoška, ktorá sem cestovala na všetky testy a vyšla jej cukrovka, lebo mala hodnotu nad 8 a doktorka v Karvinej jej povedala, že nech sa nestresuje, že u nich v Čechách je ešte v dobrých číslach a keď jej brali krv len z prsta, tak je to nesprávny odber. Má sa brať venózne.

minimilan
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
minimilan
6. aug 2019

U nás je za GDM považovaná každá žena, ktorej hodnota glykémie 2h. po záťažovom teste je vyššia ako 7,8 mmol/l. A v Čechách je to 8,5mmol/l.

bosorkabb
7. aug 2019

České stanovisko : Zvýšené hodnoty glykémie (hladiny glukózy v žilní plazmě) při OGTT, které svědčí pro těhotenskou cukrovku jsou:

glykémie nalačno opakovaně 5,1 mmol/l a výše nebo
glykémie v 60. min OGTT 10,0 mmol/l a výše nebo
glykémie ve 120. min OGTT 8,5 mmol/l a výše
Slovenske : do 5,3 mmol/l nalačno
do 10,0 mmol/l za jednu hodinu
do 8,6 mmol/l za dve hodiny po vypití roztoku.
A čo chcú aby si dosiahla : nalačno do 5,3 mmol/l
za 1 hodinu od začátku jídla do 7,8 mmol/l to je česká republika u nás podľa najnovších informácií : kľudne môžeš mať po 1,5 hodinách po jedle 9.
Mne je napríklad úplne jedno kto čo zje a kedy, či dodržiava diétu alebo nie. Je to jeho vec. Mam v rodine cukrovkara a je ním môj otec čiže o cukrovke viem a žila som s ňou. Tiež som bola happy že to nieje také zlé a napriek diéte som na inzulín skončila a to v priebehu 3 týždňov.
Každý nech robí ako chce, len nie som zástancom zlahcovania akéhokoľvek choroby.

stanulienkat
7. aug 2019

@evuska135 grahamove su najvhodnejsie,lebo cukor ti nich sa dviha postupne a nie narazovo. Skoro vsetko cierne pecivo je zafarbene. Prosim baby neradte,ked neviete. Takisto odstsvene pomarance? Prival cukru. Sladene jogurty prival cukru. Ved uz zdravy rozum mi to musi povedat. Normalne si vygoogli,cp mozes jest. Su toho mrte.

bosorkabb
7. aug 2019

@stanulienkat na 99% súhlasím. Len mne grahamovy rožok dvíhal glykemiu nad 10. Tmavé pečivo je farbené karamelom preto také vhodné nieje. Ale sú aj také ktoré sú vhodné, len treba čítať zloženie a vyhýbať sa takým ktoré sú umelé.

evuska135
7. aug 2019

@stanulienkat akoze lebo ty vies take mam najradsej, ked mi to radili v diabetolog.ambulancii tak vravim ako to je, vzdy som jedla tmave pecivo lebo to mi cukor nedvihalo, po jednom rozku mi hned isliel hore, pisem aj z vlastnej skusenosti ze to tak bolo, tak neviem co sa hras na mudru

stanulienkat
7. aug 2019

@evuska135 Ale mysleli tmave,nie farbene na tmavo. To je rozdiel.

evuska135
7. aug 2019

@stanulienkat sak isla som do obchodu a kupila tmave pecivo, co ja viem ci bolo farbene a co tam bolo, cukor som mala v pohode, tak nebudem riesit co tam je a grahamovy rozok glykemia 9

jana171218
7. aug 2019

Dievcata tiez mam tehotensku cukrovku chcem sa spytat ked ste boli na diete vase babatka sa v brusku vyvijali tabulkovo? Myslim priberanie na vahe? Alebo boli nejake odchylky tym ze sa prijma menej cukrov? Dakujem

bosorkabb
7. aug 2019

@jana171218 moje je podľa tabuľky zatiaľ. To že prijímam menej cukrov je dobre pre dieťa. Inak v fb skupine dávajú baby aj váhy svojich detí po pôrode. Tak by ti povedali viac o tom.

demonka5
9. aug 2019

@jana171218 pokial som nemala cukrovku pod kontrolou (mala som dietu plus inzulin)prejavovalo sa to tym,zd mala bola na svoj vek velka a baculata akonahle som nabehla na rezim upravilo sa

jaron
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
angelheart
9. aug 2019

@jana171218 moja bola v norme počas celého tehotenstva, teda aj predtým, ako som bola na diéte, aj potom, narodila sa s váhou 3240g a 50 cm.

jaron
9. aug 2019

@maja006 odporúčam napr. túto stránku American diabetes association, aj keď je len v angličtine (je možné si v google nastaviť automatický preklad, síce trochu kostrbatý, ale orientačne pomôže):
http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/p...
Môžeš sa trochu pohrať s tým tanierom, dávať si tam rôzne kombinácie a využiť to v plánovaní jedál.
(musel som príspevok napísať ešte raz a pôvodný zmazať, pretože odkaz bol máličko zlý)

Čo sa týka spomínaného chleba a pečivo, názvy sú trochu metúce (čierne, cereálne, grahamové...), naozaj je kopec z nich nevhodných. Rozhodujúce je zloženie, aby naozaj prevažovala celozrnná múka. Je to napr. Slatinský 100 % celozrnný chlieb, alebo ražná Bio kocka LIDL, ale aj ďalšie druhy.

janina14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monuska02
9. aug 2019

mne sa cukor zvysol takmer po vsetkom, nemohla som velmi bezne prilohy, vobec nic sladke a doktorka mi prave na ranajky doporucila iba max polovicu nejakej zemle, nie celu. Cukor mi zvysovali aj vlocky 😲

kate_cs
10. aug 2019

@maja006 ja som si musela normálne rátať sacharidové jednotky. Mala som tabuľku od doktorky (stiahneš aj na nete), kde boli popísané jednotlive potraviny a koľko to je sacharidových jednotiek. Dodržiavala som 6 jedál denne, ale malé porcie s nízkym obsahom sacharidov. Vyzerá to komplikovano, ale časom som sa do toho dostala a išlo to. Počas celého tehotenstva som pribrala len 5 kg, cítila som sa fit aj tesne pred pôrodom a z porodnice som prišla ešte ľahšia ako keď som otehotnela. Ak by ti nebolo niečo jasné a máš záujem, pokojne napíš správu, mala som to naštudované 😀

jana171218
10. aug 2019

@kate_cs ahoj prosim Ta a tvoje babatko malo aku hmotnost? Dakujem

kate_cs
10. aug 2019

@jana171218 Bábätko sa narodilo o tri týždne skôr. Mal 3030g. Počas celého tehotenstva rástol a priberal ako mal. Len ja som dodržiavala pokyny diabetológa, mala veľa pohybu a zdravú stravu.

vilma7
10. aug 2019

Ja som si dala kľudne aj normálnu vianocku s jogurtom vanilkovým a hodnoty som mala dobré. Stačí potom dostatok pohybu a nezjest toho za troch. Radšej menšie porcie a viac x denne. A potom človek môže takmer všetko.

vilma7
10. aug 2019

@jana171218 v obidvoch tehu som mala cukrovku. Prvý sa narodil 8.den po termíne 3600/50 cm a dcérka 5.dní po termíne 3550/49 cm.

tinka_21
11. aug 2019

Mne napríklad lekár povedal že grahamové v žiadnom prípade, takisto nie úplne tmavé chleby, lebo tie sa len tvária ako tmavé ale sú dofarbované karamelom. Takže ja som jedla obyčajný konzumný chlieb alebo celozrnný slatinský, tieto dva som striedala. Takisto som absolútne nemohla jesť ryžu, tak som si dávala ako prílohu len zemiaky aj to len v polovičnej porcii než zvyčajne. Inak syr, šunka, kopa zeleniny. Paradoxne, cukor mi dvíhalo kuracie mäso. Jogurty len biele, a mlieko som mala dovolené 2 dcl denne ale až poobede (lebo doobeda a ráno mlieko prudko dvíha cukor), tak ako takú mňanku som si robievala poobede krupicovú kašu z 2 dcl mlieka a celozrnnej krupice. A z ovocia jablká, ale tiež opatrne.
Inak, len ako poznámka na okraj (pre tú srandu)... pôvodne som mala rodiť v ČR, takže tam som chodila aj na diabetológiu v tehotenstve, a tam každej tehotnej glukomer aj s prúžkami zapožičali (bez poplatku), a po pôrode som im ho len vrátila, pretože vedia, že je to len dočasná záležitosť. To len tu na Slovensku si všetko musíme kúpiť, zadovážiť a zistiť samy :-/

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre