Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
24. sep 2011

teda ty problémy se spaním vám nezávidím😖. Já naštěstí nemám problém, jen teď od toho pondělka do včera jsem moc nenaspala kvůli nervům z hrozící hospitalizace a "zavření" do porodnice na pozorování, na dnešek už jsem spala zas krásně (teda nepočítám tři pauzy na čurání, ale to jdu na záchod, napiju se, lehnu a spím dál😀. Jinak ráno by se mi taky spalo pěkně, ale to nehrozí - Luciš "prudí" hned po sedmé na vstávání, takže nemám nárok😀. Ale včera jsem vytuhnula hned v devět večer, takže dnes jsem krásně vyspaná do růžova 😵

kaciatko81
24. sep 2011

ahojte, vo stvrtok som bola na poradni, babatko ok, podla utz o 4 dni mensie, ale to vraj moze byt nepresnot merania-1580g.
@adetka teoreticky skor zelezom si myslim, ak mas cukor ok. skus si dat bezlaktozove mlieko, ale neviem, ja si rano tiez ako baby nic mliecne nedavam. a ked si dam vcer, tak len taku malinku salku
@lovesista ja zatial kazde 3t, hovoril, ze sa chodi kazde dva, ale podla merani povedal, ze staci kazde 3-zatial...

lucy56
24. sep 2011

@adetka mne sa sice nekruti ale uz dva dni ma boli a tlak mam tiez ok, neviem ci je to pocasim alebo cim

lucy56
24. sep 2011

@mimys drzim palce, a to ta nechali az takto do terminu, no dost dlho

lucy56
24. sep 2011

@vika34 no ono s tym spankom to nie je bohvie co a ked si takto vkuse nevyspata moze ti aj cukor skakat,lebo dost ovlyvnuje hodnoty aj stres,hlavne dlhodoby a ked mas z toho nervy ze nespis tak aj ten cukor moze byt vyssi, a neskusala si nejake bylinky na vecer, co ja viem kocky v oktobrovkach pili teple mlieko alebo medovku tusim vecer, ja som nemohla spavat na zaciatku dokial nebolo po genetickych testoch a teraz len ked idem na gynekologiu alebo dia,inak som vecer taka unavena ze zaspim ako male dieta

vika34
24. sep 2011

@lucy56
ja mám pocit,že to tehotenstvo trvá strašne dlho ,ja viem ,že som tehotná od 10 dňa po transfera,/som po umelom oplodnení/a odvtedy stále v podvedomí,či bude všetko o.k.,najprv či bude srdiečko,potom či nepotratím/stalo sa mi to už 5 razy/či je bábo o.k.,aké budú krvné výsledky,či ísť alebo neísť na amnio a takto to ide stále.Je to také podvedomé,tiež si myslím,že ten cukor môže byť zvýšený aj kvôli tomuto a lekárka povedala,že aj mám vyšší vek a tie predošlé potraty tiež to môžu ovplivniť a tých pár týždňov to nejako vydržím,hlavne nech mi tá cukrovka neostane,lebo by ma piclo,keby som musela dietovať .Dnes v noci som teda náhodou spala docela dobre ,už o siedmej som ale raňajkovala ,bola som hladná ako hovädo a potom som ešte išla do postele a spala som skoro celé doobedie,tak uvidím ako to pôjde dalej

Tie čaje a bylinky mám za sebou ,nepomáhalo vôbec nič aj mlieko s medom aj medovku ,dokonca som si kúpila aj také prírodné lieky proti nervozite a nič ,ja totiž mám syndrom nepokojných nôh normálne a teraz sa to ztrojnásobilo,ale už som v osmom mesiaci a nejako to do porodu vydržím,aj pichať do prsta 😀 a hádam aj dietu

ešte mám otázočku ,môžem tie rýžové chlebíky a jogurty iba nizkotučné alebo žiadne a chrúmať mrkvu?Proste ja niečo musím každú chvilu ,budem sa obmedzovať,ale niečo musím tak nech je to teda aspoň dietne

petapete
24. sep 2011

Tak já dnes měřila, až do oběda, teď mi to nevyjde, jdeme k tchánovi a švagrové, tak sebou nepotáhnu glukometr...ale záhada - dala jsem si dnes po svačině jen tak na chuť tu Milenu, co jsem si včera koupila (včera už jsem na ni neměla chuť, tak jsem si ji nechala na dnes)...schválně jsem změřila před ní (ca hodinu a čtvrt po svačině) - 5,7 a hodinu po Mileně jsem měla 5,4😀

gianni
24. sep 2011

@mimys aj ja ti držím palce , možno si už po, tak veľa zdravíčka a potom sa ohlás

mimys
24. sep 2011

ahoj holky !!

hlásím se i s Filípkem ! nakonec se klučík přihlásil v 11 večer před nástupem na vyvolání, tak ho nikdo na svet přemlouvat nemusel🙂 narodil se dost rychle, ve tričtvrte na tri ráno. 2,78 kg a 46 cm.
Jsme oba zdraví a v pohodě. narodil e presne v 39 týdnu a dve hodiny, tak dodrzel ten tyden pred termínem

petapete
24. sep 2011

@vika34 - jogurt můžeš klidně i polotučný a dokonce i plnotučný, já ujíždím na bílým Choceňským - ten má 10% tuku a je naprosto úžasný a výborný a ničemu to nevadí😉. Rýžové chlebíčky ("polystyreny") můžeš úplně klidně, jen je prostě počítej do sacharidů...nevím, jestli sis pročetla tyhle stránky ohledně diety: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... , ale každopádně je doporučuju jako "povinnou literaturu", líp vysvětlenou dietu asi neobdržíš nikde a opravdu to podle toho funguje - je to tu ozkoušeno drtivou většinou, že při držení téhle diety není potřeba nic víc řešit😉

@mimys - gratuluju moc a závidím, že se mimísek rozhodnul sám a vyhnuli jste se vyvolávání - ještě takhle krásně, jak kdyby si to načasovat😉. Porod rychlovka 😵. Přeju krásný sžívání se a užívání si mimíska a koukám, že máte taky Filípka, ten bude u nás taky🙂

hanka99
24. sep 2011

Ahojky 🙂
@mimys - moc moc moc gratuluju, malej je krásnej 😵

Jak se jinak máte děvčata 😕 já jsem v dietě trošku polevila ale jen trošku sladké stále nejím 🙂 Minule jsem měla na laćno u mudry ukázkové hodnoty jupí, dalśi kontrola 7.10 😉

Držte se

micicka
24. sep 2011

@mimys gratilujem k Filipkovi a prajem vám obom veľa zdravíčka, šťastia a spokojného života 😉

vika34
24. sep 2011

@petapete
dakujem pekne ,že si mi poslala ten link ,nešlo mi síce otvoriť podrobný zoznam potravín,lepšie povedané ,stránka nebola dostupná,ale aspoň mám tu tabulku sacharidov,tak sa aspoň mám z čoho odraziť,ale napr.nerozumiem tom u,že mi doktorka vyslovene zakázala melony a doporučila banány a v tej tabulke má najväčšiu hodnotu práve banán a melon má pomaly najnižšiu.

@petapete
@micicka
A ešte sa chcem opýtať tú zeleninu alebo mäso ,ktoré nemusím započítavať ,koľko môžem zjesť na jednu dávku?
A je veľmi zlé ,ked proste v noci zjem každú hodinu,po polnoci, jeden ten poystyren,alebo malú rajčinu?Alebo proste po 22,00 až do rána nesmiem nič.A medzi tými jedlami počas toho trojhodinového intervalu nemôžem nič ,alebo to čo neobsahuje sacharidy môžem,som z toho jeleň,tri hodiny je pre mňa dosť veľký odstup ,ale ked to bude nutné vydržím

adetka
autor
25. sep 2011

@vika34 ... mozes aj v dvojhodinovych intervaloch... dokonca ja si dam obcas nieco malinke aj kazud hodinu a pol: napriklad rano knekebrot so sunkou a po hodinke a pol jablko... alebo si dam tak hodinku a pol pred vecerou hrst orechov... a hladina cukru je v poriadku... zeleniny mozes kolko chces okrem glykemickych (mrkva, kukurica, hrasok, fazula)... salatu, paradajok, papriky mozes jest kolko chces... a co sa tyka noci: ja mam skusenost, ze ked si dam nieco male okolo polnoci (napr. pohar mlieka) mam rano nizsi cukor ako ked od 22.00 hladujem... pri tehucukrovke sa moze v noci jest 😵

adetka
autor
25. sep 2011

@mimys ... gratulujem... a tiez praje vela zdravia, trpezlivosti a lasky 🙂

lucy56
25. sep 2011

@vika34 joj no podla toho co pises tak nezavidim, hlavne tie predchadzajuce nezdary, ja som mala jeden mikorpotrat a stacilo, mas to fakt tazke a chapem ze nemozes spavat, psychika nepusti, a ten strach tam bude stale, aj ja som ho mala vkuse az do genetiky, potom chvili ok , a teraz zas koli cukrovke a pred porodom
jogurty mozes biele ale skor si kupuj plnotucne,lebo vsetko co je nizkotucne ma v sebe umeliny a to skodi viac ako trochu tuku v obyc.jogurte, ja som dostala odporucenie na activiu bielu, ta ma len 9g sach na kelimok a aj biela sladka okolo 13 g to ti pekne vyda s nejakym ovocim na desiatu, druhy veceru, olovrant, a je pravda ze zo zaciatku diety som bola desne hladna aj ja, potom sa to upravilo, ked som si zvykla
mrkva ma v sebe vela cukru, spolu s kukuricou sa moc ako zelenina nedoporucuje, skor chrumaj kalerab, redkovku, rajciny a idealne uhorky a polystyreny su ok

lucy56
25. sep 2011

@mimys gratulujem, krasa ze sa maly vypytal sam na svet,asi sa zlakol tych vyvolavaciek, prajem vela zdravicka aj mamine aj malemu
baby mne bolo od piatku nenormalne zle, zacala ma boiet hlava, potom krize, v sobotu cely den aj krize aj podbrusko,ale tak ze vecer som si myslela ze uz ideme do nemocky, ale dala som si horucu vanu dlhu a ked som si isla lahnut tak to povolilo, netusim dokedy ma bude maly takto trapit, ved tie bolesti su strasne, skoro som sa po stene skriabala, uz si myslim ze je to ono a pojde von a potom to prejde...ale nemam kontrakcie takze je to cudne a netusim co sa to deje

petapete
25. sep 2011

@vika34 - hele, není nutný od desíti do rána nejíst, naopak - vhodný je jíst pořád po trochách, akorát v noci se nepočítá s tím, že by se ti chtělo chodit luxovat lednici...nicméně já mám naopak zkušenost, že když jsem v noci nejedla, tak jsem ráno měla vyšší lačný glykémie než když jsem se při čurací zastávce zastavila ještě v lednici a něco zobla...takže já standardně doteď v noci jdu kolem lednice a zakousnu třeba kousek suchýho rohlíku a zapiju mlíkem...ráno nádherný lačný glykémie (přes 4), když jsem to nedělala, tak jsem je měla takový hraniční (přes 5)...jinak maso, zeleninu můžeš vlastně víceméně v jakémkoli množství (teda zeleninu tu, co se nezapočítává do sacharidů - např. zelenou papriku, okurku, brokolici, kedlubnu...) a víceméně kdykoli - na zahnání hladu mezi jídly klidně můžeš😉. To je výhoda té těhu cukrovky, že vlastně nemusíš extra řešit věci, jako standardní diabetici - tzn. aby nebyl příliš vysoký obsah cholesterolu, bílkovin,....v jídle, protože je to krátkodobě a nerozhodí ti to nijak rovnováhu těch různých enzymů atd...takže v tomhle se omezovat nemusíš, nemusíš se zabývat třeba glykemickými indexy jídel a řešit to podle toho, protože to zkrátka na těch pár týdnů nemá "smysl" se to snažit učit a zjišťovat, když po porodu najedeš zpět na svůj standardní režim..., takže prostě stačí jen to pouhé omezení sacharidů a držení glykémií v normě...Jinak pokud ti nedělá problém si dát třeba na snídani menší dávku než těch 40g S, tak to můžeš klidně rozdělit na dvě, tři jídla - bude to dejme tomu 5 těch polystyrenů se šunkou a máslem, zelenina, tak si dáš hned ráno třeba dva ty polystyreny, za hodinku a půl si dáš další dva, pak ten poslední a za další hodinku klidně zas svačinku - tu si zas můžeš třeba rozkouskovat...Meloun obecně zakazují, nechápu proč, protože těch sacharidů má fakt malinko, zatímco banán teda nesrovnatelně víc, ale taky se klidně může, pokud "nepřestřelíš" dávku sacharidů - já si klidně dávám na svačinu banán se šlehačkou (ale tou pravou, doma ušlehanou), když mám chuť mlsat a je to v pohodě a vlezu se hodnotama měření do povolených limitů😉. Ty jogurty a mléčný výrobky jak píše i @lucy56 - raději nejméně polotučné, ale fakt klidně i plnotučné, ono ten tuk zas snižuje rychlost uvolnění cukrů do krve, uvolní se pomaleji, takže pomáhá vlastně regulovat tu glykémii (cukr jde pomaleji a dlouhodoběji, takže se hladina drží stabilnější) a na těch pár týdnů to fakt nenadělá žádnou paseku, dlouhodobě by to samozřejmě nebylo úplně vhodný, např. kvůli tomu cholesterolu, triacylglyceridům atd...ale v tom horizontu do porodu to ničemu nevadí😉. Mmch co se týče kalorické hodnoty, tak jsme se smály onehdá s mamkou - ona držela dietu před bráchovou svatbou a řešila, že na svačinu jogurt, tak jsem tam měla načatý ten Choceňský smetanový, nestihla jsem ho dojíst, tak jí říkám, ať si dá ten, ona že ho má strašně ráda, ale jak je to tučný, takže to nemůže, že tam má nějakou Activii lehkou a fit nebo co...no tak jí říkám, že jak chce, ale ať koukne na hodnoty - ta activia (je ovocná) měla díky vysokýmu obsahu sacharidů o kus vyšší počet kalorií na 100g než ten tučný jogurt...takže ono to může být všechno dost zavádějící...já teda zrovna pro Activii moc nehoruju, je to "jen" jogurtový výrobek, je to docpaný škrobama, dohušťovaný, ne příliš kvalitní jogurt, akorát prostě profláknutý reklamama a nepříjemně předražený v poměru kvalita/cena...dají se koupit daleko kvalitnější výrobky, jen to chce číst etikety, což se teď teda musíš naučit u všeho😉

amelia17
25. sep 2011

ahojte baby, hlasim sa po nejakom case merani a dietovani.... najnovsie mi kamaratka pozicala svoj glukomer a odvtedy si meriam hodnoty z tej istej kvapky glukomerom od gynekologa a zaroven glukomerom od kamosky. A chcete vediet ake mam hodnoty? Pokym sa skoro nikdy nevtesnam do limitov 5,5 nalacno a 6,6 po jedle s tym prvym (mam hodnoty od 6,0 az do 9 niekedy), tak druhy glukomer mi ukazuje hodnoty od 4 do 6!!!! A teraz kto tuto zahadu rozriesi? Ako je to mozne? Glukomery by mali byt oba velmi kvalitne... O par dni mam ist k diabetologicke, tak sa dozviem asi aj hodnotu glykovaneho hemoglobinu, ktory by to mohol rozlusknut. Nuz, ale je to skutocne hroza, ze su rozdiely v hodnote medzi jednotlivym prstami merane tym istym glukomerom ako aj rozdiely medzi 2 glukomermi. Mam teda riadny strach, ak sa nasadzuje inzulin na zaklade takychto domacich amaterskych merani nespolahlivymi pristrojmi (mne to realne uz hrozi teraz...) bez toho, aby sa dlhodobejsie sledovali hladiny cukrov labakom. Kto mate rovnake skusenosti?

lovesista
25. sep 2011

@petapete @adetka @lucy56
ahojte, dakujem za odpovede 🙂 Patapete ty si mala pozicany glukomer z ambulancie? ja som si musela kupit..
Adetka, mne sa hlava vobec netoci, zatial 🙂

@amelia17 mne raz rano vysla hodnota 4,3 co sa mi hned nezdalo, zato som spravila kontrolne merania z dalsich 2 prstov tej istej ruky, tym istym glukomerom a vysli mi uplne ine hodnoty !! Glukomer mam predpisany od diabetologa, vraj je spolahlivy, pristroj neukazoval ani ziadnu chybu, tak nechapem nakolko su tie merania spolahlive.. :-/
myslim ze pri rozhodovani ci ti nasadit inzulin alebo nie bude lekar posudzovat predovsetkym hodnoty glykovaneho hemoglobinu..

petapete
25. sep 2011

@lovesista - jj, mám půjčený glukoměr z diabetologie, tady se standardně půjčují, dokupovala jsem si jen proužky, protože jako těhu-diabetička bez inzulínu máš u nás nárok od pojišťovny jen na 50 proužků za rok a to mi teda nestačilo...

mimys
25. sep 2011

@lucy56 diky za gratulaci :.-)

to vypadá,že už brzy pojedeš. určitě to nebude tvat dlouho... teda pokud už snad nemáš uzlíček u sebe !

mimuska2
25. sep 2011

ahojte ja idem za 2tyzdne na cukrovku a mam s toho obavy ze ako bude keby som ju nahodou mala.

petapete
25. sep 2011

@mimuska2 neboj a nestresuj se dopředu, stejně to neovlivníš😉. a i kdybys ji měla, tak se nic hroznýho neděje, zvládáme to tu všechny, ve finále se tu shodneme, že to není tak zlý a dá se to přežít poměrně příjemně😉

mimuska2
25. sep 2011

@petapete dakujem,dufam ze to dopadne dobre.

micicka
25. sep 2011

@amelia17 a máš nastavené obidva glukomery rovnako? myslím, že ti to asi povedali, ale pre istotu si to skontroluj. keď ho zapneš, vyhodí číslo, ktoré sa musí zhodovať s číslom na krabičke od prúžkov.

micicka
25. sep 2011

@mimuska2 ak by si ju náhodou mala, budeš sa zdravo stravovať, čo tehulke len pomôže 😉 a určite nepriberieš 😀

micicka
25. sep 2011

@lovesista ty si si musela kúpiť glukomer?! tak to je sila, ja ho mám požičaný za 20,- eur, ktoré mi po odovzdaní vrátia 😨

cucovia
25. sep 2011

ahojte,
po dnesku mam upichane prsty, cely den zbieram do tych pidi skumavociek krv z prstov, zajtra rano to idem odniest lekarovi. neviete pls co ma caka dalej? dakujem 😉

vika34
25. sep 2011

@adetka
@lucy56
@petapete
strašne veľmi vám dakujem za rady,ale asi niekde robím chybu,dnes som si merala a na raňajky som mal a3 vajíčka +2 grahamové rohlíky a cukor po dvoch hodinách 7,7
na obed 5 lyžíc leča a jeden krajec čierneho chleba a cukor 7,2
na večeru 2 krajce 100% celozrnneho chleba + 10 dkg bravč.šunky,paradajka ,paprika,uhorky + 2 trojuholníčky syra a výsledok 8,1

tak teda niečo nerobím dobre bez ohladu na to ,že po raňajkách a obede som bola hladná
teraz som si urobila zeleninový šalat,z papriky ,paradajky,uhorky,kalerabu a ladového šalátu ,trochu som to osolila a dala trochu olivového oleja a budem ,dzobať ,pošas noci,ked budem hladná,dúfam,že nič nepokazím

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre