Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Aha, no já to zjišťovala a bylo mi řečeno, že nesmím žádná přírodní sladidla (tj, ani hroznový, ani ovocný cukr, ani med, ani žádné ty rýžové slady ap., protože rychle zvyšují hladinu glykémie) a žádná umělá sladidla, protože vadí miminku. Prý si mám osladit ovocem - v tu chvíli jsem si představila, jak si vymačkávám mandarinku do kafe 🙂 Ale myslím, že jsem to na nějakých stránkách četla taky a hrozně jsem se tomu divila. Ale třeba zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... píšou, že fruktózu ne (lada v ovoci a i tak omezeně a měřit).

mmaarrkkeettkkaaaa
31. okt 2011

@llluckaaa no nevím je to v podstatě přírodní cukr...a v ovoci je také a to můžeš...nevím, určitě jej nebudu baštit čast...ale třeba jednou az měsíc když si s tim namažu palačinku tak to určitě nijak extrémně nvadí...optám se v diaporadně 😉 jinak určitě ničím jiným nesladím...

mmaarrkkeettkkaaaa
31. okt 2011

@llluckaaarada by som povedala nieco o diakeksikoch a diadzemoch a celkovo diapotravinach.
Skutocne si treba vsimat, cim su sladene. Ako tehotna a aj teraz som sa vyhybala umelym sladidlam. A potesila som sa, ze Sedita zacala sladit keksiky fruktozou, taktiez Pecivarne Liptovsky hradok robia dobre keksiky - DIAFABI modre a zelene - tieto mi chutia este viac ako ELA.
Hmm a dia MANNER .... mnaam, ale straaasne drahe. S diacokoladou si nekazte chut, nestoji zavela, mozno okrem znacky Schneekoppe, ale ta je dost draha. Radsej klasicku tuhu 70-90% cokoladu od Lindtu, alebo z Lidlu.

Fruktozu pouzivam aj na pecenie, alebo fruktozu kombinovanu s klasickym cukrom.
Ale pozor, ani fruktoza nie je vseobecna spasa. Nemam prave doma ziadny diakeksik, ale onehdy som na obale citala upozornenie, ze denna davka fruktozy by nemala presiahnut ... tusim 60g. A fruktoza je v prirodzenej forme aj v ovoci.

Verim, ze nepapate tony diapotravin sladenych fruktozou. Len som tym chcela povedat, ze ani diapotraviny, hoci su dia neznamenaju ich neobmedzenu konzumaciu. Urcite ich treba pocitat do prijmu sacharidovych jednotiek (ci keksik, ci dzem, diakecup, diapuding atd.) Ba dokonca, ak vam ide aj o stihlu liniu, vsimnite si aj mnozstvo tukov. Je zaujimave si to porovnat pri diakeksiku a klasickom keksiku. Taktiez aj niektore umele sladidla je potrebne zapocitat do prijmu sacharidov (napr. sorbitol). tohle jsem vykoumala...

eniii
31. okt 2011

Ahojte, ja by som sa chcela spytat ci je tento glukozovy test automaticky robeny kazdej tehotnej....ja som teraz v 23.tyzdni a lekar mi o nicom nepovedal, iba to citam teraz na forach a tiez kamosky sa ma pytali ci som ne tomto teste uz bola....

gianni
31. okt 2011

ahojte
tak ja teraz posledne nemeriam bo zase sa stravujem kadejako,včera ma chytila znova hnačka tak menšia diéta,dnes už o.k.ale ešte sa bojím dať si ovocie alebo zeleninu ,vymixovala som si mrazené borovnice s trochou cukru tak to si natieram na tie suché chleby ale dnes som si dsala aj franc.zemiaky,čítam že pečete chleba,ja tiež mám ETU Harmony,dnes si práve chcem ísť kupiť di Lidlu hotovu zmes majú v akcii za 1 euro ,ale ináč najradšej pečiem vlastný odskušaný receptík ,ked chcete vyskúšajte: 400 ml mlieko, 300 g hl.múka, 200 g ražná múka, 1 PL sol, rasca, 25g maslo(2 PL ol.olej , 1/2 kocky droždie, 1PL kr.cukor(ale ten ja nedávam) program:1klasik
najskôr idú mokré a potom suché ingrediencie

petrusew
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa mě to říkali přímo na dia poradně

mmaarrkkeettkkaaaa
31. okt 2011

@eniii co jsem slyšela, tak každý dr. posílá jinak...někteří dr. posílají až třeba ve 28.týdnu. Tak bych ještě počkala a pak bych se zeptala...MYslím, že posílají všechny těhotné...

mmaarrkkeettkkaaaa
31. okt 2011

@petrusew copak ti říkali 😀 jinak viz odkaz nahoře, to jsem se dočetla, není z mé hlavy 😀

eniii
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa dakujem za odpoved, volala som do ambulancie a tam mi sestricka povedala ze sa od tohto gluk.testu uz upusta a ze to nie je povinne. Mne ho vraj netreba nakolko som mala v 12.tyzdni hladinu cukru v krvi v normale, ale ze ak JA CHCEM tak mi ho teda spravia...to sa mi nezda velmi ako spravny pristup....:(

petrusew
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa dokonce mě varovali před vším DIA!

maxkatka
31. okt 2011

@eniii Ahoj, hele a ty žiješ v ČR? Protože v ČR je to tak 2 roky zpětně co to teprve zavedli plošně... Před tím to bylo jen pro "vyvolené" - rizikové skupiny, ale teď to dělají plošně a prý je nejlepší mezi 24 - 28tt.

maxkatka
31. okt 2011

@petrusew
@mmaarrkkeettkkaaaa

Mě teda taky varovali před DIA... Prý když už tak už si dát normální s cukrem než DIA výrobek...

petrusew
31. okt 2011

@maxkatka jj, přesně tak mi to říkali. Že než DIA, tak s troškou cukru.

maxkatka
31. okt 2011

Jo a jinak moje kontrola u dr. na diabetologii...

Ranní hodnota z laborky 6,1!!!! 😖 Na glukometru mi to ukázalo 6,5. Ketony dobrý. Mám dole kilo, ale to DIA poradnu nezajímá. Zkontrolovala hodnoty co jsem zapisovala a zhodnotila, že po jídle docela dobrý, ale to ráno, že mám docela špatný... Takže následující... Do 11. listopadu si měřit profil ob den (teď jsem měřila deset dní v kuse - au au au). Toho jedenáctého zopakovat kontrolu u nich. Pak mám hned kontrolu na gyndě, tak aby malé přeměřil a převážil a pokud bude "tabulkový", tak se bude pokračovat v dietě, pokud by byl velkej, tak mi dají na noc inzulín.

Jinak na dnešek jsem špatně spala... jsem strašně unavená celý den.... po jídle mi strašně znovu vyskočil cukr a to i po obědě (8,9!!!) a cítím se mizerně... Vnitřně se třesu, tak jsem se rozhodla, že dneska sice změřím i po večeři, ale zapisovat nebudu a udělám profil zítra. Snad mi bude lépe... i tlak mi vyskočil.... a teď jsem si ke svačině dopřála vánočku, na kterou mám chuť už týden... Potřebuji se nějak srovnat... Jo a dostala jsem i proužky na měření ketonu v moči... sice mi je nenašli, ale pro jistotu mi je asi dali a mám měřit cca 1x týdně namátkově a pokud ketony budou, tak přidat večeři.

Jinak mi dr. moc nevěřila, že mi cukr "vyhazuje" i jen kousek pečiva... prý je to o množství!!! A nevěří, že si dám nějakých 30g pečiva... 😖 No věřím, že jí tam lidi "krmí" kde čím... Kdyby se mě zeptala jestli jsem "hřešila", tak jí přesně ukáži kde... Já to nedělám pro ni, ale pro sebe, že to držím, že...

eniii
31. okt 2011

@maxkatka ahoj, zijem na SK...presne toto co pises som sa docitala na internete a preto mi to nedalo a dnes som zavolala do ambulancie a sestricka mi povedala to co som opisala vyssie....asi by som mala zmenit lekara, takyto pristup sa mi nepaci :( kebyze sa o tom nedocitam na nete, tak ani neviem ze take vysetrenie sa ma robit....a pritom chodim na sukromnu kliniku, kde sa za vsetko navyse plati, a aj tak dozviem ze nemam v tehotenstve starostlivost aka by mala byt....zdravotnictvo na SK :(

maxkatka
31. okt 2011

uf, tak už jsem se přestala třepat... bylo mi fakt blivno... po té vánočce se to zpravilo... Teď už jsem naštěstí jen ospalá, ale cítím se daleko lépe... nevím co to má jako být.... 😒

mmaarrkkeettkkaaaa
31. okt 2011

@eniii no taky mi tento přístup přijde zvláštní, říct ti že to není povinné. Vždyt těch vyšetření za těhotenství není tolik aby se od tohoto ustupovalo. Hlavně v případě že je tím ohrozeno mimi...Asi bych si na to vyšetření raději zašla.
@maxkatka to je mi líto, že ti to takhle skáče, já jsem zvědavá co mně řene příští úterý 😒
@petrusew tak už si asi tedy raději marmeládu nedám 😒 ale ještě se na to zeptám. Každý řiká něco jiného 😒

maxkatka
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Je to jako se vším... No... Každý tvrdí něco jiného...

petrusew
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa v tomhle souhlasím s @maxkatka , on ti každý řekne něco jiného. Vzhledem k tomu, že je diabetologickou sestrou má matka a měli teď nějaké školení ohledně těchto věcí, tak jí v tomto věřím. Ono já nesmím nic - ani med, marmeládu, cukr, sladila, džusy (na ty taky pozor), mošt, ... nic takového, přesně i těch sladidel. Ještě další před čím mě varovali je hladovění na noc - šizení druhé večeře, ale to už tady holky psaly a mají pravdu. Když jdu večer na WC a jdu kolem ledničky, naliju si trošku mléka a ráno je proužek O.K!(myslím ten aceton)

maxkatka
31. okt 2011

Holky, tak mi to nedalo a změřila jsem se po té vánočce... a světe div se!!! 7,1!!! Je to sice docela dost, ale je mi dobře!!! To je teď pro mě aktuálně důležitější... Ten třes a běs co jsem před tím měla byl docela dost nepříjemný... 😨

petrusew
31. okt 2011

@maxkatka Hlavně po miminko! Přece by jsme nehazardovali s jejich zdravím, ne?Mamka taky říkala, že jim tam tvrdí do očí kde jakou lež a pak jde městem kolem cukrárny a vidí, jak se tam nespoutaně cpou vším...

maxkatka
31. okt 2011

@petrusew Jasně, pro sebe a svoje mimčo...

petrusew
31. okt 2011

@maxkatka s tím třesem, je dobře, že je ti líp. A jasně, hlavně, že se už netřeseš a není ti špatně. Já to tak měla včera, ale mě bylo blbě celkově a hlavně mě zlobilo i to astma. Blbě se mi dýchalo, třásla jsem se celá, cukr pohroma v moči ráno ketony (aceton), no hrůza. Hlavně že je dobře. Mě je líp až dneska.

sisinka33
31. okt 2011

-tehotenská cukrovka je niečo čo mám v pamäti i ked dnes mám už takmer 7 ročnú slečnu.V prvom tehotenstve /ktoré nedopadlo dobre/ som mala zvýšenú hladinu cukru a lekár ma iba upozornil, aby som obmedzila sladkosti/ no tehotenská cukrovka nie je len o sladkostiach/ v druhom tehotenstve bol cukor tiež vyšší a tiež ma nikto adekvátne nepoučil/ narodil sa mi syn, o 9 týždňov skôr a máme doživotné následky/ v treťom tehotenstve som sa ako inak dostala do nemocnice už v 28 týždni a zostala som tam až do 39ukončeného týždňa kedy sa mi na silvestra 2004 narodila zdravá dcérka s váhou 4040kg. Mamičkám s cukrovkou sa rodia detičky s veľkou váhou. Ja som si počas tých 11 týždňov pichala i inzulín a hoc boli i viacoce dovolila som si pre zdravie svojho dieťaťa zjesť až dva linecké koláčily, inak nič. Cukor skáče i pri komzumácií potravím v ktorých je muka. Za celé tehotenstvo som neziedla jediný výrobok označený DIA. Tu v tejto diskusií čítam o dia džemoch, keksoch a neviem čom všetkom, ja vám poradím jedno - nekonzumujte to vôbec, zdravie vášho diaťaťa stojí zato. Vo väčšine prípadoch cukrovka po tehotenstve odznie a vy sa z mierou opäť môžte vrátiť k normálu, toto obdobie proste len zabudnite na sladkosti.

llluckaaa
31. okt 2011

@eniii Test je povinný od 25 let matky, takže záleží na tom, kolik ti je. A ideální je ho dělat mezi 24. a 28. týdnem, takže si to pohlídej a pokud tě příště nikam nepošle, tak se zkus zeptat. Někde je na testy dlouhá čekačka a někde je dělají jen třeba jednou za měsíc nebo jednou za 14 dní, tak ať ti to neuteče...

llluckaaa
31. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Tak mně přijde, že v tomhle jsou odborníci celkem zajedno. A přírodní cukr je i sacharóza a glukóza, které jsou v ovoci nebo řepě... Problém fruktózy a ostatní jednoduchých cukrů je to, že ti rychle zvyšují glykémii, kterou ty bys měla držet vyrovnanou. A s ovocem je to tak, že to obsahuje většinou jen kolem 10% cukru a najednou smíš sníst většinou jen tak 100g (to sladší ovoce někteří vůbec nesmí). Jednou za měsíc jedna palačinka s marmeládou z fruktózy opravdu asi nic neudělá, ale to nemění nic na tom, že je to porušení pravidel diety. Souhlasím s názorem, že DIA výrobky pro těhule nejsou (buď je tam jiný cukr, nebo náhradní sladidlo, nebo moc tuku a nebo to není dobré...)

llluckaaa
31. okt 2011

@maxkatka To věřím, že jim na dia namluví všechno možný a oni pak nechtějí nikomu věřit, ani se tomu moc nedivím.
Hlavně že vánočka pomohla. A rozkolísané hodnoty můžou být prý i ze stresu, jsem slyšela.

petrusew
31. okt 2011

Holky, já tomu fakt nerozumím. zase mi to lítá (ráno 5,4 v poledne 6,7 večer 7,7...). Na kontrolu jdu 21.11, budu zase dělat ten 24hod odběr a k tomu měřit glukometrem před a po jídle. Snažím se dodržovat těch 275g. No uvidím...

llluckaaa
31. okt 2011

Holky, byla byste ještě některá ochotná vyplnit mi dotazník o výživě při těhotenské cukrovce? Potřebuji ho do školy. Jde to vyplnit z internetu a je to anonymní. Poslala bych vám ve zprávě odkaz, můžete si ho třeba prohlídnout a pak se rozhodnout, jestli ho vyplníte nebo ne.

eniii
31. okt 2011

@llluckaaa dakujem za info, ja mam 27, takze pre mna to je teda potrebne....lekar so sestrickou mi povedali ze by mi to nerobili, vraj to vobec nie je povinne, a kebyze sa na to vyslovene nespytam, tak mi o tom ani nepovedia...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre