Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

guizui
6. nov 2017

@basska_b Ahoj, ono to, ci zena ma gestacny diabetes nezalezi, kolko sladkeho zje - v tehotenstve placenta moze vylucovat antiinzularny hormon, ktory jednoducho zabranuje inzulinu matky spravne pracovat.
Co vsak bude pre Teba dolezitejsie, je, ze meranie krvi z prsta je velmi nepresne - casto x falosne diagnistikuje diabetes u zeny, ktora ho nema. Takze ja by som ti odporucila zopakovat si ten zatazovy test s tym, ze odbery ti spravia zo zily - len vtedy budes mat istotu. test ti vie spravit inak aj vseobecny lekar, len trvaj na odbere zo zily. Inak hmotnost dietata je v prvom rade dana geneticky. Ono to obmedzovanie pri diabete nemusi byt vobec strasne, kazde telo reaguje inak, niekomu robi zle chlieb a pecivo, iny kludne moze, ale nemoze zemiaky ci ryzu. Je sa v mensich porciach, idealne kazde 2-3h. Osobne som rada, ze nase zdravotnictvo berie glukozovy test vazne, pretoze neliecena cukrovka je mnohonasobne horsia, ako ta co je dobre kompenzovana stravou alebo inzulinom. ja som vobec necakala, ze ju budem mat, hodnoty som mala skor hranicne a napriek dodrziavaniu ukazkovej stravy som musela od 32t pichat inzulin. Dcera sa narodila uplne zdrava, takze radsej mat pod konrolou cukrovku, ako zit v nevedomosti..
Ospravedlnujem sa za obrazok - nejde mi inak odoslat prispevok...

basska_b
6. nov 2017

@guizui Díky za radu, no vieš čo, to máš asi pravdu, tiež ma to napadlo, že prečo ma zas len do prsta pichla... keď ďalšie ženy tu píšu, že výsledky ešte nevedia, že im zobrali zo žily a potom im povedia presne.
Isto je lepšie cukrovku podchytiť, ako si ju nepripúšťať alebo úplne odmietnuť testovanie. Ja som ochotná jedálniček upraviť podľa dobrých rád, nič za to nedám - a zrejme si ma tam ešte pretestujú a uvidí sa po diéte, ako to s tým cukrom mám. Dík 🙂

guizui
6. nov 2017

@basska_b nemas vobec zaco, len fakt opakuj test, lebo ak diabetes nemas, tak je zbytocne, aby si vobec upravovala jedalnicek. drzim palce, nech je cukor v norme 🙂

m_i_s_k_a_2
22. nov 2017

Tak ja sa pridavam k vam gynekologicka mi potvrdia tehotensku cukrovku zacala som teda navstevovat diabetologa bola som tam dva krat a vzdy bola ina osoba pri mne. Jedna mi kazala merat si hodinu po jedle to som mala vysledky dobre a druha mi teraz kazala ze nie hodinu po jedle ale cas uz ked zacnem jest zacne bezat ta hodina co je u mna niekedy tazke kedze jem pomaly skoro aj pol hodiny kym dojem a teda po pol hodine su moje hodnoty na lacno rano mam 4,2 a po tej "1hod " 7,4 co si o tom myslite vy?

amelie2017
22. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 ja mam napisane, ze merat hodinu az dve po zacati jedenia. Meriam hodinu po skonceni, lebo tiez dlho jem.

unctadorg
22. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 uplne v norme mas hodnoty. Meria sa 1,5h po jedle.

helen111
23. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 Hodnotu nalacno mas super. Za hodnotu po jedle by ta moj gynekolog-primar ani diabetologicka nepochvalili. Hodnoty nad 7 po jedle boli pre nich proste uz nedobre aj ked ma vela znamych presviedcalo ze je to v poriadku.

unctadorg
23. nov 2017

@helen111 norma je 7,8 podla who.

helen111
23. nov 2017

@unctadorg ano, to je pravda, ale diabetetologicka mi povedala, ze pri tehotnych je to prisnejsie, toto je vraj norma u normalnej cukrovky a ona by to vraj zbytocne neprovokovala. Aj primar ked videl sedmickove hodnoty, dvihal prst a povedal mi,ze on ked sa poriadne napraska ma vynimocne aj 6,4. A treba si tiez uvedomit, ze je rozdiel mat po vypiti mega sladkej hnusnej glukozy cukor do 7,8 /to je velmi fajn/ a rozdiel po beznom zdravom jedle.
Ja neviem kde je pravda, ale viem, ze spravnou dietou som vedela mat 1,5 hodinu po jedle v hodnoty do 6,5 ale muselo ma to stat vela odriekania. Akonahle som "zhresila" bola tam hodnota nad 7. Neviem kde je pravda, ale verim svojim skusenym doktorom.

unctadorg
23. nov 2017

@helen111 mne ostala cukrovka aj po tehotenstve. A v tehu som bola na inzuline. Toto mi pride extrem co pises, mala som glykwmiu bezne po jedle do 7,8 a boli to uplne ok hodnoty podla viacerych lekarov co ma riesili.

guizui
23. nov 2017

@helen111 suhlasim s
@unctadorg, pri GDM som obehala viacero lekarov - a bohuzial je pravda, ze vela lekarov nema podrobne poznatky o manazovani GDM a teda ich rady a pokyny sa vedia dost lisit, avsak hodnota po 1,5h po jedle ma byt do 7,8. Ja by som v prvom tehotenstve udrzala hodnotydo 6,5 len maximalnym znizenim sacharidov (aj komplexnych), co zas malo za nasledok ketony v moci, co je absolutne neziaduce. Hodnoty do 7,8 povazoval kazdy lekar za dobre kompenzovany GDM.
neviem preco, v tejto diskusii mi nejdu odosielat prispevky bez obrazkov, takze sa opsravedlnujem.

m_i_s_k_a_2
23. nov 2017

@amelie2017
@helen111
@unctadorg dakujem mne povedala ze max je 7.8 hodinu po jedle a teraz ma vam asi okolo 7,0 a uz ste zistili z coho najviac vyskocia hodnoty ?

guizui
23. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 tie hodnoty su u kazdeho individualne, ja som mohla jest ovocie aj vacsie mnozstvo, a cukor bol ok, avsak od 32 aj krajec tmaveho chlebika s kopou zeleniny mi zdvihal velmi cukor. cestoviny, ryza boli pre mna tabu.. takze najlepsie je si to odsledovat na sebe. od 36t by sa mali hodnoty znizit, nakolko najkritickejsie tyzdne su 32-36, cize ked mas v tomto case hodnoty okolo 7, je to velmi fajn 🙂

m_i_s_k_a_2
23. nov 2017

@guizui dakujem toto som vobec napr nevedela ze aj tyzdne to vedia menit 😕 lebo pred 2 tyzdnami som jedla to iste co teraz a hodnoty som mala najviac do 6,5

mata0410
23. nov 2017

Mamicky ako sa beru hodnoty po glukozovom teste po hodine a po dvoch u netehotnych? V pondelok som podstupila glukozovy test na zistenie ci to bola len tehu cukrovka alebo mi zistili cukrovku. Zajtra vysledky.

bielavila
23. nov 2017

baby tehotenska cukrovka moze vzniknut ked jem vela vela sladkeho?

guizui
23. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 presne tak, jes to iste a tie hodnoty sa mozu zhorsit medzi 32-36t, lebo tie su najkritickejsie.. ja som v tom case skoncila na inzuline, lebo dovtedy ukazkova dieta prestala zaberat. Ale ked mas hodnoty okolo 7, tak to uz zvladnes aj bez inzulinu, a uvidis, ze po 36t ti zacnu hodnoty klesat.

@mata0410 myslim, ze u zatazovych glukozovych testoch mimo tehotenstva su relevantne uz len odbery nalacno a 2h po vypiti a hodnoty maju byt mensie ako 5,6 a 7,8. a neboj, vysledky budu dobre 🙂

@bielavila z vlastnej skusenosti - v prvom tehotenstve som jedla mimimum sladkeho, lebo mi nechutilo a GDM som mala, dokonca s inzulinom - tento diabetes je sposobeny hormonom, ktory vylucuje placenta a zabranuje spravnemu fungovaniu inzulinu v tele matky.

zas pridavam stupidny obrazok, inak sa koment neodosle.

m_i_s_k_a_2
24. nov 2017

Baby a darí sa vam každý den dodržiavať tie hodnoty ? Co ak par krát večer vyskočí ? Myslite ze by mi mohli potom dať aj inzulín ?

guizui
24. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 podla mna zalezi co je par krat a po akom jedle.. mne to vyskakovalo po vyslovene zdravom jedle, ktore predtym davalo ukazkove hodnoty.. ak sa ti to stane raz za tyzden, malo by to byt ok, ak to je 4x za tyzden, tak zavisi od diabetologa. Ja inak tvrdim, ze radsej inzulin a dobre kompenzovany GDM nez skakave hodnoty pri diete.

m_i_s_k_a_2
25. nov 2017

@guizui tak moje hodnoty su teraz
Na lacno : 4.0 po ranajkach 1hod. : 5,2 po obede : 4,8 po veceri : 5,8
4,2 7,0 7,4 6,9
4,3 5,8 7,0
4,2 6,2 6,5 8,7

guizui
25. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 tie hodnoty mas pekne. ta podns 8,7 to je po akom jedle?

m_i_s_k_a_2
25. nov 2017

@guizui to posledné je dukatove buchty a vanilkovy puding 😢

guizui
25. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 jaj tak to potom vsetko vysvetluje 🙂 ked donesies hodnoty diabetologovi, napis si tam, ze to bolo po takomto jedle. ostatne hodnoty mas krasne, takze myslim ze inzulin u teba nehrozi.

danielita18
25. nov 2017

@guizui meranie hodnoty cukru z prsta je presne pokial sa da na rozbor do labaku,glokomer nemusi byt presny,ja mam teraz uz tehotensku cukrovku,druhy krat a vzdy mi beru z prsta a davaju do labaku,cukor v moci som nemala,maximalna pripustna hodnota je do 6,8,po vypiti sladkej vody som mala 8,3 a uz proste chodit musim na diabetologiu a drzat dietu,obmedzit ovocie,hlavne banany,hrozno,hrušky,radsej uprednostnit tropicke ovocie a hlavne co najviac surovej zeleniny,prilohy vzdy len troska,mliek

m_i_s_k_a_2
25. nov 2017

@guizui to posledné je dukatove buchty a vanilkovy puding 😢

guizui
25. nov 2017

@danielita18 suhlasim, ze glukomer moze byt velmi nepresny, ale co sa tyka krvi z prsta a zily, dovolim si tvrdit, ze zo zily je presnejsie. Jasne, ze ak niekto GDM ma, tak to ukaze aj meranie z prsta. ale su nastavajuce mamicky, ktorym diagnostikuju gdm na zaklade merania z prsta, su na diete, ale ked zjedia vysoko kaloricke, sladke, sacharidove jedlo, cukor maju v norme - tak proste tie mali falosne pozitivny ogtt... Tu hodnotu 8,3 si mala pri ogtt po hodine ci dvoch? Mna caka ogtt teraz 6.12. a som zvedava, ci gdm budem mat aj v druhom tehotenstve, lebo v 1.trim som mala test negativny. Uz som to tu viac x pisala, ze mne ovocie cukor nezvysovalo, neviem preco, mohla som si dopriat fakt plnu misku a cukor v norme. Ale ostatne sacharidy boli katastrofa... fakt je kazde telo ine..
pridavam obrazok, inak sa mi koment neodosle.

m_i_s_k_a_2
25. nov 2017

@guizui tak dufam ze sa mi to nezhorsi uz len par tyzdnov vydrzat a tebe drzim palce 6 teho 😊

danielita18
25. nov 2017

@guizui 2h po vypiti vody,potom ta ma vzdy gynekolog poslat na diabetologiu,tam robia odber aj z prsta aj zo źily teda aspon u nas,pokial vychodia aj hodnoty dobre tak je to len dobre,rano na lacno som mala 3,62 po jedle 2h som.uz mala 7,1 doktorka povedala ze to sa este da ale ze treba radsej skusit ine ranajky,začala som len celozrnne pečivo,pri prvom tehotenstve som jedla sojove rozky a cukor nezvyßobali,teraz ano,to zalezi ako to telo spracuje,ja jem z ovocia hlavne citrusy ale napríklad kamaratke zvysovalo cukor pomelo co sa pri cukrovke prave odporuca,treba len skusat ja ked si dam nejaku novu potravinu tak si premeriam a vecer si viem dat acidko a vyjedam dost semena,orechy a slneçnica a tekvica

danielita18
25. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 taketo sladke jedla neprichadzaju do uvahy,mlieko este aj osladene,buchty biela muka kvasnice taketo jedla ti mozu sposobit prudke vykyvy cukru aj 3dni a moze ti byt aj dobre zle

m_i_s_k_a_2
25. nov 2017

@danielita18 no ja by som si to sama doma nespravila na veceru ale bola som u sestry a inu veceru nemala 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre