Vysoký krvný tlak počas celého tehotenstva

jarabicka
16. nov 2013

Ahojte maminky, som v 17.týždni tehotenstva a na poslednej poradni mi vystúpil krvný tlak, mala som 160/90...chcela som sa opýtať či ste mala niektorá takýto problém počas tehotenstva a ako ste znášali tehuľkovanie a či všetko skončilo v poriadku....bola som na internom vyšetrení a v utorok dostanem prístroj na 24 hodinové meranie krvného tlaku a potom uvidíme čo ďalej...mám strach, ako to všetko dopadne lebo som ešte len prakticky na začiatku a do konca tehotenstva je ešte ďaleko...

melesmeles
16. nov 2013

@jarabicka a nebola si len v strese?? ja mam totiz vzdy s tym problem, ze u doktorky mi nameraju vzdy vysoky tlak...

jarabicka
autor
16. nov 2013

@melesmeles ja neviem, potom som si merala doma, tak bol v pohode...ale zas keď som prišla k internistke, tak bol 160/80...máš pravdu, ja to už mám v hlave a ke´d mi idú merať tlak, tak normálne cítim ako sa mi rozbúši srdce a tlak stúpa, ale teraz cítim aj doma, že som v akomsi strese a mám strach...ja neviem ako tomu predísť...

sendy182
16. nov 2013

@jarabicka skús menej soliť. po troške vylúčiť soľ...pre začiatok....vysoký krvný tlak v tehu treba sledovať rovnako ako tehu cukrovku.....

jarabicka
autor
16. nov 2013

@sendy182 práveže ja moc nesolím, ale asi obmedzím úúplne...

sendy182
16. nov 2013

@jarabicka väčšinou čo sú hospitalizované tehu mamičky tak majú neslanú dietu ☹ .......vyskúšaj a uvidíš či ti klesne

melesmeles
16. nov 2013

@jarabicka tak to si na tom ako ja 🙂 myslim, ze sa nemusis stresovat. mne tiez vzdy namerali brutalny tlak u doktorky, ale doma je to ok. skus jej o tom povedat. ja som si koli tomu merala tlak doma sama kazdy den a vzdy som to hlasila doktorke, ze to je ok.

zuska88
16. nov 2013

:( no ja ta asi moc nepotesim...ja som mala taky tlak cca od 24tt a v 26tt som aj kvoli tomu predcasne porodila...ale ak mas doma tlak v norme tak sa zbytocne nestresuj...treba si ho sledovat. Ja ked som si namerala doma 150/90 tak som utekala do nemocnice a o tyzden som rodila..vyvinul sa z toho hellp syndrom. Nastastie sme obe ako tak oki. ja viem ze je lahko povedat niekomu nestresuj sa, ono sa to ani moc neda - viem o com hovorim, ale skor ako nebudes mat vysledky z holterovskeho merania tlaku (tym pristrojom) tak sa nozaj nemas coho obavat. Je vela ludi, ktorym sa tlak naozaj dviha len co zbadaju lekara, tzv. syndrom bieleho plasta. Skus si kupit sumive magnezium, alebo tbl. magnerot, mohlo by to pomoct. Drzim palce a vsetko dobre tebe ja babatku

jarabicka
autor
16. nov 2013

@zuska88 si rodila sekciou v úplnej narkoze???...ani ti nedávali nič od tlaku a ani sa nesnažili znižiť tlak???žiadne tablety?rovno pôrod??

zuska88
16. nov 2013

tak cca od 18tt mi tiez namerali v poradni vyssi tlak, ale doma v klude bol oki. Nasadili mi preventivne dopegyt na znizenie, tusim 1 tbl denne a magnezium a bola som doma na rizikovom. V 23tt ci v 24tt som mala statnice, tak mi prislo ze ten vyssi tlak moze byt z toho...ale ked som si tyzden po statniciach namerala doma vyssi, uz som mala blby pocit ze nieje nieco v poriadku...v nemocnici som lezala tyzden a snazili sa ho samozrejme znizit, moj stav bol velmi kriticky, rodila som sekciou v uplnej narkoze. Prosim ak chces este blizsie info radsej do sukromnej posty...

jarabicka
autor
16. nov 2013

@zuska88 a lieky ti nedávali žiadne a ani megnezium infúzky?

jarabicka
autor
16. nov 2013

...jááj baby, som z toho nejaká nesvoja a mám strach čo bude ☹ ☹ ☹ ....

zuska88
16. nov 2013

@jarabicka ano ten tyzden co som lezala mi znizovali tlak ako som pisala, prsne neviem co vsetko skusali -brala som dopegyt 3x denne a magneziove infuzie v jednom kuse...ale neslo len o tlak, dokazali sme ho liecbou drzat na cca 170/110 ale mala som uz bielkovinu v moci, zle hepatalky, odchadzala pecen, oblicky, opuchala som atd...

zuska88
16. nov 2013

@jarabicka neboj sa, je super ze si sledovana na internom, ved je kopu mamiciek co rodili s vyssim tlakom predsa...urcite sa tu najde kopec takych mamiciek co ti to potvrdia...

jarabicka
autor
16. nov 2013

@zuska88 veď ja som rada, že som sledovaná a nech začnú s liečbou čím skôr, ak je potrebná, kvôli tomu som sem napísala aby som vedela skúsenosti ostatných mamín, že čo a ako sa s tým "trápili", človeka to tak nakopne, ak vie, že nie je v takom niečom sám a sú baby, ktorí si tiež tým prešli a pochopia ma 😉 ...vedia sa vžiť do mojej situácie 😉

zuska88
16. nov 2013

🙂 jasne, drzim palceky🙂

danar13
16. nov 2013

Ja som to mala rovnake,u lekara vzdy vysoky.Lekar mi odporucil merat si doma a stale to bolo ok pokial som neprisla k nemu 🙂.Pred porodom hotovy masaker,dali mi nejaku tabletu.Priserne som sa bala,preto ten tlak stale vyskocil.

jarabicka
autor
17. nov 2013

@danar13 tak asi je nás takých viacej...ja mám obavy skôr z toho, že som ešte není nejako pred koncom tehotenstva a hlavne to, či sa nám podarí čím dlhšie vydržať pokope...ale musím myslieť pozitívne, len ako nato?....asi som strachoprd 😀 😀 😀 ale zas nejako na druhej strane nemám pocit aby som mala strach z lekárov, ale z tlakomeru mám 😝 😝 😝 ...to mám už asi v hlave...ja si myslím, že môžem mať vyšší tlak, ale až tak nie...

meggi23
17. nov 2013

moja švagrina mala tiež počas celého tehu vysoký krvný tlak a na konci rodila cisárskym , jedna moja známa uz asi dva mesiace pred pôrodom ležala v nemocke a dávali jej magnezium :( ale majú zdravé detičky a to je hlavné 🙂 netreba sa báť treba si užívať tehotenstvo také aké je to si len sama sebe a miminu škodíš keď si budeš namýšlať veci ktoré by sa v najhoršom prípade možu stáť.držím silno palčeky nech je všetko v najlepšom poriadku 🙂 a mysli pozitívne 🙂

genialna
17. nov 2013

Mne tiez cca v takom tyzdni zacal stupat tlak.. Musela som si ho casto meravat a pri zvyseni nad 150/90 som mala utekat do nemocnice.. Nasadili mi lieky na upravu tlaku, jedla som mega davky magnezia.. Neskor sa k tomu pridruzila zvysena kys. mocova v krvi, bielkoviny v moci a diagnostikovali mi gestozu - preeklampsiu. V kazdom pripade obstali sme to obidve bez akychkolvek nasledkov, bez nutnej hospitalizacie. Rodila som spontanne v 38tt a mala bola uplne zdravucka. Ja tiez..
Neboj sa toho.. viem ze je to strasiak, ale pocuvaj lekarov, riad sa podla toho co ti hovoria a ak by tlak (hlavne ten spodny) stupal, nevahaj a bez na pohotovost..
PS: druhe tehu som tieto problemy nemala..

jarabicka
autor
17. nov 2013

@meggi23
@genialna dievčence ďakujem vám za vaše poznatky a veľmi rada si prečítam také pozitívne príbehy 😉 😉 😉
@genialna mala si aj nejakú dietku, resp. čo si mala obmedziť zo stravy?

barborieta
17. nov 2013

@jarabicka ja som mala tiež problém s tlakom, ale myslím, si, že to bolo situačné...hneď ako som videla tlakomer, už som vedela, že tao zas bude zvýšený tlak a pritom u mamy, keď som si merala, bolo vždy všetko ok. Tak som si kúpila tlakomer (bolo pred vianocami - tak Ježiško priniesol :D) a dohodla som sa s dr. že si budem merať tlak každý týždeń a zapisovať hodnoty. Na ten tlakomer som si zvykla tak, že posledné návštevy na poradni som mala tlak ukážkový a vôbec som sa nestresovala, keď mi ten tlak išli merať. Preventívne som brala aj magnézium, ale úplne mini dávky. Rozhodne si daj urobiť vyšetrenia, ktoré ti dr. odporúča, nestresuj sa, šetri sa a pi veľa vody. Neboj sa, všetko bude OK 😉

genialna
17. nov 2013

@jarabicka nie, nemala som.. Aj som sa vtedy na to pytala (lebo som sa docitala ze vylucit sol zo stravy), ale bolo mi povedane ze to aj tak neovplyvnime.. Stravovala som sa uplne normalne.. 😉

jarabicka
autor
19. nov 2013

...no, tak dnes od rána mám tlakový holter...

zuska88
26. nov 2013

tak ako dopadol tlak po merani holterom? Verim ze je vsetko oki, a holter to len potvrdil, drz sa🙂

jarabicka
autor
27. nov 2013

@zuska88 na tlakovom holtri mi vyšiel priemerný denný tlak 132/82 a nočný priemer 110/70, takže zatiaľ bez liekov, len s magnéziom🙂
...a ďakujem za opýtanie sa 😉 ....si zlatá🙂

zuska88
27. nov 2013

@jarabicka no vyborne, len tak dalej...paa 🙂

kubankakubanka
31. dec 2013

@jarabicka ja mám tri deti,pri dvoch mladších som mala tieto problémy,lebo vždy mi tlak vystúpil len u lekára,,,niekedy mám pocit že ani sestry nevedia merať tlak 😀,,,,,,takže som absolvovala Holter,,a tlak som mala velmi nizky 116/70
ludia ktorí to nepoznajú ti ale neuveria,,,,,,,,,viem o tom svoje,chodila som každý mesiac na holter,,,,,takže ani lieky som nedostala
strach s tlakomerov mám stále ,dnes chodím na infúzie kôli ušiam a,vždy mi namerajú vysoký tlak a čudujú sa že či mi nieje zle vravím iba vtedy ked vidím sestru s tlakomerom,,,,tak si poctivo nosím každy deň doma meraný tlak,,,,,,a dávam si ho zakladať do karty,,,,,,Môj pocit je taký že lekári a sestry by mali načúvať pocitom pacientom a aj veriť im,,,,držím ti palce averím že je to ok a nedaj sa 🙂

suge
1. jan 2014

@kubankakubanka Neverila by si, koľko poznám zdravotníkov (aj lekárov), ktorí majú syndróm bieleho plášťa. A ak sa boja zdravotníci jeden druhého, čo potom taký laik.... 🙂. Preto úplne chápem, že niekomu namerajú vysoký tlak len v ambulancii, pripisovať to však chybe sestričky, to je trochu tendenčné, či? 😀 A pokiaľ ide o dôveru pacientovi, tu ide skôr o oddelenie subjektívnych údajov od objektívnych faktov, nijaký lekár nemá vešteckú guľu, aby rozoznal čestných ľudí od simulantov a klamárov. V tvojom prípade pomohol Holter, nie to, že ti lekár veril, že máš mimo ambulancie nízky tlak. Prajem všetko dobré.

kubankakubanka
1. jan 2014

@suge veď toto,,ide len o to že akosi taký človek pripadá,,,,,ako blbec 😀,,,,,preto si niekedy myslím že mi to nevedia namerať😀 ,,,máme to o to ťažšie,,,A je pravda že simulantov a klamárov je kopec,,,,ale stretla som tam jednu sestru a tá mi povedala že aj ona to má,,a keď mi ho merala že mi radšej nepovie čo namerala 😀
Aj tebe všetko dobre 🙂

luluci13
22. jan 2014

Ahojte baby...ja mam presne ten isty problem,bola som na pravej poradni a namerali mi vysoky tlak....sestriska vyplestila oci na ten tlakomer a ze sa mam ukludnit a potom mi zase odmeria...tak ale to je jasne ze sa uz potom clovek neukludni..poslali ma aj na interne...teraz beriem magnezium a meriam si doma kazdy den 2 x tlak a je v pohode 🙂 len uz teraz stresujem ze ked pojdem na kontrolu tak bude zase vysoky :(

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre