Ako ste oznámili tehotenstvo rodičom?

maminenka22
2. apr 2015

Ahojte maminky, tehuľky.
Viete, mám taký smiešny problém. Som tehotná, ale neviem, ako to povedať rodičom. Smiešne mi je na tom môj strach, povedať im to. Nebývame s nimi, nie sme od nich finančne, existenčne, proste nijako závislí. Nedlžíme im peniaze, ani nemáme nejaké extra konflikty, proste taký klasický vzťah s nimi máme aj ja aj muž. Moji rodičia majú manžela rady , aj celá rodina, dokonca mám pocit, že veľakrát viac ako mňa 😀
Pri prvom dieťati sme nemali nič. Ani bývanie, bývali sme na diaľku, len sme spolu chodili a po takmer dvojročnej známosti sa nám zadarilo. Bola som už síce plnoletá, no vtedy som to oznámila rodičom úplne normálne, dokonca s radosťou. Naši to prijali v pohode. Nikto po mne nekričal, nebil ma ( už aj to som čítala, že niekto dostal dokonca facku od otca, mamy) všetko bolo také pohodové.
O dieťatko, ktoré čakám teraz sme sa snažili a veľmi sa naň tešíme. Konečne sa nám potvrdilo, že je v poriadku a bije mu srdiečko, takže žiadne komplikácie, akými je plod vystavovaný v začiatkoch. Manžel to včera oznámil svojim rodičom a ja nechcem, aby sa to naši dozvedeli od niekoho iného, no neviem, ako im to povedať. Bojím sa možno toho, že ani tentoraz to so mnou nikto z rodiny nebude prežívať a ja budem opäť mať oči iba pre plač, keďže z každej strany počúvam, ako sa rodiny tešia a ako chodia dcéry s matkami na nákupy, no u nás nič také nefungovalo. Niekedy som mala pocit, že sa viac tvária, že som chorá akoby som mala byť tehotná pritom syna ľúbili a už v 4-5 mesiaci tehotenstva s ním sa na neho pýtali. Ale to bolo všetko.
Možno som iba plná hormónov, keďže toto tehotenstvo zvládam horšie a možno vám to príde smiešne, ale ja sa zas bojím tej ignorácie. Toto bude moje posledné tehotenstvo. Viac detí nechceme a vzhľadom na zdravotné problémy budem rada, ak to dopadne bez problémov a predčasného pôrodu, ako prvýkrát. Veľmi mi chýba tá opora matka- dcéra v takom krásnom tehuľkovskom období. :(
Takže moja otázka znie. Ako ste to oznámili svojim mamám? Ultrazvuk v krabičke a papučky, to môžem rovno vylúčiť, keďže už teraz viem, že by to nevyronilo žiadnu slzu a skôr by nastalo to trápne a dusné ticho... Ďakujem

kittyjuliette
2. apr 2015

Ahoj☺tak ja som zistila,ze som tehotna cca v 5tt a nasim sme to chceli povedat az neskor,no stacilo,ze mama na mna pozrela a miesto pozdravu skrikla "ty si tehotna"☺normalne k nim cez vikend chodte,upec nieco dobre a pri kavicke im proste oznam,ze ich milovane vnucatko bude mat surodenca a ze ste najstastnejsi rodicia na svete☺a nech uz bude reakcia akakolvek,nedaj sa o radost pripravit,mat vytuzene babenko je to to najnadhernejsie co sa vam mohlo stat😉

bonaqa2013
2. apr 2015

pri prvom som bola ešte študentka tak to bol poriadny čurbes. Mama ma prehovárala na interupciu a len lamentovala táká hanba, čo povedia susedia. V súčasnosti má syn 20 rokov. A susedia si zvykli už dávno....
Ani ďalšie som im neoznamovala, len sa to jednoducho prevalilo. ale už len hodili rukou.....
Ale aj napriek tomu majú moje deti radi.
A musíš to oznamovať? Však čo, som tehu a hotovo. Zbadajú keď keď mi bude rásť bruško.....

janickacrazy
2. apr 2015

@maminenka22 Ja ťa úplne chápem, nie každý má ideálny vzťah s mamou. Ja som tiež tehotná, čakám tretie bábo a mame som to ešte nepovedala, lebo tiež sa obávam jej reakcie. Ked jej moja sestra oznámila, že je tehotná s tretím bábom, tak moja matka začala horekovať, že načo a ako to uživia, vôbec žiadna radosť, iba kritika, preto sa aj ja obávam jej reakcie. Vôbec nikdy neprejavila žiadne nadšenie, ani ked som ja alebo sestra čakala prvé bábo. To zase mala problém, že načo tak skoro a mali sme radšej ísť na VŠ a budovať kariéru a bla bla. Ja som povedala manželovi, nech jej to povie on, lebo ja fakt na to nemám nervy, možno by to pomohlo aj u vás, nie?

jasminet
2. apr 2015

@janickacrazy u nas to iste, prve gratulovali, pri druhom teda tiez, ale uz menej nadseni (hlavne mama - ze ci nam jedno nestaci), pri tretom mama do seba hodila pohar vina co pred nou stal a do dnesneho dna mi ani gratulujem nepovedala... len plakala a plakala, zazera, zahliada, podrazdena.... mojho muza neznasa, vadi jej na nom vsetko - aj keby bol zo zlata, tak nie je dost dobry- ked nieco neurobi je zle, ked urobi, tiez zle, lebo to nie je podla jej predstav atd atd atd 😠
oznamili sme to na rodinnom obede, nasi, babka, stryko, bracho, vsetci gratulovali a tesili sa, ze to zvladnete a podobne, mama na nervy. fakt som sa bala to oznamit - a to mam 35+ 😀

miku1
2. apr 2015

@maminenka22 Prvé tehotenstvo som oznámila MMS - klasika odfotený test 🙂 Mama už bola "vycvičená" a hneď volala aj s otcom s gratuláciou. Švagriná jej to totiž oznamovala takouto formou tiež, a prvý krát mama na to pozerala ako puk, že čo to. 🙂 Takže som ostala verná "tradícii". Druhé tehu, keďže už sme bývali v tom istom vežiaku ako naši, som jej strčila test pod nos 🙂 Tešili sa opäť. Ale úprimne poviem, že keby som to mala oznámiť ešte raz, tak už by asi taká nadšená ako pri prvých dvoch nebola. Už by sa asi bála toho ako to zvládneme a podobne.

nigguska
2. apr 2015

Ja tento problem nemam s maminou-teraz som jej oznamila ze som asi tehotna este predtym nez mi vobec meskala ms 😀 a poslala som ju kupit test 😀 zato moj tatino to este nevie a jeho reakcie pri oznameni mojich tehotenstiev boli viac ako hrozne- SIBE TI?! no asi tak...cize ako mu oznamim toto,neviem,ale asi cez SMS nech nevidim jeho kysli ksicht 😀 a ked potom pridem,uz s tym bude ako tak zmiereny 🙂

radka0
2. apr 2015

@nigguska ahoj,viem ze to nepatri do tejto temy,mas uz nejake priznaky?

miadi
2. apr 2015

ja uz ani neviem ci mailom ci cez skype (zijem daleko) mama je super
napisala alebo som jej povedala ze bude dvojnasobna babka-lebo jedno vnuca uz ma od brata...
tesila sa ale lepsie by to bolo keby bola moznost tvarou v tvar..
no skoda ze ma cele teho neuvidi..podpora len cez skype ale tak hlavne ze sa mame radi a sme zdrave 🙂
netrap sa hlavne ze sa na male tesis ty a manzel 🙂

nigguska
2. apr 2015

@radka0 to je ok,mozes napisat aj IP ked chces viac pokecat 🙂 som len 4tt takze zatial ziadne len ba bolia krize a podbrusko 🙂

sabina1975
2. apr 2015

@maminenka22 prvy druhy treti krat normalne mami oci som tehotna a aj ked mam tak s mamou ako aj s otcom velmi dobry vztah tak nevyskali od radosti ani nic podobne pravdu povediac bolo by mi to smiesne pretoze su normalny ludia nie nejaky komedianti vsetky tri deti prisli pozriet vden narodenia do nemocnice a aj ked boli dojaty najma vnuckou ( otec aj slzu vypustil ) tak nam pogratulovali a hotovo a nakupy ja z duse nenavidim tak tie som si odbyla radsej doma cez net

astonka
2. apr 2015

@maminenka22 normalne...napr. tak ako si to oznamila ked si bola prvy krat tehu...ja som to vždy povedala prve mamke,(otec pracoval v zahraniči) že bude babka tak ma objala potešila sa či naozaj a bolo žiadna dusna atmosféra 🙂 ...dokonca pri teretom som bola tehu so švagrinou rozdiel bol 6mesiacov...

alenka600
2. apr 2015

Ja som nasim volala, ze co budu robit na Vianoce (to bolo niekedy pred zaciatkom leta, tak boli trosku zmäteni mojou otazkou). A ked odpovedali, ze co budu robit a opytali sa, ze preco sa to vlastne pytam, tak som povedala, ze no lebo my budeme v porodnici 🙂 (aj ked termin nebol presne na Vianoce, ale ved pointa bola jasna 🙂

katarinka289
2. apr 2015

Prisla som z prace a mamina prave chcela ist trepat koberec,ze ci jej pomozem.Tak som z poslednych sil vdtala a ona v tom,ze nechaj,otec mi pomoze,urcite si unavena...a ja na to."co unavena,ale tehotna"...mamina s otcom pustili koberec na zem a vystiskali ma(mamina samozrejme so slzami v ociach) 🙂

maminenka22
autor
2. apr 2015

@kittyjuliette
@miku1
@miadi
@nigguska
@sabina1975
@astonka
@alenka600
@katarinka289
Veľmi vám závidím, tú rodičovskú úprimnú radosť..
Viem, že my to tak mať nebudeme a to som im to ešte ani nepovedala. Dnes som to chcela mame povedať, keď sme spolu volali. Nejako sa chcem vyvarovať tomu osobnému prvotnému šoku. Zle by som znášala, keby uvidím ten ich výraz v tvári. Asi bude stačiť odmeraný tón hlasu, no určite sa ozvem, hneď ako im to poviem a dám vedieť, keď už ste si urobili takú námahu a napísali ste sem. Ďakujem a prajem vám krásne sviatky

maminenka22
autor
2. apr 2015

@jasminet
@bonaqa2013
@janickacrazy
Ja neviem , prečo to rodičia riešia, pokiaľ mňa ani vás neživia. Mne nekupovali ani výbavu pre malého, ani cent naň nedali a to som mala iba 19. Ani so školou mi nepomáhali, takže som očakávala, že sa budú tešiť, keď uvidia, že to myslím vážne a beriem to zodpovedne..ale skutek utek, ako sa hovorí.
Som zvedavá teraz, no popravde už aj viem, ako to dopadne :-/

peneloppe
2. apr 2015

Hlavne nemaj ziadne ocakavania a nebudes sklamana. Hlavne ze sa tesite vy dvaja, nie?
Byvate blizko? Lebo mne sa zda ze som nasim posielala fotku z usg bud na Skype alebo na email. uz si ani presne nepamatam ale tak sa mi mari. Tak skus take nieco. Budu mat cas si to prebrat v klude sami dvaja a mozno aj racionalne usudia ze by sa mali tesit a radovat a kym sa stretneme zazijes reakciu aku si prajes. 🙂

sophieeee
3. apr 2015

Ahoj neboj sa nicoho aj tak to raz budes musiet povedat tak sa zbytocne nestresuj..su to tvoji rodicia a urcite budu mat pochopenie..ja som otehotnela na moju 19tku,maturita ma este len caka a studujem na strednej kde uci moj otec tak si vies predstavit aky som zazivala stres a strach ked som mu to isla oznamit. A ked som mu to povedala tak mu az vysla slza bol uplne dojaty a stastny,dokonca to este lepsie zobral ako frajer 😃..drzim palce nech to dobre dopadne a prijemne tehotenstvo prajem 😉

kefrinky
7. apr 2015

My sme tuto radostnu novinku, ako som si doteraz myslela, ze je pre rodicov, pokial nema dievca "16 rokov" povedali prave vcera a reakcia??
Nic.....
Sedeli tam pri stole ako keby sme im oznamili, ze nam ukradli auto, alebo ani neviem k comu to prirovnat......ostatni rodicia by sa hadam vo svojom veku tesili na prve vnucatko, hold u nas asi nie je normalne sa tesit z prirastku....
Aj v praci mali z toho vacsiu radost... 😖

kittyjuliette
7. apr 2015

@kefrinky mozno to bol len taky pociatocny sok,neboj nic,to sa spravi😉pockaj ked mamine ukazes prvu fotku z ultrazvuku,hned budu reakcie uplne ine.Moja mama sa cely den rozplyvala aka je malinka sladucka,neznucka a neviem co vsetko-rozhodla sa totiz,ze cakam dievcatko😅😅😅

nedielka
7. apr 2015

Po promócii sme zavolali mojich rodičov,segry a svokru do reštaurácie.Pri obed sme im to teda povedali.Svokra mala radosť,naši...hmm...no povedali gratulujeme..ale tak neosobne a radšej kukali do taniera. 😒 No nič to,aspoň sa hádam dobre najedli.Najdôležitejšie bolo,že ja som si tehotenstvo užila a čo tam potom,aký má kto nato názor.Inak teraz krpca ľúbia až až. 🙂

lauricka
7. apr 2015

mami, cakame druhe, zasla by si so mnou na nakupy? Bola by som rada, keby si mi pomohla vybrat par drobnosti pre male a mozeme si zajst na kavicku potom...Ved to nie je veda. Mozno mamina len potrebuje, aby si jej povedala, co ocakavas. Nie kazdy veci preziva a chova sa cez kopirak. Proste je ina ako Ty. Ci nie?

kefrinky
7. apr 2015

@kittyjuliette
Heh, keby si mala aspon z polovice pravdu, ale to sa ani nespytali, ze ci mam foto, alebo ako to prezivam....jedina otazka, ze kedy...
U nas je ten "citlivejsi" tatko tak mozno on zacne casom sa vypytovat...uvidime....len mna to jednoducho zarazilo, niektori rodici sa sami vypytuju, ak si s partnerom dlhsie no co babo a tak....u nas nic.....
to skor by som si s nimi pokecala na nejaku akciu z letaku..... 😢
@lauricka takto nejako by som si to predstavovala, ze funguje vztah matky a dcery, s mamou vychadzam, mam oboch rada, ale je tam nejaka emocna diera s ciernym videnim sveta ......a tu pomoc v niecom vzdy ocakava ona odo mna, az som jej uz povedala, ze mi kludne moze zavolat aj ked nic nepotrebuje a a kludne sa ma moze aj spytat ako sa mam....
ja som tym celym chcela povedat len tolko, ze sa to nema, viem, ale trochu zavidim tym kockam, ktore maju vo svojich rodicoch v tejto situacii spriaznenu dusu.....mne to aspon vynahradza po tej pokrvnej stranke sestra 🙂

kittyjuliette
7. apr 2015

@kefrinky ani moja mama najskor neskakala 3 metre od radosti,tvarila sa,ze normalka a ani celkovo o tehotenstve sme sa nebavili.Akurat pred tyzdnom som bola na ultrazvuku kvoli meraniu NT,tak sim jej poslala fotky a zrazu otocka o 360 stupnov😆ked uvidi,ako ti rastie brusko,ako sa s partnerom tesite a potom uvidi fotky maleho chrustika,vsetko sa zmeni,uvidis...

ukulela
7. apr 2015

@maminenka22 zbytocne sa trapis a stresujes. ozaj su to hormony ... ani moja mama so mnou nenakupovala, nic, ... a tu sme aj s malym 🙂 ty sa im nebojis povedat, ze si tehotna, tebe chyba s nimi blizsi vztah ...

janickacrazy
7. apr 2015

@kittyjuliette Nie každá mama sa správa tak ako tvoja, ja ked som mojej ukázala fotku z ultrazvuku môjho syna, tak žiadne nadšenie neprejavila, 0 bodov. Nedávno sme oznámili našim konečne, že čakáme tretie bábo a vieš čo povedala moja mama? Citujem: "Čo ste sa zbláznili? Ved už si stará....!" Podotýkam, že mám 38 rokov a vyzerám tak na 28, ale nevadí. Musím sa aj ja priznať, že tak trochu závidím ostatným tehuľkám, ktoré majú normálne mamy, ktoré sa dokážu úprimne tešiť, ked im dcéra oznámi túto "radostnú" novinku. Ja som sa toho nikdy nedočkala a už ani nedočkám, kedže viac detí už neplánujem. Smutné, ale u mna realita.

kittyjuliette
7. apr 2015

@janickacrazy to mi je velmi luto,takto by to byt nemalo😢bohuzial,rodicov si nevyberame.

lauricka
8. apr 2015

@kefrinky tak si to nepredstavuj a zavolaj jej, konzultuj s nou veci, hovor jej Ty ako sa mas, mozno sa chyti. Len jej to proste nezaplo doteraz. Ludia su rozni. Ja som to po mojej mamine ani nechcela, dako mi to nechybalo. Ale ak to chces, povedz si o to. Mozno budes prekvapena. Niektori ludia sa proste sami od seba nespopelia. Mojej kamosky mama mala ich, tri deti a o jej vnucata tiez nejavila bohvieaky zaujem. Proste, taka povaha. Mala asi dost svojich troch a uz potom chcela mat s detmi pokoj. Nasi stari rodicia z oboch stran sa z vnucat velmi tesia. Davam im ich na varovanie aj bez nas a nemiesam sa do ich vztahov a jednania s detmi. Tym, ze sa o nich staraju, vytvaraju si s nimi vztah, lepsie sa spoznavaju. Tak to skusaj, nevzdavaj.

iwulqa
1. jan 2016

Ahojte presne nad touto temou som rozmyslal vcera ze ako to poviem nasim. Sice byvame s priatelom u nich ale uz staviame vlastny dom, len mi je luto ze odideme lebo nasi pred pol rokom dostavali celky dom ( ale neviem si predstavit byvat s nimi) ale mam pocit ze sa nebudu tesit ze ocakavaju odomna viacej.

elise
1. jan 2016

Prve som oznamila namine tym, ze som ukazala tehu knizku, druhe sme s nanzelom oznamovali na chate a reakcua mojej namy, si stara, naco vam to bude, bude postihnute a ako sa to stalo. Manzel na to ci chce pocut o vcelicke a kvietku aoebo pravdu. Nebavila sa somnou 4 mesiace. Teraz som si nasla // ale aj ked jam nutkanie to name povedat nepoviem jej to nechame to pkynut az di to vsimnu.nemame extra vztahy takze po skusenosti takto. Viem si predstavit tie reci ze mame parik, naco tretie.....

zuzka276
1. jan 2016

Moja mamina to so mnou tiež nejako neprežívala, keď sme jej to povedali. Bolo mi to ľúto. Možno bola z toho zaskočená. Ale postupne časom som videla že sa teší. Nič si z toho nerob, možno aj tvoji boli z toho zaskočeni a teraz bude iná reakcia ako pri prvom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre