Ako ste zvládli tehotenstvo počas štúdia na vysokej škole?

maaarhulka
6. máj 2013

Awojte chcem sa spýtať n a názor a skúsenosti s tehotenstvom počas štúdia na VŠ ako ste to zvládali hlavne v bakalárskom alebo magisterskom štúdiu popri štatniciach a písaní v práce ? my totiž s priateľom plánujeme bábo ako dokončím školu a rozmýšlali sme že by sme sa začali snažiť tak začiatkom posledného letného semestra lebo nechcem zas byť celé tehotenstvo doma ...tak že aby som končila tak 4 alebo 5 mesiaci a potom už bola v klude doma , podelite sa so mnou a skúsenosti ako ste to zvládali a aký mate názor dakujem...

bbarboraa
6. máj 2013

ja som otehotnela /planovane/ na zaciatku letneho smestra v 6.rocniku vsetky statnice aj diplomovka aj kadodenne chodenie do skoly bolo ok.. prave som vsetko brala s este vacsou lahkostou ako obycajne lebo som vzdy mala na pamati ze nic neni dolezitejsie ako to babatko a vsetko ostatne je vlastne nepodstatne ... cize moj maly ma 4 statnice, dipolovku za sebou .. poslednu statnicu som mala 6.6.2012 a maly sa narodil 24,6,2012.... a potom som bola s 2 t babom aj na promocii a vsetko OK... a neda mi nepripomenut ze vsteci na statniciach /skusajuci/ ked uz bolo brusko vidiet ze jeeeeeeej a co to bude a kedy a vy sa ucitete s takym bruskom at. zlati... NAJLEPSIA volbo zivota.. chod do toho

k_a_j_k_a
6. máj 2013

@maaarhulka ahoj, ja som rodila v piatom rocniku v decembri. Mala som to tak vyratane, ze bud porodim do konca roka alebo pojdem na statnice v 4. mesiaci 🙂 Najlepsie bolo, ze som na to uplne zabudla a podarilo sa nam to uplne skvele 🙂 Ja som mala nastastie cele tehu bez problemov, mala som sice cely piaty rok individualne studium, no zimny semester som chodila cely cas do skoly. Dokonca ten den, co som rodila, som sa chystala na skusku 🙂. Potom som to ale vzdala, pretoze kontrakcie som mala celkom pravidelne, kazdych 5-7 minut. Tak som posadila MM do auta s tym, ze sa pojdeme pozriet do nemocnice 🙂 A rovno si ma tam nechali.
Inak, diplomovku som mala napisanu uz ked sa mala narodila, len som to potom trosku dotiahla. A skolu som mala 15minut od domu a dost mi pomahal MM a MM babka. Inak by som to asi nezvladla. Dokonca som sa v porodnici ucila na skusku, na kt. som isla tak, ze v pondelok sme sa vratili z nemocnice a vo stvrtok som isla do skoly. Mala bola nakojena, spinkala a mali v chladnicke pre istotu nachystane mlieko.
Na statnice som sa ucila tak, ze som malu nalozila do kocika, pokocikovala som kym zaspala a potom som sa na lavicke v klude ucila. Jasne, ze keby bola dcerka narocnejsia, tak sa to neda. Ale bola skvele babatko. No dopredu to nevies. A ani nebudes vediet ake budes mat tehu. Kamoska bola tehotna vtedy kedy aj ja a cele tehu prelezala. Diplomovku musela menit a dorabat dodatocne, lebo mala praxovat v nejakej firme, no to jej kvoli tehu padlo.
Inak, aj ja a aj MM sme "vysokoskolske" deti, takze sa to da zvladnut 😀

katie555
6. máj 2013

@maaarhulka ahoj...ja sice zijem v zahranici ale tiez ti mozem napisat. Otehotnela som presne ked som zacinala posledny semester. Na zaciatku to bol brutal kedze mi byvalo dost zle po ranu ,tak som potom zmeskala par prednasok, a skupinoviek, ale uz potom som sa priznala takze to brali celkom ok. Okrem denneho studia na univerzite som este pracovala 20 hodin, viacmenej poobedia a vikendy takze to sa dalo. Miesto bakalarky my sme mali skupinovu pracu, to bolo celkom ok, aj ked vela spolocnych hodin, aktivit atd. Skusky boli narvane a uz sa mi zle sustredovalo na ucenie (bola som asi v 4-5 mesiaci) Hadam najhorsie bolo ked mi pocas skusskoveho oznamili ze malinka moze mat down, takze amnio a podobne....Ale nakoniec som to zvladla ...Promocie som mala v 6tom mesiaci ...
Ako da sa to zvladnut, ale za predpokladu ze mas bezproblemove tehotenstvo..
a vela stastia

kvetinka211
6. máj 2013

@maaarhulka nie je to dobry napad ... prvy trimester mi bolo zle a hoci som som ani raz nevracala, nebola som nicoho schopna a strasne sa mi chcelo spat ... nastastie mi to vyslo na prazdniny, takze pohoda ... ale pisat takto diplomku, to by som urcite nedala ...

mackaso
7. máj 2013

@maaarhulka Ahoj, samozrejme, že sa to dá zvládnuť, ja som počas celého tehu do 8 mesiaca chodila do školy, i keď externe, pred mesiacom som porodila,mám krásnu dcéru, dopísala som teraz bakalárku a čakajú ma štátnice, všetko sa dá zvládnuť a to som celé tehotenstvo zvracala, prajem veľa šťastia a určite sa toho neboj.

maaarhulka
autor
7. máj 2013

Dakujem Vám za rady a povzbudivé slova uvidime ako sa nám zadarí...

nikolet_89
7. máj 2013

ahoj ja som rodila v den, kedy zacal letny semester :D v skole mi vyhoveli, nemusela som chodit na prednasky, ked sa dcerka narodila, dosla som len na skusky, a statnice som si posunula na ostatnych opravny termin a bolo 🙂

nanulik
7. máj 2013

Ja som otehotnela v januari v 2. rocniku, unavena som bola ale ucit sa dalo, nebolo to az take hrozne. Na zaciatku tretieho sa mi narodil, a to bolo dost narocne pisat bakalarku, ucit sa na skusky a na statnice, maly mal otoceny rezim :-P ten rok bol ozaj narocny:-P
Teraz som v piatom, o mesiac mam statnice, maly je u rozumnejsi, nemam problem dat ho aj na dva dni k rodicom, a ja sa venujem skole. Ale ked je maly doma tak som sa cez den nikdy neucla. Ucim sa az po nociach aby nnahodou nepocitoval he ho zanedbavam, alebo aby nkto nepovedal ze sa nestaram o domoacnost,
Ale podla mna ak ti ma kto pomoct s dietatom, tak sa da VŠ zvladnut

nanulik
7. máj 2013

Inak ja som chodila na vsetky prednasky, doma mi boli dlho, a den pred porodom som bo,a na prednaske z danovnictva 😀

nanulik
7. máj 2013

@k_a_j_k_a to si mala dobre ze si sa tak mohla ucit ked ti mala spala. Ja som si tiez tak planovala ale akonahle kocik na 5 miut zastavil maly sa zobudl. Raz som si aj poplakala na lavic,e v parku od zufalstva:-P a raz som zadremala 😀

k_a_j_k_a
7. máj 2013

@nanulik jj, mala som stastie. Pri mladsej ma to potom obislo a bola tiez taka, ako Tvoj maly - stacilo zastat kocikom a bola hned hore ☹

nicky07
7. máj 2013

@maaarhulka ahoj ja som otehotenela neplanovane v druhom ročníku zimného semestra... školu som vtedy prerušila kedže som mala prblemy v tehotenstve s tým že sa potom vrátim. Pokus vrátiť sa bol ale nezvládala som to, nesedeli mi predmety a kredity a k tomu prax tak som to vzdala. po troch rokoch som sa dala zasa nahovoriť že idem na VŠ a v druhom ročníku zimného semestra som neplánovane opäť otehotnela... :D tentoraz som si ale platila nekresťanské školné a nechať to len tak som proste nemohla. na prednášky som nechodila len na skúšky, mala som rizikové pre hroziaci predčasný pôrod a cestovala som za skúškami 100km tam a 100km naspäť... zvládala som to v pohode obcas nevolnosti v aute a tlak na krček ale inak v pohode. bola som doma a času na učenie ostavalo neurekom. porodila som v lete takže sme mali prázdniny a do zápisu mal malý už 2 mesiace. teraz som v treťom, dala som si štatnice až na druhý termin kedže s prácou veľmi nestíham. malý je až moc živý akurát objavuje svet štvornožky a snaži sa postaviť ale dá sa to ak chceš... ono určite sa to dá zvládnuť aj lepšie a rýchlejšie tá práca ale ja sa zas nejak pretrhnuť s nou nejdem. mám drobca a chcem si užiť aj jeho, ved malinký je len raz... inak manžel pomôže a vravím si, že zas to nepotrva večne.akurat robim na praktickej a to už sme len krôčik od konca... a potom učiť sa na štátnice zvládnem aj vonku na lavičke kým bude malinký v piesku alebo spinkať v kočíku... A presne ako píšu baby, nemám až také stresy z toho ako možno iné moje spolužiačky. mám drobca a momentálne nie je nič dôležitejšie ako on...

koniarova
7. máj 2013

Vôbec to nie je dobrý nápad. Absolútne nerozumiem kam a načo sa tak ponáhľaš. Nevieš popredu, aké budeš mať tehotenstvo a ako ho budeš zvládať. A ružové okuliare, čo máš teraz nasadené, ti veľmi ľahko môžu spadnúť. Dokonči si školu, nech máš vzdelanie isté, trošku sa zabezpečte a potom bábo. Teda je to aspoň môj názor.

florencia1
7. máj 2013

Ahoj
Da sa to ja som otehotnela v druhom rocniku na bc externom
Teraz ma maly rok odovzdavala som bakalarku a cakaju ma statnice. Je to narocne pokial ti nema kro pomoct povarovat a teda v noci toho moc nenaspim lebo som pisala alebo sa ucim ale cez den mi drobec haja na obed a ja spolu s nim🙂🙂
Dezim palce!!

kejtinka
7. máj 2013

@maaarhulka - ja som otehotnela hneď v 1. ročníku v zimnom semestri 😀 . Aj keď som len externe, doteraz to zvládam super, chodím na každú prednášku, prvé termíny skúšok a s ničím nemám problém. Uvidím, keď sa malinká narodí, ale termín mám hneď 1.augusta, takže bude mať 2 mesiačiky, keď sa vrátim do školy. Tú každú druhú sobotu prežijeme s odsatým mliečkom a učiť sa budem môcť pri nej, keď budem na MD. Vnímam to pozitívne. 😉

patesladko
7. máj 2013

@maaarhulka ťažko povedať, aké budeš mať tehotenstvo.. ja mám tento mesiac mgr štátnice, dá sa to.. ale zase mám úplne bezproblémové tehotenstvo, keby mi nenarástlo brucho, ani neviem, že je tam človiečik, od samého začiatku sa cítim super, žiadne nevoľnosti atď.
tiež som si to plánovala takto, že porodiť po mgr štátniciach, keďže mgr robím externe, vôbec nie je problém, vyšlo mi to akurát 😉

wudz
7. máj 2013

@maaarhulka No nám sa s priateľom podarilo hupsnúť boba v októbri, obaja sme štvrtáci, takže nás ešte rok čaká a obaja študujeme v inom meste. Prvý semester to bolo dosť kritické, pretože som nonstop zvracala, vlastne až do 5. mesiaca každý deň. Učitelia však boli ústretoví, ospravedlnili mi hodiny hneď, ako som im povedala, že som tehotná. Na letný semester som si vybavila individuálny plán, aj keď skôr iba tak pro forma - aby som nemusela chodiť na predmety, ktoré sa mi zdajú zbytočné, inak chodím na všetky. Som v 8. mesiaci a stále bývam na intráku, sťahujem sa až za 2 týždne, keď porobím skúšky a podľa mňa je to riadna sranda 🙂 A každý víkend cestujem zopár hodín, lebo s priateľom pendlujeme medzi mojimi a jeho rodičmi a starkou..
Vieš, nič nebude ideálne - nebudeš môcť ponocovať pred skúškou, lebo sa budeš báť o bábo, ktovie, ako to bude, keď sa narodí, či nebude ujúkať dňom nocou.. Ale ja som úplne najšťastnejšia, že bobo príde na svet už teraz, že nemusím na nič čakať, keď skončím školu. Nemám pocit, že by som o niečo prišla, lebo vysokoškolského života som si užila ajajáj, môj priateľ tiež - a že prvé tehotenstvo prebiehalo na intráku a vo vzťahu na diaľku? Pri druhom budeme spolu, zas to bude iné 🙂 Ja každému radím, nech ide do toho, nič neľutujem 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre