Kedy sa robí odber plodovej vody?

misell24356
6. nov 2011

ahojte, chcem sa spytat kedy sa robi odber plodovej vody, a podla coho sa musi robit odber plodovej vody, podla veku,alebo vysledkov z ultrazvuku alebo z krvi?dakujem pekne

aduskatt
6. nov 2011

nemusi sa nikdy, to je na tebe.odporuca sa nad 35 rokov veku maicky a pri zlych krvnych testoch.ale nariadit ti to nemozu, konecne rozhodnutie je vyhradne na Tebe🙂

demi28
6. nov 2011

ahoj, odber by sa mal robiť medzi 16.-20.týždňom tehotenstva a väčšinou naňho posielajú ženy, ktorým vyšli zlé výsledky triple testov z krvi...väčšinou zlé výsledky výjdu starším ženám, tie majú totiž to vyššie riziko Downovho syndrómu alebo rážštepov nervovej trubice...ale zlé výsledky som mala aj ja a to mám len 25 rokov...niektorým ženám to urobia aj keď o to sami požiadajú...prečo sa pýtaš? chcela by si to podstúpiť?

suge
6. nov 2011

misell24356, v každom tehotenstve sa žene robia viaceré vyšetrenia, na základe ktorých jej môžu odporučiť amniocentézu. Ide najmä o vyšetrenia krvi a ultrazvuk, ak sa pomocou nich zistí niečo podozrivé, zvyčajne ženu odošlú na genetickú konzultáciu. Po jej absolvovaní sa žena rozhodne, či amniocentézu chce, alebo ju odmietne. Čo sa týka samotného výkonu, zvyknú ho robiť okolo 17-20 týždňa. Ide aj o to, že kompletné (sto percent všetkých ukazovateľov) vyšetrenie plodovej vody trvá cca 3 týždne, čiže treba všetko, aj s výsledkami stihnúť do 24.týždňa tehotenstva. Držím palce🙂.

seminkads
6. nov 2011

ahoj,presne ako pisala demi28-medzi 16-20tt-a indikacie:zle výsledky triple testov(odbery krvi), podozrenie ne geneticku vadu, predchadzajuci porod dietata s genet.posk. alebo gen.vada v rodine, vek matky nad 35r. robi sa pod ultrazvukovym dohladom., ale nemyslim si ze ti ho spravia ked o to sama poziadas, teba musia informovat a ty s tym musis suhlasit.

kaby
6. nov 2011

-odber plodovej vody sa robi presne v tt ktore su v predoslych odpovediach
- zväčša sa vykonava na zaklade lekarskej indikacie - vek matky nad 35 rokov, zle vysledky triple testov, vyskytujuce sa anomalie v rodine, ale moze o nu poziadat zena sama, avsak za uhradu. Aj keby mala byt amniocenteza na zaklade lekarskej indikacie plne hradena, v mnohych zariadeniach si zeny platia za nu nemale sumy.. Ako kde... NIekto chce zrychlene vysledky za co sa plati, ale nie su to kompletne vysledky, aj tak kompletny vysledok zena dostane cca po troch tyzdnoch...
- su mnohe zeny, ktore aj ked im je amnio odporucena, skusia skor neinvazivnu metodu zistovania DS - geneticky utz, kde lekar zistuje tzv. minor markery a na zaklade vysledkov to skonzultuje s pacientkou. No nie je utz ako utz, pozor na to.. Na SK je skutocnych odbornikov velmi malo...

ajca123
6. nov 2011

Ahoj ja som mala ist na odber plodovky a nesla som 🙂
V 16 tyzdni sa robia testy z tvoji krvicky a ked ti nieco zle vyskoci tak ta poslu na konzultaciu a tam ti povedia ze by si mala ist.... Ked ti nic neviskoci je to zbytocne lebo tim ze si nechas spravit odber mozu ublizit plodu... Me vyskocila Trizomia a to znamena ze to babo vie preit max. 24hodin..
Ale v ten den ked om bola na konzultacii som bola v Gyn-fine a tam robia naj ultrazvuk a lekar bol tak ochotny a spravil mi tak pelivo ultrazvuk a povedal ze babo je v poriadku lebo keby mal tu Trizomiu islo by to hned vidiet... Tak aj preto som to odmietla... A odber sa robi od 17tt do 20tt lebo na umele prerusenie sa da ist myslim do 26tt ale uz si nie som ista

mamajarka
6. nov 2011

Prežila som tri úspešné tehotenstvá, odber plodovej vody sa robí iba v nutných prípadoch. Najmä ked je mamička už staršia ....(40 ? rokov), prípadne hrozí nejaké vrodené ochorenie. Poznám mamičky ktoré odmietli toto vyšetrenie ( v mnohých prípadoch je toto vyšetrenie spúšťačom predčasného pôrodu, či potratu).....podstúpili podla lekárov ryziko že dieťatko sa nenarodí zdravé a dieťatko sa narodilo krásne a zdravé!

fifik
13. nov 2011

Mne brali plodovú raz, mala som 32 rokov, zlé výsledky krvi čo sa týka AFP, podozrenie na Dawnov syndróm.. .. odber v 20. týždni, výsledky boli dobré a teraz máme 5 ročného chlapca úplne zdravého... toľko v skratke

stanislavao
13. nov 2011

amniocenteza = odber plodovej vody sa robi v pripade, se krvne testy ukazu nejaku odchylku a je podozrenie na poskodenie plodu. mne tiez vyslo podozrenie na DS {downov S}, ale amniocentezu som odmietla. bola som v 16 tyzdni, citila som uz pohyby a bolo pre mna nemyslitelne cakat este 5 tyzdnov na vysledky a potom sa rozhodnut, ci ist, alebo neist na prerusenie tehotenstva. syncek sa narodil zdravy a ziaden DS sa nepotvrdil. moj gynekolog mi hovoril, ze zo 100 zlych vysledkov krvi sa len v jednom pripade potvrdi DS. S amniocentezou je ale spojene riziko potratu, kedze sa porusi plodovy vak. tak si to treba velmi dobre premysliet, vsetky pre a proti ci ist, alebo neist na odber plodovej vody.

opicamartyna
13. nov 2011

ahoj, kočky napísali kedy, ja len pridám že ja som mala dobré krvné testy, aj som mladá 😉 a aj tak ma poslali, lebo brat má downov syndróm - čiže rodinná anamnéza či ako sa to volá 😀 😀
ale neišla som....

nelicefo
13. nov 2011

robi sa pri zlych vysledkoch. volba je na tebe.

emilia25
27. nov 2011

ahoj mne robili odber plodovej vody okolo 20tyzdna,preto ze mi vysli zle vysledky.Na vysledky z plodovej vody som cakala 3hrozne tyzdne bolo to co si strasne ale na stastie mi vsetko dopadlo vinikajuco a este mi aj povedali pohlavie dietatka.

deni73
30. nov 2011

Je potrebné na amniocentézu, aby som už mala výsledky tripple testov? Na amnio chcem ísť tak či tak.

ivett1
30. nov 2011

@deni73 ahoj, ako už písali mamičky, odber plodovej vody (amniocentéza) sa robí na základe indikácií a jednou z nich sú aj zlé výsledky triple testov (z krvi), takže by bolo dobré, ak by si už tie výsledky mala (teda, ak si odber krvi za týmto účelom už podstúpila 😉 )....ale, ak máš iné indikácie...napr. podozrenie ne genetickú vadu, predchádzajúci pôrod dieťata s genet.pošk. alebo genetické anomálie v rodine, vek matky nad 35r. ...tak by ti mal lekár odporučiť tento zákrok...a potom by si pravdepodobne nemusela čakať na výsledky tripple testov...ale, aj tak by bolo najlepšie spýtať sa svojho gynekológa...lebo k amniocentéze je treba písomné vyjadrenie, na základe ktorého ťa v nemocnici prijmú na zákrok (gynekológ ti píše lístok so požiadavkou na vykonanie zákroku, či už na základe vlastného odporúčania alebo tvojej žiadosti...)...

mirkali
30. nov 2011

mne robili v 16.týždni tiež som mala zle krvne výsledky, hrozil downov syndrom ale všetko dopadlo ok a nič také sa nepotvrdili ale boli to 3 najhoršie týždyne pokial som sa dozvedela výsledky

salma22
30. nov 2011

my sme ho podstupili v nejakom 20tt a robili nam ho skrz toho ze o prve babatko som prisla teraz uz s expriatelom bolo to gen vyvoj vada tak s mm sme sli na odber a odporucila nam ho dokina

dida38
30. nov 2011

ahoj, zalezi z akeho dovodu chces ist na amnio....ja som bola z dovodu veku a bola som na nej dva dni po odbere krvi, takze vysledky som este nemala....ale na genetike sme sa dohodli, ze im ich tam naskenujem a poslem mailom, aby ich k vysledku z amnio mali a vedeli zhodnotit.... takze z takejto indikacie som nepotrebovala tie vysledky....amnio mi robili v SNV
a tych dovodov je viac ako pisu aj kocky vyssie....vek, anamneza, zle vysledky.....
a na povzbudenie...ak sa rozhodnes z akehokolvek dovodu amnio podstupit, ver, ze to nie je nic take hrozostrasne ako sa to niekedy prezentuje....bola som na amnio 2x - indikacia vek, ja som si ju vyziadala - dr. mi dokonca vravel,ze to nie je nutne - utz a vysledky (prvy krat) boli uplne v poriadku (DS mi vysiel 1:24000) a napriek tomu som isla....chcela som mat pocit,ze som urobila maximum....zakrok som vnimala ako pichnutie injekcie alebo odber krvi...ten den som mala kludovy rezim, ale potom som fungovala v podstate normalne.....
drzim palce

lucia20
1. dec 2011

robi sa vzdy ked je na to dovod alebo podozrenie. ja osobne som bola v 19.tt. ale tam na genetike som citala ze sa robi okolo 9.tt potom bezne do 24.tt a niekedy sa robi aj po 30.tt aby sa zistilo ako ma vyvinute plucka, tusim. boze je to dva roky a uplne minimum si to pamatam. 😖 asi som moc nepomohla. ☹

barmankaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre