Mali ste doma mačku počas vášho tehotenstva?

ivis_iv
3. aug 2017

Ahojte 🙂 chcela som sa opýtať , či niektorá mate doma mačičku britskú, ale pod. a ste tehotná ? myslím normálne v byte. alebo skúsenosti s týmto.

lenivica
3. aug 2017

Sestra ma v byte dve mačky britské a ma zdravého dva a pól ročného synčeka. My mame nieco ako perzsku, ktorú sme nasli na ulici v decembri minulého roka a v marci som otehotnela a mam na svete zdravého drobca. Mala som obavy ale po preštudovaní danej témy a porazení so zverolekarkou som dospela k záveru že sa nie je čoho obávať a skôr to dostaneš z kontaminovaného jedla-mäso, zelenina ovocie, ale najčastejšie mäso napr tatarák. Podľa mna je to len nafúknutá téma

misinka0611
3. aug 2017

@ciernypes Len v skratke mačka chovania v byte v dome sa nakaziť toxoplazmozou nemoze! A tento vírus ci baktéria je prenasany fekaliami. Ja síce mam mačku a nebudem ju obranovat za každú cenu ale nieco som si uz o tejto danej téme študovala. Kedže ja ju mam v byte a mačací záchod dokonca čistí priateľ aj ked nemusi lebo ta naša je zdravá ako repa tak 100x rýchlejšie sa nakazim zeleniny ako z nej. Čítala si si ty vlastne o tom, alebo len známa ti povedala mam to z mačky??? Je ta mačka výlučne v byte/ dome alebo ju mala aj niekedy na balkóne kde mohla prísť do styku s nejakým vrabcom a pod.?? Nikdy sa jej nezatulala?

chvostik1
3. aug 2017

@ciernypes U maciek je potvrdene, ze sa toxoplazmoza prenasa macacimi vykalmi, tak mi laskavo vysvetli, ze ktora tehotna bude v tehotenstve taka neobozretna a bude chytat hovienka holymi rukami, ktore si potom dokladne neumyje? Som tehotna, mam doma macku, wc cistim vylucne v rukaviciach, ale ruky si detolom vydrhnem aj 3x kym idem nieco chytat do ruk. Dr. som sa pytala uz na, zaciatku tehotenstva, ze mam doma macku, ze teda aka je pravdepodobnost. Sam mi potvrdil, ze pravdepodobnost chytit toxo od macky je len nejakych 8%. Ze skor to zena schyta zo zle upravenej zeleniny, ovocia, masa. Moja svagrina toxo dostala z cerstvo nadojeneho kravskeho mlieka napr.

puklica13
3. aug 2017

@misinka0611 nemáš pravdu...môže ...ak jej počas čerstvé,tepelne neupravené mäsko...
S ostatným súhlas...omnoho ľahšie sa človek nákazu zo zle umitej zeleniny ( ruku na srdce každý,čo za posledný rok jedol v nejakej reštike,či si je 100%isty hygienou...) Alebo zle upraveným mäskom...alebo si dal klobásku domácu...alebo...z ďalších možností...

puklica13
3. aug 2017

@puklica13 umytej 😂

lulula12
3. aug 2017

My sice macicku nemame ale mam kamaratku, ktora ma doma dve macky co si zobrali ako keby z utulku. Ked otehotnela tak povodne rozmyslala nad tym, ze by ich niekomu darovali pretoze citala na internete kadekaje clanky ake problemy to moze sposobit jej alebo babatku ale bolo jej to velmi luto tak sa pytala aj doktora a ten je povedal, ze ich mozu mat doma ale nech piesok a podobne veci radsej cisti pocas tehotenstva jej priatel ale vraj v tom nejake problem nevidi

mima86
3. aug 2017

Toxoplazmoza je parazit, nie virus ani bakteria. Prenos len priamym kontaktom oralnou cestou. Najrizikovejsie su maciatka a mlade macky, pretoze toxoplazmoza je infekcna asi tak 2 tyzdne, potom sa uz tvoria protilatky. Macka zijuca cely zivot doma, bez vonkajsieho kontaktu sa nema ako nakazit.
Autorke temy vsak neodporucam teraz si zadovazit macku a ak, tak jedine zo solidnej chovnej stanice (cize s PP), kde bude mat istotu, ze je 100% zdrava. Urcite teraz nie macku z ulice, o ktorej nic nevie. A samozrejme, na hygienu dbat na 300%.

ciernypes
3. aug 2017

@chvostik1 ten zeolog jej vysvetlil,kedze ona sa tomu sama cudovsla,lebo v tehu narabala s tym macacim wc len v rukaviciach,teda jej vydvetlu,zr macka si olizovanim zadku kludne mohla tu bakteriu preniedt na chvost,resp srdt ons ju vzapeti pohladila a bolo potratila babatko,dovod toxoplazmoza,a tu prenasal ich kocur.rozumirs?a laskavo ti vysvetlovst nemusim nic,tsk poprosim pis slusne,

misinka0611
3. aug 2017

@puklica13 No toto ma vôbec nenapadlo, my ju kŕmime výlučne kapsickami, granulami atd. Proste zradlom pre mačky tak asi preto :D

Tak ci tak podľa mna táto téma je zbytočná, kedže každý normálny človek by mal dodržiavať základnú hygienu a ked to robí mal by byt vklade keby sme mysleli každý na to co sa môže stat vsetko tak ani z domu neodídeme a ak ma niekto nieco dostať tak to dostane 🙂 Proste človek co chová mačku/mačky kvoli tehotenstvu ich von nevyhodí akurat prestane čistiť záchod alebo ked čistí tak si dáva pozor a zvýši hygienu. Ta naša ako som uz spomenula je zdravá, doma nema sa ako s toxo dostať do kontaktu ale aj tak priateľ chcel začať čistiť záchod sám nech ma to srdce na správnom mieste, tak mu nebránim o starosť menej mam :D

mima86
3. aug 2017

Moja svagrina v zivote nechytila ziadne zviera a mala ju. Ale nebola vtedy tehu. Inak riziko su napr.aj hlina vo vasej zahradke, ci pieskovisko medzi panelakmi...

mima86
3. aug 2017

@puklica13 to je pravda. Nikdy nekrmit cerstvym masom a to nie len kvoli toxoplazmoze, ale aj inym parazitom. Macky vsak surove maso potrebuju ( darmo su to masozravce) a idealne je najskor ho premrazit.

emily76
3. aug 2017

nam zverolekarka povedala, ze pokial je macka pravidelne ockovana a odcervovana, netrpi hnackami a zije v domacnosti, je sanca na nakazenie sa toxoplazmozou minimalna. Takze mozno by som ako tehotna zvazila napr. cistenie macacej toalety..

candii
3. aug 2017

Mala som cele tehotenstvo doma macku a vsetko OK, macka zijuca len dnu, pravidelne ockovana a odcervovana, co nepapa surove maso nepredsavuje absolutne ziadne riziko pre tehotnu zenu.

chvostik1
3. aug 2017

@ciernypes je na mojom prispevku nieco neslusne? Ak ano, ktora cast presne? A teraz to napisem polopate, aby sa pochopilo lebo stale len jedno a to iste dokola. Toxo sa od maciek prenasa len cez hovienka, ktore ty ako clovek musis zjest (t. j. dat si ich do ust a musia prejst traviacim traktom) aby si sa od macky nakazila tymto ochorenim. Chod sa spytat zverolekara ako sa moze toxo preniest z macky na cloveka. Ja som sa pytat bola, takze neplieskam do vetra....

cuculiatko88
3. aug 2017

@ciernypes preto si tie zeny nedali macky vysetrit este pretym ako otehotneli,ved toxo sa da nakazit hocikedy...takze u.mna slaba vyhovorka ze moze zato macka...keby sa riadne starali a navstevovali veterinara pravidelne,dali urobit testy predisli by vraj potratu kvoli macke ...moj nazor

patka24
3. aug 2017

Mne v tehu vysli hodnoty toxoplazmozy a gyn ma poslal na infekcne, tam mi doktorka povedala, ze mam prekonanu toxoplazmozu, asi z detstva a mam protilatky a dokonca, ze je to pre mna vyhoda, lebo babatko ma tym padom ochranu aj keby som prisla do styku s parazitom. Mame macky ma dvore a samozrejme zakladna hygiena musi byt, ale to nielen pri mackach. Donosila som zdraveho syna.

luciferia
3. aug 2017

Ja som mala macku ako tehotna a bez problemov. Vlastne ju stale mam a z vlastnej skusenosti dam ti uprimnu radu - pockaj si na babatko, naco ti teraz bude macicka? Ver mi, po porode ta bude zaujimat jedine babatko. Mozno so mnou ostatne majitelky maciciek nebudu suhlasit, ale ja som si ju zaobstarala (resp. moj muz) ako slobodna, bezdetna a asi som si nou nieco kompenzovala, pretoze po porode sa zrazu vsetka moja energia a laska sustredila len na babo a macicka mi tak trosku aj zavadzala :( Poporodne hormony su svina, pretoze isty cas som sa ju aj stitila pohladkat ci vziat na ruky :( Takze aj toto sa ti moze stat (nemusi). Neskor sa to samozrejme zlepsilo, ale denne som konfrontovana so situaciami, ktore by nemuseli byt. Napr. musim davat pozor, aby malu neskrabla, pretoze mala ju zboznuje a chce sa s nou hrat, sklbat ju atd... A macicku to nie vzdy bavi. Takze tot moja skusenost 🙂 Ma to aj svoje vyhody, ale druhy raz by som zaobstarala zvieratko az k trochu starsiemu dietatku..

lenkaam_1
3. aug 2017

@ciernypes ale ked sa nakazais toxoplazmozou este neznamena ze musis potratit to sa ti snazim povedat...tj kocur mal toxo fajn....ale neznamena to ze potratila koli tomu...mas pravdu mam macku u mamy...ale jw to hlupost co hovoris..

myskahryzka
3. aug 2017

@ciernypes Uvedomujes si, ake sprostosti pises? Macka prenasa toxoplazmozu po nakazeni max tri tyzdne a to je asi tak vsetko. Na to, aby sa clovek nakazil od takejto macky, by musel s prepacenim, v tom case zjest to infikovane macacie hovno a aj to by tam muselo stat minimalne 24 hodin. Takze ak niekto pravidelne, min raz za 24 hodin cisti macaci zachod a nejedava macacie exkrementy, tak nema realnu sancu nakazit sa od svojej domacej macky toxoplazmozou. Prepacte zeny za vyjadrovanie, no inak sa mi nedalo v tejto chvili 😀

jajka257
3. aug 2017

@ciernypes uz mi to neda. Ten kocur chudak infikovany zil mnoho rokov v jednej domacnosti. Nikomu sa nic nestalo. A zrazu sup a po mnohych rokoch nakazil majitelku a sposobil potrat. Co ak ho nakazazilaajitelka? Robila so zeleninou, surovym masom a pohladkala ho? Ale za vsetko moze kocur😉

deti95060810
3. aug 2017

@lenkaam_1 hej asi 3 týždne antb. Ale bola som doma, nie v nemocnici.... Keďže to bolo už v pomerne vysokom štádiu tehu - prerušenie už bolo zakázané....

lenkaam_1
3. aug 2017

@deti95060810 a nakoniec vsetko v poriadku?

deti95060810
3. aug 2017

@lenkaam_1 poplakala som si v tehu - nedalo sa nič robiť už, dieťa sa narodilo spravili nejaké testy a viac sa to neriešilo....dcéra má 9 rokov, chodí do ZŠ

lenkaam_1
3. aug 2017

@deti95060810 tak je to super nie? Dobre to dopadlo dcerka je zdrava tak to je naj

ciernypes
3. aug 2017

@cuculiatko88 ta co mala kocura s toxopazmozou,otehotnela necakane.

ciernypes
3. aug 2017

@jajka257
@jajka257 ano,presne si to vystihla.

ciernypes
3. aug 2017

@lenkaam_1 no len ako dobod v lek sprave-toxoplazmoza,v tomto pride to bol dovod,v niektorych to nemusi byt.U tety tiez,zaujimav je,ze ked vyhodia kocura aj donosila uz.

ciernypes
3. aug 2017

@chvostik1 vysvetlibto tomu odbornikobi,kt vysetroval kocura a jej vysvetloval,ze aj tak sa mohla nakazit od kocura,d je vseobecne zname,ze macky si radi lizu zatky,ci aj to ches popriet?A taky odbornik sa hadam kepie vyzna v sposobe prenosu ako ty.A neslusne .konkretne vysvetli mi laskavo,rozkazovaci sposob,chyba mi tam slusne prosim Ta.Takze nabuduce ked niekomu nieco pises,najskor si sformuluj vetu a slusne.Dasa aj slusne diskutovat.Pekny den.

puklica13
3. aug 2017

@ciernypes by ma zaujímalo kde ten "zoológ" študoval...lebo jedna scestná informácia za druhou

myskahryzka
3. aug 2017

@ciernypes Odbornik sa mozno vyzna, no ty evidentne vobec nevies co pises.. Len si nieco zapocula, k tomu nieco primyslela, pripisala a blbost je na svete.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre