Mám 18 a som tehotná. Čo mám robiť?

elanet
25. mar 2009

Ahojte, neviem najst spravnu temu mojho problemu, potrebovala by som poradit. Je mi 18 a som tehotna, bola som u lekara. Nevie o tom ani moj priatel a ani moja rodina, neviem co mam robit, neviem co na to povedia.. bojim sa lebo este som v tretom rocniku na skole... a mam este pred sebou stvrty rocnik. A na potrat by som nerada isla a bojim sa toho vsetkeho ...prosim poradte mi co mam rrobit? ☹ Mozno si pomyslite o mne ze som nejaka tava ze mala som si dat pozor a teraz tu stresujem,je to pravda, len citala som si tu niektore temy a vidim, ze si tu navzajom pomahate..

mimikyky
25. mar 2009

elanet

ja som tiež rodia v 17tich, v 3ťom ročníku a v žiadnom prípade to neľutujem🙂)

slnieckova
25. mar 2009

elanet ano, mala si si davat pozor 🙂 ale to ti teraz nepomoze... aj ked ja som asi znama na tejto stranke moralizovanim 😀 ale.... aky mas vztah s rodicmi? Ak je dobry, zdover sa mame... otcovi... ver mi, bude to mozno pre nich tazke, mozno to bude pre nich sok, pretoze ziaden rodic necaka a netuzi po tom,ze ich dcera bude v poslednom rocniku na strednej rodit, ale.... stalo sa... a oni by ti mali byt teraz podporou a oporou... Neboj sa, to jedno dietatko spolocnymi silami vychovate 🙂 Teraz sa ti to zda mozno nepredstavitelne, pretoze si este len v tretom rocniku, ale ked porodis, budes uz stvrtacka.... urobis maturitu a bude z teba pekna mlada maminka, ktora sa bude tesit zo svojho dietatka a bude stastna, ze sa rozhodla spravne 🙂
A co priatel? Je v tvojom veku?

alami
25. mar 2009

elanet - no...nejak sa psychicky na to priprav a povedz to rodine - a stoj si za svojím, že dieťatko chceš. Asi to budeš mať ťažké, čo priateľ, koľko má rokov? ako sa asi k tomu postaví?
Ale - v pôrodnici so mnou bola kočka čo mala 17, priateľa v zahraničí, bola tiež v 3.roč. Prerušila školu, žila doma s rodičmi a zanedlho na to jej zomrela mama!!!!Takže sa začala starať aj o otca a brata. Teraz ju stretávam s tým priateľom, takže sú očividne spolu. Všetko sa dá keď sa chce, prerušíš školu na rok dva a potom si ju dokončíš. Hlavne čítaj čítaj čítaj...tu na koni sa veľa dozvieš...aby si vedela čo ako okolo malého, nie je to len porodiť....ale aj vedieť sa postarať. Absolútne nepodceňujem mladú kočku, len si mala do teraz asi iné záujmi...tak nech ťa potom neprekvapí že nevieš základné veci okolo kojenia či starostlivosti o bábo...nejde to tak ľahko a prirodzene ako sa na prvý pohľad zdá.
Veľa síl...a šťastný koniec tvojmu príbehu.... 😉

mersedesa
25. mar 2009

ja som mala 17 ked som otehotnela,išla som na potrat a dodnes to lutujem a vždy budem.ak maš rodinu,ktorá si mysliš,že ti pomôže,tak sa da s dietatom zvladnut všetko,ženy sú silné bytosti.
ja som pomoc rodiny nemala.
jedno ti poradím povedz to hned rodine,nebude ta to deptat,skor sa to začne riešit a ked sa rozhodneš si to nechat možno si tehotenstvo aj užiješ.stat sa matkou nieje hanba.a nebudeš prva tehotná študentka,dnes sa dokonca maminy na materskej(mladučke) hrnu do školy.a aj v škole by ti možno prispôsobili plan.

iwusska
25. mar 2009

elanet tu ťa nikto nebude odsudzovať, pretože sa to už stalo, takže polemizovať čo si mala urobiť predtým nemá význam....moja určite to nie je jedoduché a schvaľujem tvoje rozhodnutie nechať si bublinku 😉 určite ťa čaká veľmi náročný rozhovor s rodičmi a priateľom, ale neboj po prvotnom šoku to určite dopadne dobre...budem ti veľmi držať palčeky a určite daj vedieť ako sa to všetko vyvíja 😉 😉
mimi môžeš veriť, ona vie o čom hovorí...

nnikka
25. mar 2009

ach jaaaj co by som dala za to keby som uz bola tehotna a mnohe ine... urcite to povec rodicom aj priatelovi... mozno sa zoberiete, budete mat krasne deticky, stastny zivot a vsetko dobre dopadne...

drz sa 😉

elanet
autor
25. mar 2009

no prave toho sa bojim im to povedat neviem ako zareaguju nic...., no moj priatel ma 19, no neviem ako sa ktomu postavi myslim si ale ze dobre, ale zase viem ze je starostlivy lebo ako uz sme sa rozpravali o vsetkom pozname sa tri roky a 2 spolu chodime... a ako rozpravali sme sa aj o buducnosti a tak ze chceme deti a tak...

elanet
autor
25. mar 2009

dakujem tak urcite ked pridu domov tak sa snimi porozpravam... dakujem

magimary
25. mar 2009

elanet, babule, majú pravdu...musíš to len zo seba dostať von-uvidíš, ako sa Ti potom obrovsky uľaví ...
teraz síce nevieš, ako zareagujú rodičia a priateľ, ale ti zistíš až keď to urobíš, tak sa NEBOJ, nadýchni, sa vydýchni a rovno to zo seba vysyp... a budeš t mať za sebou... 😉
reakcie môžu byť rôzne, ale budú až potom, teraz je dôležitá prítomná chvíľa, v ktrej musíš prekonať svoj starch a povedať to...

môj najstarší brat s (teraz už) manželkou bol na tom rovnako ako Ty s priateľom... keď "otehotneli, on mal 19 a moja švagrinka (vtedy sme ju ešte ani nepoznali) mala 17... po tom, ako nám to oznámili, mojich rodičov skoro zhodilo z nôh ( 😨 😲 ), ale napokon zareagovali skvele-brata podporili, vystrojili svadbu a všetko bolo v najlepšom poriadku... hoci, obavy mali obaja obrovské, ako sa to prijme v našich "usporiadaných rodinách", najmä ak brat chodil na výšku, nemal žiadne úspory na zabezpečenie novej rodiny....napokon sa to všetko utiraslo a dnes už majú 4 deti a je im fajn...nitko si nepamätá, ako a KEDY začali... 😉 🙂

neboj, aj Ty to zvládneš-poveadť to rodičom...URČITE!... 🙂

sue
25. mar 2009

Elanet, čím skôr to doma povieš, tým lepšie... Ono určité obdobie budú asi sršať hrmy-blesky na teba, budú mať kadejaké zlé poznámky ale VYDRŽ a ručím ti za to, že keď za tebou prídu do pôrodnice, tak aj ak by vrhli na teba škaredý pohľad tak toho drobčeka budú zbožňovať a keď bude mať mesiac -dva tak budú prisahať že ho vždy chceli 😉
Držím palce... najprv sa porozprávaj s priateľom, aby si zistila čo a ako... naplánujte všetko aby si pred rodičmi nevystupovala ako puboška, ktorej sa šmyklo, ale ako uvedomelá baba, ktorá si je vedomá toho čo sa stalo a najmä že sa chce zodpovedne postaviť k tejto situácii. Jasne povieš fakty ktoré sú, plány ktoré máš/máte a to je všetko 🙂
Držím palce 🙂

bambusko
25. mar 2009

elanet, ak rodicia vedeli o vasom vztahu - predpokladam, ze ano, ked ste spolu 2 roky - tak podla mna niekde v podvedomi ich tehotenstvo napadlo alebo "strasilo". chodila som so svojim manzelom od 17 a v 3. rocniku na vs mi otec jedneho dna zrazu povedal: "som zvedavy, co budes robit, ked zostanes tehotna" 😕 zmohla som sa len na jedno - "a povedal si mi niekedy, co mam robit, aby som nezostala?" nakoniec sa vnucat nemohli dockat 😒 😀 neboj, urcite zareaguju sokovo, to je prirodzene, ale nasledne zacnu riesit. drzim palce 😉

slnieckova
25. mar 2009

bambusko 😕 😅 dobra odpoved 😉

verulka
25. mar 2009

elanet, to mas ako ja 😀 ja som otehotnela v 16tich v 3.rocniku...cele je to o vztahu. Ak mas priatela, co sa k tomu postavi spravne, tak to bude uzasne...ale aj tak si myslim, ze teraz su najdolezitejsi rodicia...priprav sa na sok, histeriu, ale ked im das cas, sa s tym vyrovnaju a budu to malicke lubit nadovsetko..ale neodkladaj to, povedz co najskor..
hlavne sa neboj..nie si ani 1. a ani posledna, co sa trosku poponahlala 😉 a tehu v mladom veku nie je koniec sveta 😉
len vrelo odporucam- ak ti pomoze okolie, tak sa to da- neprerusit skolu 😉
neboj nic, ak budes chciet, tak zvladnes...

elanet
autor
25. mar 2009

no vedia ale nemyslia si ze je to uplne vazne a ja ho mam strasne rada viem si snim aj predstavit zivot. No uvidim dnes sa snimi urcite porozpravam a dakujem naozaj 🙂

ukmima
25. mar 2009

elanet, aj ja ti radim, cim skor to povies, tym skorej sa nebudes trapit rozmyslanim, priatel bol tiez pri tom, ked sa to stalo a urcite sa k tomu postavi ako otec,a rodicia sa najskor budu mozno hnevat, ale uvidis, na vnucatko sa budu pomaly tesit, daj nam vediet ako dopadne rozhovor...drzim palce a vela stastia,a vychutnaj si to, ze ti v brusku rastie cloviecik, kolke zeny by chceli babo a nemozu mat...ty si ta stastna, ktora sa stane maminou... 😀

titkovamiriam
25. mar 2009

elanet neboj,ja mam uz tiez skoro dospeleho syna a maturovala som s nim.asi je dolezite aby si mala zazemie 🙂 .tak ti radim cim skor povies tym skor sa dozvies ako na tom si s rodicmi,priatelom a pod.ako ti kto dokaze pomoct.

a este jedna rada ak by si sa vydavala len koly dietatu tak to nerob 🙂

bambusko
25. mar 2009

svadba urcite nieeeeeeeeee. radsej pockat, na to nie je nikdy neskoro. zial, vsetky manzelstva, ktore poznam a boli uzvrete pred alebo okolo 18 kvoli tehu su uz rozvedene 😒

tatolu
25. mar 2009

Elanet,
veľa šťastia pri vyberaní vhodných slov.
Prosím, daj vedieť, ako to dopadlo. Verím, že Ťa rodičia podržia.

bzucinka
25. mar 2009

Elanet,

ja nemam taku skusenost,ale moja velmi blizka kamaratka otehotnela ako 17rocna, skolu dokoncila aj zmaturovala. Ale tehotenstvo tajila do poslednej chvile ako to slo. Od zaciatku som to vedela iba ja. Dokonca aj doma to nevedeli. A dodnes lutuje, ze to nepovedala cim skor. Rodicia by mali cas sa s tym vyrovnat a ona by to nedusila tolke mesiace v sebe. A je uplna pravda, ze tak ako budu teraz "zly" tak o to viac budu vnucatko milovat. Co sa tyka tvojho veku..obcas si myslim, ze prave ona sa ma teraz dobre. Sme skoro rovnako stare a ona ma 10rocnu dcerku a ja mam teraz drobca. Viem, ze ako mladsia to zvladla o nieco jednoduchsie a teraz si uziva zivot 🙂 Byt v mladom veku tehotna ma svoje nevyhody,ale aj kopec vyhod,ktore neuvidis dnes, zajtra,ale o par rokov. Cele rozhodnutie je na tebe. A myslim, ze tu ta nebude nikto odsudzovat. Tak drzim palce ... 😉

bianca
25. mar 2009

elanet hlavku hore.Vazim si ta za to ze nechces ist na potrat.Neboj.Vsetko bude dobre.Napis ako bolo.

bambusko moji rodicia sa brali ked bola mama tehotna a su spolu 26 rokov nesmierne stastni.Boli by sa vzali sice aj tak ale ja som bola urychlovac

titkovamiriam
25. mar 2009

bambusko ved aj moje ☹

verulka
25. mar 2009

bambu, ja som vynimka 😀 ale zase ja som sa vydavala, ked mala Ajka rok 😉 nechcela som sa tehotna, lebo nenasam, ked vsetci vravia, ze sa mladi museli brat 🙄 my sme sa cceli a hotovo 😀 ale ja som vedela hend, ze aj ked som nasla toho praveho nebudem sa yvdavat, lebo cakam dieta 😉

bejbypd
25. mar 2009

elanet nic sa nedeje bud stastna budes pekna mlada maminka a vsetko urcite zvladnete...ja som mala osemnast ked sa mala narodila v septembri na zaciatku stvrteho rocnika na gympli🙂zmaturovala som v maji spolocne s mojimi spoluziakmi vsetko sa da...neboj dopadne to dobre a tes sa na to najkrajsie co ta mohlo v zivote stretnut🙂

skalnicka
25. mar 2009

ja len tolko...www.25marec.sk

3558
25. mar 2009

ja mam sesternicu co pred mesiacom porodila a ma prave 18 rokov a je tretiacka na skole. velmi jej pomahaju rodicia, je na nich zavisla, ale vsetko je ok. mala je zdrava,krasna a ona sa uz pomaly aj vracia spat do skoly. 😵

viviktorka
25. mar 2009

elanet, so mnou na izbe v porodnici bola 17rocna mamicka a mala naaadernu dcerku, nic si z toho nerobila, ze ma 17 a studuje. Neboj sa, vsetko dobre dopadne. 🙂

sue
26. mar 2009

Ela, no ako to dopadlo?

ivuss01
26. mar 2009

elanet, ja som mala spoluziacku, co otehotnela v druhaku ako 17rocna, vydala sa porodila na konci druhaku, mala individualny plan v skole a nakoniec maturovala s nami, s teraz uz manzelom si pekne ziju, jej m bol o rok starsi.

ked som otehotnela ja, najprv som povedala vtedy mojmu priatelovi, potom rodicom /doniesli sme flasku vinka aby lahsie spracovali🙂), ale ked sme sa priznavali, co sme vyviedli, tak sme boli spolu, takze rodicia tak nekricali, lebo sme spolu byvali, o dva mesiace bola svadba a vsetko je ok, mm je odo mma starsi o 10 mesiacov, ale do skoly sme chodili spolu

tak si myslim, ze ked budes oznamovat tu novinu, tak by mal stat pri tebe,
drzim palce

monika0123
26. mar 2009

ahoj.nemam pri malom cas si vas celkom precitat tak ti mozno poradim to iste.ja som bola cerstva 18 ked som sa zoznamila s mojim muzom on mal28.zaciatkom juna som predcastne ukoncila treti rocnik a na stvrty som si dala odklad a sla som s priatelom do zahranicia po 3 mesacnej znamosti.az mi beha mraz po chrbte ked si na to spatne spominam ale bola som strasne zamilovana.ked som pocas preruseneho studia otehotnela,vtedy uz u vsetky co aspon trochu verili ze sa vratim do skoly tomu prestali verit.v septembri som nastupila do skoly na individualny studijny plan kym som bola tehotna tak som sa snazila co najviac v studiu nadbehnut a nazbierat znamky.vacsina profesorov bola super a vysli mi v ustrety.v oktobri som porodila a potom som mala do vianoc pokoj.kedze som mala individualny plan polrok sa mi koncil az 28.2.riadne som chodila na doucovanie.na znamky som v druhom polroku trosku kaslala viac somsa sutredila na maturu

z matiky som mala uroven A a na maturitnom mam znamku 1 a to mi nova profesorka neverila ze to zvladnem tak na normalne vysvedcenie som dostala 4 hoci som ju vedela predosle rocniky som chodila pomerne uspesne ne olympiady..
zo sloviny mi profesor zhorsil znamku na 2 hoci som podla ineho predviedla perfektny vykon ale vraj som na vysvedceni mala 3 tak mi nemozu dat 1 na maturite😠
geo som sa neucila mala som celkom fajn temu tak 2 a nemcinu som absolutne nevidela,mala som najsprostejsiu temu som o nej nevedela ani po slovensky ale bola za 3 lebo na polroku bola 2

tymto som ti chcela povedat ze zalezi na vztahoch ake mas s profesormi.ja som bola normalny student no stalo sa ze jedna profesorka ma 2 krat vyhodila z triedy/nabola som jedina,u nej sme lietali bezne/no ako jedina som si priznala chybu a ospravedlnila som sa a potom sa ku mne spravala super a velmimi pomahla.s fizykarkou sme si perfektne rozumeli tak ma druhy polrok ani neskusala dala mi znamku len tak aby ma netrapila.neboj da sa skola spravit popri babu

ja by som sa na prvom mieste porozpravala s pritelom a dohodni sa s nim ako dalej a potom chodte spolu za rodicmi.bude to vyzerat ovela lepsie.v ociach tvojich rodicou bude vyzerat zodpovedne ked stoji pri tebe v taky dolezity okamih a urcite ti aj oni pomozu.asi by bolo najlepsie keby to vedeli skor jeho rodicia a sli by s vami aj oni a porozpravali sa aj oni s vasimi a dohodli sa o vasej buducnosti lebo bez nich to bude tazke.ak vies zozen si film "muj bracha ma prima brachu"je to stara ceska komedia ale podobne to riesili.

monika0123
26. mar 2009

ivus aj mi sme majprv dali nasim nejake promile.otec najprv nechcel ale ked sme mu povedali co je tak si dal ochotne.u nas bol problem ze bol otec tesne po porazke tak sme im to povedali az ked som bola v piatom hoci moja mama to vedela skor ako ja ale vzdy som jej vravela ze nie som tehotna.ved zo zaciatku som to ani nevedela

viem ze som pred tym vela pisala snad si si nasla cas to precitat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre