Podozrenie na Downov syndróm po ultrazvuku

danka72
22. apr 2009

Ahojte, Chcela by som sa spytat, ci nemate niekto podobnu skusenost. Som v 20tt a boli sme na 3D a nedopadli sme najlepsie - malicka ma kratsiu nosnu kosticku ako ma mat a v mozgu ma nejake cierne skvrnky (ale , ze tie sa vyskytuju pomerne casto a sami sa vstrebaju). Doktora vsak dost trapila ta nosna kosticka - lebo je to jeden zo znakov DS. Velmi dlho ju sledoval, lebo malicka sa nechcala otocit do spravnej polohy aby ju jasne videl (takze v merani moze byt odchylka). Ostatne vsetko je OK, vysledky z krvi mam v poriadku, aj 3D USG v I. trimestri OK, len teraz toto. Odporucil nam amniocentezu. Som z toho zufala ☹ ☹ ☹

katarina644
1. aug 2014

@danka72 ahoj, mam tu istu skusenost, mali sme hned pri prvom sone podozrenie u babatka na downov syndrom. ten isty doktor furt tvrdil od prveho pozretia, ze babo bude mat downov syndrom. ked som isiel v siestom tyzdni na ukoncenie tehotenstva, bola som pred prijmovou ambulanciou, ten isty doktor mi povedal, ze mam si to ist dat skontrolovat este do martina, tam nam povedali, ze nemame blbnut, ze mame ist okamzite naspat a hned si dat urobit odber plodovej vody. tak mi ho hned zobrali a v piatok ten isty tyzden mi povedali, ze downov syndrom to vobec nie je. nabuduci tyzden som sla na sono a ten isty debil, co furt tvrdil, ze je to stopercentny downov syndrom, povedal, ze vsetko je ok. aj krv som mala v poriadku vsetko. tak sme si ho nechali a po narodeni chlapec nedychal, devat mesiacov si to nikto nevsimol, ze mal creva na plucach. furt riesili hlavu a to, ze bude trpaslik, ani trpaslik nie je. a mame dalsie diagnozy. takze neviem, ci by som niekomu toto este verila.

ukulela
1. aug 2014

@katarina644 prepac, ale v siestom tyzdni podla sona ti nikto nepovie, ze dieta ma downa. tiez plodova voda sa neodbera hocikedy.

katarina644
1. aug 2014

@ukulela urcili mi to v tretom mesiaci podla sona a potom v sestnastom tyzdni som bola na amniocenteze. prepac.

lenkadenisa
1. aug 2014

@danka72 choď určite na amnio, nebolí to, riziko potratu je max 1 percento a navyše budeš mať istotu. ja som bola na amnio 2x, lebo sa v labáku nechceli množiť bunky, ale výsledky máme nakoniec OK. síce sa načakáš, ale budeš mať kľud (a tiež budeš vedieť na 100% pohlavie) a stresovať sa celé tehotenstvo určite nie je dobré.

lilinka007
1. aug 2014

kdesi som tu citala, ze aj renomovany odbornik na utz urcil az 4 jasne priznaky DS v ovela neskorsom stadiu gravidity a nakoniec sa mylil, baby bolo uplne v poriadku, nestresuj sa, mam pocit, ze teraz kazdej tretej zene hovoria same zle veci 😉

seahorse27
1. aug 2014

@lenkadenisa Povodny prispevok je z roku 2009 🙂 Podla teba je 1%-ne riziko potratu zanedbatelne? Jedna zena zo 100, ktore podstupia amnio potrati - pre mna dost hrozive cislo na to, za amnio sa u nas robi ako na beziacom pase. A to nehovorim o inych komplikaciach, ktore v tom 1 percente nie su zahrnute (odtekanie plodovej vody, infekcia plodovych obalov...), ktore ak nevyvolaju samotny potrat, zabezpecia mamine peknych par tyzdnov v nemocnici v strese a v strachu. Ak je na amnio dovod, tak som za (napr. nalez na sone + zle vysledky krvnych testov), ale ked sa najde 1 znak na sone alebo vyjdu zle tripple testy, radsej by som pockala na morfo sono v 20. tyzdni (ak bolo napr. vysoke NT alebo chybala NB v 1. trimestri), vybrala by som si na to vynikajuceho odbornika - napr. spominany dr. Grochal a podla jeho odporucani by som za zariadila...Obycajni obvodaci len nahanaju zeny na amnio, ved poistovne z toho profituju, tak preco nie...

ladydka
1. aug 2014

@danka72 ahoj, je to tazke rozhodnutie ist alebo neist na amnio....a jeto len na tebe..ja som cakala dvojicky a prvy ultrazvuk ok triple testy ok a na morfologickom sa na jednom babatku nezdalo lekarovi par veci.konkretne 3,.viem ze tam bola nosova kosticka tusim zahlavie a malicek..vsetko nasvecovalo tomu ze bude to DS.tie stresy boli hrozne no nakoniec som sla. ale zaplatila sojm aby som mala vysledky do 3 dni.lebo 3 tyzdne je vela hôavne v takom tyzdni..pred amnio sme sli na genetiku ked ta doktorka pozrela tie papiere povedala ze ak nemame v rodine ziadne ochorenia atd tak max bude mat mensi nostek,..tak ma trocha ukluidnila..nastastie chlapci sa narodili bez DS akurat ze v 28tt a o jedneho sme neskor prisli,, riesila som ci nieje spojitost medzi amnio a predcasnym porodom ale vsetci lekari s istotou ze nie,,no to sa uz nedozviem.. skus este navstivit ineho lekara..myslim ze je lepsie pocut vyjadrenie aj niekoho ineho.. uz ci sa rozhodnes tak ci tak drzim palce nech vsetko dobre dopadne.

celasapremenim
1. aug 2014

@ladydka ona to vyriesila v roku 2009 🙂

majusss
13. aug 2014

dievcata, nasmu malenu namerali v 20 tyzdni nosovu kosticku len 4,76, co je dost pod minimom, podozrenie na down, odporucanie ist na amnio, nesla som, modlila som sa za neho a pred tyzdnom sa nam narodil krasny zdravy chlapcek!inac vsetky vysledky som mala ok, aj NT aj triple testy ale ta nosova kost je vraj hlavny znak Downa, takze Dr to dost riesia..ale vsetko dopadlo dobre

vejula
13. aug 2014

@ladydka moja krstná porodila predčasne po amnio. MAla infekciu plodovej vody. Podla mna tam suvis je, len lekari budu zatklať. Klasika.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre