Poradíte meno pre dievčatko?
Pekne, mozno aj netradicne , nemusi byt slovenske meno pre dievcatko??? Tie klasicke co su v kalendari sa mi nejako nepacia..., zachvilu mam termin a nemam este vybrate meno pre dievcatko... dakujem...
Stručné zhrnutie
- Slovenský kalendár menín a online zdroje ako stránka "Meniny na Slovensku" (http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku) a fóra typu ModryKonik poskytujú zoznamy mien a inšpiráciu pri výbere krstného mena.
- Pri výbere mena je bežné zohľadňovať zladenie s priezviskom; odporúčanie v diskusii bolo: krátke meno k dlhému priezvisku a dlhé meno ku krátkemu priezvisku.
- Diskusia poukazuje na súčasné trendy: mená Sofia, Nela, Emma, Nina sú v mnohých príspevkoch označené za veľmi časté, zatiaľ čo mená ako Anna, Alžbeta, Bianka, Barbora, Melánia alebo Lujza sú prezentované ako menej bežné či originálnejšie.
Najčastejšie otázky
Q: Kde nájdem zoznam slovenských mien a menín?
A: Použiť možno online zoznam "Meniny na Slovensku" (http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku) a papierový kalendár menín; vo fóre sa tiež odporúčalo prehľadávať stránky a sekcie o výbere krstného mena na ModryKonik.
Q: Ako vybrať meno, ktoré dobre znie s priezviskom?
A: Odporúčanie z diskusie: porovnať dĺžku mena a priezviska (krátke meno k dlhému priezvisku, dlhé meno ku krátkemu priezvisku) a vysloviť celé meno nahlas v rôznych formách; ako príklad uvádzali mená medzinárodného charakteru ako Alexandra alebo Vivien, ktoré sa ľahko vyslovujú v EU.
Q: Čo ak meno nie je v kalendári — zapíšu ho na matrike?
A: V praxi matrikárka môže požadovať dôkaz používania mena, diskusia uvádza prípad, keď matrikárka najprv odmietla zapísať "Barborka" ako oficiálne meno a následne ho zapísala po nájdení zmienky o mene v jednej španielskej provincii; tiež sa spomínajú medzinárodné dátumy menín pre meno Vera (Nemecko 24. január, Lotyšsko 17. september, Rusko 30. september, Švédsko 8. december).
Q: Ako zistiť, či je meno v okolí často používané?
A: Diskutujúce matky odporúčajú kontrolovať zoznamy mien v miestnych školách alebo kontaktovať školu, pozorovať mená v okolí a brať do úvahy vplyv médií (napr. seriál "Ordinácia" bol v diskusii uvedený ako faktor zvyšujúci popularitu mena Nela).
Q: Aké metódy používajú rodičia pri výbere mena?
A: Spomínané metódy zahŕňajú použitie kalendára menín, online vyhľadávanie cez Google alebo Bing, numerológiu (uvádzané ako zdroj v diskusii) a rodinné konzultácie vrátane výberu dvojitého krstného mena.
Q: Ako riešiť zahraničné meno so slovenskou koncovkou -ová?
A: Diskusia odporúča zvoliť meno, ktoré sa dobre vyslovuje medzinárodne a prirodzene znie so slovenským priezviskom; ako pozitívne príklady sa spomínajú Alexandra alebo Vivien, zatiaľ čo varovania smerujú proti extrémne americkým či úplne exotickým menám kvôli možnému nezhodnému zneniu so slovenským -ová.
Závery z diskusie
Zhoda
- Treba zohľadniť priezvisko pri výbere krstného mena (dĺžka, výslovnosť, slovenská koncovka -ová).
- Kalendár menín a online zoznamy mien (napr. Wikipedia, ModryKonik) sú bežné zdroje inšpirácie.
- Mnohé mamičky preferujú, aby meno nebolo príliš bežné; mená ako Sofia, Nela, Emma alebo Nina sa v diskusii často uvádzajú ako veľmi rozšírené.
Sporné názory
- Niektoré príspevky preferujú medzinárodné a zahraničné mená (príklady: Alexandra, Vivien, Mia), zatiaľ čo iné príspevky jasne favorizujú tradičné slovenské mená (príklady: Anna, Alžbeta, Bianka), takže vo výbere mená stojí protichodné hodnotenie medzi originalitou a tradíciou.
Otvorené otázky
- Ako konzistentne postupujú matriky pri zápise mien, ktoré nie sú v slovenskom kalendári, ak rodičia preukážu zahraničné používanie mena?
- Ako sa bude v ďalších rokoch vyvíjať popularita menej bežných mien vs. momentálnych trendov (napr. Sofia, Nela, Emma)?
Spomenuté značky a firmy
Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, ModryKonik
Spomenuté produkty a metódy
kalendár mien, meniny, numerológia, online vyhľadávanie (Google, Bing), zápis mena na matrike, dvojité krstné mená
Miesta a osoby
Slovensko, Španielsko, Nemecko, Lotyšsko, Rusko, Švédsko, Belgicko, Ivana (Trumpova dcéra), Sarah Jessica Parker, Federer
my máme júliu a čakáme luciu 🙂 ale pekné je aj adelka, karolínka, dianka, ninka 🙂
Magdalénka, Anita... tie sa páčia mne... Ale ako učiteľka sa stretávam so všeličím... Rebríček určite vedie Mechtilda, Karmela, Liliana, Melisa, Dorotea, Theresa... atď...
Ja som chcela Auroru - to sa nepacilo manzelovi - "ze vzdy mu to bude pripominat krížnik Auroru" a on chcel pre zmenu Ester - a to som ja povedala, ze "chemicku zluceninu doma mat nebudem". Na koniec nebolo treba, mame dvoch chlapcov.🙂
ja som velmi chcela dat meno Milota (volala by som ju Loty) alebo Zoja. ale mam chlapceka ;(
my máme Simonku 🙂 , páči sa mi aj Karolínka, Julinka (Júlia), Natálka, Alžbetka, ... 😉
my máme Anetku a Tamarku, niekdedy ich voláme Ani a Tami 🙂 , Anuška a Tamuška 🙂
ahoj, mne sa veľmi páči Amélia. Znie mi to aj slovensky a poznám v Angl. jedno dievča, čo sa volá doslova Amelia, nie Amely alebo nejak inak nezmyselne, čo povieš?
Sarah,Vivien,Kristínka a Viktória to su pekné mená možno sa ja tebe nejaké z nich zapáči...
naša bude Nina🙂 ale krásne sú aj Mia,Vanda,Linda, Zoe, Rory,,,aj Lia, Lili, Liliana...lenže ja neviem vysloviť poriadne "l" takže sa týchto mien musím vzdať 😀 😀
Každé meno je pekné 🙂
minulý týždeň sa mi narodila tretia dcérka, keďže staršie dve majú meno začínajúce na A, rozhodli sme sa, že všetky tri budú mať rovnaké iniciály AV- Antónia, Alexandra a Amália naša najmenšia princezná 🙂
My sme dali dcere meno Klara, nakolko sa v nasom okruhu nevyskytovala ziadna a paci sa nam to meno...No po nasom krste sa ich akosi rozmohlo, tak dufam, ze ked pojde do skoly tak ich nebode v triede 5
ahoj 🙂 ja mám Alexandru a teraz čakáme Karinku? 😵 Len o Karinke viem iba ja 😅
my mame Lindu, pre mna bolo rozhodujuce hlavne to, nech sa meno rovnako vyslovuje aj po slovensky aj po madarsky, lebo u nas sa rozprava aj tak aj tak
prvá dcérka je Bianka a druhá Barborka...to vybral priateľ s dcérkou. V prvopláne to mala byť Lujza, no to neprešlo cez staršiu dcéru, mne sa strašne páčila Katarína a keďže sme sa nevedeli dohodnúť, dostali na výber medzi Katarínou a Barborou. Vybrali Barborku a sme neskutočne spokojní.
Ešte z tých iných mien...Alica, Uma, Linda, Alexandra, Romana, Patrícia, Petra, Liliana
Vybrať meno to je hotova veda 😀
doležite je aby sa hodilo aj k priezvisku 😉
My mame Michaelu a Viktoriu
Tiež sa mi celkom pači Adelka,Nelka 🙂
Ja síce deti ešte nemám, no mená mám vybraé už teraz =) Páčia sa mi: Rebeka, Vaneska, Sofia, Jessika, Angelika. Mala som aj Klárku a Lauru, no keďže mám problémy s rečou, zle sa mi vyslovujú, tak som ich musím zrieknuť, aby som neskomolila meno vlastneho dieťaťka. 😢

nase dcery sa volaju Radka, Victoria , Melania 🙂 🙂 🙂