Som tehotná a bola som na röntgen

yashmin
5. aug 2012

Ahoj.
tento piatok som ziatila ze som tehotna po pravde bol to pre mna a moje okolie taky sok ze som sa s toho este do teraz nespamatala /kedze syna mam po umelom oplodneni a cisarskom reze/ no ale k veci pred tyzdnom som bola na rtg s kolenom/a fakt som si ani nňepomyslela ze by som mohla byt tehotna ani vo sne / takze pri okienku sa ma sestricka opytala pani ste alebo mozete byt tehotna moja odpoved znela jednoznacne rozhodne NIE! ked som cistou nahodou prisla na to ze som tehotna asi 5 dni na to ako ma snimkovali sadla som na net a zacala som citat katastroficke scenare .... tak som sa vybrala k dr a som mu vsetko povedala on mi na to povedal ze to by nemal byt problem ale ze ak mu neverim tak aby som zbehla sa este popytat na rtg ze oni su na to odbornici predsa on je gynekolog ja som samozrejme nelenila a sla/co podotykam ma tam mal poslat a nie ze ak mu neverim ale na to som prisla az pak/ pri okienku som povedala sestricke o co ide ona pohladala moje snimky odporucanku a zavolala jednemu panovy do nemocnice ktory im kazal aby ma k nemu poslali tak som sla ...ten pan nebol dr ale nejaky odbornik na rtg nejaky Bc. bol fakt mily a vsetko mi do podrobna vysvetlil pytal sa ci som mala tu olovenu zasterku a tak povedal ze za jeho 10rocnu prax sa nestretol este ze by zena dostala taku davku oziarenia ze by bol plod poskodeni ze ja som to mala koleno mala som ochrannu zasteru a ze to sa rozpliva to oziarenie je velmi mizove percento poskodenia a povedal ak by aj bol plod oziareny bolo by to v tomto nizkom stadiu bud alebo...vsetky podklady musi este poslat na nejaku komoru ktory pozru davku rtg a pride do tyzdna vyjadrenie ale ze sa nemusim bat....
Len mi nejde do hlavy nasla som tu vseli len co ze dr hned poslal zenu na interupciu hned ako mu taketo nieco povedala mozno aj mne pridu zle vysledky co dufam ze nie ale nikto nic nepovie a ak by som sama sa sama nezacala o to zaujimat ostala by som sprosta takze baby ak sa vam nieco taketo stane tak nelente a chodte sa popiytat nic za to nedate....

sisaha
5. aug 2012

@yashmin myslim, ze sa nemas coho obavat. Dnesne rtg pristroje oziaruju nizkou davkou a hlavne je oziarena iba ta oblast.. Ja som ten isty pripad ako ty...ani vo sne by ma nenapadlo, ze som uz tehu - mne rentgenovali hlavu a mala je zdrava. Ked budes v 20tt absolvovat morfo uzv, tak to lekarovi spomen, nech dôkladnejsie kontroluje organy, ale myslim, ze sa nemas coho obavat... 😉

sendy182
5. aug 2012

@yashmin ahoj moja skúsenosť, tiež som bola na rtg v jeden deň mi robili členky, kolená, panvu a dlane - nevedela som že som tehotná, tak mi to asi narovnak s tebou vychádza, mala som pravidelný menzes a bola som tesne pred ním, keď ma presvietili 😲 a on už neprišiel 😀..... zistila som, že čakám mladšieho syna a doktorovi som to hneď povedala, upokojil ma, že nie som ani prvá ani posledná- je rozdiel v ktorom štádiu robia RTG, pretože v tehotenstve sa napr. aj operuje, berú lieky ktoré by nemali brať budúce mamičky alebo antikoncepcia........ chríbka, angína......takže neboj sa a mysli pozitívne.......veľa šťastia

nicky07
6. aug 2012

@yashmin Ahoj! Určite si veľmi vystrašená ale rada by som ťa upokojila.... Ja som pracovala na ARO a v čase keď som už bola tehotná ale netušila som o tom sme mali v službe polytraumu a teda sa robil rtg ostošesť... my v práci sme nepoužívali vesty vždy sme sa akože skryli za roh keď sa snímkovalo ale to určite nepomohlo... viackrát sa stalo že som ani nestihla újsť za roh takže musím priznať že asi takých 5 dávok rtg žiarenia som v jeden deň dostala určite... a navyše sme boli s pánom aj na CT... Keď som potom zistila že som tehotná tak som myslela že sa zbláznim... Okamžite ma napadli všetky tie rtg procedúry ktoré som absolvovala a naviac som robila aj na anestéze a tam som pravidelne dýchala anest. plyny ktoré bábu taktiež škodia... Okamžite som šla k dr a prvy usg som mala urobený už 6tt. v podstate na ňom ešte nebolo vidieť nič ale srdiečko tam už bilo a to ma upokojilo... no a ďalšie usg boli taktiež v poriadku... Teraz som už 38 tt a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu že drobček je úplne zdravý. Síce to budem vedieť s istotou až keď ho budem držať v náručí ale naozaj žiadna ani minimalna odchylka sa doteraz nevyskytla... takže ostaň pokojná... Verím tomu, že vám jednorázova dávka dokonca prekrytá s vestou neublížila...

lili_mia
6. aug 2012

ja som prekvapená, že si vôbec niekto s tebou sadol a rozprával o tom viac .. to, že je Bc, to bol zrejme laborant, nie priamo doktor, ktorý vyhodnocuje snímky, ale to nevadí, obaja vedia o účinkoch rtg žiarenia na organizmus .. kamoška brala antiko do 6mesiaca, bruško vôbec nerástlo, kedže bola trochu "tukom obložená", aj chodila na opijáše a malý nemá komplikácie

graceful9
6. aug 2012

@yashmin ahoj, ja som tiež nevedela, že som tehotná a bola som na rtg žlčníkaa, čiže to bolo ešte bližšie ožiarenie, okrem toho som bola napichaná diazepamom, potom som bola na kardio,,,,mali ma operovať proste, ale zistili potom že som tehu,,,,,a malá je chvala bohu živá a zdravá 🙂

bianca
6. aug 2012

@yashmin v prvom rade gratulujem .Nic sa neboj.Co ma byt sa stane.Ked si mala zasteru tak je to presne tak ako ti povedal.Mna len tesi ze si natrafila na cloveka ktory bol s tebou ochotny sa bavit.Tak vela stastia a krasne tehulkovanie 🙂 🙂

euka210
20. aug 2012

ked este nebol USG tak tehotne (nase mamy) chodili na rontgen brucha...takze sa nemas coho bat.

slniecko77
20. aug 2012

@euka210 prosim ta, odkial mas tuto informaciu?

xlucia
20. aug 2012

@euka210 no teda ze nechodili. to odkial mas taku blbost? 😲

slniecko77
20. aug 2012

@xlucia jasne, ze nechodili...skutocne ma zaujima kde prisla na tuto info
..asi presne nepozna princip rtg lucov, kontraindikacie rtg a mozne nasledky 😅

euka210
20. aug 2012

@xlucia no veru je to blbost, ale tak to za sociku bolo. Moju mamu tak posielali zakazdym, ale pri prvom nesla (ved vedela ze je to skodlive) a potom uz to neriesili, ked povedala, ze nebola pri prvom. A to je zeny fakt, nie vymysel.

frota
20. aug 2012

Aj ja som bola v 7tt a nevedela som,že som tehotná. Spadla som na korčuliach a zlomila si ruku.Robili mi rontgen a synček je zdravučký. Neboj sa babo bude v poriadku.

xlucia
20. aug 2012

@euka210 nuz nepocula som o takom. ja viem ze kojace matky po porode chodili povinne na rtg pluc. ale ze by chodili tehotne??? naco? takto akoze dokazovali tehotnost, ci ako?

anculala
20. aug 2012

@yashmin Viem si to zivo predstavit - tiez som bola na rtg noh a pytali sa ma ci som tehotna... jasne, ze nie... ked som to zistila... a uvedomila som si ze babo mohlo mat vtedy asi 3 - 4 t, vylakala som sa. Doktor mi sa len usmial a povedal, ze je to ok... ze ovela viac skodia lieky ako oziarenie. Dost ma to upokojilo, zatial vsetko ok.... dufam, ze to tak zostanie. Drzim palceky

yashmin
autor
21. aug 2012

@euka210 tak to pocujem rvy krat moja mama ma 3 deti a ani pri jednom nebola na rtg pretoze uz vtedy sa vedelo ze je to skodlive pre dieta! neviem odkial mas tuto info ale si to radsej prever lebo je to fakt blbost....

atreyu
21. aug 2012

@yashmin @xlucia @slniecko77 @euka210 aj moja mama keď bola so mnou tehotná bola na RTG brucha 😉

moon1979
21. aug 2012

treba si vzdy žiadať tú olovenú ochrannú zásterku, aj ked si nie ste isté, či ste tehotné, istota je gulomet 🙂

euka210
21. aug 2012

@atreyu veru ze sa najblizsie mamy opytam, mozno mi nejake doplnujuce info uslo a mozno je to naozaj tak.

euka210
11. sep 2012

@slniecko77
@xlucia
@yashmin no tak baby, pytala som sa mamy a naozaj okolo 6m ich hromadne posielali na USG brucha kvoli polohe plodu (podla mna blbost tak skoro, ale neriesme to). A to na zac. tehu mala uraz chrbtice a vtedy jej nerobili. Oblbovali, ze v 6m uz to nie je nebezpecne. Ale mama vedela svoje, podpisala papier a sla domov. A to hovorim o krajskom meste Presov pred 30r. Asi v malych mestach to tak nebolo.

yashmin
autor
11. sep 2012

@euka210 tak to bol asi iny svet Presov take " krajske mesto" pretoze v malych mestach Bratislava a Nitra to nebolo 😀 ....

euka210
11. sep 2012

@yashmin uz asi nezistime, preco tu to tak robili

yashmin
autor
11. sep 2012

@euka210 akurat je tu moja mama ta normalne nechce verit ze to niekde mohli robit.... /ale netvrdime ze to tak nemohlo byt/

andelok
11. sep 2012

@yashmin ahoj, podla mna sa nemas coho bat a myslim, ze viem, o com hovorim...toto iste som riesila minuly rok ked som bola tehotna, dokonca som bola na dvoch RTG, raz zuby a raz krk...netusila som, ze mozem byt tehotna, kedze sme sa chranili...velmi som sa bala, lebo som nemala ziadnu zasterku ani nic podobne.
kedze mam znamychj v nemocnici, skontaktovala som sa s primarom radiologie, ktory to konmzultoval aj s inymi odbornikmi a kazdy ma rovnaky nazor a to, ze sanca, ze je babo poskodene, je prakticky nulova...hovoril, ze by bolo o inom, kebo som sla na RTG brusnej dutiny, panvy a pod. (vyssie riziko, kedze priame oziarenie), takze si myslim, ze podobne to bude u teba...Narodila sa mi krasna zdrava dcerka a myslim, ze skor ako RTG jej uskodil ten moj stres, ktory som prezivala, zbytocne som sa bala. Drzim palce, som si ista, ze to bude ok 🙂

slniecko77
17. sep 2012

@euka210 no ja som tiez z krajskeho mesta, ale skutocne o takom niecom neviem
..poloha dietatka sa da zistit palpacne vysetrenim
..a USG znamena ultrazvuk nie RTG 😉 kazdopadne sa maminy opytam, ale zda sa mi to velmi nepravdepodobne. kedze sa o skodlivosti rtg vie velmi davno

euka210
17. sep 2012

@slniecko77 s tym USG a RTG som sa pomylila, malo byt RTG. A aj ja viem, ze polohu vie lekar zistit hmatom a dokonca aj sama matka vie, kde babo kope...ci pod rebra, co je dobre alebo do mechura, co zn, ze je naopak.

zunyl
18. okt 2012

@yashmin nie vôbec nič sa nestalo...ja sama pracujem na rtg oddelení a viem, že cez tú olovenú zásterku sa nemôže nič dostať. SKUTOČNE! Ja som otehotnela v marci a vôbec som o tom nevedela. Takže som pracovala aj na operačkách, kde sa pri niektorých výkonoch používa rtg zariadenie....a tam sú už iné šupy žiarenia. Najskôr ma to vystrašilo, ale potom som sa upokojila. Mala som predsa na sebe zásteru. A dotyčný pán na RTG mal pravdu. Embryo v nízkom štádiu tehotenstva sa riadi jednoduchým princípom : Všetko alebo nič ! A na tie testy (kde sa vypočítava dávka) sa to zo zákona poslať musí. Ale ešte som nepočula, žeby tie dávky boli také, že by musela žena ísť na potrat. Hlavne nie v dnešnej dobe, kde sa používajú moderné prístroje. 😵

yennn
25. jan 2013

@yashmin ahoj, trošku oneskorene reagujem na tvoju tému, ale stalo sa mi to isté, akurát trošku v horšom prevedení 😒
Píšem to, ako príbeh pre ostatné kočky, ktorým by sa to tiež stalo - že netreba okamžite vešať hlavu a utekať na interupciu. Komu sa nechce čítať do konca, podotýkam že mám zdravého synčeka 😉
My sme malého veľmi chceli, a dlho sme sa o bábo snažili. Keď sa nám to po nekonečných mesiacoch konečne podarilo, netušila som to, lebo to bolo ešte skoro. Takže som si veselo skackala 3x týždenne na zumbe. A tiež som šla do Vrátnej lyžovať.... na svahu do mňa narazil zozadu lyžiar tak, že sme každý leteli iným smerom asi 9 metrov od seba, ľudia čo videli nehodu neverili že sa nestalo niečo oveľa tragickejšie. Chalan mal zlomenú kľučnu kosť a ja som ostala ležať lebo som sa nevedela postaviť na nohu - akoby som mala roztrhnutú šľachu v slabinách.... Šli sme na pohotovosť, doviezla ma sanitka, a keď ma na lehátku dotlačili na rtg, nikto sa ma nič nepýtal. Ak by sa boli spýtali, určite by som povedala že to vylúčiť nemôžem - aj keď neviem čo by mi to bolo pomohlo, pravdepodobne by zrontgenovali tak či tak, keďže som sa nemohla postaviť. Pekne-krásne mi tam zrontgenovali PANVU (!!!) a myslím že hneď dvakrát lebo prvý záber nebol dobrý (nech je sranda, nie?), bez akejkoľvek zástery, pochopiteľne. A keď som odtiaľ odchádzala, pani vraví že "nie ste tehotná, že?" ..... a ja že fasa 😖 Samozrejme, netušili sme, a keďže som bola v dosť veľkých bolestiach, viac som sa nad tým nezamýšľala. To bolo v žiline. V ten istý večer ma previezli do BA, kde prebehla rovnaká séria rontgenov PANVY opäť... ☹ Tam sa tiež nikto nepýtal, však načo, keď ma rontgenovali v ZA, nie?
Po pár týždnoch, pekne o barlách, sme zistili že čakáme bábo. Moja reakcia? Plač !!! Toľko som sa tešila, a teraz takáto strašná smola. Moja rodina (zdravotné sestričky) a ich kolegovia doktori, všetci ma posielali na potrat. Doktor sa dokonca mojej mamine vyjadril, že keby som bola jeho dcéra, dal by mi to príkazom.
Sadli sme za PC, hľadali sme, na slovenských stránkach len stupídne diskusie o tehotenstve a rontgene zuba u zubára... nič relevantné. Našťastie - a zato som mojmu mužovi dodnes vďačná, je to racionálne uvažujúci človek, všetky emócie dal bokom, a začal browsovať zahraničné stránky, a dal mi nádej. Ja som neriešila, lebo som plakala a plakala a plakala. Moja gynekologička povedala že mi neporadí - hoci aj ona mi nádej dala, že ak by tomu malo niečo byť (v tom čase to bol asi 100-bunkový organizmus), tak to pravdepodobne ani neprežije.... Tiež ma poslali riešiť to. Žiadali sme dávky radiácie zo Ziliny, z Bratislavy.... potom sme to vzali odborníkovi na rontgenologiu, akeho spomina @yashmin - velmi mily pan v Ruzinove. Pozrel sa na to, ubezpecil ma ze vsetko bude v poriadku. Boli sme aj na konzultacii na genetike. Po ubezpeceniach odbornikov, ktori sa v tom naozaj vyznaju - teda nie gynekologovia, nie ini doktori, ktori maju svoje viac-ci menej fundovane nazory na obor, ktory nevystudovali.... sme sa rozhodli s manzelom, ze ideme do toho. Opäť musím zdôrazniť že som manželovi vďačná za jeho racionalitu.
Myslela som že tento môj príbeh bude predpokladať rizikové tehotenstvo, že to budem mať veľkým červeným na karte, že to pôjde do zdravotnej karty bábätka, že ma aspoň pošlú na amniocentezu... ale nie, akonahle dostala gynekologicka predmetne stanoviska, zalozila ich a od toho momentu ma zacala oslovovat "maminka" 😀
Celu zložku s posudkami, žiadosťami a podobne mam dodnes založenú na spodnej polici pod krabicami, a doteraz som nemala odvahu to znovu otvorit, no som poverciva a bojim sa to aj vyhodit. Hrozne nerada spominam na zaciatky mojho tehotenstva - myslela som ako manzelovi romanticky dam minipapučky a tym mu dam najavo, že budeme traja. A nie že ho s plačom zavolám na záchod a neschopná slov mu ukážem tehotenský test ☹
Ale nevadí, je to za nami, máme krásneho, zdravého a veselého chlapčeka. No tak sme si to museli trošku administratívne obehať 😎

Ale samozrejme... záleží od prípadu k prípadu, veľmi veľa asi aj na tom, v ktorom štádiu sa to stane. Ak som bola zrontgenovana v takomto maximalne skorom stadiu, gyndoska mala pravdu - asi by sa to ani neudrzalo. Rontgen samozrejme v neskorsom stadiu babenku skodí - ale tam uz maminky vedia ze cakaju babo a s lekarmi sa da kadeco vymysliet....

vicki75
14. feb 2013

Ahojte, u mňa je to práve horúca téma, som teda vďačná za akúkoľvek informáciu. Poberám RTG žiarenie(4x) z dôvodu ortopedického ochorenia ľavého zápästia a dnes ma len tak zčista jasna zasiahol blesk, že čo ak som tehotná, mohla by som byť max. dvojtýždňová. Mám teda ísť za gynekológom a potom prípadne za nejakým genetikom ako to tu spomínate? Aký máte názor? Lebo každý tu píše o jednorázovom RTG, ale ja som vybrala štyri dávky, bez akýchkoľvek ochr.. pomôcok, tiež sa ma pýtali, či nie som tehotná a ja, že nie. 😖

slniecko22999
26. mar 2013

nedari sa mi otehotniet s mojim priatelom som stoho zufala no neviem co mam robit

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre