Treba počas tehotenstva zobrať krv aj partnerovi?

kika6182
5. júl 2019

Ahojte baby, zaujimala ma jedna otazka. Ze ci v tehotenstve by mali zobrat krv aj partnerovi, teda myslim na zistenie krvnej skupiny, pokial ju nevie. Nejako sa tu rozchadzaju nazory, mam kamaratku ktora je prvy krat tehotna a ma krv 0 negativ, a museli brat aj jej partnerovi. Potom mam kamaratku, ktora ma uz dve deti, chodi tomu istemu gynekologovi ako ta prva kamaratka, taktiez ma krvnu skupinu 0 negativ, a jej partnerovi nebrali krv, a ani otom nikdy nepocula ze by potrebovali. Ja som sa pytala svojej sestricky ci budu brat aj mojmu partnerovi kedze krvnu skupinu nevieme, a sestricka mi povedala ze nie, pretoze mam 0p pozitiv, ze ak by som mala 0 negativ tak zoberu. Tak ako to teda je ? Dakujem za odpvede

petruldo
5. júl 2019

dôležitý je rh faktor matky, teda vtedy ak je negatívny, hrozí riziko pre plod ak je otec dieťaťa rh pozitívny

sorciera24
5. júl 2019

no treba vediet rh faktor partnera pri rh neg. matky, elbo ak je + je tam riziko tvorby protilatok proti plodu, tak bud partner vie, aku ma alebo mu vezmu krv, ja som donielsa muzovu prefotenu prvu stranu zo zdrav. karty, kedze ja som 0- a on A+

kika6182
autor
5. júl 2019

@sorciera24 cize ked ja som 0 pozitiv, vtom pripade netreba vediet partnerovu skupinu?

pininka1
5. júl 2019

Aj ja som O pozitív a partnerovu krvnú skupinu netrebalo. Problém však nastal v pôrodnici pri treťom pôrode, staršie deti majú skupinu po mne, najmladšie má A po mužovi. A vraj O a A spolu vytvárajú niečo, netuším presne čo, a vtedy je nielen silná žltačka, ale aj sa tam niečo sleduje, ja som čakala do poslednej chvíle či nas prepustia, lebo jej ešte ráno brali krv, aká bude ťa hodnota. Našťastie ju mala ok.

e1i
5. júl 2019

@kika6182 iba pri negativnom faktore zeny treba

sorciera24
5. júl 2019

@kika6182 nie, vtedy tebe a tvojmu dietatku nic nehrozi ( z hladiska protilatok)

@pininka1 o tomto som este nepocula, moje obe deti maju A po muzovi a nic im nebolo (okrem novorod. zltacky - miernej), nic nesledovali, len teda moje protilatky, ale prave kvoli rh faktoru mojmu (-)

pininka1
5. júl 2019

@sorciera24 ani ja som o tom nikdy nepočula a ostala som prekvapená keď za mnou prišli a vraveli mi to. Ja som si potom spomenula, že môj muž má od narodenia vysoký bilirubín nikdy mu neklesá, aj to má nejaký názov, ale oni že toto to nieje,že to čo mala dcérka vyvoláva spojenie nulky a Áčka.

evittam
5. júl 2019

@kika6182 Nie. Ja mam 0 +. Muz B+. Ale nikto nic neriešil a my pozname svoje krvne skupiny.

83lenka83
5. júl 2019

@kika6182 ja mam ab rh negativ a mojmu muzovi nezistoval nikto krvnu skupinu a doteraz nevieme aku ma, viac ma sleduju, som v 21tt a uz 2x mi brali krv na protilatky a zatial vsetko v poriadku, aj pri prvom tehotenstve to tak bolo, maly sa narodil s mojou krvnou skupinou.

tatinka
5. júl 2019

@pininka1 tak teraz si mi dala veru chrobaka,ja mam totiz skupinu A2B plus a muz ma nulku,veru syncek mal novorodencku zltacku silnu,sice na 5 den nas pustili z porodnice ale syncek bol dlhsie zlty a ocka mal zlte viac nez dva mesiace.....syn ma nulku po muzovi ale rh faktor neviem,ten mu nezistovali

tatinka
5. júl 2019

@kika6182 je to tak ako ti pisu dievcata,ked zena ma rh faktor plus,netreba muzovi krv zistovat.

macko1007
5. júl 2019

@kika6182 baby a ja ked mam A- a priatel 0+ tak mi budu pichat nejake injekcie?

sorciera24
5. júl 2019

@macko1007 pocas tehotenstva sleduju protilatky z krci, ak yb sa zvysili, tak ti pichnu.....vacsinou sa to nedeje....a po porode, zsituju krvnu skupinu dietata,a k je tiez rh faktor + vtedy ti do 72hodin musia pichnut tzv. Rhegu (injekciu), ak bude babtko mat - ako ty, tak sa nic nepicha

tatinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macko1007
5. júl 2019

@sorciera24 dakujem za vysvetlenie😊

angi07
5. júl 2019

@kika6182 ja som A negat.a manzel A pozit. a nam trebalo...potrebovali to mat a mne sleduju.protilatky

andrejka1974
5. júl 2019

Ja som nula - a muž b-, a jeden syn zdedil po mužovi b a na robilo to po pôrode sarapatu mal problémy s krvou a v nemocnici bol jeden mesiac takže aj nezhoda krvných skupín aj keď je Rh faktor zhodný môže narobiť problémy takže je dobre vedieť krvnú skupinu manzela

pininka1
5. júl 2019

@tatinka ja som zostala úplne zaskočená, chlapci nemali žltačku vôbec a mala silnú a dlho veruze bola žltá. Ale tiež sme išli domov skoro.

tatinka
6. júl 2019

@pininka1 ale je to zaujimave,nikdy by ma take nico nenapadlo,som to normalne dnes spomenula svojmu gyndosovi a kukal na mna jak puk,ze to este nepocul a to je gyndost uz 30 rokov🙂

tatinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pininka1
6. júl 2019

@tatinka fakt aj mňa to prekvapilo, lebo by som brala kebyže máme iné RH, ale obaja sme pozitív, tak nechápem.

zania
6. júl 2019

Ja mam 0+ a muz A+. Prvy syn mal lahku zltacku,zvladli sme ju v nemocnici za 4 dni a potom doma sa mesiac slnili. Pri druhej dcere boli obrovske problemy,nikto nas na to neupozornil(vraj mi mali nieco pichnut po prvom porode),bola prevazana na Kramare v hodine dvanastej. Trpli sme,ci prislo aj k poskodeniu organov,alebo sa stihla nasadit liecba. Mala hodnoty bilirubinu 395(kriticka hodnota pre poskodenie mozgu je 400). Pri tretom tehotenstve by mi mali pichat nieco pocas celeho tehu. Ja na to vsak uz nemam odvahu.
Takze za mna,radsej vysetrit oboch partnerov a aspon 100x dookola sa pytat,ci je vsetko naozaj ok

pininka1
6. júl 2019

@zania až sa to zle číta, tak toto asi u nás zisťovali, mne nikto nič nepichol, asi preto že synovia majú po mne skupinu, až pri dcérke mi to povedali

zania
6. júl 2019

@pininka1 u nas aj syn aj dcera maju po otcovi skupinu A. Na kramaroch mi povedali,ze sa to bude kazdym porodom zhorsovat. Tiez som riesila len faktory,ale ze je vlastne moja skupina 0 slaba a necha sa prebit otcom,som netusila. Na to sa nikto nepytal. Dodnes ma to mrzi,aj ked to vlastne nie je moja chyba,ale bola to hrozna skusenost,ked som videla ako ju par hodin po porode nakladaju do inkubatora a do sanitky. A ja som nemohla ist s nou....nikdy si to neodpustim

pininka1
6. júl 2019

@zania som úplne hotová z toho, že tieto veci ti nikto nepovie, že sa nevedia. Vlastne sme mali obrovské šťastie že nám sa nič takéto nestalo. A žiaľ viem aj ja aké hrozné je sledovať bábo v inkubátore. Druhý syn sa narodil skôr a po pôrode zle dýchal. Smer JiS. Nikdy nezabudnem na tú bezmocnosť, ja po cisárskom, nemohla som hneď za ním ísť, až na druhý deň. Našťastie všetko dobre dopadlo.

zania
6. júl 2019

@pininka1 som rada,ze u vas vsetko dobre dopadlo. U nas to dlhsie trvalo,ale uz je tiez dobre 🙂
Primarka nam povedala,ze takyto pripad je jeden zo 100 tis. Mali sme skratka "stastie"

pininka1
7. júl 2019

@zania tak to asi preto o tom veľmi nikto nevie, ale aj tak by sa to malo skúmať od prvého pôrodu.

zuzanockamt
7. júl 2019

@pininka1 syn má tú istú skupinu ako ja 0+ a žltačku mal, bol sledovaný, išli sme z pôrodnice na 6-ty deň

pininka1
7. júl 2019

@zuzanockamt veď to si tu píšeme so zania, že nie u každého a keď je rovnaká skupina ako ty, tak je to asi ok, problém je ak ty si 0ka a on je A a dieťa je tiež A. Zaujímavé je aj to, že moji synovia majú 0ku a žltačku vôbec nemali.

zania
7. júl 2019

@pininka1 ono je rozdiel klasicka novorodenecka zltacka,a tato nasa z pupocnikovej krvi. Syn mal normalnu,dcera pupocnikovu. Dokonca ani nebola velmi zlta,syn bol jak zlty melon 🙂
Ale myslim,ze aj tak to nas mohli podchytit,ked uz prvy syn zdedil skupinu po otcovi,tak bol predpoklad ze ju zdedi aj dcera a bude problem. Bohuzial,aj lekari su len ludia. Hematologicka mi povedala,ze po prvom porode mi mali hned na sale pichnut injekciu,aby dalsie deti nemali problem do buducna. Nestalo sa. Tazko uz skumat,koho to bola chyba

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre