Zmiešané pocity po zistení tehotenstva

salalienka
12. aug 2014

Tak žienky robila som si test a vyšiel pozitívny. V momente sa mi rozbuchalo srdce, roztriasli ruky a aj ked som to čakala a bábo sme plánovali, bola som v šoku. Odvtedy prešlo už niekoľko dní a ja mám stále také zmiešané pocity a premýšlam, že či sme to už naozaj chceli (mám 29 rokov) a že moj život sa úplne zmení, že už si nebudem môcť robiť, čo sa mi zachce, ale budem zodpovedná za malého človiečika. Chvílami mám strach, chvílami si poviem, že asi to tak má byť... Proste nečakala som, že sa zadarí tak rýchlo...
Premýšľam, čo bude, ako sa všetko zmení, čo som nestihla a mám zrazu pocit, že na dieťa nie som pripravená... Až sa hanbím za tieto pocity.... Viem čo by iné žienky za to dali :(
Je úplne jasne že si bábätko necháme, ale nechápem to. Cítili ste sa niektorá podobne?

mircalla
12. aug 2014

Podla mna je to tym, ze si necakala, ze sa to zadari tak rychlo....Myslim, ze to je prechodny stav a urcite sa to zmeni.
Ja som nemala podobne pocity,lebo som sa roky neuspesne snazila o dieta a podarilo sa takmer v 40-ke. Z vlastnej skusnosti - chcela som cestovat a uzivat si zivot, potom som zistila v 32 rokoch, ze nemozem prirodzene otehotniet.
Myslim, ze sa tvoj postoj casom zmeni. Tazko to porovnavat, kedze kazdy ma uplne inu situaciu, si len v soku.
29 rokov je krasny vek. Nie je to o veku, ci si pripravena, samozrejme, ale moja rada - neodkladat prve tehu po 30-ke.

lenka1208
12. aug 2014

tak ja som to citila a citim uplne rovnako...na jednej strane sme babatko planovali ale tiez nas nenapadlo ze sa to podari tak rychlo..no a ked vysiel test pozitivny tak uplne rovnake pocity, radost, stastie ale aj obavy z toho co bude. ci to zvladneme financne, ci sa budem vediet o to male postarat, ze som este nedosiahla ´dost´v praci kde som to mala celkom fajn rozbehnute...a tieto pocity trvaju dodnes, ale neboj sa, ked pride male na svet tak podla mna na toto vsetko hned zabudnes. Hlavu hore, nie si sama v tychto pocitoch, ale bude urcite dobre 🙂

tslobik
12. aug 2014

@salalienka Všetko je ako má byť.....a hlavne máš pred sebou krásnych 9 mesiacov na to, aby si sa do novej role, ktorá ťa v živote čaká (tej najkrajšej) vžila 🙂

lennicka
12. aug 2014

ano, akoby som citala o sebe. Tiez planovane a asi 2 tyzdne potom, ako som to zistila, tak som sa citila strasne tak ako ty. A potom som sa citila este horsie, lebo som si to vycitala, ze ako sa mozem takto citit... Preslo to 🙂 A ako vidim, nebola som / nie som sama....)

lucianakoniku
12. aug 2014

@salalienka netrap sa tym, ja som mala podobne pocity pri prvom a mam ich aj teraz, prave som si robila test, vysiel pozitivne. je normalne ze mas obavy, zivot sa ti podstatne zmeni, ale bude to aj krasne. ja prave riesim ako zvladnem svoje dvojrocne sidlo a male babatko...ale zvladli ini, zvladnes to aj ty, aj ja, nic sa neboj. hlavne aby bolo babatko zdrave, to je najdolezitejsie. drzim palce 🙂

seahorse27
12. aug 2014

Je to uplne normalne a svedci to o tvojej zodpovednosti - prehodnocujes svoje rozhodnutie, uvedomujes si prichadzajucu zodpovednost, zmeny...Obavy, ktore toto zistenie sprevadzaju su uplne prirodzene. O par tyzdnov to pominie, s novou rolou sa stotoznis a zacnes si uzivat tehotenstvo 🙂 Dalsi sok pride po porode, znova nove pocity, obavy...teda aspon u mna to tak bolo. Teda ovela horsie som sa vyrovnavala s pocitmi po porode, ale to robili aj hormony...

petulawink
12. aug 2014

tvoje pocity su uplne normalne,ale neboj sa nicoho, vseeetko zvladnes. Momentalne je to preto,lebo mas v sebe malu fazulku, ktoru este poriadne nevnimas, ale prve sono babatka to vsetko vyriesi🙂, tam uvidis krpceka, tlkot jeho srdiecka a hned sa budes citit inak, este sa nebudes vediet dockat dalsieho sona:D, potom pridu aj prve pohyby- to je nieco neopisatelne, proste krasne🙂, uvidis aka budes potom stastna a tesit sa,ze sa vam zadarilo hned na prvy krat🙂. Zacni si citat nejake odborne clanky, je to zaujimave,tam sa dozvies co sa kedy vyvija a tak🙂, pomaly premyslaj s partnerom nad menom ake mu date a tak 🙂, neboj sa,strach a neistota- to vsetko prejde a zmeni sa to, verim tomu🙂

mirkava
12. aug 2014

@salalienka užívsj si to... živost sa nekončí, ale začína aj s deťatkom toho zažiješ veľa a omnoho viac, lebo budete všetko zažívať spolu.... gratulujem... byť matkou je úžasné 🙂

sosanna88
12. aug 2014

@salalienka mala som to rovnake...dcera bola planovana, zvazili sme vsetko, zadarila sa na prvy sup a ked som to zistila, tak som sa posrala...poviem jak je...navonok som sa tvarila, ze sa tesim ale vnutorne som sa netesila vobec, neznasala som sa za to, zrazu som to nechcela, nemienila som sa vzdat svojho pohodlia a moznosti,ktore som ako ,,slobodna,, mala a taaaaaaaak..v podstate ma to sprevadzalo az do konca tehu, ku koncu som sa uz trosku aj tesila ale ani nie tak na malu ale mala som uz toho brucha akurat dost...po porode sa ziadny osial lasky u mna nekonal, tesne po porode ako mi malu dali na prsia som zahlasila ,,toto je moje? a akoze co s tym mam robit?,,...a to iste som sa opytala sestricky rano ked mi ju priniesli a ze staraj sa. no zbohom rodina..taka depka ma chytila, ze nebyt mami, ktora sa nastahovala ku mne aj na sestonedeli (mala som taku moznost kedze tam pracujem), vydatne pomahala aj po navrate z nemocky + manzel...bez nich by som mozno uz bola inde..boli to hormony, nemohla som za to...o malu som sa starala, ale skor len ako robot, ze vedela som, ze musim....az potom ked som uz ostavala s malou viacej sama, tak som pomaly zistovala co a ako na nu plati, proste som sa s nou zzivala...ked tak rozmyslam, mala mozno nejake 4mesiace ked som si ani neviem v akej situacii uvedomila ako strasne ju lubim a v podstate az vtedy ma zasiahol ten povestny osial lasky k dietatu...a odvtedy silnie a silnie kazdym dnom..🙂
takze nevycitaj si to, fakt za to mozu hormony a vsetko dokopy..ten stres z nepoznaneho atd. Neboj, vsetko bude dobre, svoje dieta budes milovat skor alebo neskor. ale budes...ako nikdy nikoho!

jarmill10
4. sep 2014

Baby, som rada, ze som nasla tento forum na tuto temu. akurat som urobila test a vysiel pozitivny. Tiez sme planovali, ale sme si mysleli, ze to nebude tak rychle. No uz, tu to mame. Tiez mam zvlastne pocity. chvilu som rada a z toho zacnem rozmyslat ci je spravny cas a ze mohlo to este pockat. potesilo ma ze nie som jedina co sa takto citim. 🙂 snad to casom prejde. 🙂

88summer88
4. sep 2014

baby chcem vam len napisat moju skusenost: po vs som dobrala hak a povedali sme si ze tomu nechame volny priebeh.. otehu som hned a ked som to zistila tiez prisiel strach z tej zodpovednosti.. akurat som nastupila do novej roboty, tak som myslela na to, ze sa to asi hned nehodi, mala som rozpracovanu pracu do skoly, ktoru treba obhajit a spravit skusky, nemali sme este doriesene byvanie atd. strasne som sa tesila lebo som tuzila po dietatku, ale prisli aj pocity, ktore opisujete, ze mozno to mohlo byt o trosicku neskor.. a ako letel cas, vsetko som sa snazila stihnut, makala som na praci, riesili sme byvanie, v robote som sa snazila ukazat.. proste ani neviem ako a bola som skoro v 12 tt ked sme to planovali vsetkym oznamit. a vtedy som potratila - missed abort.. ☹ az potom mi doslo aka som bola hlupa, ake nepodstatne veci ma zaujimali a hoci som sa na malicke velmi tesila, nestihla som si uzit ten cas, co bolo so mnou, pretoze som sa este snazila doriesit vsetko ostatne.. viete ako sa teraz za vsetky tie myslienky nenavidim? uz je to 3/4 roka co som o babo prisla a bolest nepresla.. viem, ze to mozno nepatri do tejto diskusie, ani vas nechcem strasit alebo si tu vylievat srdce. chcem len povedat, ze tieto pocity ma asi kazda zena, lebo vzdy je nieco, co este treba skusit, dokoncit, zazit atd.. ale dietatkom sa zivot nekonci, len nadobuda iny smer a rozmer..

drzim vam vsetkym v tejto diskusii palce, nech vsetko dobre dopadne 🙂

zuzkanik
4. sep 2014

@salalienka Neboj sa, počas 9-tich mesiacov pochopíš, že väčšie šťastie v živote ťa nemohlo stretnúť. Samozrejme, s dieťatkom neprichádzajú len radosti ale aj starosti, ale nezvalí sa na teba všetko naraz. A to, že si už nebudeš môcť užívať a chodiť, kam sa ti zachce? To je len otázka času. Roky ubehnú ako voda, ani sa nenazdáš a z malého uzlíka bude samostatný pubertiak. 🙂

adelusha
4. sep 2014

@jarmill10 ahoj, neboj sa prejde to. My sme sa o prve dieta snazili vyse roka, tak vtedy som to tak neprezivala, ked som konecne otehotnela tak som bola strasne stastna, ale druhy syn sa zadaril hned do mesiaca a to bol teda sok, kedze som cakala ze to bude zase trvat dlhsie 🙂 Ale chcela som mat dve deti do troch rokov a to sa mi splnilo, po par tyzdnoch som sa s tym vyrovnala a tesila sa. Prajem vsetko dobre

martina0308
12. okt 2014

ahojte, velmi ma potesila tato tema...v auguste som vysadila HAK, ze skusime...a dnes som si robila test a pozitivny....neverila som, tak sla do lekarne pre dalsi (inu znacku) a tiez pozitivny...namiesto toho aby som sa tesila som sa rozplakala...zrazu ma premohol strasny strach...v hlave sa mi stale prehana, ci som na to vobec pripravena (mam 27) a ci to zvladnem...necakala som, ze to bude take rychle...som rada, ze nie som jedina, ktora to takto citi...

katarinka289
12. okt 2014

Ja som mala prve dieta v 32.Vtedy som citila,ze teraz to chcem. Tiez som dovtedy hovorila,ze sa toho bojim.Celej tej zmeny,ako pises.Ze uz nic nebude ako pred tym.Volnost,cestovanie,zodpovednost len sama za seba.Sestra mi vtedy povedala.To mas pravdu.Uz nic nebude ako pred tym.Bude to krajsie.A mozem potvrdit,ze je to tak.Teraz cakame po troch rokoch druhe a velakrat sa s manzelom rozpravame o tom,co sme robili bez deti.Zivot bol prazdny,aj ked ti to teraz tak nepripada.

flexibilna
12. okt 2014

@salalienka Ahoj, ako keby som čítala o sebe. Maličké sme plánovali, zadarilo sa hneď druhý mesiac a ja sa vôbec vôbec neteším!!! Neviem, čo sa so mnou deje, ovláda ma obrovský strach. Chcela som sa preto spýtať, či ťa už tieto pocity prešli? Ako sa momentálne cítiš?

martina0308
13. okt 2014

@salalienka to by aj mna zaujimalo, ze ci ta uz tie pocity presli...a ze ako sa citis teraz 🙂

vladus2104
30. nov 2014

Ahoj salalienka , mám pocit ako keby si písala o mne! Presne tie isté pocity, reakcie, nápady a tiež mám 29 rokov.

ewisam
30. nov 2014

@salalienka pri oboch detoch rovnako a pri dalsom by to bolo rovnake.... len pri dalsich sa ti prida uvazovanie, ci vsetko postihas, ci sa budes mat cas obom rovnako venovat... ale ono sa to podda a bude faaaaaaaaaaajn 😉 a gratulujem k tehotenstvu

boubelka0021
30. nov 2014

Ach jaaj baby na teste // a uz mame 3.rocneho syna a ja mam obavy,co dalej.Bola som spokojna s jednym dietatom a neviem si predstavit ako to bude s dvoma.

tinushka13
30. nov 2014

@flexibilna my sme sa o prvé dieťatko snažili skoro rok.. keď som nakoniec zistila že som tehu.. mala som presne tieto isté pocity. na jednej strane veľká radosť.. potom plač.. čo ďalej aké to bude.. ako to zvládnem,. kam ku gynekológovi.. no rposte hlava v smútku. ale prešlo ma to hneď na prvom ultrazvuku ako som videla čo i len náznak malého človiečika.. bola to malá 2mm bodka a ja som sa tešila jak malé dieťa z lízatka 😀 takže neboj.. prejde ťa to určite. 😉

velkacica
30. nov 2014

sú predsa možnosti, ako sa zbaviť problému

siska53
30. nov 2014

@salalienka noo...aj ked je to uz daky ten mesiac..mna tiez tehu zaskocilo,lebo hoci som mala 34,davali sme si este pozor a planovali zacat o polroka neskor... Ale u mna tie pocity trvali len velmi kratucko... Tych par prvych minut-neveriacky som hladela na test,zavolala mamu a rozrevala som sa.. Tolko pocitov v kratkom case..radost,strach,obavy,zaskocenie..kopec otazok.. Mali sme este len zacat rekonstruovat byt,kam sme mali s drahym ist spolu byvat..lebo zatial obaja u rodicov..ako to prijme otec kvoli hypoteke,on ma strasne odradzal od akehokolvek dietata (pritom deti zboznuje). A strasne som sa bala tesit,lebo som netusila,ci bude vsetko ok.
Ale najma od okamihu,ked som.dostala tehotensku knizku a kufrik,som sa tesit zacala naplno a z ordinacie som sa vznasala nad zemou aj meter,ze ma.uznali za buducu matku.

A nakoniec som rada,ze maly sa ohlasil, kedy sa ohlasil.. Bolo to v najspravnejsiu chvilu..aj ked do bytiku sme sa stahovali 5dni pred dnom D.
Dcerka uz bola planovana,tak tam to bolo uz uplne ine..
Ale snazila som sa udrzat vsetko na uzde,aby som nebola sklamana,ked to nevyjde..prosto som ten typ.. Obavy boli,jasne..zvlast,ked clovek vselico cita..
@flexibilna

siska53
30. nov 2014

@boubelka0021 narocne,aj tazke,ale aj nadherne,uzasne...neopakovatelne.. Ja by aj tretie..no..ale uz si necham zajst chut..

maary11
30. nov 2014

Neboj sa, tvoje pocity su uplne normalne ako ti aj pisu baby vyssie,cim bude brusko vacsie a ty budes citit mimco, bude to lepsie a lepsie. Ja som sa este aj po narodeni dcerky niekedy na nu pozerala, ze to co ma byt??? Ja mam fakt dieta??? Ja a matka??? A potom mi zase prislo luto, ze sme cakali kym som nemala 29 🙂 vsetko ma pre a proti, hormony su sialena vec, ale ked sa ten drobec na teba usmeje a ked ta prvykrat obijme, tak budes vediet, ze si urobila dobre, co dobre, najlepsie rozhodnutie 🙂 Potom mozno budes na druhy den plakat, lebo sa zase nieco stane, ale taky je zivot s babatkom 🙂 Niekedy naozaj, smiech cez slzy 🙂 Ale ver mi, ze ten smiech a laska k nemu vzdy zvitazi! Drzim prsty!

malcica
27. apr 2017

@lennicka ahojkz, prezivam to teraz tieZ...prejde to? citim sa hrozne

malcica
28. apr 2017

@lenka1208 ahooj, prsli ta tie pocity? bolo neskor vsetko v poriadku? ja som 6tt a namiesto radosti mam strach a obavy, co bude dalej..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre