Môj manžel nechápe moje tehotenstvo

8. máj 2021

Ahojte, mám taký jeden problém. Som momentálne tehotná. Vytúžené bábätko a obaja sme boli šťastní keď sme sa to dozvedeli. Môj muž je dobrý, ochotný, nápomocný, milujúci a vždy ma podporuje. Máme medzi sebou pekný vzťah a hádame sa len kvôli hlúpostiam. Samozrejme každý máme svoje muchy.

Mám ale pocit že odkedy som tehotná tak sa náš vzťah zmenil. Mám pocit ako keby ma nechápal a nerešpektoval moje požiadavky. Rieši nepodstatné hlúposti ktoré sú mne momentálne ukradnuté. Mávam veľké nevoľnosti a mám od začiatku tehotenstva problémy. Je to vec ktorá moju myseľ momentálne najviac zamestnáva. Nedokážem 100% fungovať a som nemastná-neslaná. Viem že to ja som tá ktorá sa momentálne zmenila ale čakala som viac tolerancie a podpory. Že bude chápať určité zmeny. Mám niekedy pocit ako keby zabúdal že som tehotná a neprispôsobuje tomu komunikáciu a myslenie. Mám pocit že nechápe aká veľká zmena je to pre mňa už teraz. Ako keby som na to všetko bola sama a ani sa nemám kesy tešiť. Bavili sme sa o tom aj som mu vysvetľovala ako sa cítim ale vyvrátil všetky moje obavy. Bojím sa ako to bude keď sa malé narodí.

Viem že muži častokrát začiatok tehotenstva nechápu a ani nechápu to že sa my ženy cítime inak. Ani to že v našom tele rastie nový človek s ktorým už začíname mať vzťah. Ale trápi ma to.

Mali ste to takto podobne niektorá a partner časom zmenil postoj? Ako mu pomôcť aby sa s tým viac zžil a začal chápať čo sa deje?

maria898
8. máj 2021

Moja skusenost je rovnaka, obaja sme babatko chceli a ked som otehotnela sice aom nemala ziadne problemy ale tiez som mala pocit ze som na vsetko sama. A hoci ma maly uz skoro 3 roky ten pocit neopustil. Nevravim o maleho sa pekne vie postarat aj sa pohraju spolu ale co sa tyka vsetkeho ostatneho mam pocit ze chlapi to asi nikdy nepochopia a vzdy si budu zit svoj svet. Teda aspon ten moj... Nie nie je zly ale nie je asi nauceny zit zivot s rodinou a delit sa o vsetky problemy a riesit ich spolocne

syslik81
8. máj 2021

to co je pre teba nepodstatne moze byt pre neho vazna vec pises ze ta nerespektuje ale ani ty nerespektujes jeho .. muz nevie ake to je byt tehotna pretoze tu moznost nemaju ... co ta ma obskakovat? ako ma vediet aku naladu budes zrovna mat ked ani ty sama to nevies.. tehotenske hormony su u niektorych riadne lenze za to muz nemoze-nedostal prirucku ako sa v takych pripadoch chovat ... skus sa aj ty zamysliet nad sebou ci to tehotenstvo neprezivas az moc .. respektovat sa mate navzajom a tehotenstvo nieje choroba ..

elizabet173
8. máj 2021

Muž to nemôže nikdy celkom pochopiť, lebo to nezažil. Povedz mu tak, ako si to napísala nám, že to tehotenstvo je pre teba obrovská zmena, aj pre tvoje telo, aj pre tvoju myseľ, že s tebou kmášu hormóny, je ti v kuse nevoľno, tak očakávaš od neho viac tolerancie. Ale zase by som nerobila z toho kovbojku, predstav si, že si tehotná tretí krát a doma máš okrem muža ešte dve deti, tie by to tiež nechápali. Snaž sa existovať tak, aby bolo tebe čo najlepšie, ak to máte s mužom nastavené tak, že sa aj on podieľa na chode domácnosti, nemá problém nakúpiť, upratať, hodiť bielizeň do práčky a povešať ju, nemáš sa čoho obávať. Aj tak je to vždy trošku ináč, ako budúca mamina predpokladá, zbytočne sa strachovať popredu. A hádam si už niekedy počas vášho vzťahu bola chorá a vtedy sa správal ako?

basska_b
8. máj 2021

Ale čo konkrétne on nechápe? Lebo nechápem ani ja 😀 pri chlapovi musíš byť konkrétna. Je mi zle, prosím ťa, chod za mňa nakúpiť do obchodu. Je mi zle, prepáč, nevládala som variť. Konkrétne...
Čítala som perfektnú radu pána Dušeka. Když něco chceš, řekni to

karhu
8. máj 2021

ufff...😨
cize v com je konkretny problem? ..ci len citis, ze neciti ako ty citis, ze on neciti co ty citis??😅

marcellka32
8. máj 2021

@karhu asi tak 😁

leuchtturm
8. máj 2021

Ako ma tvoj muz prisposobit komunikaciu a myslenie? Zena, si iba tehotna, nie na hlavu padnuta 😉

karhu
8. máj 2021

@leuchtturm to a nikdy nevie😅

heleninamama
8. máj 2021

Si ideálna kandidátka na ďalšiu, ktorá sem o pár mesiacov napíše, že počas tehotenstva sa jej vzťah s manželom začal kaziť a po pôrode si našiel milenku. A ženy tu budú zborovo nadávať na neempatického chlapa a ľutovať Ťa.
Nebudem obhajovať chlapov, ale toto, čo dnes niektoré ženy stvárajú a čo očakávajú od svojho okolia hneď, keď im test ukáže 2 čiarky, je nenormálne.

aaao
8. máj 2021

Je to chlap nepochopil to a ani to nikdy nepochopi lebo tehotny nebol a nebude....oni to uplne inak vnimaju a ano budes na to sama....

kiki68
8. máj 2021

Neboj vytrhas mu za to vlasy pocas porodu a bude dobre. Na mojom sa realizovala porodna asistentka , taka 50 rocna polka , ona ze vidis aku ma tvoja zena silu? On len pozeral ako mu tam driapem ruku, ani nemukol. Ano muzi su z toho trosku mimo a nevedia cim prechadzame. Oni to beru inak , hoci to nimi vnutorne zamava. A cim blizsie k porodu, tak ten muz zacne mat tiez respekt. Moj teda od mojho 10tt prestal pit, proste bol tehotny. Tak ani kvapku piva si nedal.

dskjhfdlkdjhl
8. máj 2021

Som zena, mam za sebou dve tehotenstva a porody, ale tiez nechapem, kde je vlastne problem. Co uz potom chlap, ktory nikdy tehotny nebol a asi ani nebude🙊

maximilie
8. máj 2021

Su chlapi, ktorí si uvedomia, ze je žena tehotna az ked im poriadne vidno brucho a nevedia sa same obuť... tzn v 9mes. V chlapovi zivot nerastie, neciti to, neuvedomuje si to. Neznamená, ze sa netesi. Moj bezne zabudol, ze som tehotna a nemôžem dvíhať tazke veci ci maľovať so syntetickou farbou.
Vies to a aj tak ta to trapi. Nehnevaj sa na neho, naozaj to neznamená, ze bude zlý otec. Je to chlap. A to ako vo filme muži nosia zeny po rukach a chystajú im raňajky do postele a hladkajú im brusko a rozprávajú sa s bruškom a nevedia sa dočkať kedy ich kopne ...😅 zabudni
Toto je film a doma mas chlapa- realitu. A ked sa aj taky filmoví romantici nájdu, neznamená, ze budu aj skvelí otcovia a manželia....
Takže nerob zbytocne dusno.

martyzpp
8. máj 2021

Mojmu pomohlo pochopit ako mi je, ked som mu povedala, ze je to ako mat neustale opicu 😂. Ale on je v pohode, ked nieco potrebujem, narovinu mu to poviem. Teraz pri druhom tehotenstve naozaj zabuda, ze som tehotna (popravde, zozaciatku som aj ja obcas zabudla) ale ked treba, pripomeniem mu.

liljana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
makova333
8. máj 2021

Ako ma prisposobit komunikaciu a myslenie? Ja teda stretavam okolo seba plno tehotnych (v rodine aj mimo nej) a teda ku vsetkym sa spravam rovnako - normalne ako aj predtym ked tehu neboli. Ani jednu nepokladam za mentalne postihnutu, aby som prisposobovala komunikaciu (a myslenie uz vobec nie, myslim si ako chcem 😀 ). Ak stretnem tehulku v buse, pustim ju sadnut, v predajni pred seba ked ja mam tonovy nakup a ona jedno acidko atd. Ale nikdy mi nenapadlo, ze tehulky potrebuju inu komunikaciu.

dskjhfdlkdjhl
8. máj 2021

@makova333 mozno nacvik na matersky plural🙊

stevvvka
8. máj 2021

Ahoj, si iba precitlivena. Je normálne, že myslíš len na babo, čo bude, ako bude. Ale partner nedokáže vkuse myslieť nato, že babo je už s vami, len drobné a schované. On keď sa ta opýta, či si dáš kávu alebo čaj, berie to NOrmalne, vníma to ako pozornosť. Ale tipujem, že ty si trocha rozhodnena, že veď vie, že si tehotná, tak asi kávu nebudeš.. A cítiš sa dotknutí, že zabudol.. Nezabudol, ale muži sa nezaberajú tým, čo tehotná ma a nemá, môže a nemôže.. On nemá dôvod si čítať o tom, aké pichanie v bruchu cítiš a ze sa ti roztahuju vazy. Preňho je to ako pre teba auto, vieš, čo a kam treba natankovať, ale zaujímala si sa niekedy, kedy treba filter aký meniť, vieš, kedy treba robiť STK a co okolo toho??
NOrmalne mu povedz, zlatko, nemôžem kávu, kofeín by sa dostal k bábätku. Po prvom raze to na 99percent zabudne, tak mu to povedz s úsmevom aj druhý a tretí a desiaty krát. On si potom zvykne. Nestresuj. To sú len hormóny.
Ja ta chápem, keď sa niekto opýta, kam pôjdete na dovolenku, je to snáď jasne, ze s bruchom sa ani hocikde kúpať nemôžeš. Ale ostatní vidia iba brucho a nevidia to, čo ty ako mama, že už máš pri sebe hotové bábätko.
Môjmu som dala počas teh.asi 10krat ruku na brucho, keď malý kopol, nehovoril nic. A zrazu v siedmom mesiaci - to ONO tak kope?? 😄
Chlapom treba len povedať. Všetko. Aj to, ako sa cítiš, všetko vysvetľovať. Aj to, že máš strach, či budeš mať mlieko, že sa pôrodu bojíš - len mu všetko povedz, on nemá ako inak pochopiť, že ty nad iným ani nerozmýšľas poriadne. Keď budete o všetkom komunikovat, veľmi to prospeje, pretože po pôrode budeš ešte viac precitlivena a čakať, že pochopí tvoje nálady, únavu.. Nemá to odkiaľ a ako pochopiť, on tehotným nebol ani nebude a ani si o tom nebude čítať.. Veľa stastia

ivangeline
8. máj 2021

Nemala. Bol ohladuplnejsi. Skor teraz pri tretom.. nie je. :D

elizabet173
8. máj 2021

@makova333 súhlasím, nedávno tu paradoxne bola téma, že tehotnej ide na nervy, že každý rieši to, že je tehotná, tak si vyber.

makova333
8. máj 2021

@dskjhfdlkdjhl vidis, to mi nenapadlo 😀

luccija
8. máj 2021

Aké myslís požiadavky?veď buď konkrétna.Zena sa tehotenstvom a pôrodom veľmi zmení.Po pôrode nevie kde je sever ubolená, nevyspata mesiace... to ešte bude hádok😜...ber to tak, že si sa rozhodla byt mamou a to prináša veľa obetovania aj nepochopenia.Chlap Ta nikdy nepochopí nikdy...majú iné myslenie, cit, empatiu aj voči dietatu

sissy27
8. máj 2021

Má prispôsobiť komunikáciu a myslenie?? 🤯🤯🤯
Preboha veď je to živý človek so svojou povahou, citmi, emóciami, inteligenciou a nie robot, ktorého preprogramuješ podľa seba. Ak je xx rokov zvyknutý komunikovať a myslieť nejako a nebol v tom doteraz problém, tak prečo to má teraz meniť a o pár mesiacov asi zas inak, lebo už tehotná nebudeš tak budeš chcieť zas niečo iné?
Nerob zo seba pupok sveta a stred vesmíru, si len tehotná. Buď tou ženou, do ktorej sa zamiloval, ktorú si zobral za manželku a s ktorou sa rozhodol založiť rodinu.

petamich
8. máj 2021

prepac ale z tvojho prispevku absolutne nechapem v com je problem, co konkretne nechape? vola ta na 12 hodinovu turu, chce, aby ste sli robit paragliding, nechape, ze nechces ist na nocne posedy na srnky ...alebo chce praktizovat orgie...

mam par tyzdnov do porodu a nemam pocit, ze sa nieco zasadne zmenilo a ze mu niekedy nedopne, nuz stava sa nam obom, napr. sme sli na vikend na hory, rano si naivne myslel, ze dam 4 hod. turu povedala som mu milacik chod sam, ja uz taku nevladzem, siel na turu, ja na kofolu a ze so mnou neochka nad detskym oblecenim alebo ma zdravy rozum, ked pridem, ze je isto iste nieco nedobre (vystresovana prvorodicka)...obcas sice pod vplyvou hormonov schyta, lebo chudak nepochopi, ze mal vyskocit z postele a ist "do cukrarne pre ten kolac" ale skutocne si neviem predstavit co by musel robit alebo nerobit, aby som napr. ja napisala takyto status, obcas asi my sme tie, ktore pocas tehotenstva zbytocne prezivaju co by nemuseli a skor partner nechape

littlebubble
9. máj 2021

Nenapísala si nič konkrétne čím by ti on ubližoval, nechápal by niečomu.

Zato si ty napísala ako keby si trpela neviem čím a pritom si len na začiatku tehotenstva.Vzťah s dieťaťom od začiatku?

Neprežívaš to až priveľmi? Mám teraz tehotnú kamarátku a neberie sa takto vážne ako keby sa jej život zmenil hneď teraz.

Si tehotná, nie chorá.Všetko je o komunikácií.Ak nepovažuješ za dôležité absolútne nič len tehotenstvo tak o čom sa má s tebou akože baviť.

Ak mu nepovieš čo ti prekáža tak to nemá odkiaľ vedieť a ty sa tiež nemusíš tváriť ako keby si išla hneď teraz rodiť.

Nič v zlom môže ti byť zle, ale aspoň niečo by ťa zaujímať malo okrem tehotenstva.

jana_eyre_2
9. máj 2021

A akože chce od teba nejaké teraz nereálne veci? Ako cojaviem ťahanie 50kg stola, alebo výstup na lomnicak? V čom konkrétne tá nechápe? Nie je to náhodou len pocit, že ak mu povieš "hrozne mi je na zvracanie" tak nebeží hneď pre lavor a nepremýšľa s tebou na tým či to je z tehotenstva, alebo si sa len prejedla?

Pamätám si na prvé tehotenstvo, cítila som sa úplne inak (myslím že polovica mojich problémov bola spôsobená psychikou, ktorú som v tom čase mala z určiteho dôvodu slabu) a niekedy ma napadlo či to môj muž prežíva dostatočne somnou.. potom som si predstavila co by som vlastne od neho mala očakávať? Že sa bude rozprávať s mojím bruchom, masírovať mi nohy? Úprimne, ak by ho také čosi napadlo asi by som zavolala psychiatrovi.. je dosť neromanticky, (ja tiež) ale zato dobrý človek.. každé svoje dieťa miluje a najviac si ich začal užívať keď sa narodili, je výborný otec a pomáhal mi s každým bábätkom, keď bol doma.. kým boli v mojom bruchu, samozrejme ho zaujímal môj stav ale zase nebolo to tak, že by 95% času myslel na naše dieťa čo čakám..

Preto by bolo dôležité aby si napísala z coho máš ten dojem..

duduska25
9. máj 2021

Skor ty sa snaz nebyt prilis upistana aby si sa mu pocas tehotenstva nezhnusila chovanim. Sebalutost si nechaj na stavy po porode, ked budes mozno po sekcii, mozno pozasivana az za usami, bolave bradavky, navaly emocii z rozhadzanych hormónov a mozno uplakane dieta. Teraz si to maximalne uzivaj a neries stupidity.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre