Druhý pôrod

1 skúsenosť

Pri druhom pôrode nastávajúca mamička vie, čo môže očakávať. Nervozita a stres z nadchádzajúcej udalosti nebývajú tak veľké ako prvýkrát. Je väčšia možnosť sa na tento okamih pripraviť.

U veľa mamičiek prvý pôrod32 neprebehol priamo podľa predstáv, preto s druhým pôrodom prichádza ďalšia šanca veľa vecí prežiť znovu a možno aj lepšie.

Druhé dieťa so súrodencom

Druhé tehotenstvo

Neoddeliteľnou súčasťou druhého pôrodu je druhé tehotenstvo. Rovnako tak ako je pôrod jedinečná záležitosť, nemožno povedať, čo bude a nebude platiť v ďalšom tehotenstve.

Prvé príznaky21 na sebe mamička spozoruje väčšinou ešte skôr ako príde na rad tehotenský test1. Môžu sa vyskytnúť ranné nevoľnosti, aj keď ich v prvom tehotenstve nastávajúca mamička takmer nezaznamenala. Podobne je to s chuťami na rôzne potraviny a tiež pocit únavy môže byť rozdielny. Nemožno očakávať, že príznaky budú totožné ako v prvej gravidite.

Na brušku býva druhé tehotenstvo spravidla vidieť skôr. Je to následok ochablejších brušných a maternicových svalov. Svalová ochabnutosť môže tiež spôsobiť bolesti chrbta, a preto je dobré dbať na správne držanie tela a veľa odpočinku.
Svetlejšiou stránkou tejto záležitosti je fakt, že pohyby druhorodička ucíti spravidla už medzi 16. - 18. týždňom tehotenstva, samozrejme s ohľadom na uloženie placenty.

Pôrod

Pôrod32 u druhorodiček býva väčšinou jednoduchší vďaka pripravenejším pôrodným cestám, uvoľneným svalom v oblasti panvy a slabín. Záleží však aj na veľkosti plodu48. Ak je plod1 väčší ako prvé bábätko, môže byť druhý pôrod dlhší a bolestivejší. Nemožno preto tvrdiť, že prvá aj druhá doba pôrodná bude výrazne kratšia. Všetko záleží na veľkosti bábätka, zdravotnom stave mamičky a samozrejme aj na nečakaných udalostiach.

Ak si rodička túži splniť nenaplnené priania z prvého pôrodu, bude určite na mieste pripraviť si dôkladne pôrodný plán8 a celý ho prebrať s lekárom - pôrodníkom.

Súvisiace články

Viac o druhom pôrode na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20121104071143/http://www.mimi-klub.cz/radce-mimiklubu/tehotenstvi-a-...
  2. https://web.archive.org/web/20110327182847/http://www.tehotnezeny.cz/druhe-tehotenstvi/
  3. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/druhe-dite-na-ceste
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s druhým pôrodom

Máš skúsenosť s druhým pôrodom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
rebecca311o
13. jan 2014

Rozdiel medzi prvým a druhým pôrodom

Prajem každej mamine, aby mala minimálne taký dobrý pôrod, aký bol ten môj druhý :) Pri prvom to bolo tiež celkom v pohode, po tretej vyvolávačke v dvojdňových intervaloch sa to rozbehlo, od rána pol deviatej som rozdýchávala, no a pred treťou poobede malá už spievala :)

Myslela som, že aj druhý pôrod pôjde za pomoci vyvolávačky. Doktor povedal, že na termín to určite nebude, pretože malému sa ešte veľmi nechce. Veľmi sme chceli, aby sa malý narodil na termín 22.05.2013, pretože v ten deň má meniny moja nebohá starká a vždy som si vravela, že to ona nám ho posiela :)

Neuveríte, ale 22.05.2013 ráno o jednej som v polospánku zacítila, že asi mi odteká plodová voda, tak som vstala, obriadila sa, aj vlasy som si vyfúkala :-D Do pôrodnice som sa zaviezla sama, však nič mi nebolo :) Na príjem som prišla o tretej ráno. Doktor ma prezrel. Povedal, že hádam aj rodiť budem :) O pol štvrtej sa to začalo. Sem-tam ma čosi zabolelo, sem-tam nejaký nádych-výdych, začalo sa to stupňovať. O 04:45 som ešte písala partnerovi, že asi doobedu porodím, no a za 15 minút som počula ten najkrajší plač na svete :) Takže celkom bleskovo a hlavne v zdraví sme to zvládli :-D
10 poďakovaní