Pôrodnica Bratislava - Ružinov

12 skúseností

Pôrodnica Ružinov, oficiálne II. Gynekologicko–pôrodnícka klinika LFUK a UNB je jedna z troch štátnych pôrodníc v Bratislave.
Pôrodnica Bratislava - Ružinov

Pôrodnica patrí medzi najväčšie a najstaršie pracoviská UNB aj na Slovensku. Je to jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonavá tzv. Amniopatch („lepenie plodových obalov“ pri predčasnom odtoku plodovej vody ) aj intervenčné prerušenie patologických spojok („shuntov“) pri komplikáciách viacplodovej tehotnosti.

Kontakt

Univerzitná nemocnica Bratislava
Nemocnica Ružinov
II. Gynekologicko-pôrodnícka klinika
Budova nemocnice, 9. a 10. posch.
Ružinovská 6
826 06 Bratislava
Oficiálne stránky pôrodnice

Prednosta02/48 234 682
Primár02/48 234 630
Vedúca sestra02/48 234 210
Sekretariát prednostu02/48 234 349
Sekretariát primára02/48 234 535

Kde čo nájsť v nemocnici

Pôrodnica 9. posch.
Oddelenie šestonedelia 9. posch.
Novorodeneck oddelenie 9. posch.
Oddelenie pre patologickú graviditu 10. posch. - 10B
JIS 10. posch. - 10A

Predpôrodná príprava

 • Prednáškový cyklus pre budúce mamičky. Nie je potrebné nahlasovať sa vopred:
  • Každý prvý pondelok v mesiaci o 12:30 hod. Téma: Pôrod32 a šestonedelie (prednášku vedie lekár, gynekológ - pôrodník), zasadacia miestnosť, oddelenie 10B
  • Každý druhý pondelok v mesiaci o 13:00 hod. Téma: Epidurálna analgézia (prednášku vedie lekár – anestéziológ). Zasadacia miestnosť Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny na 1. poschodí nemocnice.

Prehliadka pracoviska pôrodnice

Prehliadky sa konajú každý utorok a štvrtok o 13.00 hod na 9. poschodí nemocnice. Je vhodné zavolať v deň prehliadky Mgr. Martine Letošiakovej 02-48234609 a objednať sa.

Tehotenská poradňa

Je vhodné navštevovať tehotenskú poradňu od 34. týždňa tehotenstva priamo v pôrodnici, najneskôr 4 týždne pred termínom pôrodu.

Pôrodné sály

K dispozícii sú 3 pôrodné sály a 1 nadštandardný box. Pobyt na nadštandardnom pôrodnom boxe je spoplatnený 100 Eur.
Pôrodnica Ružinov: Pôrod s MUDr. Rybanskou

Sprevádzajúca osoba pri pôrode

Pri pôrode je možná prítomnosť jednej sprievádzajúcej osoby. Služba je spoplatnená sumou 30 Eur.

Povinnosť platiť za sprevádzajúcu osobu pri pôrode vzniká už vstupom na pôrodnicu. Platba sa uhrádza vopred prostredníctvom referátu platených služieb. Ak sa pôrod skomplikuje a sprevádzajúca osoba musí opustiť priestor, poplatok sa nevracia. Ak takáto osoba do priestoru pôrodnice nevstúpi z rôznych dôvodov vôbec, má nárok na vrátenie poplatku.

Epidurálna analgézia

Za epidurálnu analgéziu sa platí suma 152 eur. Poučenie prebieha na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Poučenie, ktoré tam pacientka obdrží, si treba vziať k pôrodu.

Výber pôrodníka, výber operatéra

 • výber pôrodníka 300 Eur
 • výbe roperatéra 275 Eur.

Poplatok sa hradí prostredníctvom referátu platených služieb v nemocnici.

Nadštandardné izby

K dispozícii sú 2-lôžkové klimatizované izby. Izby boli zrekonštruované v júli 2012. Každá izba má vlastné sociálne zariadenie (WC, sprcha), TV a klimatizáciu.

Cena za posteľ v dvojposteľovej nadštandardnej izbe je 18 eur za noc. V prípade voľných kapacít je možná rezervácia celej izby a pobyt so sprievodom (40 Eur/noc).

Strava je podávaná priamo v izbách. Nadštandardná starostlivosť sa na oddelení šestonedelia týka taktiež novorodencov1 – edukácia o dojčení11, pomoc laktačných sestier, edukácia starostlivosti o novorodenca diplomovanou sestrou.

Čo si priniesť do pôrodnice

 • Potrebné dokumenty
  • karta poistenca
  • identifikačná karta (občiansky preukaz)
  • tehotenská knižka2
  • výsledky posledných vyšetrení, eventuálne lekárske správy od iných lekárov týkajce sa tehotenstva
  • v prípade záujmu o epidurálnu analgéziu - poučenie z Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, výsledky krvných testov („odbery“)
  • doklady o zaplatení nadštandardných služieb ako napr. prítomnosť otca pri pôrode32
 • Osobné veci
  • hygienické potreby
  • dojčenské podprsenky 1-2 ks
  • župan
  • vložky do dojčenskej podprsenky
  • prezúvky, ponožky
  • prezuvky do sprchy
  • odsávačka mlieka podľa uváženia
  • "šestonedielske“ nohavičky podľa uváženia

Šperky a všetky ostatné cenné predmety sa odporúča ponechať doma.
Informácie, čo treba vziať pre bábätko, sú na podstránke Novorodeneckého oddelenia.

Máš viac informácií alebo fotky z tejto pôrodnice. Napíš nám a pomôž nám tak rozšíriť tento Wiki článok.

Súvisiace články

Viac o pôrodnici Bratislava - Ružinov na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.unb.sk/ii-gynekologicko-porodnicka-klinika-lf-uk-a-unb/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodnicou Bratislava - Ružinov

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Bratislava - Ružinov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
llubi
25. feb 2019

100% spokojnosť

Ja doteraz spomínam pôrod v Ružinove s úsmevom. Na pôrodnej sále som sa cítila veľmi dobre. Ako v obývačke. Pôrodná asistentka super, volala sa Píšová a pani doktorka Kunochová úplná topka. Boli perfektné. 100% spokojnosť vďaka nim som to zvládla.
 • Super tím na pôrodnici.
 • Milé a ústretové sestričky.
 • Široký výber jedla. Dalo sa v pohode vybrať a dobre najesť.
 • Dostupné hygienické pomôcky na šestonedelí.
0 poďakovaní
101001228
19. feb 2019

Prirodzený pôrod v Ružinove

Ja som 4.deň po pôrode. Pôrod viedol MUDr. Záhumenský, chodila som k nemu do poradne. Samozrejme, môžem len odporučiť. Prvé dieťa sekciou pred 2 rokmi na Antolskej (nepostupujúci pôrod), druhé som porodila za 4,5 h od prvej kontrakcie doma, 2 hodiny v pôrodnici. Veľa práce so mnou nemal, ale rodila som prirodzene, v polohe na boku, bez epidurálky, bez nástrihu hrádze, bez poranenia. Dieťa hneď položené na moje brucho, partner strihal pupočníkovú šnúru, spontánny pôrod placenty, dieťa priložené k prsníku, vzali mi ho potom asi na min. len ho utreli. Dve hodiny sme takto ležali na pôrodnej sále všetci spolu. Krásny zážitok. Najviac som, ale vďačná za Aniball, mal by byť povinnou predpôrodnou prípravou. Dieťa som vytlačila na 2x a po presunutí na izbu som už sedela, hýbala sa, fungovala, akoby som vôbec nerodila. Tak dúfam, že môj zážitok niekomu pomôže. 💙
7 poďakovaní
renci777
27. jún 2018

Moj pôrod v júni 2018

Ležala som najskôr na gynekologickom oddelení na 10B - úžasné sestričky, mala som pocit, že sú stále v práci, ale vždy s úsmevom na tvári odpovedali častokrát na moje stupídne otázky vystrašenej prvorodičky. :)
Taktiež lekári, zajímali sa, riešili. A tiež sa veru nenudili. Samotný pôrod trval hodinu a pol, viedla ho MUDr. Kozolková, ktorú som mala zazmluvnené. Pôrodná asistentka mi urobila takú fajn=u náladu, že som sa vôbec ani nebála. Oslovila a krstným menom, že ideme na to a už sa diali veci. Pustili mi plodovú vodu, vysvetľovali, komunikovali. Celý čas bola na sále super atmoška. Potom prišiel anesteziológ, že ideme na epidurál. No ja už som mala také kontrakcie, že sme to nakoniec ani nestihli a malička bola do 30 minúť na svete. Po pôrode mi malú hneď dala pani doktorka na hruď. Mala som ju tak asi 15 minút, no nakoľko som potrebovala veľké šitie a museli mi dať niečo proti bolesti, tak mi maličkú zobrali. Nakoľko som bola omámená počas šitia. Čo sa týka kontroly pediatrom, tak manžel bol celý čas pri tom. Nakoniec ma previezli na oddelenie, manžel bol ešte asi dve hodiny so mnou. Potom mi sestrička pomohla vstať a ísť na wc a tiež sa pýtala či chcem do sprchy. Do rána ma pravidelne kontrolovali a ráno som bola už s maličkou. Takže za mňa 10/10. Len odporúčam.
5 poďakovaní
lauri00
30. nov 2017

Niečo áno, niečo nie

Prišla som do Ružinova o 4:30 ráno. Pani sestrička neskrývala “nadšenie”, nedovolila môjmu mužovi ani odniesť mi tašky. Potom som musela byť cca hodinu alebo dve na chodbe, kým nám nepripravili pôrodnú sálu. To je tam bežné a podľa mňa dosť nepríjemné, pre ženu v bolestiach, ktorej nezostáva nič iné len sa prechádzať po chodbe (ešte sa da ísť do sprchy a na záchod, ak sú voľné, ale žiadna výhra). Po príchode na sálu to už bolo lepšie, po prasknutí vody pustili muža, to už bolo fajn.

Čo sa týka personálu, pôrodná asistentka bola veľmi milá, pomohla mi zvládnuť to lepšie, rodila som u dr. Križka, ktorého som mala zazmluvneného, skvelý úžasný doktor, vďaka nemu som nemala žiadne obavy. Celkovo nemocnica nič moc, ale vďaka správnym ľuďom je moja skúsenosť pozitívna, a kvôli Križkovi by som tam išla zas :)
0 poďakovaní
misinka0611
11. nov 2017

Recenzia

Rodila som 12.09.2017

Keďže som prenášala, na 8. deň po termíne pôrodu som bola hospitalizovaná na 10tom poschodí (oddelenie gynekológie) na vyvolanie pôrodu.

Po vyšetrení doktorka skonštatovala, že som otvorená na 5-6 cm, takže idem hneď dole na prepichnutie plodovej vody a rodiť na 9. poschodie.

Pôrod trval od 12:00 , cca do 18:40, kedy sa malý narodil. Pôrod prebiehal v poriadku, až ku koncu nastali komplikácie. Malému klesali ozvy a hrozila hypoxia ( udusenie ). Bol privolaný prednosta Záhumenský, aby rozhodol, či pôjdem cisárskym alebo nie. Rozhodol, že nie (ani sa nečudujem, je známy tým, že prirodzene a len prirodzene). Ako odišiel, doktorka ma vyšetrila a skonštatovala, že to nie je na tlačenie ( malý sa dusil), druhá ma nastrihla, že už je a vybrali vákuovú pumpu (ľudovo povedané zvon). Malý sa narodil s kefalhematómom na hlave “vďaka“ zvonu a sme sledovaný na neurológii. Ja som si nemohla celý pobyt v nemocnici ( 6 dní ) sadnúť, hemeroid ako svet a skoro som odpadla v sprche.

To, či rozhodol pán prednosta správne si už každý povie sám :)

Oddelenie šestonedelia: Bola som na štandarde. Strava mi nechutila a aj keby bola dobrá nezjem, keďže sedenie bolo pre mňa utrpením. Sprchy, dalo sa, no chýbali drobnosti v nich, ktoré by ženám veľmi po pôrode pomohli (stolička pri každej sprche, záves na každej sprche, ženy sa pre mydlo musia zohýbať na zem, čo po pôrode je nebezpečné, samozrejme ak si nechytíte sprchu so stoličkou, ktorá bola jedna). Teraz prebieha rekonštrukcia celého oddelenia, tak verím, že tieto veci vychytajú :)

Malý mi chudol dosť, nikto ma neinformoval, až som sa musela spýtať ako je na tom s váhou a až potom začali prikrmovať, takže treba sa pýtať a pýtať. Ináč boli sestričky v pohode, nemali problém vysvetliť len sa treba pýtať, veď aj o tom kefalhematóme som sa dozvedela, až keď ma prepúšťali. Nabudúce budem múdrejšia.
0 poďakovaní
veve10
7. nov 2017

2 rôzne pôrody v Ružinove, žiadna zmena, stále ok

V Ružinove som porodila obe moje deti. Prvé v 2010 prirodzene, druhé 2017 sekciou. Oba razy som mala zazmluvnenú tú istú pani doktorku, s ktorou som bola spokojná a oba razy jej zhodou okolností asistovala tiež tá istá-už staršia-pani doktorka, známa to firma.

Prvý pôrod bol pre mňa v podstate príjemný zážitok. Na poslednej preventívke týždeň pred oficiálnym termínom pôrodnička zistila, že som otvorená na 5-6cm, už ma domov nepustili. Manžel mi šiel po veci. Žiaden klistír, žiadne holenie, prezliecť do erárneho a šup na monitor. Okrem mňa tam nebola žiadna mamička, panovala veselá atmosféra. Síce mi dali niečo na uvolnenie krčka z čoho mi neskutočne opuchla nosová sliznica a z čoho som sa cítila ako po požití psychotropnej látky (červené oči, strašne sa mi chcelo spať), ale pohoda.

Ležala som ospalá na posteli, kontrakcie som údajne mala mega, ale nič som necítila. Manžel bol celý čas so mnou. Chodili sa na mňa raz za nejakú pol hoďku pozrieť, pichli mi epi (to fest bolelo) a keď prišiel čas (my sme sa rozhodli kedy-lebo otvorená som bola dosť, len voda mi nepraskla), pôrodnička praskla vodu, mne nabehli konské kontrakcie, 3x som zatlačila a krásavec bol na svete. Bonding nerobia, dieťa ukážu, asi na sekundu priložia a odnesú - čísla a dodržiavanie predpísaného postupu má prednosť... Zrejme aj z nejakého dôvodu, inak by tam bol totálny chaos. 2 hodiny po pôrode som si musela tlačiť na brucho z dôvodu zavinovania maternice. To bolo strašné - bola som strašne unavená a ospalá, musel ma striedať manžel, nechápem prečo tam nemajú nejaké vrecká so závažím.

Druhý pôrod 2017, sekcia z dôvodu dieťaťa koncom panvovým. Veľmi ma však rozhádzal prednosta, ktorý na poslednú chvíľu pred pôrodom prišiel ako veľká voda a povedal, že on by sa dieťa pokúsil v bruchu otočiť, že sa to dá, že s tým majú dobré skúsenosti v neviem akej krajine a "že on by svoje dieťa sekciou v živote nerodil, lebo je dokázané, že to má negatívny vplyv na jeho vývoj". Potom vstal a povedal "rozhodnite sa". Tak tou vetou o sekcii ma úplne zabil, roztriasla som sa a rozplakala a ešte JA sa mám rozhodnúť? Rozhodovala som sa 2 hodiny. Nakoniec to bola sekcia.

Opäť pohodová atmosféra na sále, hrala hudba, anestéza opäť bolela, celé to bolo strašne nechutné (nevedela som, že je pri tom tak na vracanie a to ako vám je také 2 hoďky po sekcii radšej ani nebudem písať), proste nepochopím ženy čo to podstupujú dobrovoľne, ale ináč tip top urobené. Mimochodom, dieťa malo pupočník omotaný 2x okolo krku. Nechcem si predstaviť kde by ho chúďa malo ak by ho v bruchu otáčali, ako chcel Záhumenský. :-(

Šestonedelie (bez naštandardu) je peklo. Aspoň bolo v 2010, v 2017 sa mi podarilo dostať na nadštandard, čo tiež nebolo nič extra. Sestričky ako roboty, až na jednu "pani bachárku", na tú snáď nezabudnem do smrti. Čiernovlasá, myslím, že je tam už pojem. Ale uznám jej jednu vec, bola síce strašná mäsiarka (kričala a bola aj fyzicky hrubá), poradila mi však na naliate opuchnuté zatvrdnuté prsia kapustné listy. Zachránila ma tým (o tom, ako mi ich zmrazené doslova "narazila" na boľavé prsia, radšej pomlčím).

Najhoršie sú na oboch oddeleniach (štandard aj nadštandard) toalety, upratovanie, respektíve špina, doslova odporné jedlo a nulové, ale naozaj NULOVÉ poradenstvo ohľadom kojenia. Odskákala som si to poriadne pri prvom dieťati a pri druhom, už múdra som videla ako ženy trpeli, nevedeli, tápali a sestričky naďalej ako roboty dali UM, dali správne odgrgnúť, povedali "do široka pusinku, nemôže vám cmukať" a vybavené. Ja som tam laktačnú poradkyňu nikdy nestretla, tak neviem kedy chodí.

Kamarátkam čo rodili na Kramároch sa válali pri pôrode vždy po bruchu a manuálne rozťahovali "tam dole", nástrih bola rutina. Mne sa nikto neválal po bruchu, nič nerozťahovali, nástrih nebol (ani roztrhnutie, robila som Kegelove cviky a masáž hrádze o dušu).

Takže Ružinov odporúčam, len si zistite od skúsenej laktačnej tipy na dojčenie a hlavne starostlivosť o bradavky ešte v pôrodnici.
1 poďakovanie
slunce3
21. sep 2016

Môj perfektný pôrod v Ružinove

Prvú dcéru som tu rodila, tak aj bráška som tu chcela rodiť, hlavne pre blízkosť.

V tehotenstve som cvičila s anibalom. Nemala som zazmluvneného lekára, bola som na štandarde, z dôvodu, že slnko tam svietilo len doobeda, cca do 11 hod.

Rodila som 9.7.2016. Doma som mala nepravidelné kontrakcie od tretej ráno. Slabé, také ako sú bolesti pri menštruácii. Dala som si vaňu. Bola som dva dni po termíne. Bolesti neprešli, odišla hlienová zátka, stiahla som si do mobilu merač kontrakcií. Okolo 8 boli už každé 3-4 minúty.

Tak sme sa pobrali do pôrodnice, o 9 ma prijali, dali ma na monitor, skonštatovali, že som mala pravdu s tými kontrakciami, poslali manžela zaplatiť poplatok a pustili ho dnu.


Kontrakcie trošku zosilneli. Pôrodné sestry sa ma každú chvíľu pýtali, ako mi je. Keďže som bola vyškerená ako lečo, chodbou sa ozýval rehot.

Netušila som, že ďalšie ženy sú vo vzdychárni, keď som tam nabehla s úsmevom od ucha k uchu a nezastaviteľným rehotom. Štyri na mňa pozerali, či som normálna.

Okolo 10 ma dali zase na monitor, to už boli kontrakcie silnejšie, ale v pohode. Sestričky sa ma pýtali, či to vôbec cítim, keď som taká vyškerená. Vravím, že hej, ale pohoda. Bolesť mi nevadí, viem ju ovládať.


O 10:50 pustili vodu, prišli 3 kontrakcie, jedna horšia ako druhá, ale pohoda, zvládnuť sa to dalo. Vypýtala som si diaľkové od klímy, lebo bolo asi 300 stupňov a pohár na vodu. Vypeckovala som klímu, postavila sa pod ňu a pila. Na tretiu kontrakciu vravím manželovi, že nech už volá pôrodníčku. 😂

Vyliezla som na stôl a na ďalšiu kontrakciu bol malý vonku na 2 zatlačenia. Ešte pred tým som doktorke vravela, že nechcem nástrih, že som cvičila s balónikom, chvíľku sme sa o tom rozprávali, no malý išiel tak rýchlo, že pani doktorka by to ani nestihla.

Trošku ju to oprskalo na hlavu, malý sa narodil 11:05 s obvodom hlavy 36 cm a 4158 g. Šitie bolo len kozmetické, aj to len 3 stehy.

Bola som hladná a hneď som sa pýtala, či mi nechajú obed. Malého mi podala, vzala som si ho, dala som ho na seba a s manželom sme si ho užívali asi 10 minút, nakoľko bola v tej dobe antolská v prerábke, tak tu sa rodilo ako na páse.

Nevadilo mi to. Povážili, pomerali, pofotili a odniesli ma na chodbu. Tam sestričky chodili, úplne boli zlaté, či nám niečo netreba.

Tri hodiny po pôrode som sedela, behala, skákala na tú posteľ, lebo ja som malinká, večer som sedela v tureckom sede už.

S kojením problém nebol, na vizite ma po prvom dni len preleteli, že aj tak tam nemám poranenia. Pri stravovaní sa chodilo dopredu, vždy som si tam hopkala a každý sa ma pýtal, že či som rodila. Bolo to super.

Týždeň po pôrode som sa vozila na bicykli. Mne sa rodilo super a štandard by som nedala, sestry na gynekológii, aj na detskom boli super. Je pravda, že od gynekologických sestier som nič nepotrebovala. Ale detské boli perfektné tiež. Malý mal silnú žltačku, tak sme boli dlhšie a bol vzadu pod lampu. Nosili mi ho na kojenie, neverili, že len kojím, vždy si cucol 70 ml. Na to, že mal žltačku, tak pýtal jesť veľmi často.

Vychválili nás tam, že sme vzorní a ja som im vravela, že taký super pôrod by som každej dopriala. Ale je pravda, že za veľa vďačím cvičeniu s anibalom, aj malým poraneniam, ale hlavne k tej pohode. Paráda.
3 poďakovania
petkakika
27. mar 2016

Pôrod profi. Šestonedelie veľké sklamanie

Môj pôrod som absolvovala v Ružinove v júni 2015. Teraz s odstupom času sa utvrdzujem v tom, že si ju druhykrát nezvolím.

Pôrodníka som mala vybratého a celý team pri pôrode bol super. Pomáhali a aj vďaka ich trpezlivosti som napokon porodila prirodzene, hoci viackrát hrozil pôrod sekciou.

Epidurálku vpichli včas a odborne a tak som mala príjemný pôrod, až na stresy kvôli sekcii.

Ušiel sa mi nadštandard. Nie som náročná a vyhovoval mi. Žiadna sláva, ale aspoň bolo wc a kúpeľňa na izbe a jedlo nosili na izbu. Výhodou bolo aj to, že sme boli len dve.

Oddelenie šestonedelia opíšem, ako som to zažila pri mojom boji s dojčením.

Upratovanie na izbach slabé. Odfláknuté.
Slabá až žiadna inštruktáž sestier ohľadom starostlivosti o novorodenca (iba mi narýchlo ukázali prebaľovanie a neskôr kúpanie).

Slabá empatia a záujem pomôcť matke, ktorá je pod vplyvom hormónov ešte citlivejšia.
Mala som problém s dojčením (malý sa nevedel pricucnúť) a len vďaka internej laktačnej poradkyni (bola tam jedna na celú pôrodnicu a len v určité časy) a jednej sestre, ku ktorej som chodila na profylaxiu som aj dojciť začala (sama som veľmi chcela a dojčím už viac ako 9mesiacov, hoci mi jedna sestra do tváre odvrkla, že, "s týmito prsami dojčiť nebudete"!!!).

Odfajkli si, že poučená a vybavené. Tak fungovali žiaľ všetky sestry, na ktoré som natrafila. Nikto sa nezaujímal.

Pozitívne hodnotim to, že bábätkä dokrmujú výlučne striekačkou, vďaka čomu si nezvyknú na fľašu.

Pre mňa osobne to boli najhoršie dni v mojom živote. Zažila som si tam, ako na mňa zvyšovali hlas, odvrkávali, nemali záujem pomôcť, stresovali ma, vynadali mi, prečo som hento alebo tamto a pritom som bola prvorodička, ktorá očakávala pomoc. Podotýkam, že vždy som bola slušná na rozdiel od nich.

Cítila som sa každý deň ponižovaná a ako v nejakej škôlke, kde má človek poslúchať a rozpravujú sa s ním ako s dieťaťom. Môj každý deň bol o plači a nádeji, že nás snáď čoskoro pustia. Našťastie sme sa dostali von o 4dni.

Preto by som si pôrodnicu už nevybrala :-( Škoda, lebo pôrodný tím je super a odborný.

Ak máte ideálne prsia na dojčenie, možno by ste si tam toto všetko nezažili. Ale ten odpor k práci zo strany sestier by bol citeľný aj tak.
8 poďakovaní
bambibee
16. dec 2015

Spokojnosť skoro na 100%

Ja som rodila plánovanou sekciou, kvôli zlej polohe malého. Prístup lekárov aj sestier na sále bol profesionálny, veľmi milý, upokojujúci, všetko vysvetlili, po operácii malého aj priložili. Odrodil ma MUDr Chuda, nemala som ho zazmluvneného. Každý deň ma chodil kontrolovať, aj stehy som si išla k nemu dať vybrať- milý, pozitívne naladený, jazva sa mi krásne hojila. Keď ma odviezli na izbu, doniesli hneď malého a aj manžel bol s nami 2 hodiny.

Na izbe sa starali vynikajúco, mala som silné bolesti a sestričky boli vždy ochotné pomôcť. Na šestonedelí ohľadom podpory laktácie poradili niektoré, ale väčšinou každá sestrička mala iný názor. Ale máloktorá sestrička bola nepríjemná. Jedine hygiena na toaletách a v sprche je v zlom stave, ale za to nemôže personál lekárov a sestier. Mliečko dávali od iných mamičiek, ktoré mali nadbytok (mne sa tvorilo neskôr kvôli sekcii).

Isto pôrodnicu odporúčam.
2 poďakovania
jennyska
31. okt 2013

Můj porod v porodnici Ružinov

U porodu jsem měla svého nasmlouvaného lékaře, který je zároveň i mým gynekologem a jak on, tak i celý personál při porodu (od monitorů, po porodní box) byl milý a profesionální. PA byla skvělá, hodně věcí mi vysvětlovala přímo na místě, proč se daná věc děje, k čemu je to dobré, apod. Dalo se to vnímat, protože porod s epidurálem je procházka růžovým sadem a doslova zážitková forma :-) - teda aspoň v mém případě.

Maličký se narodil docela rychle, v 10.hod jsem dostala vyvolávací tabletku, kolem 13.00 mi až na potřetí napíchli epidurál (to doteď odnáší má záda) a v 16.08 se na 4. kontraci koukl malý poprvé na svět. Celá péče 2 hodiny na porodním boxu byla fajn. Došla sestřička, malého mi přiložila (v tomto jediném jsem chtěla, aby mi ho přiložili hned po porodu, ale nevyšlo to a donesli mi ho až po vážení, měření, což bylo asi 45minut - netuším proč ) nechali nás tam i s manželem a až bylo vše připraveno k převozu na nadstandardní pokoj, odvezli mě a manžel i tam mohl na chvíli se mnou.

Syna mi sestřičky dovezly po večeři, což bylo asi kolem 20.00 hod., spinkal, byl zlatý, spokojený. Na druhý den ale začaly problémy s kojením, kdy se mi nerozběhlo mlíčko, které se mi bohužel rozběhlo až po nasazení benediktu a senovky v domácí péči za asistence laktační poradkyně. Sestřičky malého neměly problém dokrmit stříkačkou MM a když už nebylo, sáhly po UM. Vždy mi ale řekly, o jaké mlíčko jde. Celkově byly skvělé jak dětské sestry, tak ženské sestřičky, prostě úžasný tým lidí, který nemá problém poradit, pomoci apod. :-) Jen možná škoda, že stále slouží v porodnici “sklo” a za ním jsou miminka příbuzným ukazována, tudíž nemohou za dětmi dovnitř na oddělení nebo na pokoj.

V případě dalšího porodu budu volit tuto porodnici určitě znova, protože tam vše bylo fajn. Mám z něj fajn zážitek a těším se na další. :-)
2 poďakovania
magimary
22. okt 2013

Pôrodnica Ružinov vtedy a teraz.

V Ružinove som rodila už 3x (2x pred desiatimi a deviatimi rokmi a tretíkrát presne pred polrokom). A hoci som bola každý raz vlastne spokojná, predsa prešla pôrodnica veľký kus cesty. ;-)

Samozrejme najrelevantnejšie informácie sú tie najčerstvejšie, tak sa viac venujem najmä tým;

Počas pobytu v pôrodnici som ležala pred pôrodom aj na gynekologickom oddelení /10.posch./, a samozrejme potom aj na odd. šestonedelia. A chcem oceniť všetko a všetkých, s čím a s kým sme tam počas týždňa prišli do styku. Všetko tam bolo v poriadku, nikdy nám nič materiálne nechýbalo (vložiek, podložiek, nočných košieľ, oblečenie pre miminká, plienok...všetkého bolo nadostač. Strava na nadštandarde bola na výber zo 4 druhov).

Personál bol tiež výborný. Ak je človek k nim normálne ľudský a slušný, oni všetci sú takí istí. Postarajú sa aj v ťažkostiach a kompikáciách, majú záujem, neodpinkajú vás (je jedno, či lekári, či sestry - teda aspoň ja som mala šťastie len na takýchto výborných ľudí... a to všade, či to bolo na štandarde, nadštandarde, na pôrodnici...fakt sme sa nestretli so žiadnym zlým prístupom, či neochotou, práve naopak-boli empatickí a nápomocní)... Ak mi niečo chýbalo, alebo som niečo potrebovala, vždy som si vypýtala, opýtala som sa, NIKDY mi nikto na nič neodvrkol, ale vo všetkom, čo mohol, pomohol... Ja som tam dokonca mala takú epizódku - akoby taký kolaps a sestričky tam okolo mňa lietali a behali a nepohli sa odo mňa, akoby som bola neviem aký VIP klient (a to som teda rozhodne nebola :-N ), urobili okolo mňa taký servis, že mi sánka padala...fakt nemôžem povedať nič zlé, lebo by som klamala...

Moja špeciálna vďaka a úcta patrí skvelému lekárovi, ktorí sa o nás staral pošas celého tehotenstva i pôrodu. Je to obetavý, príjemný, vysoko ľudský, empatický a láskavý Človek MUDr. Marek Dráb, Csc.

Dovolím si pripojiť aj zopár odpovedí na najčastejšie otázky ohľadom mojich skúseností z Ružinova:
-cena za nadštandard-cca 20€/deň bez pár drobných
-vo vnútri nadštand. izieb to vyzerá pekne-je to novovymaľované, návliečky sú farebné, postele nepoškodené, výbavou izby je aj TV, aj klima, samozrejme WC so sprchou (pekne vykachličkované-domácky, nie nemocnične), akurát, čo tam chýba - tak nejaká skriňa na veci, ale zase tie 4 dni sa dajú prežiť aj bez nej ;-)
-izba je pre dve mamičky (ale môžeš si zaplatiť aj obe miesta a byť tam s mužom, ale potom je to oveľa drahšie a musia mať voľné miesto - čo zase často nemajú)
-partner pri pôrode - so mnou bol manžel vždy od začiatku až do konca (a to som mala dva dlhé pôrody)

A na záver si neodpustím stručné porovnanie toho, ako to bolo v Ružinove pred desiatimi rokmi a ako je to teraz:
Ja som asi najviac ocenila, že v tejto pôrodnici konečne pochopili, čo je pre miminko a maminku dôležité...
- že ho netreba hneď po pôrode takmer "vysterilizovať" (a že ani nekúpu každý deň, nevážia), ale stačí len zotrieť a priniesť /také voňavé po plodovej vode/ k mame, lebo to je 1000000x dôležitejšie (pre oboch, aj mamu, aj babulinko) ako čistota...
- a že ho tam nechajú celý čas s nami a nepchajú ho do inkubátora (ak to nie je nevyhnutné),
- že pôrodné stoly sú mäkké, tapacírované a široké... (predtým boli tvrdé, studené, úzke - na to, že som tam ležala vyše 16hod. to bolo ozaj hrozné),
- že mi nevyviazali nohy remeňmi atd...

...a aj vďaka týmto zmenám som mohla prvýkrát vo svojom živote zažiť niečo, čo ovplyvnilo celý môj popôrodný stav, zotavovanie a vlastne aj život s mojim malinkým uzlíčkom:

Môj malý Zázrak mi priniesli hneď po narodení k pôrodnému lôžku, nebol okupkaný - bol nádherne voňavý od plodovej vody x-) a viac ho neodniesli (!). Bol stále so mnou a s manželom. Počas toho, ako bol s nami ho sestrička občas - asi každých 30min. - prišla monitorovať - skontrolovala, či mu neklesá teplota, pulzy, kyslík a zase odišla.

Toto, čo som mohla zažívať tie dve hodiny na sále (v pôrodnom boxe) som ešte NIKDY nezažila! Pretože mi vždy deti zobrali hneď do inkubátorov na dve hodky - že na zohoriatie a priniesli ich až okúpané a tak som NIKDY doteraz necítila, ako voní bábätko od plodovej vody, pričom táto vôňa znamenala obrovskú pečať do môjho vnútra a táto pečať mala takú silu, že ma vyslovene postavila na nohy (po veľmi náročnom a dlhom pôrode) a súčasne mi dala asi najsilnejšie puto, ktoré som takto ešte nikdy necítila... taký malý úkon a tak veľa dokázal... a myslím, že Malinký to vnímal rovnako x-). (ani jeden z mojich chlapcov si nepotiahol toľko vzácneho kolostra ako práve Malinký a aj kojenie s ním je teraz neporovnateľné oproti starším chlapcom).

A takto sme boli spolu celý čas x-) :
7 poďakovaní
lubiduch
10. sep 2013

Spokojnosť s pôrodom, aj na oddelení šestonedelia.

Rodila som v Ružinove rok dozadu. Lekára som si neplatila (rodila ma službokonajúca lekárka MUDr. Oťapková). Pôrod prebehol príjemne, mám na to pekné spomienky. Bonding mi umožnený nebol (dieťatko nebolo úplne v poriadku, muselo ísť na pozorovanie, neviem teda ako to je za iných okolností). Otecko bábätka bol za poplatok pri pôrode, prebehlo to v pohode, on dokonca videl dieťatko skôr než ja a priniesol mi ho on :-) Sestrčka nás ochotne fotila :-)))

Sestričky na oddelení boli milé, nadštandard nebol možný (v tom čase sa prerábal), strava mne chutila :-)

Detské sestry sa mi snažili pomôcť s kojením, dokrmovanie je tam len prostredníctvom striekačky, aby si bábo nezvyklo na fľašu. Dokrmujú prvý deň len glukózou, prípade ak majú prebytky materského mlieka a potom tuším po 48h aj Nutrilonom.

Zvyknú prebytočné mliečko dávať iným detičkám, aj náš také dostal, veľmi mu pomohlo s nabehnutím trávenia a keď sa mi rozbehla laktácia, aj ja som nechávala tam mlieko pre iné deti. Asi to je bežná prax a prišlo mi to výborné.

Detičky kúpu sestričky na oddelení (prípadne na 1 dieťatku ukážu viacerým maminám). Dávaju 4 ks plienky na deň. Oblečenie pre deti je erárne. Vložky pre maminy neobmedzený počet. V prípade potreby majú k dispozícii elektrické odsávačky (netreba brať vlastnú). Návštevné hodiny sú síce dané, ale nikto nemal nič proti, ak tam boli návštevy aj v iný čas.
7 poďakovaní