Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pôrodnica Bratislava - Ružinov

Pôrodnica Ružinov, oficiálne II. Gynekologicko–pôrodnícka klinika LFUK a UNB je jedna z troch štátnych pôrodníc v Bratislave.
Pôrodnica Bratislava - Ružinov

Pôrodnica patrí medzi najväčšie a najstaršie pracoviská UNB aj na Slovensku. Je to jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonavá tzv. Amniopatch („lepenie plodových obalov“ pri predčasnom odtoku plodovej vody2 ) aj intervenčné prerušenie patologických spojok („shuntov“) pri komplikáciách viacplodovej tehotnosti.

Pred pôrodom

Prehliadka pôrodnice
Predpôrodné kurzy a prehliadky
Tehotenská poradňa
Vlastný pôrodný plán
Baby Friendly nemocnica

Vybavenie a možnosti pôrodnice

Štandardné pôrodné sály/boxy
Nadštandardné pôrodné sály/boxy
Štandardné izby pre šestonedelie
Nadštandardné izby pre šestonedelie
Sprievodná osoba pri pôrode
Možnosť ubytovať sprievodnú osobu
Zazmluvnenie konkrétneho pôrodníka/operatéra/asistenta

Prvá, druhá a tretia doba pôrodná

Voľba polohy pri pôrode
Voľný pohyb po oddelení pri pôrode
Epidurálna analgézia
Iné prostriedky na úľavu
Cisársky rez
Dotepanie pupočníka

Novorodenec

Perinatologické centrum
Bonding po pôrode
Rooming-in systém
Laktačná poradňa na šestonedelí
Dokrm umelým mliekom na šestonedelí v prípade potreby

Prehliadka pôrodnice

Každý utorok a štvrtok o 13:00 prebieha prehliadka pôrodnej sály a oddelenia šestonedelia. V prípade záujmu sa v deň konania prehliadky telefonicky informujte na tel. čísle: 02/48234609.

Tehotenská poradňa

Je vhodné navštevovať tehotenskú poradňu od 34. týždňa tehotenstva priamo v pôrodnici, najneskôr 4 týždne pred termínom pôrodu.

Predpôrodné a popôrodné kurzy

 • Každý 1. pondelok v mesiaci
  • pôrod a šestonedelie, začiatok o 13.00 v zasadacej miesnosti II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky. (prednášku vedie gynekológ - pôrodník)
 • Každý 4. pondelok v mesiaci
  • príprava na dojčenie a praktické rady, začiatok o 13.00 v zasadacej miestnosti II. ženskej kliniky na 10. poschodí. (prednášku pod zástitou UNICEF vedie certifikovaný odborník)
 • Každý utorok a štvrtok v mesiaci
  • prednáška o PEDA24 ("epidurálke" k pôrodu) 13-13.30hod. v zasadačke v priestoroch nemocničnej polikliniky - číslo dverí 1076 (prednášku vedie anestéziológ)
 • Každý 3. pondelok v mesiaci
  • starostlivosť o novorodenca1 a dojčenie, začiatok o 13.00 v zasadacej miestnosti II. ženskej kliniky na 10. poschodí. (prednášku vedie novorodenecká diplomovaná sestra)
 • Profylaktické cvičenie a plávanie pre tehotné ženy je organizované Fyziatricko-rehabilitačným oddelením (FRO). Budúce mamičky sa prihlásia (po odporučení gynekológom-pôrodníkom a vystavení výmenného lístka na FRO, č. dverí 10.

Pôrodné sály a boxy

Pôrodnica má 3 samostatné pôrodné sály. Bezdrôtový monitoring rodičiek a plodu umožňuje neustály zdravotnícky dohľad prostredníctvom centrálneho monitoru. V tesnej blízkosti pôrodnice sa nachádza operačná sála.

Štandardné a nadštandardné izby šestonedelia

Moderne zrekonštruované oddelenie šestonedelia má možnosť hospitalizácie na nadštandardných klimatizovaných izbách s nadštandardnou starostlivosťou o rodičky a novorodenca.

Priamo v nadväznosti na oddelenia šestonedelia sa nachádza moderne vybavené novorodenecké oddelenie, ktoré ako certifikovaný člen skupiny "baby friendly hospitals" umožňuje a preferuje maximálny možný kontakt rodičiek s dieťaťom a ich spoločnú hospitalizáciu v zmysle Rooming-in .

Nadštandardné priestory

K dispozícii je aj hospitalizácia pacientok resp. sprevádzajúcich osôb na nadštandardných izbách a to nie len na oddelení šestonedelia, ale aj na ostatných oddeleniach. Jedná sa o dvojlôžkové izby s vlastnou sprchou a WC (niektoré aj s TV a s klimatizáciou). Strava je podávaná priamo na izbách. Jednoposteľová - 40 €/noc, dvojposteľová - 20 €/noc.

Nadštandardná starostlivosť sa na oddelení šestonedelia týka taktiež novorodencov1 – edukácia o dojčení11, pomoc laktačných sestier, edukácia starostlivosti o novorodenca diplomovanou sestrou.

Sprievodná osoba pri pôrode

Nemocica poskytuje možnosť jednej sprievodnej osoby pri pôrode2. Každá rodička má možnosť mať pri pôrode jednu blízku osobu zdarma – bez úhrady.

V prípade, že rodička požaduje pri svojom pôrode viac ako jednu osobu, každá táto osoba 19 platí poplatok vo výške 30 €.

Zazmluvnenie konkrétneho pôrodníka

Pôrodnica poskytuje možnosť zazmluvnenie konkrétneho pôrodníka za poplatok 300 €. Výber operatéra je spoplatnený sumou 275 €.

Epidurálna analgézia

Za epridurálnu analgéziu24 sa platí suma 152 €. Poučenie prebieha na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Poučenie, ktoré tam pacientka obdrží, si treba vziať k pôrodu.

Všetky pre Vás podstatné informácie o epidurálke k pôrodu sa dozviete na prednáške pre tehotné, ktorá sa koná každý štvrtok o 13-13.30 hod. v zasadačke v priestoroch nemocničnej polikliniky - číslo dverí 1076.

Individuálne konzultácie s anestéziológom sú možné po absolvovaní prednášky.

Čo si priniesť do pôrodnice

Potrebné dokumenty

 • karta poistenca,
 • identifikačná karta (občiansky preukaz),
 • tehotenská knižka2,
 • výsledky posledných vyšetrení, eventuálne lekárske správy od iných lekárov týkajce sa tehotenstva,
 • v prípade záujmu o epidurálnu analgéziu - poučenie z Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, výsledky krvných testov („odbery“),
 • doklady o zaplatení nadštandardných služieb ako napr. prítomnosť otca pri pôrode32.

Osobné veci

 • hygienické potreby,
 • dojčenské podprsenky 1-2 ks,
 • župan,
 • vložky do dojčenskej podprsenky,
 • prezúvky, ponožky,
 • prezuvky do sprchy,
 • odsávačka mlieka podľa uváženia,
 • "šestonedielske“ nohavičky podľa uváženia,
 • šperky a všetky ostatné cenné predmety sa odporúča ponechať doma.

Pre bábätko počas pobytu v pôrodnici

 • jednorazové plienky (UNB dáva 4 plienky na deň) ,
 • jednorazové vlhké hygienické vreckovky ,
 • deka,
 • čiapočka,
 • rukavičky.

Výbavička pre dieťa - v deň odchodu z pôrodnice

 • bavlnené plienky 2 ks ,
 • košieľka, svetrík, dupačky, čiapka, ponožky – odporúčame bavlnené ,
 • zavinovačka alebo spací vak s kapucňou,
 • nánožník alebo teplejšia deka podľa aktuálneho počasia,
 • autosedačka,
 • meno detského lekára, ktorý prevezme dieťa do starostlivosti po prepustení z pôrodnice.

Poplatky spojené s pôrodom

SlužbaPoplatok (EUR)
Výber lekára pôrodníka300 €
Výber operatéra275 €
Pôrodná epidurálna analgézia152 €
Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (dvojposteľová)20 €
Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (jednoposteľová)40 €
Poplatok za blízku osobu na oddelení šestonedelia (viac ako jedna)30 €

Adresa pôrodnice

Univerzitná nemocnica Bratislava
Nemocnica Ružinov
II. Gynekologicko-pôrodnícka klinika
Budova nemocnice, 9. a 10. posch.
Ružinovská 6
826 06 Bratislava

Kontakty

Prednosta oddelenia: Doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.
Telefón/E-mail: 02/48234682, zahumensky@ru.unb.sk
Primár oddelenia: MUDr. Peter Papcun
Telefón/E-mail: 02/48234535
Vedúca sestra: Bc. Gabriela Bulíková
Telefón/E-mail: 02/48234210

Ostatné kontakty

Oficiálne stránky pôrodnice

Kde čo nájsť v nemocnici

Pôrodnica 9. posch.
Oddelenie šestonedelia 9. posch.
Novorodeneck oddelenie 9. posch.
Oddelenie pre patologickú graviditu 10. posch. - 10B
JIS 10. posch. - 10A

Použité zdroje

 1. http://www.unb.sk/ii-gynekologicko-porodnicka-klinika-lf-uk-a-unb/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnicou Bratislava - Ružinov

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Bratislava - Ružinov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
basska_b  23. feb 2020

Ako doma

Rodila som tu vo februári 2020 ako druhorodička. Prvé dieťa bolo narodené pred 2 rokmi akútnou sekciou uprostred noci na Kramároch po vyvolávaní, vraj pre nepostupujúci pôrod (ozvy bábätká boli dobré...), druhé dieťa som chcela porodiť prirodzene a rýchlo som zistila, že Ružinov je pre tento účel tánajlepšia voľba.

Poradne:
Oslovila som priamo prednostu kliniky doc. Záhumenského (bez povinnosti zazmluvnenia k pôrodu), ktorý je mimoriadne energický, vtipný, príjemný a sympatický odborník. Odporúčam prečítať si aj jeho články a rozhovory s ním. V jeho poradni dali vždy konkrétny čas vyšetrenia, bol len orientačný, ale do 20 minút som sa vždy dostala na rad, dvere tam len tak lietali. Keďže som po sekcii, chodila som do tejto rizikovej poradne a musela som podpísať informovaný súhlas s pôrodom po cisárskom reze.

"Obyčajná" poradňa fungovala na poradové lístky. Od 39. tt sa chodí na CTG, ráno býva najviac ľudí, potom už menej, odporúča sa 1.5 hod pred poradňou prísť čakať do radu na CTG. Ak sa CTG nestihlo do momentu, kedy už v poradni volali na rad, tak v poradni počkali. Žiadny stres :) všetky ambulancie sú tam v sivej poliklinike vedľa seba, nedá sa stratiť. S pani na CTG sa dá tiež porozprávať o všeličom, 20 minút ubehne. Prehliadky pôrodnice a poučenie o epidurále sú (alebo aspoň boli) možné každý deň.

Pôrod:
Termín pôrodu mi bol upravený podľa ultrazvuku z konca 1. trimestra. Vďaka tomu som "získala" ešte 4 dni čas. Ak sa nenájde iný dôvod na hospitalizáciu, netlačia na pílu a pôrod vyvolávajú pomerne neskoro po termíne, vďaka čomu žena nie je v strese a pôrod sa väčšinou rozbehne sám. Samozrejme, závisí vždy od individuálneho zdravotného stavu ženy a bábätká, čo vždy odborne posúdia.

Tak to bolo našťastie aj u mňa. Po celom dni postupných pravidelných kontrakcii, ktorých frekvencia a intenzita s príchodom noci silnela, sme po 22.00 prišli na pôrodnicu. Prekvapilo má ticho, veľkosť a súkromie pôrodného boxu oddeleného stenami. Bolo tu veľké moderné polohovateľné kreslo, okolo ktorého sa potom všetko odohrávalo. Venovala sa mi následne len jedna - "moja" - pôrodná asistentka a jedna lekárka - pôrodníčka v službe, ostatný personál zostal môjmu oku až do konca pôrodu skrytý, aby ma zbytočne ako rodiacu ženu nerozptyľoval. Aj pôrodná asistentka a lekárka boli veľmi ohľaduplné, nechali mi v 1. dobe pôrodnej priestor, necítila som sa, že by nado mnou stáli a dozorovali ma. Samozrejme, v 2. dobe pôrodnej už áno, tam som mala ich 200% pozornosť a podporu, aby všetko dobre dopadlo. Z ich úst plynuli len samé chvály a pozitívne slová podpory, ktoré mi dávali obrovskú nádej a silu.

Prečítali si moje pôrodné priania a podľa možností im vyhoveli, prípadne ma poučili o možnej nutnosti nejakého zásahu. Chvíľu som bola aj na čakacej izbe, ktorá je síce malá, no aj tu vládol pokoj a intimita, čo opäť napomohlo rýchlemu postupu pôrodu. Na boxe mohli byť so mnou aj sprevádzajúce osoby, manžel a dula. Dula mi masírovala chrbát, držala za ruku a otierala tvar. Spoločne s pôrodnou asistentkou ma polohovali, aby urýchlili zastúpenie a správnu rotáciu dcérky.

Pôrod sa podaril prirodzene a bol to pre mňa úžasný a jedinečný zážitok, za ktorý som neskutočne vďačná.

Šestonedelie:
Bola som na oddelení štandard, lebo nadštandard bol plný. Už pri prehliadke pôrodnice som si hovorila, hlavne nech pôrod dopadne dobre a potom nech má kľudne aj do suterénu dajú. Určite mi nechýbala TV ani Wi-fi. Kúpeľňa na chodbe sa tiež dala zniesť, väčšinou v nej aj tak nik nebol. Zaslúžila by si možno trochu lepšie čistiť, častejšie vynášať koše. K dispozícii boli vložky, podložky i toaletný papier. Dali nám aj príbor a pohár. K dispozícii je chladnička, mikrovlnka a kanvica. Určite si zoberte popôrodné nohavičky na lepšie držanie vložky a mydlo, najlepšie pumpičkové a dezinfekčné. Na izbe totiž nebolo, len na WC a aj tam chýbalo v dávkovači.

Personál bol úplne úžasný, starostlivý a to ako doktori, tak aj sestry a študentky. Cítila som sa tam v najlepších rukách. Keďže po pôrode som sa nevedela postaviť na nohy a odpadávala som, išli si za mnou všetci nohy ubehať, 7 lekárov stálo okolo mňa a nakoniec zistili veľký prepad hemoglobínu a postavili ma na nohy troma transfúziami.

Novorodenecké:
So starostlivosťou o novorodenca som bola tiež spokojná. Novorodenecké oddelenie je na jednej chodbe so "štandardom" (9A). Takže vždy na skok. Na internete som čítala, že majú tendenciu deti stále niekam odnášať. Je naozaj fakt, že na odbery, vyšetrenia či kúpanie si deti odniesli a potom zas rozniesli. Ak by som na tom trvala, asi by som mohla ísť s malou, no ako matka už druhého dieťaťa som vedela celkom oceniť, aké to je, keď vás niekto aspoň na 5-10 minút od dieťaťa na chvíľu "odľahčí" :) No a keďže sa mala väčšinou vracala spokojná a pekne zabalená a čistá, neprežívala som to nejako dramaticky.

Často kritizované laktačné poradenstvo musím spomenúť i ja. Našťastie kombináciou viacerých faktorov, najmä tým, že som druhorodička, mi mlieko nabehlo pomerne rýchlo. Využila som svoje cenné skúsenosti od prvej dcérky. Aj keď sprvu prisávanie bolelo, keď sa rozbehlo, už to bolo dobre. Na tretí deň sa má pýtala sestrička: "Vy vôbec nechodíte k nám po mlieko! Len dojčíte? A odsávačku nepotrebujete, nemáte ho príliš veľa?" Nie, obom problémom sa mi podarilo úspešne vyhnúť, mnohé prvorodičky však takéto šťastie nemusia mať, poradia im však spolubývajúce. Dobre je si o dojčení trochu vopred zistiť a ľahšie potom odhaliť možné potiaže. Pri pochybnostiach sa treba aktívne pýtať, no hlavne byť k dojčeniu odhodlaný a pokojný, dieťa to vycíti.

Keď to môžem teda zhrnúť, som úplne spokojná, nadšená. Perfektná starostlivosť o matku i dieťa od začiatku do konca. Možno som mala šťastie, že pôrod prebehol hladko a zotavenie ako tak tiež a teda nemám dôvod mať ťažké srdce na nikoho, no myslím si, že to bolo práve vďaka úžasnému prostrediu, prístupu a personálu, že som sa tu cítila ako doma. Asi nemám kompetenciu to hodnotiť, no trúfam si povedať, že v porovnaní s pôrodnicou Kramáre postupuje Ružinov podľa moderných postupov, ktoré vedú k redukcii množstva cisárskych rezov - tých, ktoré sa vykonávajú možno i zbytočne.
 • Veľmi ľudský, povzbudzujúci a rešpektujúci prístup
 • Aktívne polohovanie pri pôrode, hľadanie optimálnej polohy pre rotáciu bábätka
 • Možnosť prinesenia pôrodného plánu, o ktorý sa všetci aktívne zaujímali
 • Predvyplnenie potrebných papierov pre príjem na pôrodnicu ešte na poradni, nie až pri rozbehnutom pôrode
 • Moderné pôrodne kreslo
 • Oddelené pôrodne boxy
 • Bonding a dotepanie pupočníka, masáž hrádze ako prevencia nástrihu
 • Ohromná emocionálna podpora v 1. i 2. dobe pôrodnej
 • Možnosť 2 sprevádzajúcich osôb pri pôrode
 • Veľká podpora pre mamičky, ktoré chcú rodiť prirodzene po sekcii
 • Otvorená komunikácia a informovanosť s mamičkou o jej zdravotnom stave
 • Veľmi dobre naladený a príjemný personál
 • Mladí ľudia: študenti a mladí lekári po škole, ktorí sú veľmi príjemní a veľmi veľa pomáhajú, práce sa vôbec neboja
 • Novorodenecké oddelenie na jednej chodbe s mamičkami
 • Rooming-in systém s bábätkami
 • Monitor dychu
 • Novorodenca prinesú do postele, aj keď mamička nemôže ešte dobre vstať
 • Trošku lepšiu hygienu spoločných sociálnych zariadení na 9A - štandard
8 ľudí považuje za užitočné
veronice  24. jan 2020

Skvelé od začiatku do konca

Nakoľko autorka podo mnou udáva skúsenosť z minimálne 2 - 3 rokov dozadu (spomína, že uhradila prítomnosť manžela pri pôrode a tento poplatok je od roku 2018 zrušený, (rozhodla som sa napísať svoju aktuálnu skúsenosť, z januára 2019.

Pre mňa bol pôrod v Ružinove zážitkom a som rada, že som rodila tu.

Na sále boli všetci zlatí, lekári aj pôrodné asistentky, aj sestričky. Na oddelení to isté. Jediný problém som mala s novorodeneckou sestrou. Slúžila nočnú v deň, keď som rodila a odmietla mi pomôcť priložiť si malú, lebo "ja vám s tým nemôžem pomôcť, lebo mám na starosti ešte ďalších 10 bábätiek". 4 hodiny po akútnej sekcii, si ju asi ako vystrašená, ubolená prvorodička, priložím sama, všakže.

Na ďalší deň a potom našťastie aj celý ďalší pobyt, som ju tam nestretla a už na ďalší deň sa nám venovala sestra, ktorá pomohla aj priložiť, aj s kojením a trpezlivo odpovedala na všetky otázky. Taktiež pediatričky. Takže za mňa super a druhé budem rodiť tiež určite tam :)
 • Krásne vynovené oddelenie
 • Riadne oddelené pôrodné sály
 • Milý, trpezlivý a ochotný personál
 • Všade čisto
 • Dobre rady ku kojeniu
 • Iba tá jedna sestra, ale v každej jednej pôrodnici nájdete minimálne jedného človeka, ktorý sa tvári, akoby chodil do pôrodnice za trest 🤷‍♀️
5 ľudí považuje za užitočné
indianica  16. jan 2020

Katastrofa od začiatku do konca

Keď môj manžel zazvonil pred dverami, počula som sestričky, ako sa pýtali, kto tam je. Povedali priezvisko môjho manžela. A hneď na to si medzi sebou povedali: Ten nech tam čuší! Nepúšťajte ho. Dostala ho ku mne až pôrodná asistentka, ktorá mi povedala, že nevie z akého dôvodu ho nechcú pustiť, no pokúsi sa ho priviesť ona. Samozrejme jeho prítomnosť bola uhradená vopred. Na pôrodnej sále so mnou nikto nekomunikoval, netuším ani kto konkrétne pri mne bol, nikto sa nepredstavil, každý prišiel, niečo "pošmátral", odišiel.

Cielene bol na mňa vyvíjaný nátlak dať si epidurálku, dokonca aj na namietanie kompetentnej lekárky, ktorá epidurálky pichá. Doslova povedala, ešte je to zbytočné, ak jej to pichnem, skončíme akurát na operačke. No pôvodne nápomocné vyzerajúca pôrodná asistentka akosi zmenila rétoriku a neustále do mňa hustila, že si to mám dať pichnúť, že to pomôže.

Najlepší bol celkový nezáujem, nikto ochotný prísť napriek volaniu a prosbe o misku napr. na zvratky, keďže mi bolo naozaj veľmi zle. V závere, keď už do mňa napichali asi čokoľvek, čo sa dalo, pôrodná asistentka prišla ku mne a spýtala sa: "Čo si si vyžrala dieťa?" Za celé tehotenstvo som pribrala 13 kg do 42tt a to som pred otehotnením mala normálnu váhu, žiadna nadváha. Dieťa sa narodilo s váhou 3900g.

Top situácia - až na manželovo upozornenie, na klesajúce ozvy dieťaťa dobehol lekár, ktorý zahlásil akútny cisársky a išlo sa na operačku - po vlastných z pokrikom na mňa: "Trochu svižnejšie, nemáme toľko času". Šľahli ma na posteľ a do 5 sekúnd som o sebe samozrejme nevedela.

Keď mi manžel neskôr ukázal pár sekundové video z ošetrenia môjho dieťaťa, prišlo mi zle. Dotyčná osoba ho v rukách a na podložke prehadzovala ako mäsiar mäso na pracovnej doske.

Oddelenie šestonedelia - dokrmovanie, napriek môjmu vyslovenému nesúhlasu, vydieranie sestričky z novorodeneckého, že ak dieťa odmietnem dokrmovať umelým mliekom, tak ma nepustia domov. Mlieko som mala, dostatočne množstvo a dieťa mi neschudlo viac ako je norma! Upokojila ma na druhý deň až pediatrička, ktorá nevidela na mojom dieťati žiaden dôvod na to, aby sme ostávali bezdôvodne v nemocnici ďalej - vykúpenie!

A ešte perlička - šitie rozídenej rany po cisárskom reze priamo na izbe! Anestéza formou nejakého spreju! Lebo vraj nemali voľnú operačku.

Česť výnimkám - pár ochotných, milých, múdrych a starostlivých sestričiek na odd. šestonedelia.
 • - závažie na brucho po cisárskom
 • - pedantná kontrola zavinovania maternice po pôrode
 • - strava
 • - nadštandardná izba
 • - pár sestričiek na oddelení šestonedelia
 • - príjem
 • - prístup
 • - pôrodná asistentka
 • - epidurálka
 • - ošetrenie novorodenca
 • - sestričky na novorodeneckom
 • - dokrmovanie napriek nesúhlasu
8 ľudí považuje za užitočné
llubi  25. feb 2019

100% spokojnosť

Ja doteraz spomínam pôrod v Ružinove s úsmevom. Na pôrodnej sále som sa cítila veľmi dobre. Ako v obývačke. Pôrodná asistentka super, volala sa Píšová a pani doktorka Kunochová úplná topka. Boli perfektné. 100% spokojnosť vďaka nim som to zvládla.
 • Super tím na pôrodnici.
 • Milé a ústretové sestričky.
 • Široký výber jedla. Dalo sa v pohode vybrať a dobre najesť.
 • Dostupné hygienické pomôcky na šestonedelí.
5 ľudí považuje za užitočné
101001228  19. feb 2019

Prirodzený pôrod v Ružinove

Ja som 4.deň po pôrode. Pôrod viedol MUDr. Záhumenský, chodila som k nemu do poradne. Samozrejme, môžem len odporučiť. Prvé dieťa sekciou pred 2 rokmi na Antolskej (nepostupujúci pôrod), druhé som porodila za 4,5 h od prvej kontrakcie doma, 2 hodiny v pôrodnici. Veľa práce so mnou nemal, ale rodila som prirodzene, v polohe na boku, bez epidurálky, bez nástrihu hrádze, bez poranenia. Dieťa hneď položené na moje brucho, partner strihal pupočníkovú šnúru, spontánny pôrod placenty, dieťa priložené k prsníku, vzali mi ho potom asi na min. len ho utreli. Dve hodiny sme takto ležali na pôrodnej sále všetci spolu. Krásny zážitok. Najviac som, ale vďačná za Aniball, mal by byť povinnou predpôrodnou prípravou. Dieťa som vytlačila na 2x a po presunutí na izbu som už sedela, hýbala sa, fungovala, akoby som vôbec nerodila. Tak dúfam, že môj zážitok niekomu pomôže. 💙
20 ľudí považuje za užitočné
renci777  27. jún 2018

Moj pôrod v júni 2018

Ležala som najskôr na gynekologickom oddelení na 10B - úžasné sestričky, mala som pocit, že sú stále v práci, ale vždy s úsmevom na tvári odpovedali častokrát na moje stupídne otázky vystrašenej prvorodičky. :)
Taktiež lekári, zajímali sa, riešili. A tiež sa veru nenudili. Samotný pôrod trval hodinu a pol, viedla ho MUDr. Kozolková, ktorú som mala zazmluvnené. Pôrodná asistentka mi urobila takú fajn=u náladu, že som sa vôbec ani nebála. Oslovila a krstným menom, že ideme na to a už sa diali veci. Pustili mi plodovú vodu, vysvetľovali, komunikovali. Celý čas bola na sále super atmoška. Potom prišiel anesteziológ, že ideme na epidurál. No ja už som mala také kontrakcie, že sme to nakoniec ani nestihli a malička bola do 30 minúť na svete. Po pôrode mi malú hneď dala pani doktorka na hruď. Mala som ju tak asi 15 minút, no nakoľko som potrebovala veľké šitie a museli mi dať niečo proti bolesti, tak mi maličkú zobrali. Nakoľko som bola omámená počas šitia. Čo sa týka kontroly pediatrom, tak manžel bol celý čas pri tom. Nakoniec ma previezli na oddelenie, manžel bol ešte asi dve hodiny so mnou. Potom mi sestrička pomohla vstať a ísť na wc a tiež sa pýtala či chcem do sprchy. Do rána ma pravidelne kontrolovali a ráno som bola už s maličkou. Takže za mňa 10/10. Len odporúčam.
9 ľudí považuje za užitočné
lauri00  30. nov 2017

Niečo áno, niečo nie

Prišla som do Ružinova o 4:30 ráno. Pani sestrička neskrývala “nadšenie”, nedovolila môjmu mužovi ani odniesť mi tašky. Potom som musela byť cca hodinu alebo dve na chodbe, kým nám nepripravili pôrodnú sálu. To je tam bežné a podľa mňa dosť nepríjemné, pre ženu v bolestiach, ktorej nezostáva nič iné len sa prechádzať po chodbe (ešte sa da ísť do sprchy a na záchod, ak sú voľné, ale žiadna výhra). Po príchode na sálu to už bolo lepšie, po prasknutí vody pustili muža, to už bolo fajn.

Čo sa týka personálu, pôrodná asistentka bola veľmi milá, pomohla mi zvládnuť to lepšie, rodila som u dr. Križka, ktorého som mala zazmluvneného, skvelý úžasný doktor, vďaka nemu som nemala žiadne obavy. Celkovo nemocnica nič moc, ale vďaka správnym ľuďom je moja skúsenosť pozitívna, a kvôli Križkovi by som tam išla zas :)
3 ľudia považujú za užitočné
misinka0611  11. nov 2017

Recenzia

Rodila som 12.09.2017

Keďže som prenášala, na 8. deň po termíne pôrodu som bola hospitalizovaná na 10tom poschodí (oddelenie gynekológie) na vyvolanie pôrodu.

Po vyšetrení doktorka skonštatovala, že som otvorená na 5-6 cm, takže idem hneď dole na prepichnutie plodovej vody a rodiť na 9. poschodie.

Pôrod trval od 12:00 , cca do 18:40, kedy sa malý narodil. Pôrod prebiehal v poriadku, až ku koncu nastali komplikácie. Malému klesali ozvy a hrozila hypoxia ( udusenie ). Bol privolaný prednosta Záhumenský, aby rozhodol, či pôjdem cisárskym alebo nie. Rozhodol, že nie (ani sa nečudujem, je známy tým, že prirodzene a len prirodzene). Ako odišiel, doktorka ma vyšetrila a skonštatovala, že to nie je na tlačenie ( malý sa dusil), druhá ma nastrihla, že už je a vybrali vákuovú pumpu (ľudovo povedané zvon). Malý sa narodil s kefalhematómom na hlave “vďaka“ zvonu a sme sledovaný na neurológii. Ja som si nemohla celý pobyt v nemocnici ( 6 dní ) sadnúť, hemeroid ako svet a skoro som odpadla v sprche.

To, či rozhodol pán prednosta správne si už každý povie sám :)

Oddelenie šestonedelia: Bola som na štandarde. Strava mi nechutila a aj keby bola dobrá nezjem, keďže sedenie bolo pre mňa utrpením. Sprchy, dalo sa, no chýbali drobnosti v nich, ktoré by ženám veľmi po pôrode pomohli (stolička pri každej sprche, záves na každej sprche, ženy sa pre mydlo musia zohýbať na zem, čo po pôrode je nebezpečné, samozrejme ak si nechytíte sprchu so stoličkou, ktorá bola jedna). Teraz prebieha rekonštrukcia celého oddelenia, tak verím, že tieto veci vychytajú :)

Malý mi chudol dosť, nikto ma neinformoval, až som sa musela spýtať ako je na tom s váhou a až potom začali prikrmovať, takže treba sa pýtať a pýtať. Ináč boli sestričky v pohode, nemali problém vysvetliť len sa treba pýtať, veď aj o tom kefalhematóme som sa dozvedela, až keď ma prepúšťali. Nabudúce budem múdrejšia.
1 človek považuje za užitočné
veve10  7. nov 2017

2 rôzne pôrody v Ružinove, žiadna zmena, stále ok

V Ružinove som porodila obe moje deti. Prvé v 2010 prirodzene, druhé 2017 sekciou. Oba razy som mala zazmluvnenú tú istú pani doktorku, s ktorou som bola spokojná a oba razy jej zhodou okolností asistovala tiež tá istá-už staršia-pani doktorka, známa to firma.

Prvý pôrod bol pre mňa v podstate príjemný zážitok. Na poslednej preventívke týždeň pred oficiálnym termínom pôrodnička zistila, že som otvorená na 5-6cm, už ma domov nepustili. Manžel mi šiel po veci. Žiaden klistír, žiadne holenie, prezliecť do erárneho a šup na monitor. Okrem mňa tam nebola žiadna mamička, panovala veselá atmosféra. Síce mi dali niečo na uvolnenie krčka z čoho mi neskutočne opuchla nosová sliznica a z čoho som sa cítila ako po požití psychotropnej látky (červené oči, strašne sa mi chcelo spať), ale pohoda.

Ležala som ospalá na posteli, kontrakcie som údajne mala mega, ale nič som necítila. Manžel bol celý čas so mnou. Chodili sa na mňa raz za nejakú pol hoďku pozrieť, pichli mi epi (to fest bolelo) a keď prišiel čas (my sme sa rozhodli kedy-lebo otvorená som bola dosť, len voda mi nepraskla), pôrodnička praskla vodu, mne nabehli konské kontrakcie, 3x som zatlačila a krásavec bol na svete. Bonding nerobia, dieťa ukážu, asi na sekundu priložia a odnesú - čísla a dodržiavanie predpísaného postupu má prednosť... Zrejme aj z nejakého dôvodu, inak by tam bol totálny chaos. 2 hodiny po pôrode som si musela tlačiť na brucho z dôvodu zavinovania maternice. To bolo strašné - bola som strašne unavená a ospalá, musel ma striedať manžel, nechápem prečo tam nemajú nejaké vrecká so závažím.

Druhý pôrod 2017, sekcia z dôvodu dieťaťa koncom panvovým. Veľmi ma však rozhádzal prednosta, ktorý na poslednú chvíľu pred pôrodom prišiel ako veľká voda a povedal, že on by sa dieťa pokúsil v bruchu otočiť, že sa to dá, že s tým majú dobré skúsenosti v neviem akej krajine a "že on by svoje dieťa sekciou v živote nerodil, lebo je dokázané, že to má negatívny vplyv na jeho vývoj". Potom vstal a povedal "rozhodnite sa". Tak tou vetou o sekcii ma úplne zabil, roztriasla som sa a rozplakala a ešte JA sa mám rozhodnúť? Rozhodovala som sa 2 hodiny. Nakoniec to bola sekcia.

Opäť pohodová atmosféra na sále, hrala hudba, anestéza opäť bolela, celé to bolo strašne nechutné (nevedela som, že je pri tom tak na vracanie a to ako vám je také 2 hoďky po sekcii radšej ani nebudem písať), proste nepochopím ženy čo to podstupujú dobrovoľne, ale ináč tip top urobené. Mimochodom, dieťa malo pupočník omotaný 2x okolo krku. Nechcem si predstaviť kde by ho chúďa malo ak by ho v bruchu otáčali, ako chcel Záhumenský. :-(

Šestonedelie (bez naštandardu) je peklo. Aspoň bolo v 2010, v 2017 sa mi podarilo dostať na nadštandard, čo tiež nebolo nič extra. Sestričky ako roboty, až na jednu "pani bachárku", na tú snáď nezabudnem do smrti. Čiernovlasá, myslím, že je tam už pojem. Ale uznám jej jednu vec, bola síce strašná mäsiarka (kričala a bola aj fyzicky hrubá), poradila mi však na naliate opuchnuté zatvrdnuté prsia kapustné listy. Zachránila ma tým (o tom, ako mi ich zmrazené doslova "narazila" na boľavé prsia, radšej pomlčím).

Najhoršie sú na oboch oddeleniach (štandard aj nadštandard) toalety, upratovanie, respektíve špina, doslova odporné jedlo a nulové, ale naozaj NULOVÉ poradenstvo ohľadom kojenia. Odskákala som si to poriadne pri prvom dieťati a pri druhom, už múdra som videla ako ženy trpeli, nevedeli, tápali a sestričky naďalej ako roboty dali UM, dali správne odgrgnúť, povedali "do široka pusinku, nemôže vám cmukať" a vybavené. Ja som tam laktačnú poradkyňu nikdy nestretla, tak neviem kedy chodí.

Kamarátkam čo rodili na Kramároch sa válali pri pôrode vždy po bruchu a manuálne rozťahovali "tam dole", nástrih bola rutina. Mne sa nikto neválal po bruchu, nič nerozťahovali, nástrih nebol (ani roztrhnutie, robila som Kegelove cviky a masáž hrádze o dušu).

Takže Ružinov odporúčam, len si zistite od skúsenej laktačnej tipy na dojčenie a hlavne starostlivosť o bradavky ešte v pôrodnici.
3 ľudia považujú za užitočné
slunce3  21. sep 2016

Môj perfektný pôrod v Ružinove

Prvú dcéru som tu rodila, tak aj bráška som tu chcela rodiť, hlavne pre blízkosť.

V tehotenstve som cvičila s anibalom. Nemala som zazmluvneného lekára, bola som na štandarde, z dôvodu, že slnko tam svietilo len doobeda, cca do 11 hod.

Rodila som 9.7.2016. Doma som mala nepravidelné kontrakcie od tretej ráno. Slabé, také ako sú bolesti pri menštruácii. Dala som si vaňu. Bola som dva dni po termíne. Bolesti neprešli, odišla hlienová zátka, stiahla som si do mobilu merač kontrakcií. Okolo 8 boli už každé 3-4 minúty.

Tak sme sa pobrali do pôrodnice, o 9 ma prijali, dali ma na monitor, skonštatovali, že som mala pravdu s tými kontrakciami, poslali manžela zaplatiť poplatok a pustili ho dnu.


Kontrakcie trošku zosilneli. Pôrodné sestry sa ma každú chvíľu pýtali, ako mi je. Keďže som bola vyškerená ako lečo, chodbou sa ozýval rehot.

Netušila som, že ďalšie ženy sú vo vzdychárni, keď som tam nabehla s úsmevom od ucha k uchu a nezastaviteľným rehotom. Štyri na mňa pozerali, či som normálna.

Okolo 10 ma dali zase na monitor, to už boli kontrakcie silnejšie, ale v pohode. Sestričky sa ma pýtali, či to vôbec cítim, keď som taká vyškerená. Vravím, že hej, ale pohoda. Bolesť mi nevadí, viem ju ovládať.


O 10:50 pustili vodu, prišli 3 kontrakcie, jedna horšia ako druhá, ale pohoda, zvládnuť sa to dalo. Vypýtala som si diaľkové od klímy, lebo bolo asi 300 stupňov a pohár na vodu. Vypeckovala som klímu, postavila sa pod ňu a pila. Na tretiu kontrakciu vravím manželovi, že nech už volá pôrodníčku. 😂

Vyliezla som na stôl a na ďalšiu kontrakciu bol malý vonku na 2 zatlačenia. Ešte pred tým som doktorke vravela, že nechcem nástrih, že som cvičila s balónikom, chvíľku sme sa o tom rozprávali, no malý išiel tak rýchlo, že pani doktorka by to ani nestihla.

Trošku ju to oprskalo na hlavu, malý sa narodil 11:05 s obvodom hlavy 36 cm a 4158 g. Šitie bolo len kozmetické, aj to len 3 stehy.

Bola som hladná a hneď som sa pýtala, či mi nechajú obed. Malého mi podala, vzala som si ho, dala som ho na seba a s manželom sme si ho užívali asi 10 minút, nakoľko bola v tej dobe antolská v prerábke, tak tu sa rodilo ako na páse.

Nevadilo mi to. Povážili, pomerali, pofotili a odniesli ma na chodbu. Tam sestričky chodili, úplne boli zlaté, či nám niečo netreba.

Tri hodiny po pôrode som sedela, behala, skákala na tú posteľ, lebo ja som malinká, večer som sedela v tureckom sede už.

S kojením problém nebol, na vizite ma po prvom dni len preleteli, že aj tak tam nemám poranenia. Pri stravovaní sa chodilo dopredu, vždy som si tam hopkala a každý sa ma pýtal, že či som rodila. Bolo to super.

Týždeň po pôrode som sa vozila na bicykli. Mne sa rodilo super a štandard by som nedala, sestry na gynekológii, aj na detskom boli super. Je pravda, že od gynekologických sestier som nič nepotrebovala. Ale detské boli perfektné tiež. Malý mal silnú žltačku, tak sme boli dlhšie a bol vzadu pod lampu. Nosili mi ho na kojenie, neverili, že len kojím, vždy si cucol 70 ml. Na to, že mal žltačku, tak pýtal jesť veľmi často.

Vychválili nás tam, že sme vzorní a ja som im vravela, že taký super pôrod by som každej dopriala. Ale je pravda, že za veľa vďačím cvičeniu s anibalom, aj malým poraneniam, ale hlavne k tej pohode. Paráda.
3 ľudia považujú za užitočné
petkakika  27. mar 2016

Pôrod profi. Šestonedelie veľké sklamanie

Môj pôrod som absolvovala v Ružinove v júni 2015. Teraz s odstupom času sa utvrdzujem v tom, že si ju druhykrát nezvolím.

Pôrodníka som mala vybratého a celý team pri pôrode bol super. Pomáhali a aj vďaka ich trpezlivosti som napokon porodila prirodzene, hoci viackrát hrozil pôrod sekciou.

Epidurálku vpichli včas a odborne a tak som mala príjemný pôrod, až na stresy kvôli sekcii.

Ušiel sa mi nadštandard. Nie som náročná a vyhovoval mi. Žiadna sláva, ale aspoň bolo wc a kúpeľňa na izbe a jedlo nosili na izbu. Výhodou bolo aj to, že sme boli len dve.

Oddelenie šestonedelia opíšem, ako som to zažila pri mojom boji s dojčením.

Upratovanie na izbach slabé. Odfláknuté.
Slabá až žiadna inštruktáž sestier ohľadom starostlivosti o novorodenca (iba mi narýchlo ukázali prebaľovanie a neskôr kúpanie).

Slabá empatia a záujem pomôcť matke, ktorá je pod vplyvom hormónov ešte citlivejšia.
Mala som problém s dojčením (malý sa nevedel pricucnúť) a len vďaka internej laktačnej poradkyni (bola tam jedna na celú pôrodnicu a len v určité časy) a jednej sestre, ku ktorej som chodila na profylaxiu som aj dojciť začala (sama som veľmi chcela a dojčím už viac ako 9mesiacov, hoci mi jedna sestra do tváre odvrkla, že, "s týmito prsami dojčiť nebudete"!!!).

Odfajkli si, že poučená a vybavené. Tak fungovali žiaľ všetky sestry, na ktoré som natrafila. Nikto sa nezaujímal.

Pozitívne hodnotim to, že bábätkä dokrmujú výlučne striekačkou, vďaka čomu si nezvyknú na fľašu.

Pre mňa osobne to boli najhoršie dni v mojom živote. Zažila som si tam, ako na mňa zvyšovali hlas, odvrkávali, nemali záujem pomôcť, stresovali ma, vynadali mi, prečo som hento alebo tamto a pritom som bola prvorodička, ktorá očakávala pomoc. Podotýkam, že vždy som bola slušná na rozdiel od nich.

Cítila som sa každý deň ponižovaná a ako v nejakej škôlke, kde má človek poslúchať a rozpravujú sa s ním ako s dieťaťom. Môj každý deň bol o plači a nádeji, že nás snáď čoskoro pustia. Našťastie sme sa dostali von o 4dni.

Preto by som si pôrodnicu už nevybrala :-( Škoda, lebo pôrodný tím je super a odborný.

Ak máte ideálne prsia na dojčenie, možno by ste si tam toto všetko nezažili. Ale ten odpor k práci zo strany sestier by bol citeľný aj tak.
9 ľudí považuje za užitočné
bambibee  16. dec 2015

Spokojnosť skoro na 100%

Ja som rodila plánovanou sekciou, kvôli zlej polohe malého. Prístup lekárov aj sestier na sále bol profesionálny, veľmi milý, upokojujúci, všetko vysvetlili, po operácii malého aj priložili. Odrodil ma MUDr Chuda, nemala som ho zazmluvneného. Každý deň ma chodil kontrolovať, aj stehy som si išla k nemu dať vybrať- milý, pozitívne naladený, jazva sa mi krásne hojila. Keď ma odviezli na izbu, doniesli hneď malého a aj manžel bol s nami 2 hodiny.

Na izbe sa starali vynikajúco, mala som silné bolesti a sestričky boli vždy ochotné pomôcť. Na šestonedelí ohľadom podpory laktácie poradili niektoré, ale väčšinou každá sestrička mala iný názor. Ale máloktorá sestrička bola nepríjemná. Jedine hygiena na toaletách a v sprche je v zlom stave, ale za to nemôže personál lekárov a sestier. Mliečko dávali od iných mamičiek, ktoré mali nadbytok (mne sa tvorilo neskôr kvôli sekcii).

Isto pôrodnicu odporúčam.
2 ľudia považujú za užitočné
jennyska  31. okt 2013

Můj porod v porodnici Ružinov

U porodu jsem měla svého nasmlouvaného lékaře, který je zároveň i mým gynekologem a jak on, tak i celý personál při porodu (od monitorů, po porodní box) byl milý a profesionální. PA byla skvělá, hodně věcí mi vysvětlovala přímo na místě, proč se daná věc děje, k čemu je to dobré, apod. Dalo se to vnímat, protože porod s epidurálem je procházka růžovým sadem a doslova zážitková forma :-) - teda aspoň v mém případě.

Maličký se narodil docela rychle, v 10.hod jsem dostala vyvolávací tabletku, kolem 13.00 mi až na potřetí napíchli epidurál (to doteď odnáší má záda) a v 16.08 se na 4. kontraci koukl malý poprvé na svět. Celá péče 2 hodiny na porodním boxu byla fajn. Došla sestřička, malého mi přiložila (v tomto jediném jsem chtěla, aby mi ho přiložili hned po porodu, ale nevyšlo to a donesli mi ho až po vážení, měření, což bylo asi 45minut - netuším proč ) nechali nás tam i s manželem a až bylo vše připraveno k převozu na nadstandardní pokoj, odvezli mě a manžel i tam mohl na chvíli se mnou.

Syna mi sestřičky dovezly po večeři, což bylo asi kolem 20.00 hod., spinkal, byl zlatý, spokojený. Na druhý den ale začaly problémy s kojením, kdy se mi nerozběhlo mlíčko, které se mi bohužel rozběhlo až po nasazení benediktu a senovky v domácí péči za asistence laktační poradkyně. Sestřičky malého neměly problém dokrmit stříkačkou MM a když už nebylo, sáhly po UM. Vždy mi ale řekly, o jaké mlíčko jde. Celkově byly skvělé jak dětské sestry, tak ženské sestřičky, prostě úžasný tým lidí, který nemá problém poradit, pomoci apod. :-) Jen možná škoda, že stále slouží v porodnici “sklo” a za ním jsou miminka příbuzným ukazována, tudíž nemohou za dětmi dovnitř na oddělení nebo na pokoj.

V případě dalšího porodu budu volit tuto porodnici určitě znova, protože tam vše bylo fajn. Mám z něj fajn zážitek a těším se na další. :-)
2 ľudia považujú za užitočné
magimary  22. okt 2013

Pôrodnica Ružinov vtedy a teraz.

V Ružinove som rodila už 3x (2x pred desiatimi a deviatimi rokmi a tretíkrát presne pred polrokom). A hoci som bola každý raz vlastne spokojná, predsa prešla pôrodnica veľký kus cesty. ;-)

Samozrejme najrelevantnejšie informácie sú tie najčerstvejšie, tak sa viac venujem najmä tým;

Počas pobytu v pôrodnici som ležala pred pôrodom aj na gynekologickom oddelení /10.posch./, a samozrejme potom aj na odd. šestonedelia. A chcem oceniť všetko a všetkých, s čím a s kým sme tam počas týždňa prišli do styku. Všetko tam bolo v poriadku, nikdy nám nič materiálne nechýbalo (vložiek, podložiek, nočných košieľ, oblečenie pre miminká, plienok...všetkého bolo nadostač. Strava na nadštandarde bola na výber zo 4 druhov).

Personál bol tiež výborný. Ak je človek k nim normálne ľudský a slušný, oni všetci sú takí istí. Postarajú sa aj v ťažkostiach a kompikáciách, majú záujem, neodpinkajú vás (je jedno, či lekári, či sestry - teda aspoň ja som mala šťastie len na takýchto výborných ľudí... a to všade, či to bolo na štandarde, nadštandarde, na pôrodnici...fakt sme sa nestretli so žiadnym zlým prístupom, či neochotou, práve naopak-boli empatickí a nápomocní)... Ak mi niečo chýbalo, alebo som niečo potrebovala, vždy som si vypýtala, opýtala som sa, NIKDY mi nikto na nič neodvrkol, ale vo všetkom, čo mohol, pomohol... Ja som tam dokonca mala takú epizódku - akoby taký kolaps a sestričky tam okolo mňa lietali a behali a nepohli sa odo mňa, akoby som bola neviem aký VIP klient (a to som teda rozhodne nebola :-N ), urobili okolo mňa taký servis, že mi sánka padala...fakt nemôžem povedať nič zlé, lebo by som klamala...

Moja špeciálna vďaka a úcta patrí skvelému lekárovi, ktorí sa o nás staral pošas celého tehotenstva i pôrodu. Je to obetavý, príjemný, vysoko ľudský, empatický a láskavý Človek MUDr. Marek Dráb, Csc.

Dovolím si pripojiť aj zopár odpovedí na najčastejšie otázky ohľadom mojich skúseností z Ružinova:
-cena za nadštandard-cca 20€/deň bez pár drobných
-vo vnútri nadštand. izieb to vyzerá pekne-je to novovymaľované, návliečky sú farebné, postele nepoškodené, výbavou izby je aj TV, aj klima, samozrejme WC so sprchou (pekne vykachličkované-domácky, nie nemocnične), akurát, čo tam chýba - tak nejaká skriňa na veci, ale zase tie 4 dni sa dajú prežiť aj bez nej ;-)
-izba je pre dve mamičky (ale môžeš si zaplatiť aj obe miesta a byť tam s mužom, ale potom je to oveľa drahšie a musia mať voľné miesto - čo zase často nemajú)
-partner pri pôrode - so mnou bol manžel vždy od začiatku až do konca (a to som mala dva dlhé pôrody)

A na záver si neodpustím stručné porovnanie toho, ako to bolo v Ružinove pred desiatimi rokmi a ako je to teraz:
Ja som asi najviac ocenila, že v tejto pôrodnici konečne pochopili, čo je pre miminko a maminku dôležité...
- že ho netreba hneď po pôrode takmer "vysterilizovať" (a že ani nekúpu každý deň, nevážia), ale stačí len zotrieť a priniesť /také voňavé po plodovej vode/ k mame, lebo to je 1000000x dôležitejšie (pre oboch, aj mamu, aj babulinko) ako čistota...
- a že ho tam nechajú celý čas s nami a nepchajú ho do inkubátora (ak to nie je nevyhnutné),
- že pôrodné stoly sú mäkké, tapacírované a široké... (predtým boli tvrdé, studené, úzke - na to, že som tam ležala vyše 16hod. to bolo ozaj hrozné),
- že mi nevyviazali nohy remeňmi atd...

...a aj vďaka týmto zmenám som mohla prvýkrát vo svojom živote zažiť niečo, čo ovplyvnilo celý môj popôrodný stav, zotavovanie a vlastne aj život s mojim malinkým uzlíčkom:

Môj malý Zázrak mi priniesli hneď po narodení k pôrodnému lôžku, nebol okupkaný - bol nádherne voňavý od plodovej vody x-) a viac ho neodniesli (!). Bol stále so mnou a s manželom. Počas toho, ako bol s nami ho sestrička občas - asi každých 30min. - prišla monitorovať - skontrolovala, či mu neklesá teplota, pulzy, kyslík a zase odišla.

Toto, čo som mohla zažívať tie dve hodiny na sále (v pôrodnom boxe) som ešte NIKDY nezažila! Pretože mi vždy deti zobrali hneď do inkubátorov na dve hodky - že na zohoriatie a priniesli ich až okúpané a tak som NIKDY doteraz necítila, ako voní bábätko od plodovej vody, pričom táto vôňa znamenala obrovskú pečať do môjho vnútra a táto pečať mala takú silu, že ma vyslovene postavila na nohy (po veľmi náročnom a dlhom pôrode) a súčasne mi dala asi najsilnejšie puto, ktoré som takto ešte nikdy necítila... taký malý úkon a tak veľa dokázal... a myslím, že Malinký to vnímal rovnako x-). (ani jeden z mojich chlapcov si nepotiahol toľko vzácneho kolostra ako práve Malinký a aj kojenie s ním je teraz neporovnateľné oproti starším chlapcom).

A takto sme boli spolu celý čas x-) :
8 ľudí považuje za užitočné
lubiduch  10. sep 2013

Spokojnosť s pôrodom, aj na oddelení šestonedelia.

Rodila som v Ružinove rok dozadu. Lekára som si neplatila (rodila ma službokonajúca lekárka MUDr. Oťapková). Pôrod prebehol príjemne, mám na to pekné spomienky. Bonding mi umožnený nebol (dieťatko nebolo úplne v poriadku, muselo ísť na pozorovanie, neviem teda ako to je za iných okolností). Otecko bábätka bol za poplatok pri pôrode, prebehlo to v pohode, on dokonca videl dieťatko skôr než ja a priniesol mi ho on :-) Sestrčka nás ochotne fotila :-)))

Sestričky na oddelení boli milé, nadštandard nebol možný (v tom čase sa prerábal), strava mne chutila :-)

Detské sestry sa mi snažili pomôcť s kojením, dokrmovanie je tam len prostredníctvom striekačky, aby si bábo nezvyklo na fľašu. Dokrmujú prvý deň len glukózou, prípade ak majú prebytky materského mlieka a potom tuším po 48h aj Nutrilonom.

Zvyknú prebytočné mliečko dávať iným detičkám, aj náš také dostal, veľmi mu pomohlo s nabehnutím trávenia a keď sa mi rozbehla laktácia, aj ja som nechávala tam mlieko pre iné deti. Asi to je bežná prax a prišlo mi to výborné.

Detičky kúpu sestričky na oddelení (prípadne na 1 dieťatku ukážu viacerým maminám). Dávaju 4 ks plienky na deň. Oblečenie pre deti je erárne. Vložky pre maminy neobmedzený počet. V prípade potreby majú k dispozícii elektrické odsávačky (netreba brať vlastnú). Návštevné hodiny sú síce dané, ale nikto nemal nič proti, ak tam boli návštevy aj v iný čas.
7 ľudí považuje za užitočné