Antikoncepcia počas dojčenia

Antikoncepciou počas dojčenia sa zaoberá po pôrode32 skúseností bábätka veľa mamičiek. V dnešnej dobe si môže dojčiaca10 mamička vybrať hneď z niekoľkých možností antikoncepcie2. Nie je vhodné spoliehať na to, že dojčenie ako také, je samo o sebe spoľahlivou antikoncepciou, hoci je toto tvrdenie veľmi rozšírené. Vždy je lepšie pre vyhnutie sa nechcenému otehotneniu siahnuť po účinnom antikoncepčným prostriedku. V súčasnosti existuje na trhu rad hormonálnych4 i nehormonálnych antikoncepčných metód.Pri dojčení nie je vhodné používať symptotermálnu metódu alebo metódu prirodzeného plánovania rodičovstva. V dôsledku hormonálnych zmien sa nedá úspešne orientovať bazálnou teplotou, ktorá má v priebehu dojčenia tendenciu kolísať.

Hormonálna antikoncepcia počas dojčenia


Hormonálna antikoncepcia je predajná iba na lekársky predpis. S výberom tej vhodnej pomôže novopečenej mamičke lekár - gynekológ. Môže znižovať laktáciu10, v takýchto prípadoch sa majú vysadiť.

Minipilulka


Táto minipilulka býva prvou voľbou antikoncepčnej metódy pri dojčení, zvlášť pre jej zloženie. Obsahuje iba gestagénnu zložku. V Českej republike sú v súčasnej dobe na trhu k dostaniu tieto preparáty - Dezogestrel 75 mikrogramov, Azalia a Cerazette. Hlavnou výhodou minipilulky je, že neobsahuje hormón estrogén. Užíva sa denne jedna pilulka, bez akéhokoľvek vynechania.

Kombinovaná estrogén-progesterónová antikoncepcia


Táto hormonálna antikoncepcia nie je pri dojčení príliš vhodná, zvlášť pre jej účinky na tvorbu a kvalitu materského mlieka. Estrogén obsiahnutý v tejto antikoncepcii preniká do materského mlieka a tiež ovplyvňuje jeho tvorbu, ktorá je pôsobením látok nižšia. Existujú však zahraničné štúdie, ktoré dokazujú fakt, že ak je obsiahnuté v jednej tabletke menej ako 30 mikrogramov, nemá jej užívaní negatívny vplyv ako na tvorbu, tak i na kvalitu mlieka.Postinor, Escapelle - postkoitálna antikoncepcia


Tento druh antikoncepcie môže byť použitý aj pri dojčení. Odporúča sa však užiť ju najneskôr do hodiny po nechránenom pohlavnom styku, najlepšie po dojčení a interval ďalšieho dojčenia čo možno najviac oddialiť. Táto pilulka obsahuje vysoké množstvo hormónu gestagénu.

Dlhodobá aplikácia antikoncepcie vhodná pre dojčiace mamičky


Môže znižovať laktáciu10. V takýchto prípadoch je však veľmi problematické túto antikoncepciu vysadiť.

Depo Provera a Sayana


Tieto antikoncepcie, tzv. depotná antikoncepcia je aplikovaná injekčnou formou do sedacieho svalu jedenkrát za tri mesiace. Funguje na princípe postupného uvoľňovania účinných látok do organizmu. Výhodami tejto antikoncepcie je pomerne nízka cena a časová nenáročnosť. Ďalším príjemným bonusom je takmer vymiznutie menštruácie. Nevýhodou depotných antikoncepcií je pomalý návrat ovulačných cyklov, čo môže byť zásadný fakt pri rozhodovaní u mamičiek, ktoré v blízkej dobe plánujú ďalšie bábätko.

Vnútromaternicové teliesko s obsahom gestagénu


Účinnosť tejto antikoncepčnej metódy je veľmi vysoká, vyššia ako u hormonálnych tabletiek. Vnútromaternicové teliesko10 v kombinácii s levonorgestrelom (progestin), či vnútromaternicovom systéme (IUS) funguje na uvoľňovaní účinných látok priamo v dutine maternice. Vnútromaternicový systém  je zavádzaný do dutiny maternice na dobu piatich rokov. Približne u 20% žien sa po zavedení tohto systému nedostavuje pravidelná menštruácia.

Antikoncepcia formou podkožnej aplikácie


Tu sa jedná o antikoncepciu v podobe tyčinky - Etenogestrel, ktorá je mamičke aplikovaná vpichom do podpazušia. Miesto vpichu sa lokálne umŕtvuje.

Tento druh antikoncepcie sa aplikuje na dobu troch rokov, následne je potreba teliesko odstrániť. Pri tejto metóde je opäť vyššia účinnosť ochrany ako u hormonálnych tabletiek. Približne 40% žien nedostáva pravidelnú menštruáciu.

Bariérová antikoncepcia


Bariérová alebo mechanická antikoncepcia - mechanicky je zabránené splynutiu spermie s vajíčkom.

Do tejto kategórie patrí napr. mužský kondóm a ženský kondóm, pošvový pesar (diafragma) alebo spermicídne prípravky - prípravky ktoré zabíjajú spermie. Existujú vo forme gélov, krémov, pien, tabliet a aplikujú sa do pošvy tesne pred pohlavným stykom.

Sterilizácia


Pod sterilizáciou rozumieme zabránenie plodnosti bez odstránenia alebo poškodenia pohlavných žliaz osoby. Sterilizácia ako antikoncepcia je doporučovaná v niektorých veľmi vážnych prípadoch, kedy by následné tehotenstvo mohlo významne ohroziť zdravie či dokonca život ženy. Sterilizáciu je možné vykonať v krátkom čase po pôrode, alebo, ak ide o pôrod operačný - cisárskym rezom57, potom priamo pri ňom.

Pre výber najvhodnejšej antikoncepcie je vhodná konzultácia s gynekológom, ktorý pozná dobre zdravotný stav novopečenej mamičky.

Súvisiace články


Viac o antikoncepcii počas dojčenia na modrykonik.sk


Použité zdroje


  1. http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-li...
  2. http://www.naseantikoncepce.cz/antikoncepce-pro...
  3. http://antikoncepce.zdrave.cz/druhy-antikoncepc...
  4. http://www.fit-porod.cz/materstvi/kojeni/hormon...
  5. http://www.gynekologie.com/?p=43&cp=2

Použité zdroje obrázkov


https://pixabay.com/cs/kondom-vydržet-sex-akt-l...
https://pixabay.com/cs/pilulky-antikoncepční-pi...

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s antikoncepciou počas dojčenia

Máš skúsenosť s antikoncepciou počas dojčenia?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť