Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Podpora mužskej plodnosti

Otázka podpory mužskej plodnosti sa dnes stáva čoraz aktuálnejšou. Rôzne výskumy prisudzujú mužom rovnaký podiel na neplodnosti1 páru ako ženám. Rozhodujúcim faktorom mužskej plodnosti je počet a kvalita mužských spermií. Muž, ktorý sa chce stať čoskoro otcom by mal dbať na svoju výživu a zdravú životosprávu. Ak sa snažíte o bábätko či už riešite problémy s neplodnosťou u vášho muža, existujú rôzne spôsoby, ako mužskú plodnosť podporiť.

Podpora mužskej plodnosti

Čo mužskej plodnosti neprospieva?

Jednoznačne možno za zabijaka spermií označiť alkohol, cigarety a kofeín a celkovo nezdravý životný štýl. Najmä nikotín negatívne ovplyvňuje mobilitu (pohyblivosť), kvalitu i rýchlosť spermií. Každá vyfajčená cigareta porušuje membrány spermií, zapríčiňuje obmedzenú pohyblivosť spermií a tým ich neschopnosť dosiahnuť až k vajíčku. Fajčenie navyše poškodzuje DNA, takže defektné spermie môžu spôsobiť bábätku niektoré vrodené vady.

Ak váš muž nechce prestať fajčiť, postrašte ho tým, že nejde len o prípadnú neplodnosť, fajčenie má totiž vplyv aj na samotné potešenie zo sexu. Fajčenie zhoršuje prekrvenie a tým spôsobuje problémy s potenciou.

Tiež alkohol nie je pre plodnosť muža nič dobré. Nadmerný príjem alkoholu znižuje produkciu testosterónu o 20% ešte 12 hodín po tom, čo ste prestali piť. Aj u mužov obľúbené pivo je zradné. Obsahuje veľké množstvo rastlinných estrogénov, ktoré znižujú mužskú plodnosť tým, že napodobňujú ženské hormóny.

Ruka v ruke s alkoholom a nezdravým jedlom ide nadváha. Príliš veľa tuku zabraňuje produkcii testosterónu. Zároveň vybudované tukové tkanivo, rovnako tak ako u žien, produkuje estrogény, ktoré sú vo veľkom množstve pre mužskú plodnosť nežiaduce. Nájdite si spoločnú zábavu v pohybe a zlepšíte aj spermiogram.

Neblahý vplyv na mužskú plodnosť má aj prílišné teplo, ktoré pôsobia na oblasť genitálií. Mužom sa preto odporúča nenosiť tesnú spodnú bielizeň a obtiahnuté nohavice, v modernej dobe sa tiež varuje pred pokladaním notebooku na klin počas práce na ňom, neodporúča sa ani vkladať mobilný telefón do vreciek nohavíc. Rovnaké opatrenia platia na vyhrievané sedadlá v aute a na kúpeľ v horúcej vani.

Z hľadiska potravín je potom treba zamedziť prísunu pesticídov, ktorých negatívny vplyv na plodnosť bol preukázaný. Ak to teda dá, kupujte potraviny v bio kvalite, aby ste sa pesticídom v potravinách vyhli.

Za mužskú neplodnosťou môže stať aj oxidačný stres. Zvýšené hladiny agentov, spôsobujúcich oxidačný stres, boli zistené u 30 - 80% neplodných mužov. Voľné radikály napádajú bunky a tkanivá, nevyhýbajú sa ani mužským spermiám a spermatickej plazme. Na zničenie voľných radikálov sú účinné antioxidanty. Preto ich dostatočný príjem v strave môže pozitívne ovplyvniť kvalitu a množstvo spermií.

Z antioxidantov sa pre mužov ako účinné javia podľa štúdií:

Medzi prírodné antioxidanty potom patria aj niektoré bežne dostupné potraviny, ktoré spoznáte podľa ich výraznej farby. Sú to napríklad čučoriedky, pomaranče, červená paprika, paradajky alebo tekvice. Antioxidanty možno nájsť aj v zelenom a čiernom čaji.

Ak sa chystáte z týchto potravín mužom vyvárať, pamätajte, že najviac oxidantov potraviny obsahujú, ak sa konzumujú v surovom stave.

Existujú aj ďalšie prírodné prípravky, ktoré možno zakúpiť vo forme tabliet alebo kapsúl. Sú to prípravky obsahujúce zelený jačmeň1, rakytník, alebo sušené plody acai.

Prírodné cesty, ako podporiť mužovu plodnosť

Existuje mnoho ďalších potravín a ich zložiek, ktorých konzumáciou možno mužovu plodnosť podporiť:

 • Cesnak - obsahuje selén, ktorý pomáha zvýšiť hladinu testosterónu a alicín zlepšujúce pohyblivosť spermií.
 • Goji bobule čiže kustovnica čínska - podľa štúdií upravuje spermiogram do dvoch mesiacov
 • Banány - obsahujú bromelín, ktorý podporuje mužské pohlavné hormóny, ale aj vitamín B1, horčík a vitamín C, ktoré sa tiež podieľajú na zvýšení plodnosti
 • ustrice- okrem ich ľudovo známemu pôsobeniu na libido, pôsobia tiež na počet spermií
 • Paradajky - okrem antioxidantov majú efekt na morfológiu spermií
 • Zinok + kyselina listová1 podľa štúdie zvyšuje počet spermií o desiatky percent, ako potravinu je možné podávať v tekvicových semienkach a zelenom šaláte.

Stres a mužská plodnosť
Popis obrázku: Dlhodobý stres výrazne negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť.

Ďalším faktorom, ktorý má vplyv na mužovu plodnosť, ale liek v lekárni na neho nekúpite, je stres. Stres preukázateľne znižuje kvalitu i množstvo spermií, zvlášť, ak je dlhodobý. Ako jednu z podporných metód, ako plodnosť podporiť, teda je zamerať sa na svoj duchovný pokoj a eliminovať príčiny, ktoré mužov dostávajú do stresových situácií. Ak dlhodobo bojujete so zlým spermiogramom možností ako ho zlepšiť teda môžu byť aj radikálne životné kroky, ako je zmena zamestnania či opúšťanie neužitočných vzťahov.

Aký vplyv má na plodnosť sex?

Najpríjemnejší spôsob, ako zvýšiť hladinu testosterónu, je sex. To isté platí pre počet spermií. Podľa štúdie muži, ktorí majú nízky počet spermií a abstinujú dlhšie ako jeden deň, zaznamenajú nižšej produkcii spermií, ktoré sú zároveň pomalšie. Pri snahe o počatie však zároveň platí, že nie je potrebné sa vyčerpať niekoľkými stykmi denne. Uprednostňujte skôr kvalitné pekné milovanie, ako niekoľkokrát denne opakovaný rutinný sex.

Počet mužských spermií dramaticky klesá hneď po ejakulácii a obyčajne trvá 48 hodín, než sa množstvo spermií dostane zase na predejakulačnú úroveň. Zároveň myslite tiež na úlohu psychickú pri honbe za počatím dieťaťa. Pekné a intenzívne milovanie je rozhodne plodnejšie než mechanická súlož.

Pri oplodňovacej súloži je potom dobré myslieť aj na zvolenie správnej polohy, zvlášť, ak viete, že máte s kvalitou spermií problém. Vyskúšajte predovšetkým pozície, počas ktorých sa vďaka gravitácii dostanú spermie hlbšie do pošvy a bližšie ku krčku maternice. Medzi také polohy patrí napríklad misionárska poloha alebo pozície zozadu. Po styku si podložte zadok vankúšom či dajte nohy do výšky. Spermiám tak uľahčíte cestu.

Dokázaný je tiež vplyv ženského orgazmu na plodnosť. Svalové sťahy totiž majú schopnosť nasať spermie dovnútra, bližšie ku krčku maternice. To nahráva nielen milovaniu pred mechanickým sexom, zároveň tým môžete partnera motivovať k lepšiemu životnému štýlu, ktorý zapríčiní tiež jeho lepšiu výkonnosť v spálni.

Pri sexe si dávajte pozor na lubrikačné gély. Dokážu síce milovanie spestriť a uľahčiť, niektoré ich druhy ale kvalitu a tvar spermií poškodzujú. Ak lubrikant využívate, poraďte so svojím gynekológom o tom, ako vybrať ten správny.

Sex a podpora mužskej plodnosti
Popis obrázku: Pri snahe o počatie dieťaťa uprednostňujte kvalitné pekné milovanie, ako niekoľkokrát denne opakovaný rutinný sex.

Prípravky a doplnky stravy na podporu mužskej plodnosti

Existujú prípravky a doplnky stravy, ktoré môžete zakúpiť v lekárni, ktoré sú priamo určené na podporu mužskej plodnosti. Tieto doplnky obvykle vďaka svojmu zloženiu z viac vitamínov a podporných látok pôsobia vo viacerých oblastiach zároveň a komplexne tak plodnosť, ale aj libido, podporujú. Obsahujú obvykle zinok, selén, vitamíny skupiny B a C. Ich užívanie vo forme kapsúl je potom pohodlné.

Patria medzi ne napríklad:

 • FertilAid for Men
 • FertilMan
 • FertilMan Plus
 • Maca (kapsule alebo prášok)
 • PROfertil

Podpora mužskej plodnosti teda súvisí nielen v dohľade na správnu výživu, ale v komplexnom prístupe k životu. Všeobecne možno povedať, že mužská plodnosť, ak neutrpela zásahom napríklad po úraze alebo operácii, zodpovedá jeho celkovému zdraviu. Ak sa teda snažíte o bábätko a potrebujete zlepšiť spermiogram, choďte na to zo všetkých strán.

Video: Vymrie ľudstvo pre neplodnosť mužov?

Viac o podpore mužskej plodnosti na modrykonik.sk

Externé linky

Použité zdroje

 1. http://www.papa-werden.info/wie-werde-ich-papa/richtige-ernaehrung/ernaehrungstipps.php
 2. http://www.fertilaid.com/male-fertility-and-supplementation
 3. http://www.clevelandclinic.org/reproductiveresearchcenter/docs/agradoc384.pdf
 4. https://www.celostnimedicina.cz/potraviny-vhodne-pro-zvyseni-plodnosti.htm

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/cs/varle-rakovina-varlat-penis-2790218/
 2. https://pixabay.com/cs/pár-vyhotovení-mladý-šťastný-lidé-731890/
 3. https://pixabay.com/cs/bolest-hlavy-obrázek-člověk-stres-1557802/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s podporou mužskej plodnosti

Máš skúsenosť s podporou mužskej plodnosti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť