Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

14. týždeň tehotenstva

tehotenské bruško v 14. týždni tehotenstva
14. týždňom tehotenstva začína druhý trimester gravidity, pre ktorý je typické ustúpenie tehotenských príznakov21. Mnohé tehotné ženy tvrdia, že začiatkom druhého trimestra začína najkrajšie obdobie celého tehotenstva, pretože nevoľnosti sú vo väčšine prípadov ojedinelé a prírastky na váhe nie sú nijako veľké. Bruško ženy pomaly rastie - u druhorodiček môže byť podstatne väčšie ako u prvorodičiek.

Sú však aj zdravotné problémy, ktoré ženy v druhom trimestri môžu sprevádzať a to najmä upchatý nos a zápcha. Nepríjemnosť ako upchatý nos je spojená so zvýšením krvného obehu v oblasti nosovej sliznice, ktorá opúcha a spôsobuje ju hormón progesterón. Zbaviť sa upchatého nosa, teda zápalu nosovej sliznice (čiže tehotenská rinitída), úplne nie je možné. Úľavu je možné pocítiť po aplikácii zvlhčovača a/alebo vazelíny do nosných dierok. Určite ale nie je dobré používať antihistamínové nosové spreje.

Zápcha je zase spôsobená zväčšovaním maternice, ktorá tlačí na črevá a tie pracujú v tele tehotnej ženy pomalšie ako obvykle. V týchto mesiacoch je dobré zaradiť do jedálnička vlákninu, ktorá podporí funkciu čriev a zápcha by nemusela byť tak častým problémom.

Bábätko v maternici rastie a to hlavne vďaka placente, ktorá bábätku cez pupočnú šnúru dodáva všetky živiny a kyslík. Bábätko sa pohybuje v plodovej vode, ktorá plod v maternici chráni a dostáva sa do jeho tela, pretože ju prehĺta. Plodovú vodu potom dieťa vylučuje obličkami, ktoré týmto začínajú svoju činnosť.

V tvárovej časti sa oči už posunuli na svoje správne miesto a uši sa presunuli z krku na strany hlavy. Krk dieťaťa sa predlžuje, v oblasti ústnej dutiny sa dokončil vývoj čeľustí a poschodie sa teraz "uzatvára," spája sa od prednej časti smerom dozadu. Zrýchľuje sa aj rast horných končatín, ktoré sú spolu s dolnými končatinami ešte dosť tenké. Dolné končatiny v porovnaní s hornými ešte v dĺžke trochu zaostávajú, ale v nasledujúcich týždňoch aj ony dĺžku doženú.

Ultrazvuk - 14. týždeň tehotenstva
Pohyby bábätka môže tehotná žena vidieť zatiaľ len na ultrazvukovom vyšetrení. Niektoré svaly dieťaťa sú totiž už vyvinuté natoľko, že sa dokážu sťahovať a rozťahovať, ale pohyby ako také sú ešte také slabé a jemné, že ich tehotná žena fyzicky nemôže cítiť. Bábätko môže byť veľké 8-10 cm a váži v rozpätí 30 - 55 gramov.

Vyšetrenia v 14. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Skríning vrodených vývojových chýb

Názov testu Výkon Vyšetrované parametre Čas
Triple test3 odber krvi thCG, AFP, uE3 14.-16.tt

Triple test3 nepodstúpiš, ak máš za sebou kombinovaný test.

Viac o prenatálnom skríningu vrodených vývojových chýb v samostatnom článku: Klikni sem.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Biopsia choria (odber choriových klkov) 11.-15. tt
3D ultrazuk 12.-16. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 12.-16. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
Prenascan1 od 10.tt, zvyčajne 12.-22. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
MaterniT21 Plus1 od 10.tt, zvyčajne od 12. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

14. týždeň tehotenstva v číslach

14. týždeň tehotenstva

  • 14. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 12. týždeň od oplodnenia
  • približne 26 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 13 týždňov + 0 dní až 13 týždňov + 6 dní (skrátene 13tt + 0 až 13tt + 6)

14. týždeň tehotenstva po dňoch

14. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 14.týždni tehotenstva

<< 13.týždeň tehotenstva1 / 15.týždeň tehotenstva >>

Viac o 14. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006

  1. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so 14. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 14. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť