Štvrtý mesiac tehotenstva

Štvrtý mesiac tehotenstva by ti mal poskytnúť priestor, aby si načerpala nové sily a zároveň sa pripravila na všetko, čo ťa čochvíľa čaká. Začína sa druhý trimester a spolu s ním sa zvyšuje aj šanca, že dostaneš dôkazy o tom, že tehotenstvo vie byť aj príjemné. Poď sa pozrieť, čo ťa vo štvrtom mesiaci čaká a na čo by si nemala zabudnúť.
4. mesiac tehotenstva priebeh a vyšetrenia

Je tu veľká šanca, že ti 4. mesiac tehotenstva dopraje priestor na oddych a nazbieranie nových síl.

Čo sa deje vo 4. mesiaci tehotenstva?

  • Štvrtý mesiac sa začína 14. týždňom a ukončuje ho 17. týždeň tehotenstva, pričom predstavuje vytúženú vstupenku do druhého trimestra. Skvelou správou je, že sa počnúc týmto obdobím znižuje riziko spontánneho potratu.
  • Hormón hCG už dosiahol svoje maximum, a hoci v priebehu tehotenstva bude neustále v tvojom organizme prítomný vo zvýšenej hladine, postupne bude pomaličky klesať. S tým je ruka v ruke spojený aj ústup tehotenských príznakov, aj keď bolesti hlavy či pálenie záhy sa môžu vo väčšej či menšej miere objavovať neustále. Každopádne je tu však veľká šanca, že ak ťa doteraz trápili nevoľnosti, mali by sa čoskoro pominúť.
  • Už v tomto mesiaci si môžeš všimnúť, že sa rýchlo zadýchavaš, hoci predtým si mala celkom dobrú kondičku. Dôvodom je tlak zväčšujúcej sa maternice na bránicu a pľúca.
  • Prvorodičky si na pocítenie prvých pohybov2 ešte pár týždňov počkajú, no ženy, ktoré už doma jedno alebo viac detí majú, môžu cítiť prvé pohyby už okolo 15. týždňa tehotenstva.
  • Jemná, no určite nie ostrá či intenzívna bolesť v podbrušku nie je v tehotenstve ničím výnimočným. Za týmto javom stojí povoľovanie väzív, ktoré fixujú maternicu v panve a v druhom trimestri ho môžeš vnímať o niečo častejšie ako doteraz. Určite si však ustriehni mieru týchto bolestí, pretože na rozdiel od diskomfortu v podbrušku môže byť silnejúca bolesť príznakom niečoho vážnejšieho.

Prečítaj si viac o týždňoch v 4. mesiaci tehotenstva:


Na čo sa sústrediť v 4. mesiaci tehotenstva?

Začni sa bábätku prihovárať

Možno to robíš už dávno a možno sa na to ešte len chystáš. No každopádne, teraz je ten správny čas, pretože dieťatko ťa už začína počúvať. Ak sa mu budeš prihovárať rovnakým tónom a spievať mu jednu či dve piesne, môžeš si byť istá, že na tieto okamihy bude reagovať aj po pôrode. Ľahšie ho tak upokojíš, pripravíš na spánok a v neposlednom rade – už teraz môžeš začať pracovať na tom, aby ste si spolu upevnili puto maminky a dieťaťa.

Ustriehni si termín registrácie v pôrodnici

Hoci sa môže zdať, že je ešte na túto tému pomerne skoro, skús si prejsť webové stránky pôrodníc, u ktorých sa naskytá teoretická možnosť, že by si v nich chcela rodiť. Najčastejšie požadujú registráciu do 34. či 36. týždňa tehotenstva, no výnimočne sa môže stať, že je to omnoho skôr – už 14. týždeň tehotenstva. Pre istotu si teda urob aspoň aký-taký prehľad, aby si neskôr zbytočne nebanovala, že si nejaký termín prešvihla.

Výber pôrodnice

Vybrať pôrodnicu nie je práve ľahkou úlohou, preto sa budúci rodičia snažia nájsť čo najviac informácií, ktoré by im s rozhodovaním vedeli pomôcť. Čo by však mali konkrétne zisťovať, na čo si dať pozor a kde vlastne všetky dôležité podrobnosti hľadať? To zistíš v nasledujúcich riadkoch.

Rýchlejšie priberanie

Prvé náznaky váhového prírastku si už na sebe možno začala pozorovať, no štvrtý mesiac spôsobí, že už bude čoraz ťažšie tehotenstvo skryť. S tým môže spojený aj tvoj psychický diskomfort, za ktorý by si sa určite nemala hanbiť, pretože predstava, že každá žena si tehotenstvo a priberanie užíva, je skutočne nerealistická. Je úplne v poriadku, ak postupne zisťuješ, že sa v tvojom tele zrazu necítiš dobre, prípadne ti nie sú príjemné poznámky okolia o tvojom brušku či bacuľatých líčkach.

V druhom trimestri budeš s najväčšou pravdepodobnosťou priberať najviac a ak sa obávaš, ako toto obdobie psychicky ustojíš, rozhodne to nenechaj zájsť do krajností. Vyrozprávaj sa niekomu, zdôver sa o tom svojej dule, ak plánuješ využiť jej služby, alebo zvoľ možnosť psychoterapie.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.

Nepodceňuj zloženie tvojho jedálnička

Množstvo nastávajúcich maminiek v druhom trimestri trošku poľaví „v nárokoch na svoje stravovanie.“ Predsa len, nevoľnosti ustupujú, môžu si konečne dopriať to, na čo majú chuť, a takisto sú z neustáleho zbierania informácií o tom, čo by mali a nemali jesť, natoľko unavené, že to jednoducho prestanú „sledovať.“ Avšak nezabúdaj, že aj strava ti môže pomôcť v uľavení od niektorých tehotenských nepríjemností a dokonca sa im vďaka správne zvolenému jedálničku vieš aj vyhnúť.

Hovoríme napríklad o zápche, na ktorú pomáha zvýšený príjem vlákniny. Krátkodobá neschopnosť ísť na veľkú potrebu nie je závažný problém, no ak dovolíš, aby ti to prerástlo cez hlavu, môže to vyústiť až do vzniku hemoroidov.

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

Zvýšená tvorba pigmentu na pokožke

Na svojej pokožke môžeš pozorovať tvorbu pigmentových fľakov a je dosť možné, že sa ti na brušku objaví tzv. tehotenská čiara – linea nigra. Ide o bežný jav v tehotenstve, ktorý nevieš nijako ovplyvniť a po pôrode by mal znovu vymiznúť. Dovtedy však dbaj o to, aby si si pokožku chránila pred slnkom omnoho dôkladnejšie ako doteraz.

Linea nigra

Linea nigra je tmavá zvislá čiara, ktorá sa objavuje medzi pupkom a lonovou oblasťou. Vzniká najmä v druhom trimestri a pretrváva po celú dobu tehotenstva. Zvyčajne má asi 1 cm na šírku.


Vyšetrenia v 4. mesiaci tehotenstva

Prvotrimestrálny screening

14. týždeň tehotenstva, teda týždeň, ktorý otvára 4. mesiac, je posledným týždňom, kedy sa vykonáva tzv. prvotrimestrálny screening alebo tzv. kombinovaný test. Ide o prvé dôležité vyšetrenie v tehotenstve, ktoré budúcej maminke podáva správu o zdraví a vývine bábätka, pričom pozostáva z dôkladného ultrazvuku a vyšetrenia tvojej krvi. Avšak pozor, screening prvého trimestra by mali robiť len lekári, ktorí majú FMF certifikáciu. Ak si na tomto vyšetrení ešte nebola, prečítaj si o ňom viac v našom článku.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.

Preventívka u zubára

Stav chrupu v tehotenstve rozhodne nepodceňuj. Druhý trimester je ideálnym časom zájsť k zubárovi, aby odhalil prípadný rozrastajúci sa zubný kaz. Ak si trpela nevoľnosťami alebo pálením záhy, mohol vzniknúť dôsledkom zmenenej pH v tvojich ústach, a rovnako predstavuje nebezpečný zdroj zápalu, ktorý v tehotenstve môže narobiť nemalé problémy. Určite preto návštevu zubára nevynechaj – máš na ňu v priebehu tehotenstva nárok dokonca dvakrát.

Tehotenská poradňa

Interval návštev tehotenskej poradne stanovuje tvoj gynekológ na základe tvojho zdravotného stavu, no väčšinou až do 34. týždňa tehotenstva ide o jednu poradňu za mesiac, prípadne raz za 4 až 6 týždňov. Ak máš akékoľvek otázky ohľadom tehotenstva, smelo sa ich pýtaj. V každej poradni by si gynekológ mal vyčleniť priestor aj na rozhovor a zodpovedanie všetkého, čo ťa zaujíma alebo trápi.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.

Triple test

Triple test pozostáva z odberu tvojej krvi, z ktorej sa vyhodnocuje riziko vzniku niektorých vývojových vád u bábätka. Sledujú sa tu špecifické krvné markery, ktoré môžu poukázať napríklad na vyššie riziko Downovho syndrómu. Pre mnohé mamičky je však zbytočným strašiakom, pretože falošná pozitivita triple testov je v porovnaní s novšími metódami prenatálnych screeningov pomerne vysoká.

Triple test

Čo si budeme vravieť, vyšetrení v tehotenstve nie je práve najmenej. K jednoduchému zorientovaniu, aké testy, ultrazvuky a screeningy ťa v nasledujúcich mesiacoch čakajú, neprispieva ani fakt, že väčšina vyšetrení nesie odborný názov. Jedným z nich je napríklad aj triple test. Poď si prečítať, čo to triple test vlastne je, ako prebieha a prečo je pre niektoré ženy zbytočným strašiakom.


Ako rastie bábätko vo 4. mesiaci tehotenstva?

  • Z veľkosti citróna narastie v priebehu 4. mesiaca na veľkosť grepu.
  • Ak si neabsolvovala NIPT test, ktorý ti mohol prezradiť aj pohlavie bábätka, je tu veľká šanca, že sa to, či čakáš dievčatko alebo chlapčeka, dozvieš už v tomto mesiaci. Samozrejme, len v prípade, že sa dieťatko bude chcieť na ultrazvuku ukázať. 🙂
  • Vo 4. mesiaci tehotenstva ho čakajú tieto dôležité míľniky:
    • hýbe všetkými kĺbikmi a rado si tieto pohyby precvičuje,
    • hoci sú jeho očné viečka ešte zrastené, už rozoznáva tmu a svetlo,
    • rozpoznáva zvuky a hlasy, ktoré k nemu do tvojho bruška prenikajú,
    • rastú mu mihalničky aj obočie,
    • koncom 4. mesiaca sa mu začína tvoriť podkožný tuk, ktorý má termoregulačnú funkciu.

Video: 4. mesiac tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo?


Štvrtý mesiac tehotenstva v číslach

Týždne 4. mesiaca tehotenstva

4. mesiac tehotenstva je tvorený 14. až 17. týždňom.


Zápis týždňov v 4. mesiaci tehotenstva: 14. týždeň + 0 dní až 17. týždeň + 6 dní (13tt + 0 až 16tt + 6).


Štvrtý mesiac tehotenstva po týždňoch

Týždeň tehotenstva v 4. mesiaci Počet ukončených dní tehotenstva Počet dní do pôrodu
14. tt (13tt + 0 až 13tt + 6) 91 až 97 189 až 183
15. tt (14tt + 0 až 14tt + 6) 98 až 104 182 až 176
16. tt (15tt + 0 až 15tt + 6) 105 až 111 175 až 169
17. tt (16tt + 0 až 16tt + 6) 112 až 118 168 až 162

<< 3. mesiac tehotenstva / 5. mesiac tehotenstva >>


Mohlo by ťa zaujímať

Druhý trimester

Druhý trimester sa začína 14. a končí 26. týždňom tehotenstva, pričom spravidla býva zo všetkých troch trimestrov ten najpríjemnejší. Často už poľavujú tehotenské nevoľnosti a únava, ale bruško ešte nie je také veľké, aby budúcu maminku obmedzovalo. Pozri sa, čo ťa v druhom trimestri pravdepodobne čaká a neminie. 🙂

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.

Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?


Viac o tehotenstve a štvrtom mesiaci na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj rovnaký mesiac tehotenstva. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti so štvrtým mesiacom tehotenstva

Máš skúsenosť so štvrtým mesiacom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke