Používame cookies. Viac informácií tu. OK

22. týždeň tehotenstva

1 skúsenosť

Tehotenské bruško v 22. týždni tehotenstvaV 22. týždni tehotenstva bábätko váži okolo 350 gramov a meria cez 20 cm. Svojou váhou je ešte maličké, a preto je tento týždeň typický naberaním a vytváraním tuku, čo súvisí s priberaním na váhe bábätka. Vrstva tuku, ktorá sa bábätku tvorí, mu umožní vytvárať a udržiavať telesnú teplotu. Tento tuk sa podobá tomu, ktorý počas tehotenstva naberá aj matka a nazýva sa hnedý tuk. Hnedý tuk sa rýchlo premieňa na energiu, ktorú ako matka, tak dieťa v maternici využívajú.

Ultrazvuk v 22. týždni tehotenstvaV tvárovej časti dochádza k tvorbe obočia, ktoré je spolu s vláskami stále biele, pretože ešte neobsahuje žiadny pigment. Dieťa v maternici už dokáže pohybovať aj čelom tzn. akoby ho krčiť. Viečka sú už plne vyvinuté, ale ešte nefungujú tak, že by ich dieťa používalo a otváralo a zatváralo. K tomuto dôjde až po 28. týždni. Pod viečkami sa pomaly vyfarbuje dúhovka a pery už sú tiež viac zreteľnejšie. Celá tvár bábätka vyzerá pomaly ale iste tak, ako bude vyzerať aj po pôrode, teda novorodenecký.

Ruky aj nohy dokončili svoj ​​vývoj, ale ešte v nasledujúcich týždňoch budú rásť do svojej konečnej dĺžky. S končatinami bábätko neustále pohybuje, kope nožičkami, máva rukami, tlieska. Na prstoch rúk má už bábätko nechty, ktoré môžu rásť tak rýchlo, že ich bude potrebné hneď po narodení ostrihať, aby sa nimi a neopatrnými pohyby bábätko nepoškriabalo.

V piatom mesiaci tehotenstva sa môžu objaviť na tvári ženy drobné chĺpky (na brade, pod nosom), ktoré sú znakom hormonálnych zmien prebiehajúcich v tele žien počas tehotenstva. Tiež ženu môžu trápiť kŕče, ktoré najčastejšie "napádajú" dolné končatiny a sú znakom nedostatku magnézia (horčíka) v tele. Je vhodné tieto problémy konzultovať s lekárom, pretože aspoň v tejto veci chýbajúceho horčíka,môže tento odporučiť a predpísať.

Vyšetrenia v 22. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
Ultrazvukové vyšetrenie (morfologický ultrazvuk) zhodnotenie anatómie všetkých orgánov plodu 20.-22. tt

22. týždeň tehotenstva v číslach

22. týždeň tehotenstva

  • 22. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 20. týždeň od oplodnenia
  • približne 18 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 21 týždňov + 0 dní až 21 týždňov + 6 dní (skrátene 21tt + 0 až 21tt + 6)

22. týždeň tehotenstva po dňoch

22. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (EN): Ultrazvuk v 22. týždni tehotenstva:

<< 21.týždeň tehotenstva / 23. týždeň tehotenstva >>

Súvisiace články

Viac o 22. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
  3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#22
  5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s 22. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 22. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
86sasanka86
28. dec 2013

Prvé pohyby

Prvýkrát som rozoznala pohyb bábätká od pohybu čriev v 20-tom týždni,ale trvalo to krátko a potom nič. Na koníkovi som sa dočítala, že sa zvyknú na týždeň dva odmlčať a potom to začne.

Blížili sa Vianoce a ja som sa smiala ,že malá čaká do Vianoc. Tešilo ma už len to, že je to ona a nie on, ako som si myslela:o ;) Prišli Vianoce, stromček, večera a mne sa ozývali v brušku čudné bubliny. Myslela som si, dobrá večera a kyslá kapusta ofúkli moje črevá, ale boli to bublinky hore v brušku. Keď som si potom kľudne sadla s rodinou k tv, poskladala som si ruky na bruško a vtedy mi to došlo! Veď to sa moje bábo hýbe!

Odvtedy hľadám každučkú aj primitívnu odpoveď na moju niekedy aj trápnu otázku na koníkovi. Tam mi vždy milé, ochotné a skúsené maminky v pohode odpovedia. Ba tešia sa spolu so mnou aj z prvého pohybu mojej malinkej;D
5 poďakovaní