Používame cookies. Viac informácií tu. OK

21. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 21. týždni tehotenstvaV 21. týždni tehotenstva žena môže pozorovať pravidelné pohybové cykly dieťaťa v maternici. Počas dňa sa ukladá niekoľkokrát na spánok, niekedy bdie a niekedy je aktívne tak, že ženu prekvapia pohyby a kopance v dobe, kedy sa chystá spať alebo už tvrdo spí. Podľa ultrazvukového snímku si dieťa tiež utvára svoje obľúbené spiace polohy. Niektoré radi spia s podoprenou hlavičkou rúčkami, niektoré so zarazenou hlavičkou v hrudníčku či s palčekom v ústach. Je zaujímavé, že po narodení deti preferujú pri ležaní alebo spaní vždy jednu zo strán a je to práve tá, na ktorú sa v brušku ukladali najčastejšie.

V oblasti hlavy sa v mozgovej časti jasne oddelila sivá a biela mozgová kôra a na tvári sa dokončil vývoj viečok a rias. Srdiečko bábätka tlčie tak silno a rýchlo, že je často prirovnávaný ku cválaniu koní. V tele bábätka dozrievajú jeho vnútorné orgány a začínajú pracovať tak, ako tomu bude aj po narodení. Pohlavné orgány dieťaťa sú už tak diferencované, že je možné s presnosťou určiť či žena čaká chlapčeka alebo dievčatko.

Problémy s pleťou alebo bolestivý chrbát môžu sprevádzať zvyšok týždňov tehotenstva. Ak žena prechádza obdobím, v ktorom sa jej na tvári objaví akné, nie je vhodné liečiť toto kožné ochorenie medikamentami, ale skúsiť používať pleťovú vodu alebo krémy. Ak by sa stav nezlepšoval, prípadné nasadenie liečiv je potrebné konzultovať s lekárom.

Bolestivý chrbát, najčastejšie v oblasti krížov, má na svedomí zväčšujúca sa maternica a teda rastúce bruško. Maternica posúva ťažisko tela matky tak, že tlačí na bedrovú oblasť a tá sa posúva vpred. Súčasne s týmto posunom pracuje aj hormón relaxin, ktorý je zodpovedný za uvoľňovanie všetkých kĺbov a väzov v tele matky. Vďaka tomu, že uvoľňuje i väzy, pripravuje telo na blížiaci sa pôrod32, pretože pri ňom sa budú väzy, ktoré spájajú panvovú kosť s chrbticou, rozťahovať tak, aby panvou prešla hlavička bábätka.

Vyšetrenia v 21. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
Ultrazvukové vyšetrenie (morfologický ultrazvuk) zhodnotenie anatómie všetkých orgánov plodu 20.-22. tt

21. týždeň tehotenstva v číslach

21. týždeň tehotenstva

  • 21. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 19. týždeň od oplodnenia
  • približne 19 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 20 týždňov + 0 dní až 20 týždňov + 6 dní (skrátene 20tt + 0 až 20tt + 6)

21. týždeň tehotenstva po dňoch

21. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Pohyby bábätka v 21. týždni tehotenstva

<< 20. týždeň tehotenstva / 22. týždeň tehotenstva>>1

Súvisiace články

Viac o 21. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-die...

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
  3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky: Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, 2006, Číslo: 28494-1/2006-OZSO
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#21
  5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s 21. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 21. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť