42. týždeň tehotenstva

42. týždeň tehotenstva je posledným týždňom fyziologickej gravidity a ty sa už nevieš dočkať, kedy sa pôrod konečne rozbehne. Ak sa pôrodné procesy stále nespúšťajú, pravdepodobne ťa čaká záťažový test oxytocínom. Jeho úlohou je preveriť, či je maternica schopná kontrakcií a či bábätko pôrod zvládne. Prečítaj si, okrem iných informácií, ktoré sa v závere tehotenstva môžu hodiť, ako toto vyšetrenie prebieha.
42. týždeň tehotenstva obrázok

V 42. týždni tehotenstva môžu lekári zvažovať vyvolanie pôrodu.

Čo sa v 42. týždni tehotenstva deje?

 • Ak gynekológ pomocou ultrazvuku odhadne, že bábätko môže byť príliš veľké a bude mať vysokú pôrodnú hmotnosť, odporučí ti pôrod cisárskym rezom59.

Ako sa vyvíja bábätko?

 • Vzhľadom k tomu, že bábätko je v tvojom brušku skutočne dlho, na jeho telíčku už nebudú takmer žiadne lanugo (prvotné ochlpenie) a ani mázok, ktorý pôsobí ako ochrana pred vplyvom plodovej vody. Môže sa teda očakávať, že po narodení bude pokožka bábätka vysušená.
 • Dieťatko už teraz veľmi nerastie a ani nepriberá. Malo na to dostatok času doteraz. 🙂

Aké je bábätko veľké?

Na konci 42. týždňa tehotenstva (teda 41tt + 6) dieťatko meria asi 51 cm a vážiť môže asi 3,8 kg. Lekári mu stále hovoria plod a veľkosťou ho možno prirovnať k vodnému melónu… K veľkému vodnému melónu. 🙂


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 42. týždni tehotenstva sústrediť?

 • Tašku do pôrodnice už máš pravdepodobne zbalenú niekoľko týždňov, preto si ju len narýchlo skontroluj, či v nej niečo nechýba.
 • Určite si sa už dávno rozhodla, či budeš používať jednorazové alebo látkové plienky. V tejto chvíli by si už doma mala mať zásobu plienok aspoň na prvý týždeň spolužitia s bábätkom.
 • Chceš si v priebehu dňa zdriemnuť, prípadne máš chuť na zmrzlinu, hoci vonku mrzne? Určite si nič, po čom práve zatúžiš, neodopieraj. Tvoje telo si v 42. týždni tehotenstva rozhodne zaslúži, aby si mu dala to, čo si práve žiada.

Ak nenastane spontánny pôrod do 42tt + 0, teda do ukončeného 42. týždňa tehotenstva, pristupujú lekári k tzv. indukcii pôrodu, teda k jeho vyvolaniu. Ak sa však naskytne dôvod, môžu ti odporučiť vyvolanie pôrodu29 aj skôr.
42. týždeň a pôrod sa stále nerozbehol.

42. týždeň tehotenstva pozostáva len z čakania na pôrod.


Vyšetrenie v 42. týždni tehotenstva

1. Poradňa pre tehotné

S gynekológom alebo pôrodníkom sa teraz uvidíš často, pravdepodobne každý druhý deň. Bude kontrolovať, v akom stave je bábätko a či sa tvoje telo pripravuje na pôrod. Tiež ti vykoná CTG vyšetrenie – tzv. monitor alebo „pásy“, počas ktorých sa zaznamenávajú ozvy bábätka a činnosť maternice.

2. Prípadný oxytocínový záťažový test

Lekár ti môže odporučiť tzv. oxytocínový záťažový test.

Ako prebieha oxytocínový záťažový test?

 • Skladá sa v podstate z dvoch častí. Prvá spočíva v monitorovaní kardiotokografom (CTG), ktoré trvá asi 20 minút a prebieha v pokojovom režime. Potom ti bude infúzne do žily aplikovaná malá dávka oxytocínu20 rozpusteného v glukóze.
  • Úlohou oxytocínu je povzbudiť činnosť maternice, teda spustiť kontrakcie a zistiť reakciu bábätka na pôrodnú záťaž.
  • Infúzia oxytocínu sa podáva v troch stupňoch a rýchlosť podania sa s každou dávkou zdvojnásobuje.
  • Záťažový test je potom zakončený ďalším 20minútovým kardiotokografickým záznamom.

Toto vyšetrenie preukáže, či je bábätko schopné tolerovať záťaž, ktorú preň pôrod znamená, a posúdiť citlivosť maternice a jej schopnosť zahájiť pôrodnú činnosť. Po ukončení záťažového oxytocínového testu lekár zhodnotí CTG záznam a rozhodne, aký bude ďalší postup.

Výsledky testu môžu byť:

 • Pozitívne – znamená to, že v priebehu vyšetrenia došlo k vyvolaniu kontrakcií a bábätko na test reagovalo dobre.
 • Negatívne – poukazuje na to, že sa kontrakcie nedostavili, ale srdečná činnosť dieťaťa bola v poriadku.
 • Suspektné – bábätko nereaguje na kontrakcie, čo je dôvod na hospitalizáciu budúcej maminky.

Zaujímavosť: Často sa stáva, že po záťažovom teste dôjde k podráždeniu maternice a kontrakcie vyvolané oxytocínom sa neultmia. Práve naopak – začnú silnieť a vedú k vyvolaniu pôrodu.


Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o fyziologickom pôrode

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


42. týždeň tehotenstva v číslach

Lekár zapíše údaj: 41 týždňov + 0 dní až 41 týždňov + 6 dní (skrátene: 41tt + 0 až 41tt + 6).

 • 42 týždňov od poslednej menštruácie.
 • 2. týždeň prenášania.
 • Termín pôrodu bol vypočítaný na 40tt + 0.

42. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaUkončené dni prenášania
41tt+02877
41tt+12888
41tt+22899
41tt+329010
41tt+429111
41tt+529212
41tt+629313

Mohlo by ťa zaujímať

Epidurálna analgézia

Epidurálna analgézia je tlmenie pôrodných bolestí podaním malej dávky znecitlivujúcej látky a lieku proti bolesti. Epidurál je zavedený do chrbticového kanála a tam sa rozmiestni okolo miechového vaku. Týmto zabráni nervovému vzruchu, aby vystúpil z miechového vaku. Epidurál pôsobí na senzitívne, sympatické a motorické nervy.

Vyvolávaný pôrod

Vyvolávaný pôrod alebo indikovaný pôrod je umelé vyvolanie činnosti maternice za účelom ukončenia tehotenstva. Je to metóda preventívna, nie liečebná. Indikuje sa v prípadoch, keď sa skorším ukončením gravidity predchádza negatívnym následkom jej pokračovania. Predchádza sa tak poškodeniu plodu alebo má pozitívny vplyv na zdravotný stav matky.

Dojčenie

Kým ste nosili bábätko pod srdcom, bola starostlivosť o jeho výživu pomerne jednoduchá. Jeho príchodom na svet sa to trošku zmení. Základom jeho zdravého prospievania bude síce aj naďalej plné bruško, ale už nie to vaše, ale jeho.Viac o 42. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.

 • Opýtaj sa odborníka
  • Či už máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí, môžeš sa ju spýtať jedného z našich odborníkov. Naše Poradnezadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
 • Pridaj sa do tematických skupín
  • Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 42. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
  • Tematické skupiny

<< 41.týždeň tehotenstva / Prenášanie >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekológ a pôrodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnotenia a skúsenosti so 42. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 42. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke