Používame cookies. Viac informácií tu. OK

42. týždeň tehotenstva

42. týždeň tehotenstva je posledným týždňom fyziologického tehotenstva, kedy lekári vyčkávajú na príchod pôrodu32 bez medikamentóznych zásahov. Po ukončení tohto posledného týždňa sa vo veľkej väčšine pristupuje k umelému vyvolaniu pôrodu29.

Budúcu mamičku čaká v 42. týždni tehotenstva niekoľko gynekologických kontrol a každý druhý deň vyšetrenie kardiotokografom (CTG), ktorý sleduje srdcovú činnosť bábätka a prácu maternice.

Desiaty deň po predpokladanom termíne pôrodu7 podstúpi nastávajúca mamička tzv. oxytocínový záťažový test. Ten obnáša približne hodinové sledovanie kardiotokografom. Tento test má za úlohu zistiť reakciu maternice a dieťatka na oxytocín.

Ako prebieha oxytocínový záťažový test

Oxytocínový záťažový test sa skladá v podstate z dvoch častí. Prvá časť spočíva v monitorovaní kardiotokografom ako obvykle približne 20 minút v režime spánku. Potom je mamičke injekciou do lakťovej jamky postupne aplikovaná malá dávka oxytocínu20 rozpusteného v glukóze približne po dobu 10 minút. Oxytocín má za úlohu povzbudiť činnosť maternice, teda spustiť kontrakcie a zistiť reakciu bábätka na pôrodnú záťaž.

Infúzia s oxytocínom je podávaná v troch stupňoch a rýchlosť podania sa s každou dávkou zdvojnásobuje. Záťažový test je potom zakončený opäť dvadsaťminútovým kardiotokografickým záznamom.

V prípade správnej reakcie maternice začne nastávajúca mamička pociťovať prvé kontrakcie. Toto vyšetrenie taktiež preukáže, či je bábätko schopné tolerovať záťaž, ktorú pre neho pôrod znamená. Posúdi aj citlivosť maternice a jej schopnosť začať pôrodnú činnosť.

Po ukončení záťažového oxytocinového testu lekár zhodnotí CTG záznam a rozhodne o ďalšom postupe. Keď mu test prebehol v poriadku, teda výsledok bol pozitívny a aj reakcie dieťatka na kontrakcie boli dobré, je mamička prepustená domov.

Možné výsledky oxytocinového záťažového testu

 • Pozitívny test - znamená, že počas vyšetrenia došlo k vyvolaniu kontrakcií.
 • Negatívny test - poukazuje na to, že sa kontrakcie nedostavili, ale srdcová činnosť bábätka bola v poriadku.
 • Suspektny test - preukazuje negatívnu reakciu dieťatka na kontrakcie, čo je dôvodom pre hospitalizáciu budúcej mamičky.

Po prekonanom záťažovom teste dochádza k podráždeniu maternice. Oxytocínom vyvolané kontrakcie často nezmiznú, ale začnú naopak zosilňovať a vedú k vyvolaniu pôrodu.

Ak nedôjde k spontánnemu pôrodu do 42 +0, teda do ukončeného 42. týždňa tehotenstva, pristupujú lekári k indukcii. To znamená k vyvolaniu pôrodu.

42. týždeň tehotenstva v číslach

 • 42. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 40. týždeň od oplodnenia
 • lekár píše: 41 týždňov + 0 dní až 41 týždňov + 6 dní (skrátene 41tt + 0 až 41tt + 6)
 • termín pôrodu bol vyrátaný na 40tt + 0
 • 2. týždeň prenášania

42. týždeň tehotenstva po dňoch

42. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 41. týždeň tehotenstva / Prenášanie >>

Súvisiace články

Viac o 42. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20171111185436/http://www.toplekar.cz/vysetreni/zatezovy-oxytocinovy-...
 2. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
 3. http://www.itehotenstvi.cz/tyden-po-tydnu/tehotenstvi-41-42-tyden.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so 42. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 42. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť