42. týždeň tehotenstva

42. týždeň tehotenstva je posledným týždňom fyziologického tehotenstva, kedy lekári vyčkávajú na príchod pôrodu32 bez medikamentóznych zásahov. Po ukončení tohto posledného týždňa sa vo veľkej väčšine pristupuje k umelému vyvolaniu pôrodu29.

Budúcu mamičku čaká v 42. týždni tehotenstva niekoľko gynekologických kontrol a každý druhý deň vyšetrenie kardiotokografom (CTG), ktorý sleduje srdcovú činnosť bábätka a prácu maternice.

Desiaty deň po predpokladanom termíne pôrodu7 podstúpi nastávajúca mamička tzv. oxytocínový záťažový test. Ten obnáša približne hodinové sledovanie kardiotokografom. Tento test má za úlohu zistiť reakciu maternice a dieťatka na oxytocín.

Ako prebieha oxytocínový záťažový test

Oxytocínový záťažový test sa skladá v podstate z dvoch častí. Prvá časť spočíva v monitorovaní kardiotokografom ako obvykle približne 20 minút v režime spánku. Potom je mamičke injekciou do lakťovej jamky postupne aplikovaná malá dávka oxytocínu20 rozpusteného v glukóze približne po dobu 10 minút. Oxytocín má za úlohu povzbudiť činnosť maternice, teda spustiť kontrakcie a zistiť reakciu bábätka na pôrodnú záťaž.

Infúzia s oxytocínom je podávaná v troch stupňoch a rýchlosť podania sa s každou dávkou zdvojnásobuje. Záťažový test je potom zakončený opäť dvadsaťminútovým kardiotokografickým záznamom.

V prípade správnej reakcie maternice začne nastávajúca mamička pociťovať prvé kontrakcie. Toto vyšetrenie taktiež preukáže, či je bábätko schopné tolerovať záťaž, ktorú pre neho pôrod znamená. Posúdi aj citlivosť maternice a jej schopnosť začať pôrodnú činnosť.

Po ukončení záťažového oxytocinového testu lekár zhodnotí CTG záznam a rozhodne o ďalšom postupe. Keď mu test prebehol v poriadku, teda výsledok bol pozitívny a aj reakcie dieťatka na kontrakcie boli dobré, je mamička prepustená domov.

Možné výsledky oxytocinového záťažového testu

 • Pozitívny test - znamená, že počas vyšetrenia došlo k vyvolaniu kontrakcií.
 • Negatívny test - poukazuje na to, že sa kontrakcie nedostavili, ale srdcová činnosť bábätka bola v poriadku.
 • Suspektny test - preukazuje negatívnu reakciu dieťatka na kontrakcie, čo je dôvodom pre hospitalizáciu budúcej mamičky.

Po prekonanom záťažovom teste dochádza k podráždeniu maternice. Oxytocínom vyvolané kontrakcie často nezmiznú, ale začnú naopak zosilňovať a vedú k vyvolaniu pôrodu.

Ak nedôjde k spontánnemu pôrodu do 42 +0, teda do ukončeného 42. týždňa tehotenstva, pristupujú lekári k indukcii. To znamená k vyvolaniu pôrodu.

42. týždeň tehotenstva v číslach

 • 42. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 40. týždeň od oplodnenia
 • lekár píše: 41 týždňov + 0 dní až 41 týždňov + 6 dní (skrátene 41tt + 0 až 41tt + 6)
 • termín pôrodu bol vyrátaný na 40tt + 0
 • 2. týždeň prenášania

42. týždeň tehotenstva po dňoch

42. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 41. týždeň tehotenstva / Prenášanie >>

Súvisiace články

Viac o 42. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20171111185436/http://www.toplekar.cz/vysetreni/zatezovy-oxytocinovy-...
 2. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
 3. http://www.itehotenstvi.cz/tyden-po-tydnu/tehotenstvi-41-42-tyden.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so 42. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 42. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť