Používame cookies. Viac informácií tu. OK

41. týždeň tehotenstva

41. týždeň tehotenstva je stále ešte v medziach normálneho priebehu fyziologického tehotenstva. Tehotenstvo trvá 38 - 42 týždňov. Teda pôrod32 v tomto rozmedzí je stále tzv. termínový7. Ak nedôjde k pôrodu v tomto období, hovoríme už o prenášaní.

Obdobie medzi 40. 2 - 42. týždňom tehotenstva je niekedy označované ako predĺžené tehotenstvo. Veľa lekárov sa v tomto období prikláňa skôr k aktívnemu prístupu, teda vyvolaniu pôrodu29. Iní volia taktiku skôr vyčkávaciu. Budúcu mamičku pozorne sledujú a monitorujú komfort bábätká i funkciu placenty.

Bežne sa však pristupuje k vyvolaniu pôrodu najneskôr na začiatku 42. druhého týždňa tehotenstva, tak aby dĺžka tehotenstva neprekročila 42. týždeň.

Riziká prenášania

Bábätko v maternici vyživuje placenta. Placenta tiež pracuje ako pľúca dieťatka, dodáva mu kyslík a súčasne odvádza kysličník uhličitý. Ďalej plní funkciu hormonálnu a vylučovaciu. Bez plne funkčnej placenty sa teda dieťatko nezaobíde.

Funkcia placenty je však obmedzená na 42 týždňov, potom začína starnúť. Uzatvárajú sa placentárne cievy a placenta tak prestáva byť funkčná. Postupne dochádza k jej odumieraniu. Tým prestáva byť bábätko dostatočne vyživované a je ukončený jeho rast.

Prvý týždeň po termíne

Tehotenstvo sa prehuplo do 41.týždňa tehotenstva a budúca mamička môže očakávať tieto vyšetrenia:

  • Vaginálne vyšetrenie - vykonáva sa tzv. Hamiltonov hmat za účelom napomôcť vyvolať pôrod. Pri tomto vyšetrení sa lekár snaží budúcej mamičke uvoľniť (odlúpnuť) plodový vak od steny maternice. To následne spôsobí vyplavenie prostaglandínov, ktoré fungujú ako spúšťač pôrodu. Tento zákrok však nie je 100% zárukou, že sa pôrod skutočne rozbehne.

Viac v samostatnom článku Hamiltonov hmat7.

  • CTG vyšetrenie - po termíne pôrodu podstupuje budúca mamička vyšetrenie kardiotokografom (CTG) približne jedenkrát za 2 dni. Vyšetrenie trvá cca 20 minút a sú pri ňom snímané srdcové ozvy bábätka a činnosť maternice.

Viac v článku CTG vyšetrenie.

41. týždeň tehotenstva v číslach

  • 41. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 39. týždeň od oplodnenia
  • 1. týždeň prenášania
  • lekár píše: 40 týždňov + 0 dní až 40 týždňov + 6 dní (skrátene 40tt + 0 až 40tt + 6)
  • termín pôrodu vychádza na 40tt + 0

41. týždeň tehotenstva po dňoch

41. týždeň tehotenstva

<< 40. týždeň tehotenstva2 / 42. týždeň tehotenstva >>

Súvisiace články

Viac o 41. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
  2. http://www.itehotenstvi.cz/tyden-po-tydnu/tehotenstvi-41-42-tyden.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so 41. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 41. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť