Časté močenie v tehotenstve

S častým močením v tehotenstve sa stretne každá nastávajúca mamička. Pocit na močenie môže prichádzať dokonca bezprostredne po už vykonanej potrebe. S rastúcim štádiom tehotenstva veľa budúcich mamičiek zistí, že sa frekvencia nutkania stále zvyšuje.

Niektoré tehotné ženy tiež zaznamenávajú v priebehu gravidity únik moču. A to najmä pri kýchnutí, kašli alebo cvičení. Počas tehotenstva sú tieto javy úplne bežné a možno očakávať, že za niekoľko dní po pôrode32 tieto ťažkosti zase ustúpia.

Čo je to močový mechúr a ako funguje

Močový mechúr je dutý orgán balónového tvaru, ktorý je umiestnený v panve. Jeho úlohou je uchovávať a vyprázdňovať moč. Moč je privádzaný z obličiek do močového mechúra dvojicou močovodov. Z močového mechúra je následne odvádzaný z tela močovou trubicou. Svaly steny močového mechúra sa sa pri jeho naplnení rozšíria a po jeho vyprázdnení opäť zúžia.

Potreba na močenie je riadená receptormi umiestnenými v stene močového mechúra. Tie vyšlú signál, ktorý aktivuje pocit nutkania. Zdravý jedinec so správne fungujúcim močovým systémom nemá problémy ovládať vyprázdňovanie a túto chvíľu oddialiť podľa svojich potrieb.
Ľudský močový mechúr pojme cca 600-1200 ml tekutiny. Nutkanie na močenie sa spravidla objavuje už pri naplnení 400-600 ml.

Príčiny častého nutkania na močenie v tehotenstve

Počas tehotenstva sa nutkanie k močeniu mení najmä podľa jeho dĺžky. Niekedy môže mať tehotná žena pocit, že musí vykonávať potrebu často, inokedy zasa, že sa všetko vracia späť k normálu.

Čo časté močenie v tehotenstve spôsobuje:

  • V prvých týždňoch tehotenstva produkuje telo budúcej mamičky hormón hCG1 - ľudský choriový gonadotropín, ktorý okrem iného spôsobuje aj častejšie nutkanie na močenie.
  • Telo tehotnej ženy obsahuje oveľa viac tekutín.
  • Obličky pracujú oveľa rýchlejšie - zbavujú telo odpadových produktov.

V druhom trimestri sa mnohým nastávajúcim mamičkám uľaví. Maternica rastie a nutkanie na močenie už nie je tak časté. Problémy1 sa spravidla navrátia až ku koncu tehotenstva, kedy sa telo pripravuje na pôrod. Bábätko zostupuje do krčka kanála, čo zvyšuje tlak na močový mechúr. Nutkanie na močenie môže budúcu mamičku obťažovať aj počas noci. Tento tlak môže tiež spôsobovať únik moču, najmä v prípade, že svaly okolo močovej trubice nie sú príliš silné.

Po pôrode môže zvýšená frekvencia močenia ešte niekoľko dní pretrvávať, telo sa tak zbavuje prebytočnej tekutiny z tehotenstva. Následne by mala byť situácia rovnaká ako pred otehotnením.

Ako si teda pomôcť

S častým močením

  • Nepiť nápoje s obsahom kofeínu - káva, čaj, cola. Kofeín pôsobí močopudne, čo ťažkosti s častým močením iba zhoršuje.
  • Nepiť veľa tekutín na noc - s blížiacim sa večerom je vhodné tekutiny postupne obmedzovať. Dôležité je však dbať na dostatočný pitný režim počas dňa, aby sa telo neokrádalo o životne dôležité tekutiny.
  • Močový mechúr vyprázdňovať úplne - to znamená vykonávať potrebu v pokoji, bez náhlenia.

S únikom moču

  • Nečakať, až je močový mechúr plný.
  • Snažiť sa potrebu udržať ešte nejakú chvíľu - tak dochádza k posilňovaniu svalov, ktoré držia močovú trubicu.
  • Pri močení je vhodné sa nakloniť dopredu - táto poloha zaisťuje úplné vyprázdnenie močového mechúra.
  • Pred cvičením vždy vyprázdniť močový mechúr.
  • Kegelove cviky - pôvodne boli tieto jednoduché cviky určené ženám po pôrode. Dnes sa však odporúča cvičiť ešte v tehotenstve, práve v prípadoch, ako je únik moču. Cvičenie spočíva v napnutí svalov, ktoré sú určené na zastavenie prietoku moču. Tieto svaly potom postačí zaťať cca na 10 sekúnd a toto cvičenie opakovať 10 až 20-krát za sebou, najmenej trikrát denne.
  • Nepiť tesne pred spánkom.

Kedy navštíviť lekára

Je nutné vyhľadať lekára, ak sa objaví niektorý z týchto varovných signálov:

  • pálenie alebo bolesť pri močení,
  • nutkanie močiť bezprostredne po vyprázdnení močového mechúra,
  • horúčka,
  • krv v moči.

Tieto príznaky môžu znamenať prebiehajúci zápal močových ciest2. Ide o najčastejšiu infekciu postihujúcu tehotné ženy. Neliečený zápal močových ciest môže viesť k vážnej infekcii obličiek alebo dokonca až k predčasnému pôrodu6.

Viac v hlavnom článku Zápal močových ciest2.

Viac o častom močení v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/frequent-urination.aspx#
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Močový_měchýř

Hodnotenia a skúsenosti s častým močením v tehotenstve

Máš skúsenosť s častým močením v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke