Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Vitamíny pre tehotné

Vitamíny pre tehotné Vitamíny pre tehotné sú dnes bežne dostupným tovarom v každej lekárni alebo v obchodíkoch so zdravou výživou. Počas tehotenstva telo prechádza veľkými zmenami, veľkou záťažou. Bábätko "z mamičky" de facto rastie, živí sa a tým telo matky môže v niektorých smeroch chradnúť. Potreba niektorých vitamínov a tiež minerálov sa v tehotenstve zvyšuje až o 100%. Preto je vhodné vitamíny užívať ako doplnok stravy. Vitamíny ale neslúžia ako náhrada stravy v tehotenstve.

Niektoré ženy plánujúce tehotenstvo začnú užívať vitamíny ešte pred otehotnením. Niektorým je toto užívanie odporúčané až po tom, keď je u gynekológa tehotenstvo prvýkrát potvrdené. Existujú ale isté úvahy o tom, či sú vitamíny pre tehotné ženy vhodné, alebo nie. Je to z dôvodu veľkosti bábätka48, resp. jeho pôrodnej hmotnosti. Z tohto dôvodu môžu niektorí gynekológovia vitamíny odporučiť len v prvom trimestri1 a vo zvyšných užívanie ukončiť.

Predávkovanie a nadmerný prísun vitamínov v tehotenstve

V prípade vitamínov môže dôjsť k predávkovaniu buď jednorazovému alebo dlhodobému. Jednorazové predávkovanie nie je nikdy nebezpečné ani pre matku, ani pre dieťa. Ak ale dôjde k dlhodobému predávkovaniu, hlavne vitamínom A, dochádza k zmene pokožky, ktorá sa sfarbí do oranžova až hneda. Vylúčená nie je ani tvorba nádorov.

Vitamíny pre tehotné

  • Kyselina listová1 - odporúčané užívanie je hlavne cca 3 mesiace pred plánovaným otehotnením, pretože spoločne s vitamínom B12 zabezpečuje tvorbu červených krviniek a syntézu nukleových kyselín, čo je potrebné na reprodukciu a k bezchybnému deleniu buniek. Ďalej môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy a tiež ľudia so zvýšeným rizikom ochorenia srdca.
  • Calibrum Babyplan - tento doplnok je určený hlavne tým ženám, ktoré plánujú tehotenstvo a už tehotným ženám v prvom trimestri.
  • Calibrum Mami - sú vhodné pre tehotné ženy v druhom a treťom trimestri a tiež dojčiace 11 matky.
  • Centrum Materna - doplnok stravy obsahujúci vitamíny, minerály a stopové prvky. Je vhodné užívať ho pred aj v tehotenstve a počas dojčenia.
  • Femibion ​3 - vitamínové doplnky Femibion ​​800 a Femibion ​​400 sú určené ženám plánujúcim otehotnenie, tehotným ženám a dojčiacim mamičkám.
  • FolGravid
  • GS Mamavit - doplnok vitamínov a minerálov, ktorý je vhodný ako v období plánovania tehotenstva, tak v gravidite a dojčenia.
  • Chytré bábätko - vitamíny vhodné pre dospelé ženy od začiatku tehotenstva po dojčenie.

Súvisiace články

Viac o vitamínoch pre tehotné na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.lekarna24h.cz/?skupina=86
  2. http://ona.idnes.cz/co-musite-vedet-o-vyzive-v-tehotenstvi-dy9-/deti.aspx?c=A080818_130716_tehote...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vitamínmi pre tehotné

Máš skúsenosť s vitamínmi pre tehotné?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť