Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Zrak v tehotenstve

3 skúsenosti

Zrak v tehotenstveZrak v tehotenstve sa počas tehotenstva mení. Dochádza k hormonálnym a k telesným zmenám. Pri zhoršení zraku v tehotenstve by sa mala mať žena na pozore, pretože môže byť príznakom iného ochorenia, napr. preeklampsie3, cukrovky, tehotenskej cukrovky5 alebo vysokého krvného tlaku1.

K zhoršeniu zraku môže dôjsť aj počas pôrodu. A to v čase, keď dochádza v tele tehotnej ženy ku kontrakciám, teda ku sťahom maternice. Tie vyvolávajú určitý tlak práve aj v oblasti očí. Tento zhoršený stav môže pretrvať aj krátku dobu po pôrode, ale sám sa upraví. Viď. nižšie.

Ak má tehotná žena jeden z nasledujúcich príznakov, mala by kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára:

 • dvojité videnie,
 • rozmazané videnie,
 • zvýšená citlivosť na svetlo,
 • dočasná strata zraku,
 • žena vidí body alebo blikajúce svetla.

Krátkozrakosť a relaxin

Relaxin je hormón, ktorý uvoľňuje mäkké tkanivá v oku a znižuje pevnosť očného bielka. Tieto zmeny sa týkajú krátkozrakých žien (vidia zle do diaľky). V období tehotenstva môže až dvojnásobné zvýšenie hladiny relaxínu spôsobiť zrýchlený nárast mínusových dioptrií. Zhoršenie zraku môže postihnúť aj ženy, ktoré prešli laserovou operáciou očí a hodnoty môžu z nuly klesnúť do mínusových dioptrií. Zrak je možné upraviť laserovou operáciou až po pôrode32 a po ukončení dojčenia11. V každom prípade by mali ženy navštíviť svojho očného lekára počas tehotenstva a aj po období šestonedelia, pretože sa zrak môže sám navrátiť k svojim pôvodným dioptriám.

Laserová operácia očí

Šesť mesiacov pred pôrodom, v období tehotenstva a v období šestonedelia nie je laserová operácia očí doporučovaná. V tomto období dochádza k zmene zraku a nie je možná pooperačná liečba pomocou liekov.

Slzy a tehotenstvo

V tehotenstve sa mení tiež tvorba sĺz, ktorá je znížená a slzy sú hustejšie. Ak žena nosí kontaktné šošovky, môžu ich oči počas tehotenstva odmietať a zle na ne reagovať. Nie je odporúčané používanie očných kvapiek alebo liekov. Výnimku tvoria umelé slzy, ktoré očiam neškodia. Sú vhodné pri únave očí, napr. pri dlhodobom sedení pri počítači.

Zrak v tehotenstvePočas tehotenstva môžu ženy prechodne trápiť tiež:

 • Suché oči v tehotenstve - suché oči trápia ženy v tehotenstve. Je to len prechodný znak, ktorý po pôrode sám vymizne. Žena môže používať umelé slzy, ktoré sú vhodné pre tehotné ženy. Môže si urobiť harmančekový čaj, namočiť doň kozmetický tampón a položiť si ho na suché a unavené oči. Vhodné sú tiež studené kolieska šalátovej uhorky.
 • Rozmazané videnie v tehotenstve - množstvo tekutín mení hrúbku a tvar rohovky, ktorej zmena môže spôsobiť skreslené alebo rozmazané videnie. Tento stav po pôrode, alebo po ukončení dojčenia sám vymizne. Tento stav je nutné prekonzultovať s lekárom, ktorý môže zmeniť počet dioptrií.

Tehotenstvo a kontaktné šošovky

V treťom trimestri sa zvyšuje citlivosť rohovky u žien, ktoré nosia šošovky. Môže sa zvýšiť citlivosť očí na kontaktné šošovky. Oči môžu začať bolieť a sú červené. Vhodné je nechať oči od kontaktných šošoviek oddýchnuť, nosiť ich po kratšiu dobu, alebo zvoliť systém 5 +2. Teda 5 dní nosiť kontaktné šošovky a 2 dni dioptrické okuliare.

Zrak počas pôrodu

V prípade prirodzeného pôrodu 2 sa môže u ženy počas kontrakcií objaviť krátkodobý očný tlak, ktorý po pôrode vymizne. V niektorých prípadoch môže pôrod spôsobiť dočasné zhoršenie zraku, ktoré je spôsobené krvácaním medzi sklovcom, sietnicou alebo pod spojovkou.

Ak nemajú ženy vážnu očnú vadu, môžu mať šošovky počas pôrodu vo svojich očiach. Počas III . doby pôrodnej je dobré si šošovky vytiahnuť a tlačiť bez nich, alebo si radšej na pôrod nasadiť dioptrické okuliare.

Súvisiace články

Viac o zraku v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://www.uvea.sk/sk/
 2. http://www.optikmorvay.sk/rady-a-informacie/clanky/zrak-a-tehotenstvo/vase-oci-a-tehotenstvo/
 3. http://www.cocky.cz/poradna/ostatni/9
 4. http://www.babycenter.com/0_vision-changes-during-pregnancy_1456567.bc (ENG)
 5. http://www.webmd.com/eye-health/pregnancy-and-vision (ENG)
 6. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/vision.aspx (ENG)
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so zrakom v tehotenstve

Máš skúsenosť so zrakom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
marikap18
5. nov 2016

Zhoršené videnie po pôrode

Som 2 týždne po pôrode a mám zhoršený zrak. Neviem, či to prejde, ale snáď áno. Skúsim ešte počkať, ale ak to neprejde, musím ísť k očnému lekárovi.
0 poďakovaní
carrie4
12. máj 2014

Zlepšenie zraku v tehotenstve

Ja mám opačnú skúsenosť. Od detstva som krátkozraká a od cca 18 rokov mám ustálené hodnoty dioptrí. V tehotenstve mi však začali okuliare aj šošovky veľmi vadiť. Pri vyšetrení mi lekárka zistila zlepšenie zraku, dokonca na jednom oku o viac ako jednu dioptriu... rok po pôrode som mi zrak takmer vrátil do pôvodných hodnôt.
1 poďakovanie
ivkadracova
9. máj 2014

Horší zrak v tehotenstve? Potvrdene...

Môžem informáciu potvrdiť. V skutočnosti vidím slabšie, niekedy horšie, niekedy lepšie. Žiadne z ostatných chorôb ako preeklampsia ani cukrovka atď mi neboli zistené. Preto s vyšetrením a novými okuliarmi, či šošovkami čakám až po pôrode (možno aj trošku neskôr, nikde sa totiž neuvádza, či sa to má navrátiť do pôvodného stavu, alebo kedy sa tak má stať). Osobne však s nosením šošoviek problém nemám. Stačí pravidelne zvlhčovať, ale pri tých hormónoch, keď si žena niekedy iba poplače, to funguje tiež :)
0 poďakovaní