Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Nadmerné potenie

Nadmerné potenie (tiež hyperhidróza) je choroba3 predovšetkým rúk, chodidiel a podpazušia. Potenie je bežný fyziologický jav, ktorým sa organizmus chráni proti prehriatiu. Ľudské telo sa prirodzene potí v teplom prostredí, pri zvýšenej telesnej námahe, pri horúčke, v strese alebo pri pocite strachu.

Nadmerné potenie

Čo je hyberhidróza?

Jedná sa o poruchu charakterizovanú nadmerným potením. Ľudia s týmto ochorením sa potia približne 5 krát viac ako zdravý človek. Ľudia trpiaci hyperhidrózou produkujú zvýšené množstvo potu aj v stave pokoja a pri normálnej izbovej teplote. Akékoľvek rozrušenie, nervozita, stres, pobyt vo väčšom teple a konzumácia príliš pikantných jedál situáciu rapídne zhoršuje.

Nadmerné potenie možno rozdeliť do dvoch kategórií:

 • Primárna hyperhidróza - tu je príčinou najčastejšie dedičnosť.
 • Sekundárna hyperhidróza - táto varianta ochorenia je menej častá a vzniká prevažne ako dôsledok rôznych chorôb. Najčastejšie sa objavuje v spojení s obezitou, dnou, pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy, cukrovke, respiračnom zlyhaní, niektorých druhov nádorov, Parkinsonovej chorobe alebo pri liečbe antidepresívami. Príčina môže byť aj v hormonálnej nerovnováhe, ako je menopauza, tehotenstvo alebo puberta.

Problémy, ktoré so sebou nadmerné potenie prináša

Nadmerné potenie významne zasahuje do celého radu bežných aktivít postihnutého jedinca. V prípade nadmerného potenia v podpazuší sú značne viditeľné mokré škvrny v podpazuší. To si vyžaduje výmenu odevu niekoľkokrát za deň. Navyše vlhké kožné záhyby sú viac náchylné k vzniku zápalového ochorenia pokožky. Potenie dlaní je veľmi nepríjemné pri podávaní rúk, pričom prehnaná hygiena môže viesť opäť k zápalom kože. Potenie chodidiel sebou môže prinášať zápach, sklon k dermatitídam, alebo až k vzniku bakteriálnej infekcie či plesňového ochorenia. Okrem týchto telesných ťažkosti prináša nadmerné potenie aj problémy psychického rázu - stratu sebavedomia, obmedzenie fyzických kontaktov, ktoré so sebou ruka v ruke prináša aj obmedzenie sociálnych vzťahov, čo môže viesť k vzniku depresie1.

Znaky nadmerného potenia

 • potenie rúk - postihnutý trpí obavami z podania ruky, kvôli jej ustavičné vlhkosti,
 • potenie chodidiel - stály pocit vlhkých ponožiek,
 • potenie v podpazuší - vlhké mapy na oblečení,
 • potenie sa znateľne zvyšuje v stresových situáciách.

Možné formy tohto ochorenia

Závažnosť ochorenia možno rozdeliť do troch kategórií:

 • Ľahká forma - dlane, podpazušie alebo chodidlá nôh sú veľmi často vlhké. V oblasti podpazušia sa na odeve tvoria mokré škvrny vo veľkosti 5 - 10 cm.
 • Stredná forma - na dlaniach alebo chodidlách sa tvoria kvapôčky potu, v podpazuší dosahujú škvrny na odeve 10 - 20 cm.
 • Silná forma - potenie rúk je znateľné na oboch stranách silné potenie nôh, prepotené kolesá na chrbte atď. Možno povedať, že z postihnutého doslova tečie pot. Mapy potu sú znateľné často aj na chrbte, v podpazuší mávajú priemer často viac ako 20 cm. Kvapky potu sú viditeľné na dlaniach i chrbtoch rúk, na priehlavku a chodidlách.

Liečba nadmerného potenia

Veľmi ľahkú formu tohto ochorenia možno pomerne dobre vyriešiť vhodným spôsobom hygieny a používaním antiperspirantov s vysokou koncentráciou hliníka. Stav pomáha zlepšiť aj správna voľba oblečenia, tzn. vynechať odevy z umelých tkanín. V neposlednom rade je na mieste tiež úprava jedálnička - vynechať potraviny, ktoré nadmerné potenie ešte podporujú. A to predovšetkým korenisté, vyprážané a ostré jedlá, alkohol. Dôležitý je tiež primeraný pitný režim.

Ľahkú aj strednú formu ochorenia je možné liečiť iontoforézou. Jedná sa o lekársky preverenú metódu veľmi úspešnú v zahraničí. Táto metóda spočíva v aplikácii nepatrného množstva elektrického prúdu prostredníctvom vodného kúpeľa do postihnutých miest (dlane, chodidlá). Existujú aj ionoforézy pre domáce použitie. Ich obsluha je veľmi nenáročná. Použitie týchto prístrojov je úplne bezpečné. Ako zdroj elektrického prúdu slúžia tužkové batérie.

Video (CZ): Liečba nadmerného potenia iontoforéza

Liečebná kúra sa aplikuje vždy na jeden pár končatín a jej trvanie nepresahuje 25 minút. K zreteľnému zlepšeniu dochádza už cca po desiatich dňoch a účinok liečby pretrváva aj niekoľko mesiacov. Ak pacient oznámi, že sa problémy začínajú vracať, nastupuje udržiavacia liečba. Aplikáciu si postihnutý volí podľa svojich potrieb. Môže to byť raz týždenne alebo i jedenkrát mesačne. Liečebný efekt neustále pretrváva.

Citeľne drahšou liečebnou alternatívou sú botulotoxinové injekcie. Okrem iného sa tiež využívajú v plastickej chirurgii. Botulotoxín A pôsobí na nervové zakončenia potných žliaz a dokáže utlmiť ich činnosť. Nevýhody tejto liečby sú najmä v jej cene. Cena je závislá od rozsahu postihnutia. K zlepšeniu stavu dochádza cca do troch dní od aplikácie. Jej účinok však vydrží najdlhšie pol roka, potom je nutné procedúru opakovať.

Najzávažnejšie formy tohto ochorenia možno liečiť už len chirurgicky odstránením podpazuchových potných žliaz.

Existujú aj niektoré homeopatiká8, ktorá dokážu nadmerné potenie utlmiť:

 • Acetic acid
 • Aconitum
 • Aethusa cynapium
 • Agaricus muscarius
 • Ammonium carbonicum
 • Antimonium tataricum

Pre vhodný výber homeopatík je nevyhnutné navštíviť homeopatickú poradňu či homeopata.

Súvisiace články

Viac o nadmernom potení na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.homeopatiecesky.cz/nadmerne-poceni-hyperhidroza/
 2. http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/nadmerne-poceni/
 3. http://www.naseporodnice.cz/nadmerne-poceni-hyperhydroza.php
 4. http://www.pharmabiotech.cz/poceni_hyperhidroza.php
 5. http://nadmerne-poceni.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s nadmerným potením

Máš skúsenosť s nadmerným potením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť