Je stres v práci dôvodom na rizikové tehotenstvo?

debora30
19. jan 2017

Ahojte som z 7tt a pracujem ako manazerka a je to dost stresujuca praca, stale nejake termniny, nove zakazky,atd.. mam z nej velky stres, fyzicky vsak nemam nejake vaznejsie komplikacie len citim obcas strasny tlak na hrudi a stres- ako pred tazkou skuskou..pred tym som to nemala :( myslite si, ze je to dovod na rizikove tehote stco alebo mam vydrzat a prejde to? Viem, ze by som prisla o cast prijmu ale ak to ma pomoct babu sa normalne vyvijat tak mi to je uplne jedno..manzel nas uzivi, tak to vazne zvazujem, len neviem ci sa to vobec nejak vysvetlit doktorovi da?

dominika6
19. jan 2017

@debora30 to sa opýtaj svojho doktora

janickacrazy
19. jan 2017

@debora30 No neviem, akého máš doktora, ale na SK je v mode byť celé tehu na marodke kvoli hocijakej kravine. Takmer každá práca je stresujúca alebo fyzicky či psychicky náročná, málokto má v práci veget. Pokiaľ ozaj nemáš nejaké zdravotné problémy, tak by som na tvojom mieste skúsila vydržať v práci a nebrať si to tak k srdcu, ved je to len práca, čo ked nevybavíš nejakú zákazku, tak sa hádam svet nezrúti. Ja som do 4.mesiaca tehu cestovala kvoli práci denne 180km ráno tam a večer naspať. Odchádzala som ráno o 6 a prichádzala často až o 22:00 večer domov, ale bavilo ma to, tak som vydržala, pokým sa dalo. Ale samozrejme, je to na tebe, na SK vybavíš všetko, ja som bola v zahraničí, tam pracovali tehotné až pomaly do porodu takmer všetky.

janinah
19. jan 2017

Nech sa prihlási niekto,kto nemá v práci stres....ozaj som úprimne zvedavá.

kamilka1986
19. jan 2017

Jasné že je to "v móde"pretože zodpovednej žene je zdravie dieťaťa prednejsie než práca....

zuzka38
19. jan 2017

@debora30 vždy závisí od lekara ak nie gynekolog, tak obvodny ta môže PN vypísať tiež...neries na fore ale s lekarom

22beba
19. jan 2017

Ja by som hneď išla na pn kebyže som tehotna ... Ani by som nevahala pri tom strese co zažívam ja by som ani sekundu nevahala a lekarke by som hneď povedala svoje nech ma vypise ;) drzim palce 🙂

dibarbora
19. jan 2017

Tehotenstvo=choroba.

@kamilka1986 zodpovednej?Chceš povedať,že naše matky či staré matky boli nezodpovedne? Rodili jak čerešne a žiadnemu dieťaťu sa nič nestalo a hlavne robili viac a aj inak ako my teraz.
Či ony stres nemali?

lucinka511
19. jan 2017

@dibarbora tak mas uplnu pravdu,moja babka 10 deti ,doma gazdovka nik ju nesetril a rodila bez problemov,sa fakt cudujem ako to mohla zvladnut,ked kazdy rok z bruchom na poli makala od rana do vecera a k tomu este doma domacnost,a nik ju nesetrilnosila tazke veci,kopala zemiaky,dnesne zeny ked su tehotne maju prblem povysavat,lebo si namahaju svaly maternice..

dibarbora
19. jan 2017

Nevravim keď je naozaj nejaky problém,že niečo hrozí ale toto je úplne niečo iné

elviku11
19. jan 2017

@debora30
moj gynekolog mi napriklad povedal, ze ma nevypise, lebo nie je dovod. Lebo ze nemam rizikove povolanie. (a to som sa pytala len tak zo srandy ci by ma nevypisal keby som chcela. Lebo som vedela, ze chcem chodit do prace az do konca)
Tusim je to aj v zakone, ktore je rizikove povolanie - myslim, ze ked pracujes s chemikaliami, ked mas nocne, ked je to velmi fyzicky narocne alebo tak... Urcite ma niekot doplni, neviem presne.
Takze urcite to zavisi od konkretneho doktora

elviku11
19. jan 2017

a este doplnim, ze ten isty gynekolog vypisal moju kamosku uplne od zaciatku tehotenstva aj ked nemala rizikove povolanie. A vypisal ju preto, ze predtym uz potratila a mala problem vobec otehotniet

janinah
19. jan 2017

@elviku11 ono sa to nevypisuje PN preto,lebo si na rizikovom pracovisku,ale preto,že máš na to zdrav. dôvod..zamestnávateľ je povinný ťa preradiť na nerizkové pracovisko bez zmeny tvojho doterajšieho platu napr.niekde do kancelárie

dorottka
19. jan 2017

@lucinka511 kedysi boli ludia viac fit kvoli fyzickej makacke a tym padom telo viac vladalo, to, ze clovek dnes sedi cely den je pre telo hroza, je omnoho slabsie a neznesie tak lahko akukolvek zataz. Clovek by si pomyslel, ze nase stare mamy boli premakane chuderky, ale naopak co sa tyka zdravia, sedavy sposob zivota je najhorsi... zial.

kamilka1986
19. jan 2017

@dibarbora nedá sa porovnávať čo bolo pred 100rokmi a čo je teraz.... Vtedy to bolo iné a nehovorím o tom koľko detí zomrelo či už v bruchu,pri pôrode alebo potom...

janickacrazy
19. jan 2017

@dorottka Máš pravdu, ale nie všetci majú sedavé zamestnanie aj dnes máme predavačky, upratovačky, robotníčky, čašníčky, atd. a tie majú pohybu až-až.

eliska13
19. jan 2017

@debora30
Áno vypísal by Ta normálny doktor stačí, ze povieš, ze sa budis v noci máš stres z termínov, stiahnutý žalúdok tlak na hrudi....ale skor by som to riesila u obvodnej ako gynekologa ved uvidis....v tehotenstve veľa žien prežíva úzkosti.A k ostatnym je to iba tvoja vec a ich závisť, ze si to môžeš dovolit.Každý človek ma iný prah co ho stresuje a co nie a každý inak prežíva.Niekto zvláda aj dlhodobý stres a potom dostane žalúdočné vredy😄

dorottka
19. jan 2017

@janickacrazy ano, suhlasim, zabudla som na ne 🙂.

Sedave zamestnanie som spomenula len za to, lebo take zeny sa povazuju za padavky, najma v porovnani s fyzicky zdatnymi zenami z minulosti ci sucasnosti (tie, ktore su cely den na nohach a pracuju fyzicky). A naozaj sme padavky. Ale nemozeme predsa za to, ze taky je svet a popis prace a od detstva sme nemuseli chodit na pasu a makat na poli, pravidelne cvicenie pomoze, ale co zmoze par hodin tyzdenne oproti zvysku v sede, proste ta fyzicka kondicia taka skvela ako u tych zien nebude nikdy - neni teda dovod, aby bolo nimi pohrdane, je to uplne iny stav tela a vsetkeho.
Nikdy som na materskej nebola, ale ved o tom je pokrok (alebo feminizmus hehe) - o slobode vyberu. Ak nejakej padne lepsie byt doma a moze si to dovolit, nech je, ak chce dalsia pracovat a citi sa dobre, nech pracuje. Je to tak so vsetkym, nebudem teraz hejtovat, len za to, ze sa ludia rozhoduju za seba.

threetail
19. jan 2017

No...tak ja som tiež manažér a na PN som nešla. Neviem si to predstaviť. Chvalabohu aj ja aj malá sme v poriadku, problémy nemáme prečo by som mala sedieť doma na riti... Som rada, že som medzi ľuďmi a je nám obom dobre.

@dibarbora, k tomu ze tehotenstvo =choroba môžem dodať len toľko, že potom sa ženy čudujú ak zamestnávateľ uprednostní chlapa na pracovnom pohovore. No prečo asi, keď poniektoré by najradšej išli na rizikové a ešte nie sú ani tehotné.

eliska13
19. jan 2017

@dibarbora a ty si doktor,ze si ju zdiagnostikovala?tlak na hrudi nemožnosť sa nadýchnuť to máš panicku poruchu, úzkosť stres niekoho ráno preháňa, niekto ma tocenie hlavy.Ak chceš byť doma tak Ti to len kvitujem kedy, ak nie teraz?spať, oddychovať, chystať veci

mima4
19. jan 2017

@debora30 ako mozes robit manazerku, ked nevies zbladat stres?

eliska13
19. jan 2017

@threetail teraz sa tu budete predbiehať, ktorá viac vládze a má toho v práci viac😂

alicka850
19. jan 2017

Kazdy ma stres. Ja by som nevypisala ako lekar. Oni maju tiez dovody, pre ktore mozu vypisat. Tehotenstvo nie je choroba. Ked zena nerobi fyzicky namahavu pracu (sestricka v nemocnici co sa natahuje s pacientmi, zena za pasom vo vyrobe atd) nevidim dovod na PN. Ja sa potom necudujem zamestnavatelom, ze nemaju radi matky, ked uz od pocatia je to samy problem.

eliska13
19. jan 2017

@mima4 tak, ze sa zmenila situacia? Ženy su v tehotenstve citlivejsie, boja sa o dieta o seba?Zmenila sa jej priorita uz nie je ochotna robit ako drak a splnat terminy zakazky.Minule som citala clanok od psychologicky,ze 40%zien s "karierou"sa po materskej zamestna v menej stresujucej praci, lebo uz nie su ochotne tolko robit

loginexistuje
19. jan 2017

@debora30 ak ta nevypise gynekolog povedz svojmu obvodnemu lekarovi ja ta chapem dnes nie je take lahke otehotniet a preco cokolvek riskovat radsej vklude v pokoji si tehotenstvo uzit

alicka850
19. jan 2017

@eliska13 kedy, ak nie teraz? Ved je v 7.tyzdni ☺

margaretka_
19. jan 2017

na rizikové to dôvod asi nie je, ale na PN sa popýtaj. ja som tiež bola takmer celé tehotenstvo doma, pretože som pracovala v infekčnom prostredí a s liekmi a aj keď sú ženy, čo robia aj tehotné, ja som to riskovať teda nechcela...

mima4
19. jan 2017

@eliska13 ale dana pozicia si vyzaduje osobnost, ktora vie spracovavat stres, preto sa cudujem ze tam je. Prepac ale pre slovakov je typicka darebnost a davky. Nikde vo svete som nezazila taky socializmus ako tu. Tu este ludia stale ziju v bubline

eliska13
19. jan 2017

@alicka850 no ved áno, roky po pôrode si to nevychutná spať dokedy chce, robiť co chce a po nástupe po MD uz vobec🙂takze kedy, ak nie teraz?

siska53
19. jan 2017

@dibarbora V minulosti nebol taky stres ako je teraz.
V minulosti mali zeny casto x deti, nemali problem s otehotnenim. Teraz hadam.kazda druha ledva otehotnenie,tak hadam.je prirodzene,ze da prednost dietatu pred pracou.
Mnohym sa podarilo otehotneniet az po zmene prace,ani si ten stres,co mali,nemuseli uvedomovat,ale telo ano.

@mima4 nebola si tehotna,nevies,ako tehotenstvo zmeni cloveka. Mali sme na call centre kolegynu,dlhe roky v pohode,pohodacka,ziadna "stresmenka". Otehotnela a prestala ten napor zvladat. Davali jej zdvihat len jednoduche hovory..neskor ostala doma.
@debora30 dietatko je dolezite,bud sa nejak naucis nebrat to tak vazne,ten.napor si nepripustat,alebo,ak by to.malo mat vplyv na zdravie a vyvoj dietatka,ci teba,kludne sa daj vypisat,porad sa s lekarom. Lepsie ako sa tam.niekde uprostred zrutit ci o babo prist

loginexistuje
19. jan 2017

@mima4 aj ty si predpokladam Slovenka a teda je pre teba typicka darebnost ? Neviem ako vies posudzovat osobbnost zadavatelky na zaklade par riadkov

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre