Maródka počas tehu a kontrola zo sociálky

kmysiakova
28. máj 2018

Babule, ked ste boli alebo ste na PN počas tehotenstva prišla vam kontrola zo sociálky ? Lebo co poznam baby z okolia tak vraveli, ze nebola kontrola a s drahym by sme chceli niekam vypadnut aspon na vikend. Dakujem 😊

kotatko201
28. máj 2018

@kmysiakova aj ja som bola a kontrola my neprisla... ak si na pn u gynekologa tak asi nepride... bo mne moj povedal, ze po tehotnych nechodia... a to sme boli cely tyzden v cr... ale nahodou je blbec...

kmysiakova
autor
28. máj 2018

@kotatko201 ano som od gyndy, podla mna tiez nechodia k tehotnym lebo som uz 6 mesiacov PN a neprislo nic

babi81
28. máj 2018

@kmysiakova ja aom tiez bola pn a neprisla, ale neriskovala som moc

ukulela
28. máj 2018

@kmysiakova kamoske prisla. a nie raz. takze ked jedna uradnicka tehotne neriesi, neznamena, ze druha nebude vysadena prave na ne .... kamo;+ska je z men;sieho okresu, ale chdili aj babam z krajskeho mesta, co so mnou boli na predporodnom kurze. a pekne aj 5 min pred, ci po vychadzkach ... vybav si vychadzku.

kmysiakova
autor
28. máj 2018

@ukulela vsak chcela by som sa to opytat gynekologicky ale pochybujem, ze mi da neobmedzene vychadzky 🤔

nahbia
28. máj 2018

Tiež som to tu na diskusiách hľadala , ale bojím sa riskovať. Som na pn 3 mesiace a prišla mi kontrola . Známej neprišla. Pýtala som sa gynekológa na neobmedzene vychádzky ale vraj s mojou diagnózou - rizikové tehotenstvo, nemôže dať . Niektoré baby tu na MK písali že neobmedzené dostali.

babi81
28. máj 2018

@nahbia ja som tiez bola na rizikovom a vychadzky mi dal az po 30tt a to len doobeda hodinku a poobede 2hodky,dovtedy 2mesiace nic

nahbia
28. máj 2018

No ja sa nemôžem sťažovať , ja som vychádzky dostala hneď , 2 hodiny doobeda a 2 poobede

kmysiakova
autor
28. máj 2018

Ale ja mam PN kvoli tomu, ze som potratila pred rokom ale nemam ziadne komplikacie chvala bohu teraz. Mam vychadzky od 12-16. Uvidim co mi povie teda

babi81
28. máj 2018

@nahbia ja som bola rada ze ma pustili z nemocnice domov takze som bola tiez spokojna.nakoniec sa mi dcerka narodila 34tt

ivkapal
29. máj 2018

kolegyni boli 2x a to bola PN na rizikovom ... práve kvôli tomu sa ja nechcem dať vypísať, vychádzky by mi nestačili, zbláznila by som sa doma, navyše keď ide leto .... kým vládzem, chodím do práce

effien
29. máj 2018

Ja som na PN od februára a doteraz nikdy neboli. Ani pri prvom tehu. A počas toho ako tu čítam tuto diskusiu mi klope panička zo sociálky 🙂 Asi som to privolala. Náhoda je blbec 🙂

liv1
29. máj 2018

Mne neprišla. A bola som v tehu PN dokopy 10 mesiacov. Niekto tu raz písal, že to musí dať podnet zamestnávateľ, neviem čo je na tom pravdy.

alexia11
29. máj 2018

Baby ja sa takto opytam...... je vasa PN nutna pokial ste schopne behat s drahymi niekam na "vikendy"? Ak vladzete to...zrejme ste schopne byt aj v praci...niesu tie vase PN niekedy tak trocha ucelove???? Na druhej strane ak raz ste PN je potrebne dodrziavat isty rezim nariadeny osetrujucim lekarom....a von ist len v ramci povolenych vychadzok.
Ku kontrolam dodam len tolko.... pocas prvych 10 dni PN kedy je PN vyplacana zamestnavatelom, vam moze prist kontrola len od zamestnavatela. Po 10 dnoch uz chodia kontroly len zo socialky. A to ze by pocas tehotenstva nechodili nie je pravda....

alexia11
29. máj 2018

@liv1 pocas tehu si bola PN 10 mesiacov??????? Samotne tehotenstvo trva 9 mesiacov.... 😀

claudi03
29. máj 2018

@kmysiakova chodia na kontroly... Pytali sme sa na to priamo znamej v Socialke. Nezavisi to od pracovnika a ani od toho aky lekar PN vypisal (a teda ci gynekolog a ide o tehotnu). Je to nahodny vyber. Ak pracovnik dostane tvoju PN musi Ta ist skontrolovat. Cize ak Ta pocitac "nevylosoval" tak si len mala stastie. Mojim dvom znamym boli obom na kontrole. A to aj pocas PN v tehu. Nespoliehala by som sa na to. Jedine ak, tak s neobmedzenymi vychadzkami. A teoreticky, asi zavisi aj od toho aky velky region to je, ci to je maly okres alebo velky a z akeho velkeho poctu PN sa nahodny vyber robi. Myslim, ze ak si napr. BA V asi je vacsia pravdepodobnost, ze Ta nevyberu a nepojdu skontrolovat, ako napriklad ak si DT, DK, mensie okresy (poctom obyvatelov) ale to uz su len moje uvahy...

liv1
29. máj 2018

@alexia11 mam dve deti. Píšem dokopy. Stačí citat 😉

shanti_7
29. máj 2018

@alexia11 žena v tehotenstve nemusí byť PN a mať na to hneď zdravotný dôvod. Mňa osobne sa lekár pýtal hneď ako sa potvrdilo tehotenstvo, kde pracujem a aká je náplň mojej práce. Keď som povedala, tak sa so mnou ani nebavil, či mám nejaké problémy. Automaticky ma vypísal na PN a povedal, že on si to na zodpovednosť nevezme, ak sa niečo stane. Aj keď je pravda, že postupne sa mi zdravotné problémy nakopili. Takže netreba hneď odsudzovať a osočovať, keď nepoznáme situáciu ...

liv1
29. máj 2018

@alexia11 sú prace, ktoré pre tehotné vhodne nie sú, či už z dôvodu možnej nákazy, alebo prace v labaku, alebo fyzicky náročná práca, alebo dlhodobé sedenie, ktoré pri určitých problémoch sú nevyhovujúce. Je pochopiteľne že ak žena niekam cestuje, nenamaha sa tak ako v práci. Ja som síce doslova prelezala dlhé mesiace na rizikovom, ale nie každý ma to rizikové v tom že musí ležať...

kmysiakova
autor
29. máj 2018

@alexia11 zase mudre slova, ved ako inak aby niekto nerypal 😉 ja som PN kvoli tomu, ze som uz raz o babo prisla, moju robotu som zboznovala a chcela som pracovat lenze mi to nedovolila gynekologicka takze tu nejde vobec o ucel 😊

zdenka67
29. máj 2018

nie je to nahodou tak osobna vec? aj keby isla zena len "oddychovat" na PN tak je to predsa len jej slobodne rozhodnutie ci? samozrejme, ani neviete, co je vo veci, ale odsudzovat to sa da hned ;) ja sa napriklad tiez chystam na PN, mam psychicky narocnu pracu a nebyvam tehotna kazdy treti mesiac, takze urobim vsetko preto, aby som to babatko donosila, to ze niekto to povazuje, za cudne, ma vobec nezaujima... ide hlavne o MOJE zdravie a psychicku pohodu a zdravie MOJHO dietata

nahbia
29. máj 2018

Myslím si že aj keď je žena na rizikovom nie vždy je na mieste mat 2 hodinové vychádzky alebo žiadne . Napríklad ja by som si veľmi rada vyšla von do parku, prečítať si nejakú knihu a byťna vzduchu a slnku.Ale bohužiaľ kým sa niekam vytrepem môžem ísť rovno aj naspäť. A keďže mám vychádzku v čase keď bude najviac pražiť slnko tiež to nepokladám za ideálne. Som pn od začiatku druhého mesiaca a budem až do konca. Väčšinu času som sama zavretá doma a na psychiku to tiež nie je niečo super.

ukulela
29. máj 2018

@kmysiakova ale skratka mas PN a to ich ine nezaujjima - keby si mala neobmedzene vychadzky, tak by nekontrolovali. ale mas kvoli nejakemu rezimu vychadzky obmedzene. ver tomu, ako na UPSVaRoch vyhadzuju ludi z evidencie, aby umelo znizili nezamestnanost na historicke minimum, trak aj tu kontroluju, aby usetrili na PNke vyplacanej ...
@shanti_7 co sa tohto tyka - u nas by ta zamestnavatel mal preradit na nerizikovu pracu. a ak taku nema, mala by si ostat doma normalne na platenom volne - ze je to u nas prakticky minimalne vymozetelne, je chyba. preto sa top riesi pokutne PNkami - a to nie je spravne riesenie. ale ano, z pohladu ochrany tehotebnstva lepsie. ale plati to stat, namiesto zamestnavatela. skratka by mal byt mechanizmus nastaveny inac ... a nei takto. lebo PN mas mat zo zdravotnych dovodov, nei preto, lebo robis nocne a dvihas tazke krabice - to by ta mali preradit na denne, kratke smeny a s perimeranou zatazou úpre tehotnu. ale pan podnikatel/veduuci povie, ze nema ako a baba si bezi radsej pre PNku :(

zdenka67
29. máj 2018

@nahbia presne toto si myslim aj ja, na psychiku je to hrozne a byt obmedzeni vychadzkou v case, ked napriklad teraz najviac pecie slnko, tiez nie je fasa...

bianca
29. máj 2018

@alexia11 ty si asi nezazila poriadne narocnu pracu ked mas takyto obmedzeny nazor

reni666
29. máj 2018

@ukulela keď je niekto zamestnaný na dobu určitú alebo cez agentúru tak sa hneď prepúšťa zo zámienkou že je prebytočná nepotrebná atď.

shanti_7
29. máj 2018

@ukulela žiaľ konkrétne u môjho zamestnávateľa je tehotná žena na príťaž. A áno, viem, že majú takú povinnosť, ale keď sa mám s nimi naťahovať, tak to sa mi naozaj nechce. A môj lekár tiež vie, čo sú zač, tak preto to radšej riešil takto

ukulela
29. máj 2018

@shanti_7 vsak ok, len to clovek musi ratat s tym, ze (aj ked nema inu moznost, resp. s dobrym umyslom) obchadza system a pocitat s tym, ze nebude mat pri tom vyhody ale musi minimale respektovat nastavene obmedzenia ... keby to bolo tak, ze trebars zamestnavate ak nema kam zenu preradit tak nemusi vyplatit plnu mzdu, alebo nemusi odviest odvody, ale tie uhradi stat, alebo skratka nejaky benefit pre toho zamestnavatela, ze respektuje tehotenstvo, tak by snad zeny nemuseli "zneuzivat" PN. ale na to mame prilis socialnu vladu :(

zdenka67
30. máj 2018

ja som pocula aj cosi take, ze pokial si vybavite od psychiatra papier (ano normalne, ze jednoducho nemozete sediet 7 mesiacov doma) tak nemate ziadny problem, ale len som o tom pocula, neviem, co je na tom pravdy, kamoska to takto riesila v CR, ja sa na to urcite skusim opytat, lebo tiez by som bola rada, napriklad tyzden u rodicov a tyzden doma, alebo podobne... nie byt zavreta 7 mesiacov doma, vsak to je chore, ani ist na navstevu ani nic?

kvecinka321
30. máj 2018

@zdenka67 ak zistíš niečo dáš mi prosím vedieť? Ďakujem ☺️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre